Страсний тиждень - як її провести?

  1. співпереживайте Спасителю
  2. Страсна седмиця - це дорогоцінний час
  3. Не дайте себе прожити цей час спокійно
  4. Насититися духом Богослужіння
  5. Щоденне читання Євангелія
  6. Перейнятися атмосферою святих днів
  7. Щоб побут не поглинула буття
  8. У дні Страсного тижня будьте в храмі

Зміст статті

Страсний тиждень - це останні дні перед Великоднем, шлях страждань, хресної смерті Спасителя і його Світлого Воскресіння. Детальніше про це в нашій статті!

Про те, як правильно провести Страсний тиждень, як прожити її в повну міру, кореспонденти порталу «Православ'я і світ» запитали у відомих священиків.

Страсна седмиця: календар і інфографіка

Протоієрей Валеріан Кречетов, духівник Московської єпархії:

співпереживайте Спасителю

Зміст статті   Страсний тиждень - це останні дні перед Великоднем, шлях страждань, хресної смерті Спасителя і його Світлого Воскресіння

Протоієрей Валеріан Кречетов

Час посту, яке було дано людині для досягнення покаяння, закінчується п'ятницею шостий седмиці. Весь сенс покаянного подвигу, вчиненого великим Постом , Як кажуть святі отці, полягає в очищенні серця.

І Іоанн Предтеча, і Сам Господь почали свою проповідь зі слів: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне». І коли, як сказано в каноні Андрія Критського, «пророки вже знемогли», Церква готує свято Воскресіння Христового , Показуючи останні дні Його життя, коли Господь страждав за гріхи наші. Як Бог, Він знав про все, що буде відбуватися, але як людина Він просив співчуття: «І сказав їм: душа Моя сумом смертельним побудьте тут і пильнуйте »(Мф 26:34).

Страсний тиждень готує нас до свята Пасхи і показує, що іншого шляху до воскресіння, ніж через хрест і страждання, немає. Тому простий народ і казав: «Господь терпів і нам велів».

Богослужіння Страсної седмиці закликають людини до того, щоб він співпереживав, співчував Спасителю.

Перші три дні покладається перечитувати всіх чотирьох Євангелістів в нагадування того, що Господь створив, а ми своїми гріхами Його розпинаємо. І хоча це звернуто як би до іудеїв того часу, це відноситься до кожної людини, який своїми гріхами розпинає Христа.

У Страсний тиждень, якщо є така можливість, бажано частіше бувати в храмі, особливо в Великий четвер , І напередодні в середу ввечері. Вранці віруючі соприсутствуют на Таємній Вечері і причащаються, а ввечері читаються Євангелія страстей Господніх. далі йде Велику П'ятницю - розп'яття Спасителя, поховання і вже починається радість Світлої Суботи.

Першими про воскресіння Христове дізналися ангели, так само як і про Його народження, тому Церква співає: «Воскресіння Твоє Христе Спасе ангели співають на небесах. І нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити ». Чому сказано «чистим серцем»? Тому що вважається, що людина постом наскільки можливо очистив своє серце до цього світлого дня.

Протоієрей Володимир Воробйов:

Страсна седмиця - це дорогоцінний час

Страсна седмиця - це дорогоцінний час

Служби Страсного тижня - це найкращі служби з усього церковного року. Думаю, що люди взагалі не створили нічого кращого, ніж Пристрасні служби. Це найпрекрасніше, найглибше, найталановитіший, саме боговдохновенного з усього, народженого людським генієм.

Якщо ці служби здійснюються благоговійно, якщо людина намагається в них брати участь осмислено, то вони перенесуть його в ту реальність, яка з'явилася на землі дві тисячі років тому, допоможуть разом зі святими, разом з Божою Матір'ю і апостолами, пройти шлях страждань Христа і зустріти Світле Христове Воскресіння.

Якщо людина постарається вникнути в них, то зможе подолати простір і час і стати учасником євангельських подій. Якщо щиро, з вірою і любов'ю брати участь в цих церковних службах, то обов'язково по-новому відчуєш все Євангеліє, по-новому усвідомлюєш себе християнином.

Крім того, ці служби, як будь-яке твір мистецтва, діють не тільки раціональним чином - на свідомість людини, вони діють безпосередньо, образно кажучи, на серце людини. Беручи участь в них, людина щось усвідомлює, але ще більше він відчуває, що його вірі відкривається та духовна реальність, яка існує поза часом і простором. Жертва Христова, Його страждання і смерть, Його перемога над силами зла, над смертю, торжество Його воскресіння - це все належить духовному світу, що знаходиться поза часом і простором. І через церковні служби ми можемо долучитися до цієї реальності.

Дуже багато є таємницею, яку ми не можемо зрозуміти раціонально. Це природно, тому що духовний, божественний світ вище нас, він не відкривається нашому розуму цілком, не підвладний йому. А серцю він відкривається. Якщо це відбувається, то стає великим досягненням в нашому житті. Ми зрозуміємо потім, не відразу, що нічого вищого в нашому житті не було. І не може бути нічого вище, ніж життя з Христом, ніж можливість знайти Христа і бути з Ним. Тому Страсна седмиця - це дорогоцінний час.

Звичайно, з Христом можна бути завжди, і потрібно бути завжди. Але занепалого людині це дуже важко. Наше серце до цього не здатне, воно як би знемагає, воно не може себе очистити, не може себе приготувати до того, щоб завжди бути з Богом. А тут Господь Сам бере наше серце в Свої руки, веде Своєю потужною рукою і робить ту роботу, яку ми повинні були б зробити самі, але стали нездатні на це. Церква вводить нас в потужне хід до Христа, в життя з Христом, тому на богослужінні прийти наблизитися до Христа, відчути себе разом з Ним набагато легше, ніж на самоті.

Обставини нашого життя такі, що перешкоджають брати участь у всіх службах. Ми в храмі Миколи в Коваля намагаємося служити по дві служби в день: найбільші служби подвоїти, щоб всі члени сім'ї могли підмінити один одного і прийняти участь в цих, навіть не службах, а події.

Кожен день Страсної седмиці, так само як розповідь про ці дні в Євангелії, є шляхом до страждання, яке відбулося на Голгофі. Саме наше подорож по днях Страсної седмиці схоже на той шлях на пристрасті, який пройшов Сам Господь.

Ось ми бачимо, як Господь приходив до Єрусалиму, потім йшов і приходив знову, говорив Свої останні повчання народу й до учнів. Служби роблять нас супутниками Христа, Його слухачами. Пригадуються Страсний четвер, Страсна п'ятниця, Преблагословенна суботу ... Мені здається, тут коментарі не потрібні і навіть неможливі. Це настільки вище слів, що, як співається в службі, «ізумевает всяк розум». Краще прийти в храм і взяти участь самому.

Дуже важливо, щоб ці служби відбувалися неквапливо, щоб все було зрозуміло, щоб вони доходили до серця, щоб співучасть в стражданнях з Христом об'єднувало всю громаду, народ і духовенство, щоб це було спільне хід з Христом.

Протоієрей Володимир Шафоростов:

Не дайте себе прожити цей час спокійно

Протоієрей Володимир Шафоростов

Страсний тиждень - це особливий час. Ці дні не можна прожити спокійно, прожити так, як ніби Христос не розпинався заради нашого спасіння.

На жаль, багато хто прагне до того, щоб взяти від життя все, забуваючи про головне. Відкидаючи Христа, чи не відгукуючись на хресну Божественну любов, люди позбавляють себе благодатним радості і сенсу життя. Нагадаю читачам порталу "Православіє і світ" про так званому парі Паскаля: людина, віруюча в Христа, виграє життя вічне, якщо він має рацію, і не програє нічого, якщо він помиляється; людина невіруюча не вигравала нічого, якщо він має рацію, і програє вічне життя, якщо він помиляється.

Святитель Іоанн Златоуст вірно помітив, що: «Не стільки засмучують Бога вчинені нами гріхи, скільки наше небажання змінитися».

У дні Страсної седмиці кожен, хто хоче бути вірним учнем Христа, повинен зробити все можливе, щоб відректися від гріховних бажань, поставити молитовне спілкування з Богом вище за все.

Чи не вимагати любові до себе, не завдавати болю ближнього, а краще потерпіти заради Христа і постаратися прожити ці Великі дні так, щоб сенсом нашого життя стало справжнє служіння Богу і ближньому.

Важливо не просто «відстояти» службу і згадати про страждання Спасителя, а молитовно співчувати, розп'ятий з Христом. Дай Боже усім нам сили зберегти і примножити все світле, що дано по благодаті нам, і перемогти гріх, який видаляє нас від Христа Спасителя.

Протоієрей Ігор Фомін:

Насититися духом Богослужіння

Щоб Великдень стала справжнім святом, Страсний тиждень бажано провести в храмі і просочитися тим духом, який Церква дає людям віруючим саме в богослужінні.

Треба обов'язково відсторонитися від часу, від нашого 21 століття, подумки хоча б перенестися в ті дні, відчути, що випробував заради нас Господь. Кожен день цієї страшної седмиці присвячений якому-небудь дню тижня перед воскресінням Христовим, перед нашим порятунком, і дуже важливий. Так що якщо ми проведемо ці дні в храмі, з увагою і трепетом, то Великдень для нас буде логічним завершенням Страсної седмиці.

Якщо немає можливості перебувати в храмі ці дні, я міг би порадити для людей віруючих синопсис. У православному синопсисі є євангельські читання на кожен день Страсної седмиці.

У ці дні треба особливо звернути увагу на тих, хто поруч з нами. Обов'язково творити добрі справи, які були б підтвердженням нашої віри в Христа, розп'ятого заради нас.

Протоієрей Кирило Каледа:

Щоденне читання Євангелія

До Страсного тижня треба готуватися. Підготовка до Страсної седмиці - це Великий піст.

Відчути Страсний тиждень без цієї підготовки, напевно, неможливо. Кожен день цього тижня присвячений переживання тих подій, які сталися майже 2000 років тому. І тому щодня необхідно читати Євангеліє з тим, щоб разом з Церквою переживати ці події.

Звичайно ж, необхідна молитва, тому що ми не просто згадуємо якесь історична подія, ми молитовно в ньому участь. Тому без молитви Страсний тиждень проводити неможливо. Особливо без молитви церковної, бо саме в церковній молитві ми по-особливому переживаємо ці такі важливі для нашого спасіння дні.

Якщо немає можливості бувати на службах на цьому тижні, то необхідно щоденне читання Євангелія. Євангеліє ми можемо почитати і вдома, і в транспорті, і на роботі, якщо це не завадить праці.

Священик Андрій Лоргус, декан факультету психології Російського православного університету імені апостола Іоанна Богослова:

Перейнятися атмосферою святих днів

Найкраще, що можна було б зробити в дні Страсного тижня - відвідати всі служби. Бути і на останній Літургії Передосвячених Дарів, і далі на всіх - тобто в четвер вранці і ввечері, і на винос плащаниці і поховання, в велику Суботу, і в пасхальну заутреню і Літургію і головне - в пасхальну Вечірню.

Щоб Страсна седмиця могла принести максимальну користь, щоб розкрилася краса і сенс церковного богослужіння - треба побувати на всіх службах. Добре було б до цього додати посильну участь в приготуванні домашньому. Подарунки приготувати, яйця пофарбувати і багато іншого.

Якщо немає можливості ходити на служби, то треба читати Євангеліє, відповідні розділи, читати навчальну Біблію, щоб розібратися.

Багато що можна зробити для того, щоб перейнятися атмосферою тих днів. Для цього зараз все є: і книги, і кіно, і радіо, і телебачення. Звичайно, якщо людина має час, силами - можна взяти участь і в якийсь благодійної діяльності, і поїхати кудись в соціальні установи, і відвідати своїх власних друзів і домашніх, родичів, які потребують допомоги, допомогти в чомусь до Великодня, купити щось.

Страсна седмиця

Можна зробити багато, але все-таки цей тиждень краще присвятити себе, своєї душі. Присвятити покаяння і проникненню в сенс того, що відбувається. Якщо людина тільки воцерковлятися, тобто тільки починає свій церковний шлях, то тоді, звичайно, вчитися, вчитися і вчитися. І потихеньку традицію освоювати. Якщо людина все це вже знає, то тоді він може якось себе присвятити тому, щоб відвідати потребують і щось робити добро.

У Страсний тиждень краще зосередитися, а не розпорошуватися на сто справ. Краще відкласти те, що можна зробити в інший час. Чи не планувати суєти, допомогти собі в максимальній концентрації, посприяти внутрішньої зібраності.

Протоієрей Максим Козлов:

Щоб побут не поглинула буття

Від нас, з одного боку, потрібно, по-перше, максимально глибоке і відповідальне усвідомлення своєї участі в богослужіннях цих днів, які, звичайно ж, дуже не хочеться пропускати. Зрозуміло, що люди, які навчаються або працюють, не матимуть можливість бути на всіх службах. Але все ж у більшості з нас є можливість вдома або в дорозі, в транспорті вичитувати витяги з Тріоді пісної Служби Страсного тижня, які багаторазово були видані.

По-друге, у кожного є можливість читати Євангеліє про кожен день Страсного тижня. Може бути, добре день починати з читання Євангелія про той чи інший Страсному дні.

Звичайно, є дні, в яких потрібно всі зусилля докласти, щоб потрапити на служби. Подумати заздалегідь, перенести залік, домовитися з начальником, взяти відгул. Це Богослужіння великого Четверга, коли все нас кличе причаститися. Богослужіння Великого П'ятка , З последованием Страстей Христових, з виносом плащаниці.

Часто люди пропускають Богослужіння Великої Суботи. Кажуть, що до цього часу сил не залишається, але насправді не вистачає внутрішнього розуміння, що на цій службі потрібно бути. Це богослужіння, з якого, власне, починається Великдень. Яке є такий дивовижний перехід від спокою смертного до спокою Воскресіння Христового.

Звичайно, на Страсному кожен, хто не має якихось абсолютних перешкод, повинен постаратися причаститися Святих Христових Таїн.

Відвідування богослужінь в максимальній для себе разі не повинно стати чимось заколисуючим. Служби наші надзвичайно красиві. Але потрібно намагатися не привести це в сентиментальні переживання з приводу. Це більш соприсутствие.

Дуже важливо в ці дні не забувати людей, які навколо нас. Відомо, що до кінця поста все ми втомлюємося. Але ж ми знаємо, що так буває, і, відповідно, повинні бути готові до того, що ми легше можемо зірватися, один одного позбавити можливості в світі підійти до Великодня. Ось до цього потрібно поставитися дуже і дуже уважно.

Якщо просять допомогти забратися удома до Великодня - то потрібно, звичайно, допомогти. Але зовсім добре буде, якщо це «допомогти забратися» буде не замість служби, а разом зі службою, скажімо, замість власного сну і ще чого-небудь, що ми собі дозволяємо. Треба свої особисті заняття постаратися максимально розсунути з цих днів. Але, звичайно, в кожній родині повинні бути, особливо якщо є маленькі діти, компроміси. Хтось піде на одну службу, а хто-то на іншу. Якось треба чергуватися, домовлятися, як один одного відпускати.

І останнє. Життя в Церкві церковного людини багата і різноманітна. Крім буття, в ній є побут. У житті кожного з нас будуть передвеликодні приготування. Для кого-то це турбота про подарунки, для кого-то - попередні піклування про великодніх стравах, яких всі ми будемо чекати в тій чи іншій мірі. Але тільки б не стало це пріоритетом. Ну, не повинна бути паска як сирна їжа важливіше Пасхи як Христова Воскресіння. Нехай буде на якомусь ієрархічно правильному в життя місці.

Протоієрей Максим Первозванский:

У дні Страсного тижня будьте в храмі

Протоієрей Максим Первозванский

Оскільки Страсний тиждень є кульмінацією всього церковного року і періодом, коли в храмах згадуються всі події, що відбувалися в останні дні життя Господа нашого Ісуса Христа, то я настійно радив би якомога більше часу витратити на перебування в храмі.

Всі богослужіння Страсної седмиці побудовані таким чином, щоб ми не пропускали жодного з них.

На недільній вечірній службі зазвичай вже служиться Утреня понеділка з піснею «Се жених гряде в опівночі» і читається Євангеліє.

Утреня наступного дня присвячена перебуванню Господа в Єрусалимі в період між його входом в Єрусалим і пристрастями.

У середу ввечері і в четвер вранці відбуваються богослужіння Великого Четверга.

У четвер увечері - утреня Страсного П'ятка і читання пристрасних Євангелій.

У п'ятницю в храмах правиться три богослужіння - це царські годинник, вечірня з виносом плащаниці і утреня з похованням.

Потім, звичайно, божественна літургія і богослужіння Великої Суботи.

Треба також зазначити, що люди роблять помилку, намагаючись знову на Страсному тижні особливо докладно сповідатися, знову подумати про свої гріхи. Цього робити не потрібно. Раніше в храмах іноді навіть вивішували оголошення про те, що посповідатися треба постаратися до святкування Входу Господнього в Єрусалим, а починаючи з цього свята, для тих, хто сповідався протягом Великого посту, можна причащатися вже і без сповіді.

Тому моя головна порада - по можливості відвідати якомога більшу кількість богослужінь і причаститися як мінімум у Великий четвер і на Великдень.

Підготували Наталя Смирнова, Марія Абушкіна, Олександр Філіппов

Ви прочитали статтю Страсний тиждень - як її провести?

Читайте також:

Дивіться відео про Страсному тижні:

Чому сказано «чистим серцем»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация