Служба в бундесвері: 220 євро "кишенькових" і геї в погонах

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

15 жовтня 2008, 7:25 Переглядів: 15 жовтня 2008, 7:25 Переглядів:   Вербувальний пункт з відбору контрактників

Вербувальний пункт з відбору контрактників. "А ти записався в бундесвер?" Фото АР.

Завжди цікаво порівнювати нашу армію, ще радянського зразка, а потім і українську, з військовими інших країн. Пам'ятається, на нудних вікопомних політзаняттях батьки-командири методично втовкмачували в наші юні голови безсумнівні переваги збройних сил держав Варшавського договору. І вкрай похмурими фарбами змальовували службу у військах ймовірного агресора, малюючи картини одна страшніша іншої.

Ми вивчали на картах дії протиборчих сторін в можливий ядерний конфлікт, напрямки основних ударів, зубрили напам'ять найменування, тактико-технічні характеристики натовського зброї і військової техніки. І по праву пишалися тим, що, як гаряче переконували пропагандисти, лектори, агітатори, найкраща зброя все-таки наше, кращі солдати і офіцери - теж, і це означає, що саме наша армія - найсучасніша і непереможна армія в світі ...

Потім виявилося: те, про що говорили політпрацівники, було не зовсім правдою і навіть не напівправдою. З'ясувалося, що багато в арміях Заходу не так вже й погано, як про це відгукувалися товариші "політрабочіе". Деякі види зброї, наприклад, набагато ефективніше, техніка - швидше, маневреннее, комфортніше, економніше. Умови, в яких доводиться служити на Заході, не йдуть ні в яке порівняння з нашими. А платню вище не на порядок, а на кілька порядків. І терміни служби інші, і соціальні гарантії, пенсійне забезпечення явно не на нашу користь ..

Про те, яка нині армія ФРН, яку називають успішною моделлю експортера безпеки в Європі, хто і як в ній служить, чим дихає, скільки заробляє, і схоже це хоч віддалено на те, що відбувається в армії української, "Сегодня" дізналася, побувавши нещодавно в складі невеликої групи київських, регіональних журналістів в Німеччині (поїздку організував німецький фонд Фрідріха Науманна «За свободу").

Можливо, побачене в якійсь мірі допоможе визначитися з пріоритетами і нашим армійським стратегам. Щось, не приховую, здалося дивовижним, часом дивним, алогічним з точки зору "пересічного" українця. Щось докорінно перевернуло уявлення про армію як суворій школі, підпорядкованої суворим і непорушним правилам спартанського гуртожитку і пуританського виховання. Вдивімося ж разом в чужий досвід, можна порівняти - авось да щось знадобиться в перспективі ...

Строковиків ДАЮТЬ ПО 220 ЄВРО "КИШЕНЬКОВИХ". Спочатку трохи цифр. Конституцією Німеччини закріплена загальний військовий обов'язок. Збройні сили налічують 249 тисяч військовослужбовців. З них строковиків - 35 тисяч, решта - офіцери, контрактники і цивільні фахівці (в Україні, для порівняння, в цьому році буде призвано 25,5 тис., При тому, що населення Німеччини 82 млн., А Україна - 46 млн.) . Служать вони 9 місяців (у нас - рік). Пропозиція перевищує попит. Призовні комісії самі відсіюють страждають зайвою вагою, іншими недугами, а також студентів і встигли одружитися. П'ять років тому бундестаг (парламент) прийняв закон, який наказував би брати тільки здорових хлопців, причому у віці від 18 до 23 років. Є й альтернативна служба, яка триває на два місяці довше.

Увага: щомісячна платня пересічного Сухопутних військ становить понад 220 євро (нагадаємо - він строковик). Отримав звання єфрейтора - вже 245. Став обер-єфрейтором - 265 ... Зарплата офіцера у званні підполковник - від 2000 євро, полковник - більше 3000.

Особовий склад живе в казармі по 2-4 людини зі всіма зручностями. Інтернет - без проблем, тим паче, в розпорядженні кожного - ноутбук для занять. Є кімнати відпочинку з телевізором, диваном, холодильником. Триразове харчування. Безкоштовні дзвінки додому. Звільнення у вихідні та свята. Чотири комплекти обмундирування, а також форма та взуття для занять спортом. Німецькі військові, кажуть, що "дідівщина" у них - явище майже неймовірне (хоча німецькі ЗМІ це ганебне явище в своїй армії таки знаходять).

- У наших збройних силах існує три види наказів, - розповідає Міхаель Штаакен, професор університету імені Гельмута Шмідта. - До першого належать накази, що стосуються виключно бойової служби, навчання, обслуговування військової техніки і так далі. Вони не обговорюються і підлягають беззаперечному виконанню. Друга категорія - ті, які не носять службового характеру. Це коли офіцер або старослужащий каже молодому солдату: "Сходи купи мені сигарети". Той може сказати: "Так" або "Ні", і якщо звучить негативна відповідь, це нічим не загрожує. А є накази, які вступають в протиріччя з чинним законодавством, оскільки порушують права людини, зазіхають на честь і гідність. Солдат не тільки має право, але зобов'язаний відмовитися виконувати їх, бо в іншому випадку сам зробить каране діяння і буде притягнутий до відповідальності.

Крім того, за словами пана Штаакен, в бундестазі є незалежний уповноважений з особового складу бундесверу. Він наділений великими правами, може в будь-який час і без узгодження з командуванням відвідати будь-яку частину і ініціювати перевірку.

Стрибок через Стіну
Стрибок через Стіну. Один знімок - один євро

Фельдфебель ВИЗНАВ, ЩО ПІДВИЩИВ ГОЛОС І БУВ НЕ ПРАВ. Якщо солдат в бундесвері вважає, що його права порушені, він такі дії ... оскаржить. При цьому заявник згідно із законом захищений від можливих репресій і переслідування.

Манфред Вихман, керівник проекту фонду Фрідріха Науманна в Центрально-Східній Європі, розповів "Сегодня", що в перші місяці служби подавав чотири скарги, дві з яких були задоволені.

- В одному випадку на мене накричав фельдфебель, який згодом зізнався, що дійсно підвищив голос. У другому - єфрейтор присікався за те, що десь виявив пил, і на вечірньому розлучення при всіх здув її переді мною з пальця, поцікавившись, чи бачу я її ...

В інших епізодах свідків, які б підтвердили причіпки старослужащих, не знайшлося або ж люди не захотіли загострювати конфлікт. Однак ніякого тиску солдат Вихман після цього на собі не відчув.

Є у військових і свою профспілку. Втім, його роль не особливо помітна і зводиться лише до відстоювання соціальних інтересів людей в погонах.

НЕУСТАВИЕ ВІДНОСИНИ по-німецьки. Незважаючи на всі успіхи в справі налагодження нормального життя солдатів, бундесвер останні кілька років супроводжують потужні скандали.

У 2004-2005 роках за знущання над підлеглими під суд потрапили 36 офіцерів. За правилами німецької армії, що діє з 1950 року, офіцер взагалі не має права торкатися до підлеглого, не запитавши дозволу, навіть якщо хоче просто поправити протигаз на його обличчі. Так ось, в нижньосаксонському містечку Ніенбург командування визнало вищому керівництву, що офіцери пов'язували солдат строкової служби, імітуючи захоплення військовополонених. А в артилерійській частині в баварському Гемптене групу дівчат, які проходять службу за контрактом, після марш-кидка під проливним дощем замкнули в холодному підвалі з зав'язаними очима, імітуючи захоплення заручників. Навіщо солдати в цей час питали дівчат російською мовою: "Пароль?" і кричали "Вороги, вороги", офіцери пояснити не змогли. У Гесларе в казармі 7-го батальйону двох солдатів катували електрострумом (імітуючи знущання над полоненими), а ще десяток роздягли до білизни і змусили стояти по стійці "струнко" з відрами на голові. Приховати цей факт не вдалося, оскільки офіцери фотографували свої дії.

Були скандали і на расистському ґрунті - в квітні 2007 з армії звільнили інструктора, який наказав солдатам представляти під час стрільб, що перед ними чорношкірі з США, що ображають його мати. Після кожної черги солдат був зобов'язаний кричати англійською "motherfucker!".

Але найгучніший скандал вибухнув в минулому році, коли газета "Більд" опублікувала знімки солдатів бундесверу з контингенту НАТО (елітна баварська частина гірських стрільців) в Афганістані, які, посміхаючись, позували перед камерою з людським черепом в руках. Їх поведінка викликала масу негативних емоцій, оскільки нагадало дії фашистських офіцерів в концтаборах. Офіційний Кабул звинуватив німецьких солдатів в "нарузі над ісламськими цінностями і неповазі афганських традицій". Правда, як потім з'ясувала німецька преса, череп належав не афганцю, а загиблому радянському воїну. Антинімецьких демонстрацій в Афганістані не сталося, але неприємний осад залишився.

ФРАУ в камуфляжі і ... одностатеве кохання

На відміну від Міноборони України, військове керівництво ФРН всіляко заохочує до служби жінок. Сьогодні під прапорами бундесверу понад 10 тисяч представниць прекрасної статі, які можуть опановувати будь-якими видами військових професій.

- Жінки в наших збройних силах представлені дуже широко, їх кількість з року в рік зростає, і ця тенденція зберігається, - каже керівник служби Федерального міністерства з питань оборони Сван Кіндлер. - Якщо в середині 60-х років вони служили переважно в системі військового охорони здоров'я та музичних оркестрах, то з 2001-го законодавчо закріплено повне армійське рівноправність з чоловіками.

В основному, місця служби жінок - підрозділи зв'язку, ППО, логістики. Є і льотчиці-винищувачі, водії бойових машин. Охоче ​​йдуть молоді амбітні фрау і на флот - всупереч усталеним морським традиціям. Є навіть єдина жінка-генерал від медицини.

ВОЛОССЯ. Німецьким солдатам дозволено носити довге волосся. Безпрецедентне рішення прийняв армійський суд Мюнхена, який побачив в примусових солдатських стрижках порушення прав людини і громадянина. Поштовхом послужив інцидент з 18-річним новобранцем, що відмовилися стригтися за наказом командирів. Відсидівши 3 тижні під арештом і сплативши 100 євро штрафу, той звернувся до суду, який задовольнив скаргу і ввів нову шкалу вимог до зовнішнього вигляду новобранців, визнавши колишні норми антиконституційними і неприпустимими. Втім, довжина волосся - лише квіточки ...

"МИ, геї та лесбіянки ..." Ягідки - узаконена ... одностатева любов. Так, представники секусуальних меншин цілком офіційно дозволено служити в Бундесвері.

- Геї та лесбіянки у нас є, - змушений визнати очевидний факт офіцер бундесверу Свен Кіндлер. - Їх не так багато, як про це хтось схильний говорити, але вони є. Особисто мені теж знайомі представники секс-меншин в погонах, і це не завадило зробити їм успішну кар'єру в армії. Одностатева любов не випинається, однак і таємниці з неї ніхто не робить.

Заборонений плід солодкий, мудро розсудив начальство, дозволивши у вільний від служби час не тільки гомо- і гетеросексуальні зв'язки, але навіть виділивши для інтимних побачень так звані "кімнати особистого розвитку".

Прихильники прийнятого недавно закону "Про партнерство в життя", яким і регулюється перебування "блакитних" в армії, кажуть, що він не перетворює Бундесвер в школу розпусти, а навпаки, упорядкував відносини гомосексуалів, вивів їх з тіні.

АФГАНІСТАН. МІСІЯ Антитерор: ЖЕРТВИ неоголошеної війни

На броні
На броні. Німецькі військові патрулюють одну з гірських доріг Гіндукушу в провінції Кундуз

Німеччина з самого початку відхилила ідею США про участь у бойових діях проти Іраку, що не направляла туди свій військовий контингент і представники бундесверу не входять до складу міжнародних коаліційних сил в цій країні. У підготовці загонів іракських правоохоронців були задіяні лише німецькі поліцейські, і то в дуже обмеженій кількості.

Однак в іншій гарячій точці - Афганістані - присутність досить значно: на сьогоднішній день там знаходиться 3279 німецьких військових і цивільних фахівців.

- Участь військовослужбовців ФРН в підтриманні миру і стабільності в Афганістані вважається миротворчою операцією, - каже Міхаель Штаакен. - Ті, хто там загинув (а таких уже 28) або отримав поранення, що не вважаються постраждалими при виконанні бойових дій: згідно з документами, там немає війни, хоча з цього приводу дискусії в суспільстві тривають, і з такою позицією згодні далеко не всі.

Дійсно, дані соцопитувань свідчать, що участь збройних сил в антитерористичній операції в Афганістані підтримують близько 64% ​​населення ФРН і негативно ставиться до цієї місії 34% громадян. Ряд провідних політиків виступають за скорочення, а то і повне виведення контингенту з країни, мотивуючи тим, що неоголошена війна, яка призводить до жертв, мало чим відрізняється від місії радянських військ в ДРА і загрожує такими жалюгідними результатами.

Зона відповідальності німецьких військових - північ Афганістану, провінція Кундуз і столиця Кабул. Ситуація там досить складна, бази і табори піддаються ракетному обстрілу і нападів бойовиків. Незважаючи на це, представники бундесверу контролюють обстановку, патрулюють дороги, забезпечують безпеку в населених пунктах.

- Місцеві афганські жителі абсолютно не сприймають нас як якихось окупантів, а бачать в миротворців людей, які прийшли допомагати будувати нове життя без війни, - стверджує Сван Кіндлер.

З урахуванням того, що в наступному році в Афганістані пройдуть вибори, це зажадає додаткових сил, і полковник генштабу ФРН Гюнтер Катц додає, що контингент Німеччини в цій країні збільшиться ще приблизно на тисячу чоловік.

- Мені довелося 8 місяців бути в Афганістані, - розповідає підполковник Йорк Лангер. - Наші хлопці чесно виконують свій військовий обов'язок, їх мотивація - надання допомоги афганському народу. Так, там серйозна обстановка, гримлять вибухи, наші патрулі потрапляють під обстріл, є жертви як з нашого боку, так і серед мирних жителів. Але людьми рухає почуття обов'язку і високої відповідальності. Там і німецькі журналісти часто бувають - вони показують життя і побут такими, якими вони є насправді, без прикрас і перебільшень. У Німеччині повинні знати і розуміти, що там роблять наші військові, чим живуть, про що думають ...

ВІДСТАВИТИ РАЗГОВОРЧИКИ в строю!

Головнокомандуючим збройними силами ФРН в мирний час є міністр оборони, у воєнний - федеральний канцлер (прем'єр-міністр; Німеччина - парламентська республіка).

- Заборони займатися політичною діяльністю у німецьких військовослужбовців немає. Більш того, командування сприяє офіцерам, коли вони обираються в ті чи інші органи влади, - говорить професор Міхаель Штаакен.

Однак політичне вільнодумство, різкі висловлювання на адресу вищого керівництва країни і збройних сил, м'яко кажучи, не вітаються, що також обумовлено законом про військову службу, відзначали співрозмовники "Сегодня" в політичних колах Німеччини. Тобто критика дій міністра оборони, неприємні висловлювання щодо рішень комскладу можуть бути розцінені як спроби завдати шкоди репутації армії. Як наслідок, в подальшому просуванні по службі у такого сміливого військового можуть виникнути проблеми. З армії не звільнять, але з резерву на висування однозначно викреслять.

Високопоставлені військові вважають за краще не вплутуватися ні в політику, ні в дискусії на різного роду "слизькі" теми. Таких гострих питань, як можливий вступ України в НАТО, розгортання систем ПРО в Чехії і Польщі, німецьких підрозділів на Балканах, офіцери і генерали намагаються уникати.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Служба в бундесвері: 220 євро" кишенькових "і геї в погонах". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Ільченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

А ти записався в бундесвер?
Навіщо солдати в цей час питали дівчат російською мовою: "Пароль?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация