Що ж ми святкуємо 8 марта?

Вариханов Станіслав Вариханов Станіслав   Долі деяких світських свят в Росії так само непередбачувані, як минуле країни

Долі деяких світських свят в Росії так само непередбачувані, як минуле країни. Хрестоматійним прикладом може служити 7 листопада - протягом 70 років свято офіційний, з 1991-го "на любителя", а майбутнє червоного дня календаря передбачити майже неможливо. З релігійними святами таких проблем немає, навіть нехристияни в курсі, чому присвячені Різдво і Великдень, і час не змінить їх змісту. Але сприйняття світських дат може радикально змінюватися за порівняно короткий проміжок часу. Чи не є одним з таких свят Міжнародний жіночий день 8 березня?

Почнемо з того, що цей день не такий вже міжнародний. Свято 8 Березня відзначається в Росії, країнах колишнього СРСР і деяких державах колишнього Варшавського блоку. Жіночі свята існують у всіх культурах світу, наприклад, в країнах Британської співдружності Mother's Day святкується 10 травня, а про день 8 березня там ніхто не чув. Однак у засновників Міжнародного жіночого дня були воістину планетарні плани: після перемоги світової революції його повинні були відзначати по всій земшарной республіці Рад, тобто всюди, включаючи Африку і Антарктиду.

Все почалося з того, що в 1910 році II Міжнародна конференція жінок-соціалісток у Копенгагені постановила: "У кожній країні організувати за угодою з політичними робочими партіями і професійними організаціями спеціальний Жіночий день". Знаменита німецька революціонерка і феміністка Клара Цеткін пише в своїх мемуарах: "Я мала тоді намір створити день революційної мобілізації широких жіночих мас". При цьому злетілися на конференцію революційні дами вирішили не встановлювати точну дату торжества, залишивши її вибір активістам охоплених революційним рухом країн. У тому ж році ініціативу проведення жіночого дня схвалив Комінтерн.

Читайте також: Чоловіки святкують День імені себе

Після цього свято щорічно відзначався європейськими революціонерами в різний час, так тривало три роки. У 1914 році він був вперше проведений в один і той же день 8 березня в Німеччині, Австрії, Данії, Швейцарії, Чехії, Угорщини, Голландії, Франції та Росії. А незабаром вибухнула Перша світова війна, лінії фронтів поділили Європу, погоджувати щорічні переноси свята стало складно, і міжнародний жіночий свято назавжди закріпився за цим днем. Але чому саме 8 марта?

Але чому саме 8 марта

Фото: AP

Деякі Любомудров дослідники говорять, що засновники жіночого свята, в більшості своїй революційні євреї, приурочили його до Пурим. Це один з головних іудейських свят, він присвячений пам'яті царівни Есфір, яка завдяки близькості до перського царя Артаксеркса врятувала єврейський народ від навислої над ним загрози. Ціна питання - знищення десятків тисяч персів за підозрою в антііудейское настроях, перший відомий геноцид в світовій історії.

Ось що говорить проповідник і церковний публіцист диякон Андрій Кураєв: "Багато століть тому Есфір врятувала свій народ від тирана. Пам'ять про ті події збереглася в століттях. І не тільки на сторінках Біблії. Есфірі присвячений щорічний і найвеселіше свято єврейського народу - свято Пурим. І святкується він якраз на зламі від зими до весни. (У іудеїв зберігається місячний календар, тому час святкування Пурима ковзає по відношенню до нашого сонячним календарем майже так само, як ковзає по відношенню до нього час святкування православ ой Пасхи.)

Спочатку так само ковзав по календарю і Міжнародний жіночий день. Прямо з Пуримом він не збігався - це було б занадто відверто: дуже вже було б помітно, що святкується всього лише Пурим. І переносити щороку його все ж було незручно. Так що логічним було б зафіксувати святкування і щорічно 8 березня, незалежно від місячних циклів, закликати всі народи землі прославляти Жінку-войовниці. До речі, рішення про те, що таке свято взагалі повинен святкуватися, прийнято Комінтерном в 1910 році, а найсвіжіша пам'ять про Пурим - пам'ять про попередньому: Пурим триває два дні і в 1909 році на 8 березня припадав якраз Шушан-Пурім (закінчення Пурима ; Пурим взагалі святкується з 11 по 15 адара, а в селах святкування може починатися і раніше). Потім дата Жіночого дня змінювалася. А в 1914 році визначилася остаточно: 8 березня. А тут де Пурим? Так поряд: це був недільний день, найближчий перед Пуримом 1909 року ".

Після того як диякон Кураєв опублікував свою версію в пресі, на нього обрушився шквал звинувачень. Однак погодьтеся, його доводи повинні бути, як мінімум, прийняті до уваги. Так невже, вітаючи дорогих нам жінок 8 березня, ми й не здогадуємося, що побічно підносимо старозавітну царівну Есфір і робимо це з благословення Клари Цеткін? У мене мороз по шкірі від одного такого припущення.

У православних колах висловлюється ідея перенесення жіночого свята на один з днів тижня святих Жінок-Мироносиць (третій тиждень після Пасхи). В цей тиждень церква прославляє Марію Магдалину, Марію Клеопової, Саломія, Іоанна, Марфу, Марію і інших учениць Христа, які після поховання Учителя першими, ризикуючи життям, прийшли до Гробу, щоб за іудейським звичаєм помазати Його тіло запашним миром. Приступивши до Гробу, вони прийшли в замішання, не знайшовши Вчителі, але несподівано почули від ангелів звістку про Воскресіння Христове (Марк 16, 1-8). Дружини-Мироносиці першими побачили воскреслого Спасителя і першими проповідували Його Воскресіння апостолам. Тиждень Жон-Мироносиць традиційно вважається церковним "жіночим днем", коли в особі учениць Господа звеличуються високі чесноти жіночої душі.

Фото: AP

Можна також приурочити Жіночий день до свята Різдва Богородиці 21 вересня. Проти цього, до речі, не стали б заперечувати і мусульмани.

Однак в Росії живуть не тільки православні і мусульмани, а радість свята 8 Березня настільки вкоренилася в народній свідомості, що без цього дня "весна не весна". Так чи можливий компроміс?

Думаю так.

Справа в тому, що символи позбавлені надприродних можливостей. Вони не мають магічної сили, здатної впливати на навколишній світ, не питаючи його про це, а лише підкоряючись задумам своїх творців. Стверджувати зворотне - значить, сперечатися одночасно і з матеріалістичної наукою, і з церковним віровченням, яке відкидає "змови", "талісмани", "обереги" і тому подібну нісенітницю як язичництво, нагороджуються чудодійними властивостями і здатністю до цілепокладання лісові пні і погодні явища. Для християнина Хрест - символ Христової жертви, знак перемоги над смертю, дієве знаряддя для "вигнанням всякого супостата", в тому числі бісів. Для нехрістіанін це дві перехрещені палиці. Хрести на крилах фашистських літаків не мають нічого спільного з Пречесний і животворящим Хрестом Господнім, хоча зовні так схожі.

Те ж саме стосується символів інфернальних. З забобонами борються і церква, і наука, збіг трьох шісток в номері паспорта - ніяка не "чорна мітка". Це збіг, неприємне, але не більше того. Ваш автор бачив в Москві автобус маршруту, подумати страшно - 666, стіни якого зсередини прикрашали портрети і описи бойових подвигів солдатів, загиблих в Афганістані. "Автобус пам'яті". І що ж, вважати, що з чиєїсь злої волею душі полеглих воїнів таким чином укладені в пекло?

Походження п'ятикутної зірки є предметом величезної кількості гіпотез, спекуляцій і страшилок. Одна з популярних версій свідчить, що стародавні іудеї, чиїм символом і тоді була шестикутна зірка, п'ятикутною зіркою таврували лоби своїх рабів. І такі зірки, поставлений після революції на кремлівських вежах і не тільки на них, символізують поневолення Росії. А заодно Америки і всіх тих країн і організацій, символіка яких включає в себе п'ятикутну зірку (�� коньяк теж?).

Нарешті, вічний вогонь, ніколи до революції не символізував в Росії вдячну пам'ять про полеглих. Тут натяк настільки прозорий, що просто острах бере. Адже Христос сказав грішникам: Ідіть ви від Мене у вогонь вічний, уготований дияволу. Майже дослівно - "вічний вогонь" ... До того ж в церкві вогонь завжди знаходиться над землею - вогонь свічки, вогонь лампади, а тут він виривається з-під землі, та ще крізь центр п'ятикутної зірки, з якої далеко не все ясно.

Фото: AP

Що ж, готовий допустити, що серед дизайнерів ранніх радянських символів були і кабалісти, і чорнокнижники, якими кишіла революційна середу. Ось тільки через майже сторіччя їх підступні мотиви мене абсолютно не хвилюють.

Я впевнений: коли люди покладають квіти до вічного вогню, вони славлять не «сина погибелі", а полеглих солдат - який би зміст скільки вкладав у цей символ його автор.

У молодості я два роки носив головний убір з п'ятикутною зіркою на лобі, при цьому "Шабес-гоєм" себе, хоч убийте, не вважаю, оскільки слугував не царівну Есфір, а Радянському Союзу. Я люблю зірки на кремлівських вежах, вони величні і красиві.

Думаю, до Міжнародного жіночого дня 8 березня потрібно ставитися приблизно так само, навіть православним. Світські свята наповнюються тим чи іншим змістом не так з волі їх засновників, скільки по суб'єктивним сприйняттям тих, хто їх святкує. Особливо після 100 років.

Тому кожен год 8 березня я, як і всі російські чоловіки, стаю пристрасним феміністом. В цей день я відзначається не Пурим, не свято солідарності революційних валькірій, а день прекрасних російських жінок, не схожих ні на царівну Есфір, ні на Клару Цеткін.

Зі святом вас, улюблені!

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Чи не є одним з таких свят Міжнародний жіночий день 8 березня?
Але чому саме 8 марта?
А тут де Пурим?
Так невже, вітаючи дорогих нам жінок 8 березня, ми й не здогадуємося, що побічно підносимо старозавітну царівну Есфір і робимо це з благословення Клари Цеткін?
Так чи можливий компроміс?
І що ж, вважати, що з чиєїсь злої волею душі полеглих воїнів таким чином укладені в пекло?
? коньяк теж?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация