Собор Василя Блаженного - один з найвідоміших символів Москви і всієї Росії

Покровський собор, більш відомий як Собор Василя Блаженного - православний храм, пам'ятник архітектури, який є одним з найвідоміших символів Москви і всієї Росії Покровський собор, більш відомий як Собор Василя Блаженного - православний храм, пам'ятник архітектури, який є одним з найвідоміших символів Москви і всієї Росії.
За наказом царя Івана Грозного в 1552 році на честь взяття Казанського ханства було закладено храм, освячений на честь Святої Трійці. У 1554 році на його місці Іван Грозний велів побудувати собор Покрова Богородиці з прибудовами, що прославляли перемогу над татарами. У народі називався Покрова на Рву, так як собор був побудований поруч з глибоким ровом, котрі проходили вздовж східного муру Кремля.

Авторами собору Василя Блаженного вважають двох російських зодчих - Постника і бармен. Згідно з легендою, Іван Грозний, побачивши побудований за їхнім проектом собор, був так захоплений його красою, що наказав засліпити зодчих, щоб вони більше не змогли побудувати храм, рівний по красі Покровського собору. Пізніше в одному з меж храму був похований найбільш шанований юродивий на Русі - Василь Блаженний. Легенда свідчить, що він збирав гроші на майбутній Покровський храм, і на Красній площі кидав монети через праве плече - і ніхто, навіть злодії, не сміли чіпати ці гроші. А в серпні 1552 роки перед смертю, він віддав зібрані гроші Івану Грозному, який і повелів звести на цьому місці храм.

Собор Василя Блаженного - це симетричний ансамбль з восьми стовпообразного церков, що оточують дев'ятий - найвищий храм, увінчаний наметом. Кожна з восьми церков названа в честь святого, в чий день відбулася та чи інша важлива подія казанських походів Івана Грозного. А центральна церква присвячена святу Покрови Богоматері - саме в цей день Казань була взята приступом. Стовпообразного церкви увінчані куполами, жоден з яких по архітектурному оздобленню не повторює інші. Кожен купол прикрашений карнизами, кокошники, вікнами, нішами.

За однією з легенд, Наполеон хотів перенести це диво архітектури в Париж, але техніка того часу була нездатна, впорається з цим завданням, і тоді французький імператор перед відступом наказав своїй армії підірвати храм разом з Кремлем. Москвичі марно намагалися загасити запалені гноти, але втрутилося провидіння, і раптово хлинув проливний дощ, який допоміг зупинити вибух.

В середині 20-х років XX століття собор Василя Блаженного отримав статус музею, і 1934 року числиться філією Державного Історичного музею. У храмі-музеї представлено 9 іконостасів, в яких знаходиться близько 400 ікон XVI-XIX століть, які представляють кращі зразки новгородської і московської іконопису. Крім ікон в соборі представлена ​​портретна і пейзажний живопис, і церковне начиння, стіни собору оформлені фресками. Серед особливо цінних експонатів - потир 17 століття (літургійний посуд для освячення вина), що належав царю Олексію Михайловичу. Тут зібрана цікава колекція дзвонів відлитих в Росії, Білорусії, Голландії, Франції та Німеччини, а також зброю часів Івана Грозного.
Покровський собор включений до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Росії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация