Стародавні пам'ятники Казахстану: список | NUR.KZ

  1. Стародавні пам'ятники Казахстану: список Стародавні пам'ятники Казахстану - увічнена історія кочових...
  2. Домбаул
  3. мавзолей Карахана
  4. мавзолей Аристанбаб
  5. Мавзолей Бабаджі-хатун
  6. «Акиртас»
  7. Городище Джанкана (Жанкала, Жент)
  8. місто Жангіра
  9. Стародавні пам'ятники Казахстану: список
  10. Мавзолей Алаша-хана
  11. Домбаул
  12. мавзолей Карахана
  13. мавзолей Аристанбаб
  14. Мавзолей Бабаджі-хатун
  15. «Акиртас»
  16. Городище Джанкана (Жанкала, Жент)
  17. місто Жангіра
  18. Стародавні пам'ятники Казахстану: список
  19. Мавзолей Алаша-хана
  20. Домбаул
  21. мавзолей Карахана
  22. мавзолей Аристанбаб
  23. Мавзолей Бабаджі-хатун
  24. «Акиртас»
  25. Городище Джанкана (Жанкала, Жент)
  26. місто Жангіра
  27. Стародавні пам'ятники Казахстану: список
  28. Мавзолей Алаша-хана
  29. Домбаул
  30. мавзолей Карахана
  31. мавзолей Аристанбаб
  32. Мавзолей Бабаджі-хатун
  33. «Акиртас»
  34. Городище Джанкана (Жанкала, Жент)
  35. місто Жангіра
  36. Стародавні пам'ятники Казахстану: список
  37. Мавзолей Алаша-хана
  38. Домбаул
  39. мавзолей Карахана
  40. мавзолей Аристанбаб
  41. Мавзолей Бабаджі-хатун
  42. «Акиртас»
  43. Городище Джанкана (Жанкала, Жент)
  44. місто Жангіра

Стародавні пам'ятники Казахстану: список

Стародавні пам'ятники Казахстану - увічнена історія кочових і осілих народів, що проживали багато століть тому у Великому Степу. Своєрідність і оригінальність некрополів, пам'ятників зодчества - свідоцтва многоликости культури цих етносів. Сьогодні це історична спадщина не тільки нашої країни, а й найважливіші пам'ятники світової культури, що охороняються ЮНЕСКО. Детальніше про це.

Детальніше про це

Фото: skyscrapercity.com

Земля Казахстану зберігає пам'ять століть, зафіксовану в мавзолеї, стоянках предків, культових спорудах, ідолів, курганних похованнях, які розкидані по всій території країни. Вражає число таких історично і культурно значущих місць - їх більше 25 тисяч.

Особливе значення мають некрополі, мавзолеї, архітектурні комплекси. Це стародавні пам'ятники, які пов'язані з легендарними особистостями - батира, полководцями, правителями і ватажками племен, духовними лідерами народу, які прославили Степ. Це місця поклоніння і шанування, місця сили.

Такі пам'ятки Казахстану - об'єкти пильної уваги мандрівників і гостей нашої країни.

Ось пам'ятники, які не залишать байдужими старовиною, легендами та історіями, пов'язаними з ними, красою архітектури та оформлення:

Мавзолей Алаша-хана

Фото: silkadv.com

Казахстанські степи зберігають пам'ять про багатьох кочових народів, які творили історію цього краю. У X столітті біля гірської гряди Улитау відбувалося розселення племен Огуз і кипчаків, що створили союз. Їх лідером і правителем певний період був Алаша-хан.

Його володіння знаходилися в центральній частині Дешт-і-Кипчак. В історії він залишив особливий слід - об'єднав тюрків-кочівників і створив перше казахське (алашское) держава. Літописи зберігають дані про його нащадків - Карахану і Огуз-хана. Імена цих воїнів біями відображені в народному епосі.

Данина пам'яті великому правителю кочівників віддали умільці, які спорудили на правому березі річки Кара-Кенгір (Карагандинська область, Улитауський район) мавзолей. Це прямокутне спорудження висотою 10 метрів - втілення портально-купольної архітектури - рідкісне явище в Середній Азії.

По обидва боки від будівлі встановлені шестигранні колони, є фасадна двері, що складається з двох стулок, обхідна галерея і оглядові майданчики.

Усипальниця викладена з червоного обпаленої цегли. Кожен фрагмент кладки має свій розмір і фактуру. Вони створюють оригінальний геометричний візерунок.

Домбаул

Фото: mapio.net

Це один з найдавніших мавзолеїв, розташованих на карагандинській землі. Його будівництво відносять до VIII-IX ст. - до докараханідскім часів.

Існує три версії щодо того, чия могила була увічнена таким чином.

В одному з переказів говориться про те, що будова виникло на могилі співака, музиканта і особистого охоронця Чингісхана. Коли на полюванні загинув Жоши-хан - син Чингісхана, придворні побоялися повідомити цю звістку всесильному і грізному правителю. Зголосився Домбаул (за іншою версією - Кетбуга). Він зіграв на домбре, і Чингісхан зрозумів, що сталося. За наказом повелителя Степу домбри залили розплавленим свинцем.

За іншою - тут покоїться батир Домбаул. Нібито таким чином Алаша-хан вшанував свого вірного слугу, який винищив стадо куланів, які вбили під час полювання ханського сина Джеріні-хана.

За третьою версією, це могила великого музиканта, який грав на кобиз. Про нього згадує герой епічного сказання «Огузнаме». Це легендарний, практично казковий персонаж - народний співак давніх часів.

Архітектура культурного пам'ятника своєрідна і оригінальна. Її куполоподібна форма чимось нагадує юрту. Відмінність тільки одне - споруджений мавзолей з піщанику - плитки сірувато-рожевого кольору.

Пристрій споруди продумано. З усіх боків мавзолей закритий від вітрів, вхід розгорнуто до південної сторони і захищений високою сходинкою від проникнення тварин.

мавзолей Карахана

Фото: silkadv.com

Щоб побачити цей пам'ятник середньовічної архітектури, вирушайте в один з найдавніших міст Казахстану - Тараз.

Тут зможете доторкнутися до історії династії Караханідов і навіть побуваєте на могилі одного з її представників - Шах-Махмуда Горба Карахана. З ним пов'язано початок ісламізації цих місць.

Усипальниця, яка споруджена на його могилі, перебудована на початку ХХ століття. До цього часу пам'ятник архітектури настільки занепав, що міг бути безповоротно втрачений. Однак місцеві жителі вважали мавзолей місцем поховання святого людини, тому ініціювали реконструкцію.

Зовні збережено його своєрідність, а ось декоративні елементи не вдалося відобразити в первозданному вигляді. Деякі цеглини автентичної кладки, які більш-менш збереглися, реставратори вмонтували в нові стіни.

Незважаючи на перебудову і реставрацію, мавзолей не втратив своєї краси і значущості.

Читайте також: Історичні місця Казахстану, які варто відвідати

мавзолей Аристанбаб

Фото: someplace.kz

Мавзолеї Казахстану - це не тільки місця спочинку великих воїнів, але і святих людей. Одне з них - усипальниця Аристинбаба - релігійного містика, духовного наставника суфійського поета Ходжі Ахмеда Яссаві.

Мавзолей Аристанбаб знаходиться біля історичного місця - городища Отрара. Цей пам'ятник середньовічної архітектури має довгу і драматичну історію.

Протистояння Чингісхана і Інальчіхана призвело до того, що в XIII столітті війська Джучі повністю зруйнували Отрар. Це навала не пощадив могилу великого святого.

Пізніше, в XIV столітті, Тамерлан велів побудувати мавзолей, який би увічнив пам'ять духовного лідера. Ще чотири рази пам'ятник переживав перебудови. Він руйнувався від часу і землетрусів.

Тому сьогодні мандрівник побачить споруда, яка була відбудована в 1970-х рр. З архітектурних деталей XV століття збереглися дерев'яні колони і айван.

На могилу Аристанбаб приїжджають паломники зі всього світу. У мавзолеї є усипальниця і мечеть, де можна помолитися і очиститися. Тут же побачите унікальний рукописний Коран, створений в Середні століття.

Мавзолей Бабаджі-хатун

Фото: silkadv.com

Тараз славиться пам'ятками, які розповідають про стародавні часи, історії та культурі кочівників, що жили в казахстанських степах в X-XII ст. Крім того, вони є реальним підтвердженням фактів, які відображені у фольклорі і вважаються легендами або оповідями.

Одне з таких народних оповідань розповідає про Бабджі-хатун - вірній подрузі і супутниці нареченої Карахана Айши-бібі. Легенда свідчить, що правитель Тараза був закоханий в дочку відомого в XI столітті поета Хакіма Бикиргани - Айши-бібі. Після смерті батька вона перебувала на вихованні у шейха Айкожи.

Карахан попросив її руки, але отримав відмову. Тоді смілива дівчина вирішила сама відправитися назустріч своєму щастю. Вона таємно приїхала в Тараз, але через трагічну випадковість не зустрілася з коханим. На березі річки, де Айши-бібі зі свитою зупинилася відпочити, її вкусила змія.

В її честь правитель спорудив прекрасний мавзолей, а згодом недалеко від нього виникла нова усипальниця, де лежала подруга Айши-бібі, супутниця і берегиня її могили Бабаджі-хатун.

Це цікава будова купольної форми з оригінальними декоративними елементами, побудоване зі світлого цегли.

«Акиртас»

Фото: inform.kz

Культурна спадщина Казахстану не вичерпується виключно похоронними пам'ятниками. На території нашої країни є безліч стародавніх комплексів, городищ, які можуть багато розповісти про історію та культуру народів, які колись населяли край.

Коли мова заходить про «Акиртасе», то найчастіше по відношенню до цього палацового комплексу, розташованого неподалік міста Тараз, вживають визначення «загадковий». Він справді такий, тому що про його призначення вчені мужі сперечаються досі.

До того ж це один з історичних довгобудів: встановлено, що зводили його більше 100 років в VIII-IX ст.

Вперше світ дізнався про це будову з записок Чан Чуня - мандрівника і даоського ченця. У 1220-х рр. він йшов з Китаю в Самарканд. Його шлях пролягав через ставку Чингісхана. По дорозі монах зупинився в «Акиртасе» і описав його як дивовижну споруду, очевидно, військового призначення.

Зроблено цей форт був з каменю червоного кольору. Навколо нього розташувався могильник. Вражало те, що поховання на цій похоронній території дублювали сузір'я Великої Ведмедиці.

З урахуванням того, що навколо «Акиртаса» безводна степ, навряд чи він був колись заселений. Однак археологи знайшли глиняний трубопровід, який був протягнутий до комплексу. У зв'язку з цим виникло припущення, що «Акиртас» - древній торговий місто Касрібас.

За іншою версією, більш вірогідною, це був несторіанський або буддистський монастир. В період побудови «Акиртаса» відбувалося активне поширення ісламу, який несли арабські воїни і правителі. Несторіанці відступали. Можливо, один з правителів Тюргешского каганату вирішив увічнити своє ім'я, побудувавши фортецю-монастир, але не встиг завершити розпочате.

Комплекс вражає величністю. Він споруджений з величезних брил, які складно було б пересувати без застосування інженерних пристосувань.

Дехто вірить в езотерику стверджує, що ця споруда, поряд з єгипетськими пірамідами, справа рук атлантів.

Це місце в честі у екстрасенсів, оскільки користується славою енергетично сильною території.

Городище Джанкана (Жанкала, Жент)

Фото: ruh.kz

За сотню кілометрів від Кизилорди знаходиться старовинне городище Джанкана. У порівнянні з багатьма іншими археологічними пам'ятками такого типу городище непогано збереглося. Перші спогади про це мусульманському місті Туркестану припадають на XI і XII століття. Це був центр сельджуків.

Мандрівники побачать чітку картографію міста: головну вулицю, відгалуження провулків, які відходять від магістралі під прямим кутом, бугор фортеці, стіну цитаделі зі слідами веж.

Навколо городища виявлені сліди іригації, садиб, паркового комплексу, заміського палацу правителя.

Городище впала через монгольської навали. Артефакти, які знаходять археологи в цьому місці, свідчать про багатою і розвиненою культурі населяли край племен Огуз і половців.

місто Жангіра

Фото: hist-etnol.livejournal.com

Букеевская орда, або Букеевской ханство, сформувалася на початку XIX століття і займала територію між Уралом і Волгою. Букей Нуралімов - султан, що правив на цих землях, - був васалом російського царя.

Розквіт ханства припадає на період правління сина Букея Жангір-хана. Йому вдалося започаткувати осілого життя кочових племен. Він заклав перший камінь в будівництво ханської ставки - міста в західній частині сучасного Казахстану. Починалося поселення з ханського палацу, поступово перетворилося в столицю Букеевской орди.

Зараз місто Жангіра - історичний музей під відкритим небом. Всі будівлі відреставровані, тому дають можливість зрозуміти і побачити, якою була автентична життя племен, селівшіхся в казахських степах на початку XIX століття.

Що буде цікаво мандрівникові:

  • пантеон з трьох мавзолеїв, побудованих в різних архітектурних стилях, - усипальниці Жангір-хана, його двоюрідного брата Даулеткерея, учня і етнографа Мухамедсалика Бабаджанова;
  • ханська мечеть;
  • краєзнавчий музей, де представлені історичні документи, етнографічні реліквії, археологічні знахідки, фотографії, військові експонати (кольчуги, щити, сідла, упряжі);
  • школа, побудована ханом;
  • ханський палац з 23-х кімнат;
  • казначейство.

Хан Жангір вміло синтезував національні традиції і віяння європейської культури, створивши дивовижний за своєю архітектурою, планування казахський місто.

Казахстан - дивовижна країна, яка має давню і багату історію.

Степу зберігають таємниці багатьох століть і народів, які колись вибирали цей край для життя. Тут безліч городищ і похоронних поховань, які відкривають цікаві сторінки культурного життя Великого Степу, починаючи з епохи кам'яного віку і до XIX століття.

Знайомство з культурними пам'ятками Казахстану розширить знання про давні часи і племенах, селівшіхся тут.

Читайте також: Середньовічні міста Казахстану

Стародавні пам'ятники Казахстану: список

Стародавні пам'ятники Казахстану - увічнена історія кочових і осілих народів, що проживали багато століть тому у Великому Степу. Своєрідність і оригінальність некрополів, пам'ятників зодчества - свідоцтва многоликости культури цих етносів. Сьогодні це історична спадщина не тільки нашої країни, а й найважливіші пам'ятники світової культури, що охороняються ЮНЕСКО. Детальніше про це.

Детальніше про це

Фото: skyscrapercity.com

Земля Казахстану зберігає пам'ять століть, зафіксовану в мавзолеї, стоянках предків, культових спорудах, ідолів, курганних похованнях, які розкидані по всій території країни. Вражає число таких історично і культурно значущих місць - їх більше 25 тисяч.

Особливе значення мають некрополі, мавзолеї, архітектурні комплекси. Це стародавні пам'ятники, які пов'язані з легендарними особистостями - батира, полководцями, правителями і ватажками племен, духовними лідерами народу, які прославили Степ. Це місця поклоніння і шанування, місця сили.

Такі пам'ятки Казахстану - об'єкти пильної уваги мандрівників і гостей нашої країни.

Ось пам'ятники, які не залишать байдужими старовиною, легендами та історіями, пов'язаними з ними, красою архітектури та оформлення:

Мавзолей Алаша-хана

Фото: silkadv.com

Казахстанські степи зберігають пам'ять про багатьох кочових народів, які творили історію цього краю. У X столітті біля гірської гряди Улитау відбувалося розселення племен Огуз і кипчаків, що створили союз. Їх лідером і правителем певний період був Алаша-хан.

Його володіння знаходилися в центральній частині Дешт-і-Кипчак. В історії він залишив особливий слід - об'єднав тюрків-кочівників і створив перше казахське (алашское) держава. Літописи зберігають дані про його нащадків - Карахану і Огуз-хана. Імена цих воїнів біями відображені в народному епосі.

Данина пам'яті великому правителю кочівників віддали умільці, які спорудили на правому березі річки Кара-Кенгір (Карагандинська область, Улитауський район) мавзолей. Це прямокутне спорудження висотою 10 метрів - втілення портально-купольної архітектури - рідкісне явище в Середній Азії.

По обидва боки від будівлі встановлені шестигранні колони, є фасадна двері, що складається з двох стулок, обхідна галерея і оглядові майданчики.

Усипальниця викладена з червоного обпаленої цегли. Кожен фрагмент кладки має свій розмір і фактуру. Вони створюють оригінальний геометричний візерунок.

Домбаул

Фото: mapio.net

Це один з найдавніших мавзолеїв, розташованих на карагандинській землі. Його будівництво відносять до VIII-IX ст. - до докараханідскім часів.

Існує три версії щодо того, чия могила була увічнена таким чином.

В одному з переказів говориться про те, що будова виникло на могилі співака, музиканта і особистого охоронця Чингісхана. Коли на полюванні загинув Жоши-хан - син Чингісхана, придворні побоялися повідомити цю звістку всесильному і грізному правителю. Зголосився Домбаул (за іншою версією - Кетбуга). Він зіграв на домбре, і Чингісхан зрозумів, що сталося. За наказом повелителя Степу домбри залили розплавленим свинцем.

За іншою - тут покоїться батир Домбаул. Нібито таким чином Алаша-хан вшанував свого вірного слугу, який винищив стадо куланів, які вбили під час полювання ханського сина Джеріні-хана.

За третьою версією, це могила великого музиканта, який грав на кобиз. Про нього згадує герой епічного сказання «Огузнаме». Це легендарний, практично казковий персонаж - народний співак давніх часів.

Архітектура культурного пам'ятника своєрідна і оригінальна. Її куполоподібна форма чимось нагадує юрту. Відмінність тільки одне - споруджений мавзолей з піщанику - плитки сірувато-рожевого кольору.

Пристрій споруди продумано. З усіх боків мавзолей закритий від вітрів, вхід розгорнуто до південної сторони і захищений високою сходинкою від проникнення тварин.

мавзолей Карахана

Фото: silkadv.com

Щоб побачити цей пам'ятник середньовічної архітектури, вирушайте в один з найдавніших міст Казахстану - Тараз.

Тут зможете доторкнутися до історії династії Караханідов і навіть побуваєте на могилі одного з її представників - Шах-Махмуда Горба Карахана. З ним пов'язано початок ісламізації цих місць.

Усипальниця, яка споруджена на його могилі, перебудована на початку ХХ століття. До цього часу пам'ятник архітектури настільки занепав, що міг бути безповоротно втрачений. Однак місцеві жителі вважали мавзолей місцем поховання святого людини, тому ініціювали реконструкцію.

Зовні збережено його своєрідність, а ось декоративні елементи не вдалося відобразити в первозданному вигляді. Деякі цеглини автентичної кладки, які більш-менш збереглися, реставратори вмонтували в нові стіни.

Незважаючи на перебудову і реставрацію, мавзолей не втратив своєї краси і значущості.

Читайте також: Історичні місця Казахстану, які варто відвідати

мавзолей Аристанбаб

Фото: someplace.kz

Мавзолеї Казахстану - це не тільки місця спочинку великих воїнів, але і святих людей. Одне з них - усипальниця Аристинбаба - релігійного містика, духовного наставника суфійського поета Ходжі Ахмеда Яссаві.

Мавзолей Аристанбаб знаходиться біля історичного місця - городища Отрара. Цей пам'ятник середньовічної архітектури має довгу і драматичну історію.

Протистояння Чингісхана і Інальчіхана призвело до того, що в XIII столітті війська Джучі повністю зруйнували Отрар. Це навала не пощадив могилу великого святого.

Пізніше, в XIV столітті, Тамерлан велів побудувати мавзолей, який би увічнив пам'ять духовного лідера. Ще чотири рази пам'ятник переживав перебудови. Він руйнувався від часу і землетрусів.

Тому сьогодні мандрівник побачить споруда, яка була відбудована в 1970-х рр. З архітектурних деталей XV століття збереглися дерев'яні колони і айван.

На могилу Аристанбаб приїжджають паломники зі всього світу. У мавзолеї є усипальниця і мечеть, де можна помолитися і очиститися. Тут же побачите унікальний рукописний Коран, створений в Середні століття.

Мавзолей Бабаджі-хатун

Фото: silkadv.com

Тараз славиться пам'ятками, які розповідають про стародавні часи, історії та культурі кочівників, що жили в казахстанських степах в X-XII ст. Крім того, вони є реальним підтвердженням фактів, які відображені у фольклорі і вважаються легендами або оповідями.

Одне з таких народних оповідань розповідає про Бабджі-хатун - вірній подрузі і супутниці нареченої Карахана Айши-бібі. Легенда свідчить, що правитель Тараза був закоханий в дочку відомого в XI столітті поета Хакіма Бикиргани - Айши-бібі. Після смерті батька вона перебувала на вихованні у шейха Айкожи.

Карахан попросив її руки, але отримав відмову. Тоді смілива дівчина вирішила сама відправитися назустріч своєму щастю. Вона таємно приїхала в Тараз, але через трагічну випадковість не зустрілася з коханим. На березі річки, де Айши-бібі зі свитою зупинилася відпочити, її вкусила змія.

В її честь правитель спорудив прекрасний мавзолей, а згодом недалеко від нього виникла нова усипальниця, де лежала подруга Айши-бібі, супутниця і берегиня її могили Бабаджі-хатун.

Це цікава будова купольної форми з оригінальними декоративними елементами, побудоване зі світлого цегли.

«Акиртас»

Фото: inform.kz

Культурна спадщина Казахстану не вичерпується виключно похоронними пам'ятниками. На території нашої країни є безліч стародавніх комплексів, городищ, які можуть багато розповісти про історію та культуру народів, які колись населяли край.

Коли мова заходить про «Акиртасе», то найчастіше по відношенню до цього палацового комплексу, розташованого неподалік міста Тараз, вживають визначення «загадковий». Він справді такий, тому що про його призначення вчені мужі сперечаються досі.

До того ж це один з історичних довгобудів: встановлено, що зводили його більше 100 років в VIII-IX ст.

Вперше світ дізнався про це будову з записок Чан Чуня - мандрівника і даоського ченця. У 1220-х рр. він йшов з Китаю в Самарканд. Його шлях пролягав через ставку Чингісхана. По дорозі монах зупинився в «Акиртасе» і описав його як дивовижну споруду, очевидно, військового призначення.

Зроблено цей форт був з каменю червоного кольору. Навколо нього розташувався могильник. Вражало те, що поховання на цій похоронній території дублювали сузір'я Великої Ведмедиці.

З урахуванням того, що навколо «Акиртаса» безводна степ, навряд чи він був колись заселений. Однак археологи знайшли глиняний трубопровід, який був протягнутий до комплексу. У зв'язку з цим виникло припущення, що «Акиртас» - древній торговий місто Касрібас.

За іншою версією, більш вірогідною, це був несторіанський або буддистський монастир. В період побудови «Акиртаса» відбувалося активне поширення ісламу, який несли арабські воїни і правителі. Несторіанці відступали. Можливо, один з правителів Тюргешского каганату вирішив увічнити своє ім'я, побудувавши фортецю-монастир, але не встиг завершити розпочате.

Комплекс вражає величністю. Він споруджений з величезних брил, які складно було б пересувати без застосування інженерних пристосувань.

Дехто вірить в езотерику стверджує, що ця споруда, поряд з єгипетськими пірамідами, справа рук атлантів.

Це місце в честі у екстрасенсів, оскільки користується славою енергетично сильною території.

Городище Джанкана (Жанкала, Жент)

Фото: ruh.kz

За сотню кілометрів від Кизилорди знаходиться старовинне городище Джанкана. У порівнянні з багатьма іншими археологічними пам'ятками такого типу городище непогано збереглося. Перші спогади про це мусульманському місті Туркестану припадають на XI і XII століття. Це був центр сельджуків.

Мандрівники побачать чітку картографію міста: головну вулицю, відгалуження провулків, які відходять від магістралі під прямим кутом, бугор фортеці, стіну цитаделі зі слідами веж.

Навколо городища виявлені сліди іригації, садиб, паркового комплексу, заміського палацу правителя.

Городище впала через монгольської навали. Артефакти, які знаходять археологи в цьому місці, свідчать про багатою і розвиненою культурі населяли край племен Огуз і половців.

місто Жангіра

Фото: hist-etnol.livejournal.com

Букеевская орда, або Букеевской ханство, сформувалася на початку XIX століття і займала територію між Уралом і Волгою. Букей Нуралімов - султан, що правив на цих землях, - був васалом російського царя.

Розквіт ханства припадає на період правління сина Букея Жангір-хана. Йому вдалося започаткувати осілого життя кочових племен. Він заклав перший камінь в будівництво ханської ставки - міста в західній частині сучасного Казахстану. Починалося поселення з ханського палацу, поступово перетворилося в столицю Букеевской орди.

Зараз місто Жангіра - історичний музей під відкритим небом. Всі будівлі відреставровані, тому дають можливість зрозуміти і побачити, якою була автентична життя племен, селівшіхся в казахських степах на початку XIX століття.

Що буде цікаво мандрівникові:

  • пантеон з трьох мавзолеїв, побудованих в різних архітектурних стилях, - усипальниці Жангір-хана, його двоюрідного брата Даулеткерея, учня і етнографа Мухамедсалика Бабаджанова;
  • ханська мечеть;
  • краєзнавчий музей, де представлені історичні документи, етнографічні реліквії, археологічні знахідки, фотографії, військові експонати (кольчуги, щити, сідла, упряжі);
  • школа, побудована ханом;
  • ханський палац з 23-х кімнат;
  • казначейство.

Хан Жангір вміло синтезував національні традиції і віяння європейської культури, створивши дивовижний за своєю архітектурою, планування казахський місто.

Казахстан - дивовижна країна, яка має давню і багату історію.

Степу зберігають таємниці багатьох століть і народів, які колись вибирали цей край для життя. Тут безліч городищ і похоронних поховань, які відкривають цікаві сторінки культурного життя Великого Степу, починаючи з епохи кам'яного віку і до XIX століття.

Знайомство з культурними пам'ятками Казахстану розширить знання про давні часи і племенах, селівшіхся тут.

Читайте також: Середньовічні міста Казахстану

Стародавні пам'ятники Казахстану: список

Стародавні пам'ятники Казахстану - увічнена історія кочових і осілих народів, що проживали багато століть тому у Великому Степу. Своєрідність і оригінальність некрополів, пам'ятників зодчества - свідоцтва многоликости культури цих етносів. Сьогодні це історична спадщина не тільки нашої країни, а й найважливіші пам'ятники світової культури, що охороняються ЮНЕСКО. Детальніше про це.

Детальніше про це

Фото: skyscrapercity.com

Земля Казахстану зберігає пам'ять століть, зафіксовану в мавзолеї, стоянках предків, культових спорудах, ідолів, курганних похованнях, які розкидані по всій території країни. Вражає число таких історично і культурно значущих місць - їх більше 25 тисяч.

Особливе значення мають некрополі, мавзолеї, архітектурні комплекси. Це стародавні пам'ятники, які пов'язані з легендарними особистостями - батира, полководцями, правителями і ватажками племен, духовними лідерами народу, які прославили Степ. Це місця поклоніння і шанування, місця сили.

Такі пам'ятки Казахстану - об'єкти пильної уваги мандрівників і гостей нашої країни.

Ось пам'ятники, які не залишать байдужими старовиною, легендами та історіями, пов'язаними з ними, красою архітектури та оформлення:

Мавзолей Алаша-хана

Фото: silkadv.com

Казахстанські степи зберігають пам'ять про багатьох кочових народів, які творили історію цього краю. У X столітті біля гірської гряди Улитау відбувалося розселення племен Огуз і кипчаків, що створили союз. Їх лідером і правителем певний період був Алаша-хан.

Його володіння знаходилися в центральній частині Дешт-і-Кипчак. В історії він залишив особливий слід - об'єднав тюрків-кочівників і створив перше казахське (алашское) держава. Літописи зберігають дані про його нащадків - Карахану і Огуз-хана. Імена цих воїнів біями відображені в народному епосі.

Данина пам'яті великому правителю кочівників віддали умільці, які спорудили на правому березі річки Кара-Кенгір (Карагандинська область, Улитауський район) мавзолей. Це прямокутне спорудження висотою 10 метрів - втілення портально-купольної архітектури - рідкісне явище в Середній Азії.

По обидва боки від будівлі встановлені шестигранні колони, є фасадна двері, що складається з двох стулок, обхідна галерея і оглядові майданчики.

Усипальниця викладена з червоного обпаленої цегли. Кожен фрагмент кладки має свій розмір і фактуру. Вони створюють оригінальний геометричний візерунок.

Домбаул

Фото: mapio.net

Це один з найдавніших мавзолеїв, розташованих на карагандинській землі. Його будівництво відносять до VIII-IX ст. - до докараханідскім часів.

Існує три версії щодо того, чия могила була увічнена таким чином.

В одному з переказів говориться про те, що будова виникло на могилі співака, музиканта і особистого охоронця Чингісхана. Коли на полюванні загинув Жоши-хан - син Чингісхана, придворні побоялися повідомити цю звістку всесильному і грізному правителю. Зголосився Домбаул (за іншою версією - Кетбуга). Він зіграв на домбре, і Чингісхан зрозумів, що сталося. За наказом повелителя Степу домбри залили розплавленим свинцем.

За іншою - тут покоїться батир Домбаул. Нібито таким чином Алаша-хан вшанував свого вірного слугу, який винищив стадо куланів, які вбили під час полювання ханського сина Джеріні-хана.

За третьою версією, це могила великого музиканта, який грав на кобиз. Про нього згадує герой епічного сказання «Огузнаме». Це легендарний, практично казковий персонаж - народний співак давніх часів.

Архітектура культурного пам'ятника своєрідна і оригінальна. Її куполоподібна форма чимось нагадує юрту. Відмінність тільки одне - споруджений мавзолей з піщанику - плитки сірувато-рожевого кольору.

Пристрій споруди продумано. З усіх боків мавзолей закритий від вітрів, вхід розгорнуто до південної сторони і захищений високою сходинкою від проникнення тварин.

мавзолей Карахана

Фото: silkadv.com

Щоб побачити цей пам'ятник середньовічної архітектури, вирушайте в один з найдавніших міст Казахстану - Тараз.

Тут зможете доторкнутися до історії династії Караханідов і навіть побуваєте на могилі одного з її представників - Шах-Махмуда Горба Карахана. З ним пов'язано початок ісламізації цих місць.

Усипальниця, яка споруджена на його могилі, перебудована на початку ХХ століття. До цього часу пам'ятник архітектури настільки занепав, що міг бути безповоротно втрачений. Однак місцеві жителі вважали мавзолей місцем поховання святого людини, тому ініціювали реконструкцію.

Зовні збережено його своєрідність, а ось декоративні елементи не вдалося відобразити в первозданному вигляді. Деякі цеглини автентичної кладки, які більш-менш збереглися, реставратори вмонтували в нові стіни.

Незважаючи на перебудову і реставрацію, мавзолей не втратив своєї краси і значущості.

Читайте також: Історичні місця Казахстану, які варто відвідати

мавзолей Аристанбаб

Фото: someplace.kz

Мавзолеї Казахстану - це не тільки місця спочинку великих воїнів, але і святих людей. Одне з них - усипальниця Аристинбаба - релігійного містика, духовного наставника суфійського поета Ходжі Ахмеда Яссаві.

Мавзолей Аристанбаб знаходиться біля історичного місця - городища Отрара. Цей пам'ятник середньовічної архітектури має довгу і драматичну історію.

Протистояння Чингісхана і Інальчіхана призвело до того, що в XIII столітті війська Джучі повністю зруйнували Отрар. Це навала не пощадив могилу великого святого.

Пізніше, в XIV столітті, Тамерлан велів побудувати мавзолей, який би увічнив пам'ять духовного лідера. Ще чотири рази пам'ятник переживав перебудови. Він руйнувався від часу і землетрусів.

Тому сьогодні мандрівник побачить споруда, яка була відбудована в 1970-х рр. З архітектурних деталей XV століття збереглися дерев'яні колони і айван.

На могилу Аристанбаб приїжджають паломники зі всього світу. У мавзолеї є усипальниця і мечеть, де можна помолитися і очиститися. Тут же побачите унікальний рукописний Коран, створений в Середні століття.

Мавзолей Бабаджі-хатун

Фото: silkadv.com

Тараз славиться пам'ятками, які розповідають про стародавні часи, історії та культурі кочівників, що жили в казахстанських степах в X-XII ст. Крім того, вони є реальним підтвердженням фактів, які відображені у фольклорі і вважаються легендами або оповідями.

Одне з таких народних оповідань розповідає про Бабджі-хатун - вірній подрузі і супутниці нареченої Карахана Айши-бібі. Легенда свідчить, що правитель Тараза був закоханий в дочку відомого в XI столітті поета Хакіма Бикиргани - Айши-бібі. Після смерті батька вона перебувала на вихованні у шейха Айкожи.

Карахан попросив її руки, але отримав відмову. Тоді смілива дівчина вирішила сама відправитися назустріч своєму щастю. Вона таємно приїхала в Тараз, але через трагічну випадковість не зустрілася з коханим. На березі річки, де Айши-бібі зі свитою зупинилася відпочити, її вкусила змія.

В її честь правитель спорудив прекрасний мавзолей, а згодом недалеко від нього виникла нова усипальниця, де лежала подруга Айши-бібі, супутниця і берегиня її могили Бабаджі-хатун.

Це цікава будова купольної форми з оригінальними декоративними елементами, побудоване зі світлого цегли.

«Акиртас»

Фото: inform.kz

Культурна спадщина Казахстану не вичерпується виключно похоронними пам'ятниками. На території нашої країни є безліч стародавніх комплексів, городищ, які можуть багато розповісти про історію та культуру народів, які колись населяли край.

Коли мова заходить про «Акиртасе», то найчастіше по відношенню до цього палацового комплексу, розташованого неподалік міста Тараз, вживають визначення «загадковий». Він справді такий, тому що про його призначення вчені мужі сперечаються досі.

До того ж це один з історичних довгобудів: встановлено, що зводили його більше 100 років в VIII-IX ст.

Вперше світ дізнався про це будову з записок Чан Чуня - мандрівника і даоського ченця. У 1220-х рр. він йшов з Китаю в Самарканд. Його шлях пролягав через ставку Чингісхана. По дорозі монах зупинився в «Акиртасе» і описав його як дивовижну споруду, очевидно, військового призначення.

Зроблено цей форт був з каменю червоного кольору. Навколо нього розташувався могильник. Вражало те, що поховання на цій похоронній території дублювали сузір'я Великої Ведмедиці.

З урахуванням того, що навколо «Акиртаса» безводна степ, навряд чи він був колись заселений. Однак археологи знайшли глиняний трубопровід, який був протягнутий до комплексу. У зв'язку з цим виникло припущення, що «Акиртас» - древній торговий місто Касрібас.

За іншою версією, більш вірогідною, це був несторіанський або буддистський монастир. В період побудови «Акиртаса» відбувалося активне поширення ісламу, який несли арабські воїни і правителі. Несторіанці відступали. Можливо, один з правителів Тюргешского каганату вирішив увічнити своє ім'я, побудувавши фортецю-монастир, але не встиг завершити розпочате.

Комплекс вражає величністю. Він споруджений з величезних брил, які складно було б пересувати без застосування інженерних пристосувань.

Дехто вірить в езотерику стверджує, що ця споруда, поряд з єгипетськими пірамідами, справа рук атлантів.

Це місце в честі у екстрасенсів, оскільки користується славою енергетично сильною території.

Городище Джанкана (Жанкала, Жент)

Фото: ruh.kz

За сотню кілометрів від Кизилорди знаходиться старовинне городище Джанкана. У порівнянні з багатьма іншими археологічними пам'ятками такого типу городище непогано збереглося. Перші спогади про це мусульманському місті Туркестану припадають на XI і XII століття. Це був центр сельджуків.

Мандрівники побачать чітку картографію міста: головну вулицю, відгалуження провулків, які відходять від магістралі під прямим кутом, бугор фортеці, стіну цитаделі зі слідами веж.

Навколо городища виявлені сліди іригації, садиб, паркового комплексу, заміського палацу правителя.

Городище впала через монгольської навали. Артефакти, які знаходять археологи в цьому місці, свідчать про багатою і розвиненою культурі населяли край племен Огуз і половців.

місто Жангіра

Фото: hist-etnol.livejournal.com

Букеевская орда, або Букеевской ханство, сформувалася на початку XIX століття і займала територію між Уралом і Волгою. Букей Нуралімов - султан, що правив на цих землях, - був васалом російського царя.

Розквіт ханства припадає на період правління сина Букея Жангір-хана. Йому вдалося започаткувати осілого життя кочових племен. Він заклав перший камінь в будівництво ханської ставки - міста в західній частині сучасного Казахстану. Починалося поселення з ханського палацу, поступово перетворилося в столицю Букеевской орди.

Зараз місто Жангіра - історичний музей під відкритим небом. Всі будівлі відреставровані, тому дають можливість зрозуміти і побачити, якою була автентична життя племен, селівшіхся в казахських степах на початку XIX століття.

Що буде цікаво мандрівникові:

  • пантеон з трьох мавзолеїв, побудованих в різних архітектурних стилях, - усипальниці Жангір-хана, його двоюрідного брата Даулеткерея, учня і етнографа Мухамедсалика Бабаджанова;
  • ханська мечеть;
  • краєзнавчий музей, де представлені історичні документи, етнографічні реліквії, археологічні знахідки, фотографії, військові експонати (кольчуги, щити, сідла, упряжі);
  • школа, побудована ханом;
  • ханський палац з 23-х кімнат;
  • казначейство.

Хан Жангір вміло синтезував національні традиції і віяння європейської культури, створивши дивовижний за своєю архітектурою, планування казахський місто.

Казахстан - дивовижна країна, яка має давню і багату історію.

Степу зберігають таємниці багатьох століть і народів, які колись вибирали цей край для життя. Тут безліч городищ і похоронних поховань, які відкривають цікаві сторінки культурного життя Великого Степу, починаючи з епохи кам'яного віку і до XIX століття.

Знайомство з культурними пам'ятками Казахстану розширить знання про давні часи і племенах, селівшіхся тут.

Читайте також: Середньовічні міста Казахстану

Стародавні пам'ятники Казахстану: список

Стародавні пам'ятники Казахстану - увічнена історія кочових і осілих народів, що проживали багато століть тому у Великому Степу. Своєрідність і оригінальність некрополів, пам'ятників зодчества - свідоцтва многоликости культури цих етносів. Сьогодні це історична спадщина не тільки нашої країни, а й найважливіші пам'ятники світової культури, що охороняються ЮНЕСКО. Детальніше про це.

Детальніше про це

Фото: skyscrapercity.com

Земля Казахстану зберігає пам'ять століть, зафіксовану в мавзолеї, стоянках предків, культових спорудах, ідолів, курганних похованнях, які розкидані по всій території країни. Вражає число таких історично і культурно значущих місць - їх більше 25 тисяч.

Особливе значення мають некрополі, мавзолеї, архітектурні комплекси. Це стародавні пам'ятники, які пов'язані з легендарними особистостями - батира, полководцями, правителями і ватажками племен, духовними лідерами народу, які прославили Степ. Це місця поклоніння і шанування, місця сили.

Такі пам'ятки Казахстану - об'єкти пильної уваги мандрівників і гостей нашої країни.

Ось пам'ятники, які не залишать байдужими старовиною, легендами та історіями, пов'язаними з ними, красою архітектури та оформлення:

Мавзолей Алаша-хана

Фото: silkadv.com

Казахстанські степи зберігають пам'ять про багатьох кочових народів, які творили історію цього краю. У X столітті біля гірської гряди Улитау відбувалося розселення племен Огуз і кипчаків, що створили союз. Їх лідером і правителем певний період був Алаша-хан.

Його володіння знаходилися в центральній частині Дешт-і-Кипчак. В історії він залишив особливий слід - об'єднав тюрків-кочівників і створив перше казахське (алашское) держава. Літописи зберігають дані про його нащадків - Карахану і Огуз-хана. Імена цих воїнів біями відображені в народному епосі.

Данина пам'яті великому правителю кочівників віддали умільці, які спорудили на правому березі річки Кара-Кенгір (Карагандинська область, Улитауський район) мавзолей. Це прямокутне спорудження висотою 10 метрів - втілення портально-купольної архітектури - рідкісне явище в Середній Азії.

По обидва боки від будівлі встановлені шестигранні колони, є фасадна двері, що складається з двох стулок, обхідна галерея і оглядові майданчики.

Усипальниця викладена з червоного обпаленої цегли. Кожен фрагмент кладки має свій розмір і фактуру. Вони створюють оригінальний геометричний візерунок.

Домбаул

Фото: mapio.net

Це один з найдавніших мавзолеїв, розташованих на карагандинській землі. Його будівництво відносять до VIII-IX ст. - до докараханідскім часів.

Існує три версії щодо того, чия могила була увічнена таким чином.

В одному з переказів говориться про те, що будова виникло на могилі співака, музиканта і особистого охоронця Чингісхана. Коли на полюванні загинув Жоши-хан - син Чингісхана, придворні побоялися повідомити цю звістку всесильному і грізному правителю. Зголосився Домбаул (за іншою версією - Кетбуга). Він зіграв на домбре, і Чингісхан зрозумів, що сталося. За наказом повелителя Степу домбри залили розплавленим свинцем.

За іншою - тут покоїться батир Домбаул. Нібито таким чином Алаша-хан вшанував свого вірного слугу, який винищив стадо куланів, які вбили під час полювання ханського сина Джеріні-хана.

За третьою версією, це могила великого музиканта, який грав на кобиз. Про нього згадує герой епічного сказання «Огузнаме». Це легендарний, практично казковий персонаж - народний співак давніх часів.

Архітектура культурного пам'ятника своєрідна і оригінальна. Її куполоподібна форма чимось нагадує юрту. Відмінність тільки одне - споруджений мавзолей з піщанику - плитки сірувато-рожевого кольору.

Пристрій споруди продумано. З усіх боків мавзолей закритий від вітрів, вхід розгорнуто до південної сторони і захищений високою сходинкою від проникнення тварин.

мавзолей Карахана

Фото: silkadv.com

Щоб побачити цей пам'ятник середньовічної архітектури, вирушайте в один з найдавніших міст Казахстану - Тараз.

Тут зможете доторкнутися до історії династії Караханідов і навіть побуваєте на могилі одного з її представників - Шах-Махмуда Горба Карахана. З ним пов'язано початок ісламізації цих місць.

Усипальниця, яка споруджена на його могилі, перебудована на початку ХХ століття. До цього часу пам'ятник архітектури настільки занепав, що міг бути безповоротно втрачений. Однак місцеві жителі вважали мавзолей місцем поховання святого людини, тому ініціювали реконструкцію.

Зовні збережено його своєрідність, а ось декоративні елементи не вдалося відобразити в первозданному вигляді. Деякі цеглини автентичної кладки, які більш-менш збереглися, реставратори вмонтували в нові стіни.

Незважаючи на перебудову і реставрацію, мавзолей не втратив своєї краси і значущості.

Читайте також: Історичні місця Казахстану, які варто відвідати

мавзолей Аристанбаб

Фото: someplace.kz

Мавзолеї Казахстану - це не тільки місця спочинку великих воїнів, але і святих людей. Одне з них - усипальниця Аристинбаба - релігійного містика, духовного наставника суфійського поета Ходжі Ахмеда Яссаві.

Мавзолей Аристанбаб знаходиться біля історичного місця - городища Отрара. Цей пам'ятник середньовічної архітектури має довгу і драматичну історію.

Протистояння Чингісхана і Інальчіхана призвело до того, що в XIII столітті війська Джучі повністю зруйнували Отрар. Це навала не пощадив могилу великого святого.

Пізніше, в XIV столітті, Тамерлан велів побудувати мавзолей, який би увічнив пам'ять духовного лідера. Ще чотири рази пам'ятник переживав перебудови. Він руйнувався від часу і землетрусів.

Тому сьогодні мандрівник побачить споруда, яка була відбудована в 1970-х рр. З архітектурних деталей XV століття збереглися дерев'яні колони і айван.

На могилу Аристанбаб приїжджають паломники зі всього світу. У мавзолеї є усипальниця і мечеть, де можна помолитися і очиститися. Тут же побачите унікальний рукописний Коран, створений в Середні століття.

Мавзолей Бабаджі-хатун

Фото: silkadv.com

Тараз славиться пам'ятками, які розповідають про стародавні часи, історії та культурі кочівників, що жили в казахстанських степах в X-XII ст. Крім того, вони є реальним підтвердженням фактів, які відображені у фольклорі і вважаються легендами або оповідями.

Одне з таких народних оповідань розповідає про Бабджі-хатун - вірній подрузі і супутниці нареченої Карахана Айши-бібі. Легенда свідчить, що правитель Тараза був закоханий в дочку відомого в XI столітті поета Хакіма Бикиргани - Айши-бібі. Після смерті батька вона перебувала на вихованні у шейха Айкожи.

Карахан попросив її руки, але отримав відмову. Тоді смілива дівчина вирішила сама відправитися назустріч своєму щастю. Вона таємно приїхала в Тараз, але через трагічну випадковість не зустрілася з коханим. На березі річки, де Айши-бібі зі свитою зупинилася відпочити, її вкусила змія.

В її честь правитель спорудив прекрасний мавзолей, а згодом недалеко від нього виникла нова усипальниця, де лежала подруга Айши-бібі, супутниця і берегиня її могили Бабаджі-хатун.

Це цікава будова купольної форми з оригінальними декоративними елементами, побудоване зі світлого цегли.

«Акиртас»

Фото: inform.kz

Культурна спадщина Казахстану не вичерпується виключно похоронними пам'ятниками. На території нашої країни є безліч стародавніх комплексів, городищ, які можуть багато розповісти про історію та культуру народів, які колись населяли край.

Коли мова заходить про «Акиртасе», то найчастіше по відношенню до цього палацового комплексу, розташованого неподалік міста Тараз, вживають визначення «загадковий». Він справді такий, тому що про його призначення вчені мужі сперечаються досі.

До того ж це один з історичних довгобудів: встановлено, що зводили його більше 100 років в VIII-IX ст.

Вперше світ дізнався про це будову з записок Чан Чуня - мандрівника і даоського ченця. У 1220-х рр. він йшов з Китаю в Самарканд. Його шлях пролягав через ставку Чингісхана. По дорозі монах зупинився в «Акиртасе» і описав його як дивовижну споруду, очевидно, військового призначення.

Зроблено цей форт був з каменю червоного кольору. Навколо нього розташувався могильник. Вражало те, що поховання на цій похоронній території дублювали сузір'я Великої Ведмедиці.

З урахуванням того, що навколо «Акиртаса» безводна степ, навряд чи він був колись заселений. Однак археологи знайшли глиняний трубопровід, який був протягнутий до комплексу. У зв'язку з цим виникло припущення, що «Акиртас» - древній торговий місто Касрібас.

За іншою версією, більш вірогідною, це був несторіанський або буддистський монастир. В період побудови «Акиртаса» відбувалося активне поширення ісламу, який несли арабські воїни і правителі. Несторіанці відступали. Можливо, один з правителів Тюргешского каганату вирішив увічнити своє ім'я, побудувавши фортецю-монастир, але не встиг завершити розпочате.

Комплекс вражає величністю. Він споруджений з величезних брил, які складно було б пересувати без застосування інженерних пристосувань.

Дехто вірить в езотерику стверджує, що ця споруда, поряд з єгипетськими пірамідами, справа рук атлантів.

Це місце в честі у екстрасенсів, оскільки користується славою енергетично сильною території.

Городище Джанкана (Жанкала, Жент)

Фото: ruh.kz

За сотню кілометрів від Кизилорди знаходиться старовинне городище Джанкана. У порівнянні з багатьма іншими археологічними пам'ятками такого типу городище непогано збереглося. Перші спогади про це мусульманському місті Туркестану припадають на XI і XII століття. Це був центр сельджуків.

Мандрівники побачать чітку картографію міста: головну вулицю, відгалуження провулків, які відходять від магістралі під прямим кутом, бугор фортеці, стіну цитаделі зі слідами веж.

Навколо городища виявлені сліди іригації, садиб, паркового комплексу, заміського палацу правителя.

Городище впала через монгольської навали. Артефакти, які знаходять археологи в цьому місці, свідчать про багатою і розвиненою культурі населяли край племен Огуз і половців.

місто Жангіра

Фото: hist-etnol.livejournal.com

Букеевская орда, або Букеевской ханство, сформувалася на початку XIX століття і займала територію між Уралом і Волгою. Букей Нуралімов - султан, що правив на цих землях, - був васалом російського царя.

Розквіт ханства припадає на період правління сина Букея Жангір-хана. Йому вдалося започаткувати осілого життя кочових племен. Він заклав перший камінь в будівництво ханської ставки - міста в західній частині сучасного Казахстану. Починалося поселення з ханського палацу, поступово перетворилося в столицю Букеевской орди.

Зараз місто Жангіра - історичний музей під відкритим небом. Всі будівлі відреставровані, тому дають можливість зрозуміти і побачити, якою була автентична життя племен, селівшіхся в казахських степах на початку XIX століття.

Що буде цікаво мандрівникові:

  • пантеон з трьох мавзолеїв, побудованих в різних архітектурних стилях, - усипальниці Жангір-хана, його двоюрідного брата Даулеткерея, учня і етнографа Мухамедсалика Бабаджанова;
  • ханська мечеть;
  • краєзнавчий музей, де представлені історичні документи, етнографічні реліквії, археологічні знахідки, фотографії, військові експонати (кольчуги, щити, сідла, упряжі);
  • школа, побудована ханом;
  • ханський палац з 23-х кімнат;
  • казначейство.

Хан Жангір вміло синтезував національні традиції і віяння європейської культури, створивши дивовижний за своєю архітектурою, планування казахський місто.

Казахстан - дивовижна країна, яка має давню і багату історію.

Степу зберігають таємниці багатьох століть і народів, які колись вибирали цей край для життя. Тут безліч городищ і похоронних поховань, які відкривають цікаві сторінки культурного життя Великого Степу, починаючи з епохи кам'яного віку і до XIX століття.

Знайомство з культурними пам'ятками Казахстану розширить знання про давні часи і племенах, селівшіхся тут.

Читайте також: Середньовічні міста Казахстану

Стародавні пам'ятники Казахстану: список

Стародавні пам'ятники Казахстану - увічнена історія кочових і осілих народів, що проживали багато століть тому у Великому Степу. Своєрідність і оригінальність некрополів, пам'ятників зодчества - свідоцтва многоликости культури цих етносів. Сьогодні це історична спадщина не тільки нашої країни, а й найважливіші пам'ятники світової культури, що охороняються ЮНЕСКО. Детальніше про це.

Детальніше про це

Фото: skyscrapercity.com

Земля Казахстану зберігає пам'ять століть, зафіксовану в мавзолеї, стоянках предків, культових спорудах, ідолів, курганних похованнях, які розкидані по всій території країни. Вражає число таких історично і культурно значущих місць - їх більше 25 тисяч.

Особливе значення мають некрополі, мавзолеї, архітектурні комплекси. Це стародавні пам'ятники, які пов'язані з легендарними особистостями - батира, полководцями, правителями і ватажками племен, духовними лідерами народу, які прославили Степ. Це місця поклоніння і шанування, місця сили.

Такі пам'ятки Казахстану - об'єкти пильної уваги мандрівників і гостей нашої країни.

Ось пам'ятники, які не залишать байдужими старовиною, легендами та історіями, пов'язаними з ними, красою архітектури та оформлення:

Мавзолей Алаша-хана

Фото: silkadv.com

Казахстанські степи зберігають пам'ять про багатьох кочових народів, які творили історію цього краю. У X столітті біля гірської гряди Улитау відбувалося розселення племен Огуз і кипчаків, що створили союз. Їх лідером і правителем певний період був Алаша-хан.

Його володіння знаходилися в центральній частині Дешт-і-Кипчак. В історії він залишив особливий слід - об'єднав тюрків-кочівників і створив перше казахське (алашское) держава. Літописи зберігають дані про його нащадків - Карахану і Огуз-хана. Імена цих воїнів біями відображені в народному епосі.

Данина пам'яті великому правителю кочівників віддали умільці, які спорудили на правому березі річки Кара-Кенгір (Карагандинська область, Улитауський район) мавзолей. Це прямокутне спорудження висотою 10 метрів - втілення портально-купольної архітектури - рідкісне явище в Середній Азії.

По обидва боки від будівлі встановлені шестигранні колони, є фасадна двері, що складається з двох стулок, обхідна галерея і оглядові майданчики.

Усипальниця викладена з червоного обпаленої цегли. Кожен фрагмент кладки має свій розмір і фактуру. Вони створюють оригінальний геометричний візерунок.

Домбаул

Фото: mapio.net

Це один з найдавніших мавзолеїв, розташованих на карагандинській землі. Його будівництво відносять до VIII-IX ст. - до докараханідскім часів.

Існує три версії щодо того, чия могила була увічнена таким чином.

В одному з переказів говориться про те, що будова виникло на могилі співака, музиканта і особистого охоронця Чингісхана. Коли на полюванні загинув Жоши-хан - син Чингісхана, придворні побоялися повідомити цю звістку всесильному і грізному правителю. Зголосився Домбаул (за іншою версією - Кетбуга). Він зіграв на домбре, і Чингісхан зрозумів, що сталося. За наказом повелителя Степу домбри залили розплавленим свинцем.

За іншою - тут покоїться батир Домбаул. Нібито таким чином Алаша-хан вшанував свого вірного слугу, який винищив стадо куланів, які вбили під час полювання ханського сина Джеріні-хана.

За третьою версією, це могила великого музиканта, який грав на кобиз. Про нього згадує герой епічного сказання «Огузнаме». Це легендарний, практично казковий персонаж - народний співак давніх часів.

Архітектура культурного пам'ятника своєрідна і оригінальна. Її куполоподібна форма чимось нагадує юрту. Відмінність тільки одне - споруджений мавзолей з піщанику - плитки сірувато-рожевого кольору.

Пристрій споруди продумано. З усіх боків мавзолей закритий від вітрів, вхід розгорнуто до південної сторони і захищений високою сходинкою від проникнення тварин.

мавзолей Карахана

Фото: silkadv.com

Щоб побачити цей пам'ятник середньовічної архітектури, вирушайте в один з найдавніших міст Казахстану - Тараз.

Тут зможете доторкнутися до історії династії Караханідов і навіть побуваєте на могилі одного з її представників - Шах-Махмуда Горба Карахана. З ним пов'язано початок ісламізації цих місць.

Усипальниця, яка споруджена на його могилі, перебудована на початку ХХ століття. До цього часу пам'ятник архітектури настільки занепав, що міг бути безповоротно втрачений. Однак місцеві жителі вважали мавзолей місцем поховання святого людини, тому ініціювали реконструкцію.

Зовні збережено його своєрідність, а ось декоративні елементи не вдалося відобразити в первозданному вигляді. Деякі цеглини автентичної кладки, які більш-менш збереглися, реставратори вмонтували в нові стіни.

Незважаючи на перебудову і реставрацію, мавзолей не втратив своєї краси і значущості.

Читайте також: Історичні місця Казахстану, які варто відвідати

мавзолей Аристанбаб

Фото: someplace.kz

Мавзолеї Казахстану - це не тільки місця спочинку великих воїнів, але і святих людей. Одне з них - усипальниця Аристинбаба - релігійного містика, духовного наставника суфійського поета Ходжі Ахмеда Яссаві.

Мавзолей Аристанбаб знаходиться біля історичного місця - городища Отрара. Цей пам'ятник середньовічної архітектури має довгу і драматичну історію.

Протистояння Чингісхана і Інальчіхана призвело до того, що в XIII столітті війська Джучі повністю зруйнували Отрар. Це навала не пощадив могилу великого святого.

Пізніше, в XIV столітті, Тамерлан велів побудувати мавзолей, який би увічнив пам'ять духовного лідера. Ще чотири рази пам'ятник переживав перебудови. Він руйнувався від часу і землетрусів.

Тому сьогодні мандрівник побачить споруда, яка була відбудована в 1970-х рр. З архітектурних деталей XV століття збереглися дерев'яні колони і айван.

На могилу Аристанбаб приїжджають паломники зі всього світу. У мавзолеї є усипальниця і мечеть, де можна помолитися і очиститися. Тут же побачите унікальний рукописний Коран, створений в Середні століття.

Мавзолей Бабаджі-хатун

Фото: silkadv.com

Тараз славиться пам'ятками, які розповідають про стародавні часи, історії та культурі кочівників, що жили в казахстанських степах в X-XII ст. Крім того, вони є реальним підтвердженням фактів, які відображені у фольклорі і вважаються легендами або оповідями.

Одне з таких народних оповідань розповідає про Бабджі-хатун - вірній подрузі і супутниці нареченої Карахана Айши-бібі. Легенда свідчить, що правитель Тараза був закоханий в дочку відомого в XI столітті поета Хакіма Бикиргани - Айши-бібі. Після смерті батька вона перебувала на вихованні у шейха Айкожи.

Карахан попросив її руки, але отримав відмову. Тоді смілива дівчина вирішила сама відправитися назустріч своєму щастю. Вона таємно приїхала в Тараз, але через трагічну випадковість не зустрілася з коханим. На березі річки, де Айши-бібі зі свитою зупинилася відпочити, її вкусила змія.

В її честь правитель спорудив прекрасний мавзолей, а згодом недалеко від нього виникла нова усипальниця, де лежала подруга Айши-бібі, супутниця і берегиня її могили Бабаджі-хатун.

Це цікава будова купольної форми з оригінальними декоративними елементами, побудоване зі світлого цегли.

«Акиртас»

Фото: inform.kz

Культурна спадщина Казахстану не вичерпується виключно похоронними пам'ятниками. На території нашої країни є безліч стародавніх комплексів, городищ, які можуть багато розповісти про історію та культуру народів, які колись населяли край.

Коли мова заходить про «Акиртасе», то найчастіше по відношенню до цього палацового комплексу, розташованого неподалік міста Тараз, вживають визначення «загадковий». Він справді такий, тому що про його призначення вчені мужі сперечаються досі.

До того ж це один з історичних довгобудів: встановлено, що зводили його більше 100 років в VIII-IX ст.

Вперше світ дізнався про це будову з записок Чан Чуня - мандрівника і даоського ченця. У 1220-х рр. він йшов з Китаю в Самарканд. Його шлях пролягав через ставку Чингісхана. По дорозі монах зупинився в «Акиртасе» і описав його як дивовижну споруду, очевидно, військового призначення.

Зроблено цей форт був з каменю червоного кольору. Навколо нього розташувався могильник. Вражало те, що поховання на цій похоронній території дублювали сузір'я Великої Ведмедиці.

З урахуванням того, що навколо «Акиртаса» безводна степ, навряд чи він був колись заселений. Однак археологи знайшли глиняний трубопровід, який був протягнутий до комплексу. У зв'язку з цим виникло припущення, що «Акиртас» - древній торговий місто Касрібас.

За іншою версією, більш вірогідною, це був несторіанський або буддистський монастир. В період побудови «Акиртаса» відбувалося активне поширення ісламу, який несли арабські воїни і правителі. Несторіанці відступали. Можливо, один з правителів Тюргешского каганату вирішив увічнити своє ім'я, побудувавши фортецю-монастир, але не встиг завершити розпочате.

Комплекс вражає величністю. Він споруджений з величезних брил, які складно було б пересувати без застосування інженерних пристосувань.

Дехто вірить в езотерику стверджує, що ця споруда, поряд з єгипетськими пірамідами, справа рук атлантів.

Це місце в честі у екстрасенсів, оскільки користується славою енергетично сильною території.

Городище Джанкана (Жанкала, Жент)

Фото: ruh.kz

За сотню кілометрів від Кизилорди знаходиться старовинне городище Джанкана. У порівнянні з багатьма іншими археологічними пам'ятками такого типу городище непогано збереглося. Перші спогади про це мусульманському місті Туркестану припадають на XI і XII століття. Це був центр сельджуків.

Мандрівники побачать чітку картографію міста: головну вулицю, відгалуження провулків, які відходять від магістралі під прямим кутом, бугор фортеці, стіну цитаделі зі слідами веж.

Навколо городища виявлені сліди іригації, садиб, паркового комплексу, заміського палацу правителя.

Городище впала через монгольської навали. Артефакти, які знаходять археологи в цьому місці, свідчать про багатою і розвиненою культурі населяли край племен Огуз і половців.

місто Жангіра

Фото: hist-etnol.livejournal.com

Букеевская орда, або Букеевской ханство, сформувалася на початку XIX століття і займала територію між Уралом і Волгою. Букей Нуралімов - султан, що правив на цих землях, - був васалом російського царя.

Розквіт ханства припадає на період правління сина Букея Жангір-хана. Йому вдалося започаткувати осілого життя кочових племен. Він заклав перший камінь в будівництво ханської ставки - міста в західній частині сучасного Казахстану. Починалося поселення з ханського палацу, поступово перетворилося в столицю Букеевской орди.

Зараз місто Жангіра - історичний музей під відкритим небом. Всі будівлі відреставровані, тому дають можливість зрозуміти і побачити, якою була автентична життя племен, селівшіхся в казахських степах на початку XIX століття.

Що буде цікаво мандрівникові:

  • пантеон з трьох мавзолеїв, побудованих в різних архітектурних стилях, - усипальниці Жангір-хана, його двоюрідного брата Даулеткерея, учня і етнографа Мухамедсалика Бабаджанова;
  • ханська мечеть;
  • краєзнавчий музей, де представлені історичні документи, етнографічні реліквії, археологічні знахідки, фотографії, військові експонати (кольчуги, щити, сідла, упряжі);
  • школа, побудована ханом;
  • ханський палац з 23-х кімнат;
  • казначейство.

Хан Жангір вміло синтезував національні традиції і віяння європейської культури, створивши дивовижний за своєю архітектурою, планування казахський місто.

Казахстан - дивовижна країна, яка має давню і багату історію.

Степу зберігають таємниці багатьох століть і народів, які колись вибирали цей край для життя. Тут безліч городищ і похоронних поховань, які відкривають цікаві сторінки культурного життя Великого Степу, починаючи з епохи кам'яного віку і до XIX століття.

Знайомство з культурними пам'ятками Казахстану розширить знання про давні часи і племенах, селівшіхся тут.

Читайте також: Середньовічні міста Казахстану

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация