Собор Святого Віта 2

Сьогодні ми продовжуємо нашу екскурсію по Собору Святого Віта. Цього разу ми заглянемо всередину. Адже в Соборі Святого Віта приховано багато скарбів, з якими пов'язано багато таємничих легенд.

- Дорогі друзі! І ось ми з Тетяною знову на Празькому граді, і продовжуємо нашу екскурсію по собору св. Віта.

- Минулого разу ми вам розповідали про екстер'єр цього храму, а сьогодні ми перебуваємо всередині.

- Перше, що вражає людину, хто переступить поріг цього храму, це те, який він високий, величезний. Людина втрачається і відчуває себе жалюгідним хробаком. Таня, ти відчуваєш себе хробаком?

- Так, Олена, ти абсолютно права. Я себе відчуваю маленькою комашкою і дійсно, у мене створюється враження, що я перебуваю в іншому світі, в Божому царстві або, як раніше говорили, в новому Єрусалимі.

- Чим же створюється цей ефект?

- По-перше, вітражами, тому що внутрішній простір в ті часи вважалося святим місцем, не від світу цього, тому воно висвітлюється не природним світлом (сонцем і місяцем), а кольоровим світлом, який створюється за допомогою кольорових вітражів. А відповідно до іншою версією, вікна вважалися розділяє перегородкою між тим світлом і цим, через яку можна в нього заглянути або навіть проникнути.

У соборі св. Віта дуже багато капел, але ми підійдемо до капелі Нової архиєпископської і подивимося на вітраж. Він примітний тим, що було зроблено відомим чеським художником Альфонсом Мухою на тему «Вшанування святих Кирила (або Костянтина) і Мефодія», які принесли з далеких грецьких Солонніков християнську релігію на чеські землі. Мефодієм була хрещена і св. Людмила зі своїм чоловіком, першим чеським князем, Боржівоем. Лена, подивися Людмила зображена з хусткою на шиї.

- Це тоді було модно носити такі хустки?

- Це був символ того, що вона померла мученицькою смертю. Була задушена своєю невісткою Драгомиров, матір'ю св. Вацлава. Поруч зображений хлопчик. Як ти думаєш, хто він?

- Це напевно онук св. Людмили.

- Правильно, а хто був онуком св. Людмили.

- Вацлав.

- Так, св. Вацлав, і тут він зображений як хлопчик. А його портрет є точною копією імені сина Альфонса Мухи - Їржі Мухи.

Храм цей один з найвищих в Чеській Республіці. Його висота сягає 33,5 метрів, в довжину він має 124 метри, а ширина його становить 60 метрів. Собор св. Віта, як і всі костели періоду готики, складається з трьох нефів. Ми зараз з тобою перебуваємо в головному нефі, а в бічних нефах знаходиться 21 капела, кожна з яких присвячена якомусь святому.

- Ми не сказали нашим слухачам одну деталь, що зберігається в соборі св. Віта?

- Спочатку ротонда св. Віта була побудована для зберігання плеча св. Віта, яке отримав св. Вацлав від Генріха Птахолова.

- Ми зараз знаходимося в новозбудованій частині собору, яка була зроблена за кресленнями 14 століття. Майстрам було важко оволодіти цією технікою, тому що вона була давно забута і зараз костели будують за іншими принципами. Те, що ми зараз бачимо, було побудовано в кінці 19 - початку 20 століття. Але не виникає такого відчуття, тому як гармонійно поєднуються між собою 2 частини цього собору.

- Зараз ми підходимо до капелі св. Вацлава.

- Мабуть, це найзначніша капела в соборі св. Віта. У ній знаходиться труна св.Вацлава. Його останки були перевезені з Старого Болеслава, де він був убитий рідним братом, в ротонду, засновником якої він і був. Місцезнаходження цю труну не змінив, не дивлячись ні на які перебудови і достойкі храму. Сама капела відрізняється від інших і формою, і розміром. Вона найбільша і має квадратну форму. Її декор і оздоблення найвиразніше, найбагатше. Лена, як ти думаєш, дорогоцінні чи це камені, якими викладена нижня частина капели до карниза?

- Звичайно, дорогоцінні.

- Ти майже вгадала, вони напівкоштовні. Тут використовували ліловий аметист, зелений халцедон та інші камені, яких налічується в капелі 1345 штук. Кольоровий блиск цих напівкоштовних каменів повинен був символізувати небесний Єрусалим.

- Таня, а не та чи та сама це дубові двері і кільце, з якими пов'язано ... - ... пов'язана смерть св. Вацлава? Так, саме так. Дверне кільце було привезено з Старого Болеслава з церкви, де був убитий св. Вацлав. Коли він був поранений, він схатілся за це кільце і просив про допомогу, стукаючи цим кільцем про двері.

- Якщо ти подивишся направо, то побачиш двері. У цій капелі знаходиться портал, який веде до скарбниці. Там знаходяться королівські регалії та інші коронаційні скарби.

- Це скіпетр, держава і корона.

Вацлавська корона   - Це найголовніші три символи державності Вацлавська корона - Це найголовніші три символи державності. Вацлавська корона овіяна безліччю легенд, одна з яких говорить, що той, хто без дозволу папи римського одягне її на голову, рівно через 1 рік і три дні помре. Ніхто не знає, правда це чи ні, але це сталося з головою протекторату в Чехії і Моравії Гейдріхом. Він заволодів ключами від скарбниці, а їх було 7, як сьогодні, так і в той час. Він вирішив приміряти цю корону, будучи вельми амбітної особливої, захотів себе відчути королем на чеських землях. Але через 1год і 3 дні він був поранений і незабаром помер.

- Я хочу нагадати, що в цей день був скоєний замах на Гейдріха чеськими парашутистами. Від поранень Гейдріх помер і вся операція була названа «Гейдріхіада». Парашутистів потім зловили. Як каральної операції нацисти спалили село Лідіце.

- А ще кажуть, що поки корона знаходиться на своєму місці, чеський народ буде жити і процвітати. Кілька разів корона покидала своє місце, і в цей час чеський народ перебував у повному занепаді. Перший раз це сталося за часів правління Габсбургів. Корона була відвезений до Відня і на більш, ніж триста років, чеський народ позбувся самосвідомості. Другий раз це трапилося, коли при владі були комуністи. Корона разом з іншими скарбами була перенесена на зберігання в інше місце і знову чеський народ позбувся самосвідомості.

- А третій раз?

- Третього разу не було. Сподіваюся, що і не буде ніколи. На цій оптимістичній ноті ми і закінчимо нашу сьогоднішню програму, до наступних зустрічей.

Таня, ти відчуваєш себе хробаком?
Чим же створюється цей ефект?
Це тоді було модно носити такі хустки?
Як ти думаєш, хто він?
Віта?
Лена, як ти думаєш, дорогоцінні чи це камені, якими викладена нижня частина капели до карниза?
Вацлава?
А третій раз?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация