Старовинний годинник ще йдуть

  1. Матеріали по темі

Свободненский пенсіонер 17 років збирає унікальні експонати для залізничного музею

Свободненский пенсіонер 17 років збирає унікальні експонати для залізничного музею

Незвичайну історію розповів кореспондентам АП хранитель музею Микола Литвиненко. 17 років Свободненский пенсіонер збирав унікальні експонати і етап за етапом створював історичну картину розвитку Російської залізниці. Більшість раритетів - не просто німі свідки минулого життя. Вони до цих пір виконують свій службовий обов'язок. Вогняна ліхтарі горять, макети потягів рухаються, патефони і грамофони виконують «Вальс на сопках Маньчжурії», телефони дзвонять, а за допомогою азбуки Морзе можна передати послання.

Залізничний першопроходець

Скільки років він віддав Амурської залізниці, Микола Федотович і сам не пам'ятає. Як і всі Свободненского хлопчаки, в 1939 році, виконуючи завдання Сталіна, будував дитячу залізницю. Під час війни у ​​віці 13 років почав керувати паровозом.

- Мала залізниця жодного дня не простоювала, була сполучною ланкою, - згадує Микола Литвиненко. - Адже тоді в місті не було транспорту, все йшло на фронт. Народ навіть велосипеди здавав. Ми, вихованці малої залізниці, займалися перевезеннями, забирали сільгосппродукцію з таборів БАМтабу, їздили на м'ясокомбінат. Наш маленький учнівський склад під'їжджав до великого паровоза і розвантажувався. Вантаженням займалися жінки, озброєні наганами. А нам, голодним пацанам, є так хотілося! Хоча в воєнні роки, я, як дорослий, в день отримував 600 грамів хліба - подвійну норму, 3 шматки цукру і 20 грамів вершкового масла. Все не з'їдав - ніс двом молодшим братам.

Він і сам, як жива історія РЖД, самим же і відображена. Вийшовши на пенсію, Микола Федотович не захотів прощатися з улюбленою роботою і знайшов справу до душі - став створювати музей, збирав експонати, робив стенди для експозицій і макети. Подібного музею немає ні в Сибіру, ​​ні на Далекому Сході, вважають знаючі люди.

Історія, як і стрілки годинника, рухається по колу. Про це свідчать старовинні годинники «Густав Беккер» в горіховій оправі. Як розповідає Микола Литвиненко, з 1893 по 1945 рік вони відбивали кожну годину в Харбіні, в кабінеті начальника КСЗ.

Час двох кордонів

- Будівництвом КСЗ керували російські, - пояснює Микола Федотович. - Туди йшла вся наша техніка та обладнання. Коли в 1945 році радянські війська розгромили японців і звільнили Маньчжурію, то вивезли з кабінету всі меблі і годинник. Трофей привезли в Вільний і помістили в кабінет начальника Амурської залізниці, де він провисів ще півстоліття, а потім потрапив до музею. До речі, мандрівні німці, заглядають сюди, дізнаються своє виробництво, розглядають годинник, гладять, посміхаються.

За словами Миколи Федотовича, за весь час його знайомства з годинником «Густав Беккер» жодного разу не зупинився. Не поспішає і не відстає. «Раз в три тижні мідні гирі опускаються на підлогу. Ми їх підтягуємо, і час продовжує текти далі. Періодично змащуємо механізм машинним маслом. Головне - годинник не ворушити і не пересувати, - говорить почесний залізничник ». До слова про швидкоплинність нашого часу, яке не підвладне «Густаву Беккеру», - вік унікального годинника, що зв'язують два кордони, нікому не відомий. На маркуванні немає дати виготовлення. Микола Литвиненко вважає, що їм майже 200 років, виготовлені вони були ще за часів Наполеона і Пушкіна.

Це не єдиний годинник в Свободненском музеї історії і розвитку залізниці.

Ще одні ходики зробив Павло Буре. І за віком російський експонат ні в чому не поступається німецькому.

- Якщо судити по корпусу, їм теж близько 200 років, - заявляє пенсіонер. - Павло Буре спеціалізувався на виготовленні годин для залізниць. Вони були кишенькові, ручні, настінні. Останніми забезпечувалися всі чергові по станції. Пам'ятаєте у Якубовича в «Поле чудес» був таке питання: «Що ховав черговий по станції в сейф, йдучи на ніч?». Раніше потяги ходили тільки вдень. Де складу заставала темрява, там він і зупинявся. Цей годинник лежали в коморі у начальника станції Мухинської. Я приїхав за ними, полагодив. Пружина там погнулися. Взагалі у цих речей механізм дуже простий, тому і вічний.

Литвиненко, як і його годинник, вірний своїй справі і точний у всьому. Сьогодні 83-річний ветеран Великої Вітчизняної війни часто приходить в рідне будівлю, проводить екскурсії. На питання, навіщо йому все це потрібно, Микола Федотович відповідає: «Спеціаліст, який знає історію своєї спеціальності, ніколи не буде хорошим фахівцем!»

ЦИФРИ

20 рушійних експонатів налічує музей історії та розвитку Амурської залізниці.

150 років патефона і грамофону.

200 років цокає годинник «Густав Беккер».


Матеріали по темі

показати ще

Пам'ятаєте у Якубовича в «Поле чудес» був таке питання: «Що ховав черговий по станції в сейф, йдучи на ніч?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация