Шкода і користь шпинату

  1. Джерело вітамінів і мінералів
  2. Все про користь шпинату
  3. Тепер про властивості
  4. Як вживати шпинат
  5. Народні рецепти і лікування
  6. Застосування для схуднення
  7. Кому не можна і чому

У нашій країні шпинат не такий популярний, як, наприклад, у Франції. Французи називають цей зелений листовий овоч «королем», а ще мітлою для шлунка, і у них він росте всюди, де тільки можна.

Шпинат з'явився на Близькому Сході, імовірно в Персії - дуже давно, ще до нашої ери, і через багато століть араби привезли його в Іспанію. Потім вирощувати шпинат і є його навчилися в інших країнах Європи, а після відкриття Америки він потрапив і туди.

Сьогодні більшість жителів США вживають шпинат, і він став одним найпопулярніших овочів у цій країні, проте в Росії він не поширюється на продукти, улюбленим народом.

Шпинат не має яскравого смаку, як багато інших овочів, до яких ми звикли, до того ж він не може довго зберігатися, як інша зелень, і швидко втрачає свої властивості.

А корисних властивостей у шпинату чимало, і багато фахівців з харчування вважають його в цьому сенсі першим серед усіх овочів - по крайней мере, тих, що ростуть в наших широтах.


Зміст статті:


Джерело вітамінів і мінералів

У шпинаті є білки, вуглеводи і навіть жири; органічні, насичені і ненасичені жирні кислоти, клітковина, крохмаль, цукру; вітаміни А, Е, С, Н, К, РР, багато вітамінів групи В, бета-каротин; кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, залізо, цинк, мідь, марганець, селен. У листі шпинату дуже багато білка: більше його тільки в бобових - молодої квасолі і зеленому горошку. Такі важливі вітаміни, як А і С, в шпинаті відрізняються стійкістю до температурних впливів - вони зберігаються при тепловій обробці.


У складі інших овочів теж багато корисних речовин, проте такий багатий склад вітамінів і мінералів, як в шпинаті, зустрічається досить рідко, тому користь, яку приносить цей зелений листовий овоч, не варто недооцінювати.

Все про користь шпинату

Шпинат насичує, постачає організм поживними речовинами, виводить шлаки і токсини. Тільки в моркві міститься більше каротину, ніж в шпинаті, а завдяки досить високому вмісту заліза шпинат допомагає гемоглобіну стати активніше і краще постачати клітини киснем; він покращує обмін речовин і сприяє виробленню організмом енергії.

Звичайно, при такому дивовижному складі шпинат дуже корисний не тільки як дієтичний продукт, але і як засіб для профілактики і лікування багатьох хвороб.

Вживання шпинату корисно для здоров'я зубів і ясен, попереджає анемію і розвиток пухлин, зміцнює кровоносні судини, стимулює роботу підшлункової залози і нормалізує діяльність кишечника. Вплив шпинату на пухлини настільки ефективно, що лікарі призначають його в якості додаткової дієти при променевої хвороби.


Шпинат дуже корисний вагітним жінкам і маленьким дітям, так як в ньому є майже всі необхідні вітаміни і багато мінералів. Цей овоч чудово засвоюється, тому що в ньому є речовини, які стимулюють діяльність слинних і підшлункової залоз.

При виснаженні, захворюваннях нервової системи, анемії, гіпертонії і цукровому діабеті, гастриті і ентероколіті шпинат включають в харчування, як дієтичний продукт, що володіє легким сечогінним, проносним, протизапальну і тонізуючу дію.

Тепер про властивості

Шпинат захищає від пошкодження слизові оболонки, приводить в норму вуглеводний обмін, бере участь у виробленні важливих для організму гормонів і допомагає схуднути. Людям, часто піддаються стресів на роботі, шпинат допомагає відновити спокій і працездатність.

У шпинаті міститься йод, і тому користь шпинату для щитовидної желени без сумніву. Перетравлюється він добре і засвоюється швидко, на відміну від деяких інших зелених овочів.


У шпинаті багато клітковини і хлорофілу, тому він стимулює діяльність кишечника і є дуже ефективним засобом при запорах .

Мало хто знає, що вживання шпинату дуже корисно для здоров'я очей: в ньому міститься лютеїн і інші речовини, що захищають нервові клітини і запобігають таке серйозне захворювання, як дистрофія сітківки. Лютеїн може накопичуватися в тканинах очей: він покращує гостроту зору та знижує стомлюваність при роботі за комп'ютером.

Вікові зміни зору з'являються набагато пізніше, якщо людина регулярно вживає в їжу шпинат - хоча б по 350 г в тиждень. Таким способом можна підтримати здоров'я і красу очей, однак, якщо зір уже почав погіршуватися, то краще постаратися з'їдати по 250 г шпинату на добу, щоб його відновити.


Як вживати шпинат

Вживають шпинат свіжим або вареним, його запікають, використовують як начинку для пирогів, з ним готують салати, закуски і соуси. У харчовій промисловості шпинат використовують для приготування барвників, з нього готують консерви і приправи.

Суп зі шпинату виходить смачний і легкий; шпинат допомагає засвоєнню м'яса, риби та іншої білкової їжі. Гарне харчове поєднання - шпинат з беконом, сиром або вершками.

Звичайно, свіже листя шпинату корисніше, ніж відварені, і молоді тонкі стебла, додані в салати, значно підвищують їх поживну цінність. Варена шпинат рекомендується включати в раціон тим, кого мучать поперекові болі - він допомагає від них позбавитися.

Народні рецепти і лікування

Свіжий сік шпинату очищає організм, знімає втому і поповнює запаси енергії, якщо пити його вранці натщесерце. Сік стимулює роботу багатьох органів і систем: сприятливо впливає на печінку, нирки і кишечник, допомагає при астмі і сухому кашлі.

При запаленнях ясен їм полощуть зуби, при запаленнях мигдаликів - горло.

Якщо додавати його до інших овочевих соків, вони починають діяти на організм заспокійливо, як і сам сік шпинату.


Людям, які ведуть малорухливий спосіб життя, досить випивати по 1-2 склянки соку шпинату в тиждень, а тим, хто багато рухається, займається спортом і фізичною роботою, варто вживати його частіше.

Сік шпинату, змішаний 1: 1 з мигдальним маслом, дуже корисний для здоров'я, особливо для зростання і розвитку дітей та підлітків.

Свіжі розім'яті листя шпинату зменшують запалення і пухлини, застосовуються при наривах і укусах комах - бджіл і ос.

Для лікування опіків або екземи використовується паста з листя шпинату, зварених в оливковій олії - її кожен раз треба готувати заново. Такий же пастою можна вивести веснянки і поліпшити колір обличчя.

До речі, у Франції шпинат особливо популярний серед жінок: вони дуже люблять готувати з нього найрізноманітніші страви, із задоволенням їдять його у всіх видах, а свіжовичавленим соком протирають обличчя. Француженки прекрасно знають, що шпинат, завдяки своєму багатому складу, наприклад, вмісту вітамінів А і Е, допомагає нам довше зберегти молодість і красу шкіри.

У США дорослі намагаються якомога раніше привчити дітей їсти шпинат, тому що він сприяє правильному росту і розвитку кісток і попереджає рахіт.


Застосування для схуднення

У шпинаті дуже мало калорій і багато поживних речовин, тому він може стати ідеальним продуктом для тих, хто хоче схуднути без шкоди для здоров'я. Наприклад, легка і смачна запіканка зі шпинату і локшини не тільки не додасть зайвих кілограмів, але і допоможе від них позбавитися.

Потрібно взяти 500 г свіжого шпинату, відварити, розім'яти і додати сік лимона разом з цедрою. 2-3 яйця збити з 2 ст.л. цукру, змішати зі шпинатом і попередньо відвареної локшиною (100 г), додати 1 ст.л. вершкового масла і запекти в духовці. Можна приготувати цю запіканку і без цукру: додати трохи солі, а соку лимона взяти половину. Такий варіант вийде більш дієтичним, і все одно буде смачним, тим більше, що запіканку їдять зі сметаною.


Смак шпинату майже нейтральний, і його можна додавати до багатьох страв. Якщо додати його в тісто, картопляне пюре, десерти, то вони придбають красивий зеленуватий відтінок. М'ясні котлети, якщо додати в них шпинат, стануть більш соковитими і легше засвояться, а омлет з яєць стане яскравим і привабливим. Змішаний з молодим шпинатом свіжий сирний сир добре їсти на сніданок: таке блюдо насичує і постачає енергією на цілий день.

Кому не можна і чому

У шпинату є і недолік: в ньому багато щавлевої кислоти. Страви з шпинату можна вживати тим, у кого є проблеми з нирками і сечовивідних шляхами: нефрит, сечокам'яна хвороба і т.д. Протипоказаний шпинат також при подагрі, ревматизмі, захворюваннях 12-ти палої кишки, печінки і жовчовивідних шляхів.

У молодих листочках щавлевої кислоти дуже мало - вона накопичується тільки в старих листках, тому не варто взагалі вживати в їжу переріс шпинат.


Вирощувати шпинат, як і інші овочі, можна тільки в місцях з досить сприятливою екологією: там, де поруч немає автомобільних або залізниць, а рослини не піддаються хімічній обробці.

Автор: Гатаулина Галина
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: шпинат , користь шпинату

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация