Спецназ "Альфа" СБУ

Спецназ Альфа СБУ - саме боєздатне спецпідрозділ України Спецназ "Альфа" СБУ - саме боєздатне спецпідрозділ України.

Група "А" Центру спеціальних операцій Служби безпеки України (повна назва "Центр спеціальних операцій по боротьбі з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів") спецпідрозділ Служби безпеки України .

Історія становлення

Історія спецназу органів державної безпеки України починається з Групи "А" - підрозділу по боротьбі з тероризмом, в подальшому більш відомого під назвою "Альфа". Група "А" КДБ СРСР створена 29 липня 1974 року наказом № 0089 / ОВ Голови КДБ СРСР Ю. В. Андропова.

У світову історію Група "А" увійшла як учасник двох історичних подій, що вплинули на весь хід політичного розвитку СРСР:

1. 27 грудня 1979 року офіцери Групи "А" (позивний "Грім") разом зі співробітниками КУОС КДБ СРСР (спецгрупа "Зеніт") за 43 хвилини захопили добре укріплений палац "Тадж-Бек" в Кабулі, що належав президенту Афганістану Хафізулла Амін. Вогневу підтримку надавала рота десантників 345 окремого гвардійського парашутно-десантного полку ВДВ і бійці окремого 154-го загону спеціального призначення ГРУ ГШ МО СРСР, більш відомого як "мусульманський батальйон". Ця бойова операція, в ході якої Група "А" втратила тільки двох співробітників, не має аналогів у світовій практиці;

2. 19 серпня 1991 група "А", відмовившись від участі в штурмі Білого дому в Москві, запобігла загибель тисяч людей і можливий початок громадянської війни в Росії.

У зв'язку з розгулом міжнародного тероризму і з урахуванням географії Радянського Союзу, з метою більш ефективного та результативного припинення терористичних актів, керівництвом КДБ СРСР було прийнято рішення про створення регіональних спецпідрозділів по боротьбі з тероризмом в Києві, Мінську, Алма-Аті, Краснодарі, Свердловську та Хабаровську.

В Україні спецпідрозділ по боротьбі з тероризмом було створено 3 березня 1990 року. Саме тоді наказом № 0031 начальника 7-го управління КДБ СРСР була створена 10-я Група (м.Київ) Групи "А" Служби ОДП 7 Управління КДБ СРСР. У наказі було зазначено, що "спеціальне оперативно-бойовий підрозділ призначений для локалізації і припинення терористичних і екстремістських акцій, інших особливо небезпечних злочинних проявів, в тому числі для проведення операцій у взаємодії з іншими зацікавленими підрозділами в боротьбі з організованою злочинністю".

До кандидатів у регіональні спецпідрозділу пред'являлися підвищені вимоги: високі морально-вольові якості, хороша професійна і фізична підготовка, медична придатність для служби в ВДВ, стаж роботи в органах держбезпеки не менше одного року, віковий ценз до 33 років і багато інших. З 120 співробітників КДБ УРСР, спрямованих на розгляд в якості кандидатів у 10-ю Групу (м.Київ) Групи "А", були відібрані тільки 15 співробітників. Начальником був призначений Закревський Петро Феліксович, нині полковник запасу, Почесний член Міжнародної Асоціації ветеранів підрозділів антитерору "Альфа".

Після проголошення в серпні 1991 року незалежності, Україна потребувала створення більш потужного підрозділу антитерористичної спрямованості в системі органів держбезпеки. Нові, більш масштабні завдання були поставлені Президентом України перед керівництвом створеної 25 березня 1992 року Служби безпеки України.

31 травня 1992 року наказом Голови СБ України № 083, в структурі центрального апарату СБ України 10-я Група (м.Київ) Групи "А" була перетворена в Службу "С" (Спеціальна служба), керівник якої згідно затвердженого Положення підпорядковувався безпосередньо Голові , а в його відсутність - Першому заступнику Голови. Це була значна за кількістю співробітників підрозділ з важливими і більш масштабними завданнями, які розв'язуються аналогічними підрозділами в різних країнах світу в інтересах свого суспільства і держави.

Начальником Служби "С" був призначений Буйволів Юрій Іванович.

Співробітники Служби "С" провели безліч бойових операцій і виконали чимало спеціальних завдань в інтересах України. Одним з таких завдань була охорона і супровід доставляються в Україну протягом 1992-1993 р.р. морським і повітряним транспортом контейнерів з новою валютою України, видрукуваної у Франції, Італії та Канаді. Величезні суми в гривнях тривалий час перебували в надійних руках співробітників спецпідрозділу.

У серпні 1992 р в умовах підвищеної секретності належало перевезти відразу майже весь тираж гривні з Канади. План передбачав абсолютну конспіративність підготовки і здійснення операції. Для транспортування було вибрано цивільне судно зі звичайним екіпажем, який не знав, який вантаж буде на борту. Свідомо відмовилися і від супроводу судна військово-морськими силами. Тільки капітан був присвячений в деталі операції, а ще про неї знало вище керівництво держави і голова СБУ. Похід тривав 49 діб. Судно пройшло більше 11 тис. Миль через Атлантичний океан, 8 морів і 13 проток, перетнуло кордони 10 країн, заходило в 8 портів. При цьому траплялися і позаштатні ситуації, коли бійці спецгрупи готувалися до відбиття можливого нападу на судно, проте все обійшлося. Вахти були звичайною щоденною роботою (частина бійців виконувала під час походу функції моряків), проводилися дворазові тренування з рукопашного бою, заняття з тактики захисту екіпажу і вантажу, навчальні тривоги. Всього таких походів було чотири.

У 1993-1994 р.р. співробітники Служби "С" внесли істотний внесок в стабілізацію політичної обстановки в Кримському регіоні.

На той час, за соціально-економічних причин кримінальна обстановка в Україні ускладнювалася, росло напруга в суспільстві На той час, за соціально-економічних причин кримінальна обстановка в Україні ускладнювалася, росло напруга в суспільстві. У деяких регіонах практично відкрито діяли злочинні угруповання. Між ними часто виникали збройні конфлікти з важкими наслідками. Збільшувалося число розбійних нападів на громадян, чиновників, комерсантів. Йшов переділ власності. Фізичне насильство і вбивства стали буденним явищем. Під загрозою часто перебувала життя потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства. Україна ставала привабливою для міжнародної злочинності - з точки зору організації наркобізнесу, контрабанди зброї та інших протиправних дій. Все це висунуло проблему протидії криміналу на перший план.

Тому, Указом Президента України від 23 червня 1994 року № 335/94 в складі Центрального Управління СБ України на базі Служби «С» створено Управління «А» і відповідні підрозділи в регіональних органах СБ України. Відповідно до Указу Президента України від 16 липня 1996 року № 570/96 Управління «А» СБ України стало називатися Управлінням боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБ України.

На Управління були покладені дві нові функції на підставі Законів України "Про забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства" і "Про державний захист суддів і працівників правоохоронних органів". Його керівником став Крутов Василь Васильович.

Так виникло центральне підрозділ "А", а потім і його регіональні відділи в усіх обласних містах республіки і в м.Севастополі. Їм треба було вирішувати завдання по фізичній припинення терористичних актів і дій, які загрожують безпеці держави, звільнення заручників, захоплення небезпечних злочинних авторитетів, захисту учасників кримінального судочинства, працівників судів та правоохоронних органів, членів їх сімей.

При необхідності - забезпечення безпеки вищих посадових осіб держави, а також виконання особливо складних і відповідальних доручень керівництва країни.

При необхідності - забезпечення безпеки вищих посадових осіб держави, а також виконання особливо складних і відповідальних доручень керівництва країни

Спорядження та екіпіровка перших українських «альфівців» були досить мізерними. Сучасні на той момент захисні шоломи швейцарської фірми «TIG», а також досвідчені російські розробки в цій галузі були тільки в Києві, і то в невеликій кількості. Бронежилети були закуплені в «Армок» (Росія). Після декількох поїздок в США на курси з підготовки спецпідрозділів на базі привезених зразків екіпіровки і уніформи в Україні під замовлення були виготовлені кілька різних типів штурмових комбінезонів, а також налагоджений випуск тактичних розвантажувальних жилетів.

система відбору

Критерії відбору кандидатів для проходження служби в «Альфі» як і раніше жорсткі. Вітаються кандидати з досвідом служби в армійському спецназі, спецпідрозділах МВС і інших силових служб. Важливим плюсом є вища освіта. Особливо враховується психологічна стійкість, готовність до роботи в екстремальних умовах. Після всіляких спецперевірок, тестів і співбесід кандидат здає заліки з фізичної підготовки, серед яких особливе місце приділяється рукопашному бою. Кандидат повинен впевнено володіти прийомами рукопашного бою: блокування ударів противника, захист від ножа, палиці, загрози вогнепальною зброєю, звільнення від захоплень. Кожен прийом повинен бути виконаний технічно, з елементом раптовості і завершуватися позначених ударом в больову точку противника, кидком, задушенням або больовим прийомом. Крім цього проводиться спаринг з трьома по черзі змінюваними бійцями «А». Прийнято вважати, що повноправним бійцем «Альфи» співробітник може стати не менш ніж через три роки служби. У процесі підготовки він повинен опанувати багатьма знаннями і навичками, серед яких парашутно-десантна підготовка, альпінізм, водолазна підготовка, мінно-підривну справу, ну і, звичайно ж, стати першокласним стрільцем.

Всі кандидати на службу проходять безліч тестів і перевірок. З десяти чоловік, попередньо відібраних в армійських і інших спецпідрозділах, успішно проходять тест не більше 1-2 кандидата. Основний склад підрозділу - офіцери. Система відбору кандидатів повністю відповідає світовій практиці кадрового забезпечення подібних оперативно-бойових структур.

З 28 травня 1998 року Управління "А", а потім і Головне управління "А" СБ України, згідно Указу Президента України № 546/98 від 27 травня 1998 роки очолив нене покійний генерал-лейтенант Бірсан Олександр Семенович, Почесний член Асоціації «Альфа» , Голова Ради.

30 листопада 2000 року Управління "А" стало Головним управлінням "А" СБ України, у складі якого були організовані і виконували бойові завдання два управління.

20 серпня 2001 року Указом Президента України № 657/2001 Першому заступнику начальника ГУ «А» СБ України Волкову Сергію Михайловичу присвоєно звання генерал-майор. В даний час - в запасі.

З лютого 2003 року спецпідрозділом керував нині покійний генерал-майор Кожелянко Віктор Васильович.

15 червня 2003 року в Головному управлінні "А" було створено 3 управління з дислокацією в м Сімферополь, АРК.

З жовтня 2003 року по квітень 2005 року спецназ СБ України очолював Мельников Михайло Григорович, нині генерал-лейтенант, один з керівників ГУР МО України.

10 січня 2004 року Міністерство закордонних справ України на підставі вивчення досвіду країн-членів коаліційних сил в Іраку звернулося з проханням до СБ України направити в Ірак терміном на один рік десять співробітників Головного управління «А» СБ України для забезпечення внутрішньої охорони українського посольства в м Багдаді і безпеки дипломатів під час їх пересування в країні перебування. Згідно довіреності Президента України від 10 лютого того ж року перша група співробітників «Альфи» прибула до Іраку приступила до виконання спеціальних завдань з фізичної охорони персоналу і будівлі посольства України, де продовжують нести службу по сьогоднішній день. В цілому через відрядження до Республіки Ірак пройшло вже понад 190 співробітників ЦСО «А» СБУ.

Перед відправкою група проходить спецпідготовку в міжнародному навчально-тренувальному центрі під Конча-Заспою. Там відпрацьовуються ситуації різної категорії складності, шліфуються практичні навички протидії нападам терористів.

Всі заняття проходять в умовах, максимально наближених до реальних, з використанням боєприпасів. Стрілянина в сторону блокпостів, підриви на маршруті транспортування конвоїв, захоплення заручників, шляхи відходу, евакуація осіб, що охороняються - все, як в іракській дійсності. Навчальний центр - це цілий комплекс споруд з полігоном, тирами, в яких моделюються різні ситуації, «кілер-хаузом», вертолітним майданчиком і багатьом іншим необхідним в повноцінній підготовці спецназівця.

З огляду на складність і специфіку виконуваних завдань, в Головному управлінні сформовані групи, які мають певну спеціалізацію. Є фахівці з хорошою повітряно-десантною підготовкою, майстри гірського і міського альпінізму, водолазної справи, здатні піти під воду з корабля, літака або вертольота в повній бойовій екіпіровці. Є переговорники, кінологи, фахівці з інженерної підготовки, висококласні снайпери.

Є переговорники, кінологи, фахівці з інженерної підготовки, висококласні снайпери

Крім співробітників групи «А» СБУ в Центрі проходять підготовку інструктори інших спецпідрозділів України, а також бійці спецназу країн - членів ГУАМ, НАТО і Східної Європи. Загальновідомо, що тільки співпраця та обмін досвідом із суміжними підрозділами допомагають домагатися бажаних результатів у бойовій роботі, а також сприяють зростанню професіоналізму і придбання безцінного досвіду. У зв'язку з цим співробітники «А» виїжджають в різні країни світу для проходження курсів з антитерору. Не менш результативні зустрічі на міжнародних навчаннях і численних змаганнях з колегами з колишніх союзних республік і зарубіжними фахівцями. На міжнародних снайперських турнірах (Чехія, Угорщина) з завидною постійністю співробітники української «Альфи» вже багато років поспіль займають призові місця. Престижними для співробітників антитерористичних підрозділів також є міжнародні турніри на призи СНД, де не перший рік (С.-Петербург, 2007; Єреван, 2008) першими серед снайперів стають бійці з української «Альфи».

Слід віддати належне довгоочікуваним змінам в забезпеченні бойових груп сучасними зразками зброї, якісної зарубіжної екіпіровкою та уніформою. Крім зброї, виробленого за часів СРСР, на озброєнні складаються пістолети: HK USP, 9 mm х 19, Walther P99, 9 mm para (Німеччина), Форт-14 ТП, Форт-17 (Україна), а також різні модифікації зарубіжних пістолетів кулеметів і штурмових гвинтівок. До вже традиційного озброєння снайперів - гвинтівок Blaser R 93 LRS 2,308 Win і SIG-Sauer SSG 3000, 308 Win (Німеччина) додалися: Blaser LRS 2 / Tactical, 338 Lapua Mag (Німеччина), AW і AE, 308 Win (Великобританія), Saco TRG, 308 Win (Фінляндія).

Часткове оновлення спорядження і обладнання торкнулося груп, що спеціалізуються на водолазної та парашутно-десантної підготовки, фахівців в міському та промисловому альпінізмі. Після загального тестування різних зразків камуфляжній уніформи було прийнято рішення про закупівлю уніформи американської фірми Propper в забарвленні multicam. Уподобання у виборі взуття впали на фірми 5.11 і Haix. Існує і практика закупівлі необхідного спорядження і окремих зразків уніформи в приватному порядку, і тут переваги часто віддаються російським фірмам, де ціна, якість і простота об'єднані в одне ціле. Бронежилети сімейства «Корсар» і легкі кевларові шоломи ЗШМ-2, наявні на оснащенні бійців «А», виробляються в Україні. Важкі титанові шоломи Us 95 закуповуються в Австрії.

Важкі титанові шоломи Us 95 закуповуються в Австрії

З 29 квітня 2005 року по 20 червня 2006 начальником ГУ «А» СБ України був Варганов Віктор Павлович, який раніше очолював 2 управління главку в м.Кременчуці, Полтавської області. У цей період після реорганізації СБ України ГУ «А» було знову перетворено в Управління «А».

З 20 червня 2006 начальником Управління «А» СБ України став Чалий Сергій Іванович, раніше заступник начальника штабу АТЦ при СБУ, в минулому начальник 2 служби 1 управління ГУ «А» СБ України. Пізніше Управління "А" було перетворено в Центр спеціальних операцій "А" СБ України, до складу якого входило вже не три, а п'ять управлінь. З вересня 2009 року ЦСО "А" СБ України очолював Супрун Андрій Анатолійович.

1 жовтня 2011 року в м.Одесі вперше в історії бійці української «Альфи» вступили у відкрите бойове зіткнення з терористами. Напередодні особливо небезпечні злочинці вбили двох і поранили чотирьох міліціонерів. Будучи виявленими в одному з приватних готелів, озброєні до зубів бандити забарикадувалися і більше чотирьох годин відбивалися від міліцейського спецназу. І тільки тоді, коли в справу вступив Одеський відділ ЦСО «А» настав перелом.

На рахунку ЦСО «А» СБУ велика кількість проведених оперативно-бойових заходів, вилучення сотень одиниць вогнепальної зброї, гранат і вибухівки, значних сум в національній та іноземній валюті.

У багатьох обласних містах України силами підрозділу ліквідовані чісленні бандітські угруповання. Про Практичні справи української «Альфи» широкому загалу відомо Небагато. Навіть якщо в пресі повідомляється про затримання співробітниками СБУ членів організованих злочинних угруповань, не завжди йдеться про те, що це робота «Альфи». Від цього авторитет спецпідрозділу анітрохи не страждає.

На ринку охоронців як колишні, так і діючі співробітники "Альфи" користуються підвищеним попитом у роботодавців, так як їх підготовка в області забезпечення особистої безпеки знаходиться на одному з найвищих рівнів в Україні.

Співробітник Альфи виробляє оперативно-технічний огляд (ЗТВ) автомобіля Співробітник "Альфи" виробляє оперативно-технічний огляд (ЗТВ) автомобіля. Чемпіонат України з багатоборства серед охоронців, місто Одеса, 25 травня 2013 рік.

Сьогодні відпрацьовані до дрібниць дії дозволяють вдало проводити найбільш складні спеціальні заходи. Досягається це щоденними тренуваннями. Бійці спецназу СБУ мають високий ступінь мобільності. За лічені години група на своїх транспортних засобах може дістатися до будь-якої точки України. При необхідності в розпорядження підрозділу виділяється авіація.

На цю складну і небезпечну службу приходять мужні, фізично і психологічно підготовлені співробітники. Багато з них мають досвід участі в бойових діях в Афганістані, інших гарячих точках планети і колишнього СРСР. До відмінній фізичній підготовці додаються здатності блискавично оцінювати ситуацію і приймати єдино вірне рішення, бо в реальних обставинах ризикувати доводиться не тільки власним життям, але життям своїх колег, заручників, інших людей, що знаходяться в місцях надзвичайних подій. Високий бойовий дух, згуртованість, злагодженість і особисту мужність співробітників спецпідрозділу дозволяють з упевненістю сказати, що в Україні є кому протистояти тероризму. Девізом підрозділу був і залишається: «Життя - Батьківщині, честь - нікому!».

ЖИТТЯ - БАТЬКІВЩИНІ,   ЧЕСТЬ - НІКОМУ ЖИТТЯ - БАТЬКІВЩИНІ,
ЧЕСТЬ - НІКОМУ!

Матеріали по темі:

Спецпідрозділ "Альфа" СБУ (Фото: Крашевського В.В.)

Фотогалерея - Спецназ "Альфа" СБУ

Спецслужби і спецназ України

Підготував: Зборщик Микола

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация