Шукач | Берест О.П. - герой України

Оцінка: +7 / 4 учасники / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

джерело 1 , джерело 2 , джерело 3

Олексій Прокопович Берест (9 березня 1921 - 3 листопада 1970) - радянський офіцер, учасник Великої Вітчизняної війни.

Олексій Прокопович Берест (9 березня 1921 - 3 листопада 1970) - радянський офіцер, учасник Великої Вітчизняної війни

Указ Президента України
№ 753/2005

Про присвоєння А. Бересту звання Герой України
За бойову відвагу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, особисту мужність і героїзм, виявлені в Берлінській операції, і встановлення Прапора Перемоги над рейхстагом, постановляю:
Присвоїти звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка» лейтенанту Бересту Олексію Прокоповичу (1921-1970 рр.) - уродженцю села Горяйстівці Охтирського району Сумської області (посмертно).
Президент України В. Ющенко
м. Київ

6 травня 2005 року

Це перший і унікальний випадок, коли звання Героя України присвоєно посмертно. Людині, чиє ім'я ми повинні були знати з дитинства, в одному ряду з іменами легендарних Єгорова та Кантарії. Однак, лейтенант Олексій Берест за все життя не тільки не був удостоєний звання Героя Радянського Союзу, а й взагалі позбавлений права на власне героїчне минуле

Який підняв Прапор Перемоги над рейхстагом, він був викреслений з нагородного списку, пройшов сталінські табори і героїчно загинув під колесами поїзда.

Згідно з офіційною радянською історіографією, Прапор Перемоги над рейхстагом підняли сержант Михайло Єгоров і молодший сержант Мелітон Кантарія. Насправді героїв було троє. Групу очолював сумчанин лейтенант Олексій Берест. Ім'я його довгі роки старанно вимазувалося з історії.

Олексій Прокопович Берест народився в березні 1921 року в селі Горяйстівка Охтирського району на Сумщині в багатодітній родині. В одинадцять років він залишився круглим сиротою. Навесні 1933 го старші сестри Катерина та Марина, щоб братик не помер, віддали його в Охтирський дитбудинок. І вже влітку 1936 року 15-річний Олексій працював в колгоспі нарівні з дорослими. Коли виповнилося 16 років, вирішив піти на курси трактористів, які відкрилися недалеко в Чупахівці при машинно-тракторної станції. Туди брали з 18, тому довелося вдатися до хитрощів. Комісії сказав, що метрику втратив, при цьому додав собі два роки. Йому повірили, так як він був високого зросту, солідного статури. Так він став першим трактористом в своєму селі. Ці два приписаних року дозволили йому в жовтні 1939-го піти добровольцем до Червоної Армії і взяти участь у фінській війні з військовою спеціальністю, телефоніст. 22 червня 1941 року Олексій Берест був направлений в щойно сформовану 2-у окрему зенітну батарею, обороняли Ленінград. У вересні 1944 року закінчив курси політруків. Після закінчення курсів його направляють на Перший Білоруський фронт, в 756-й стрілецький полк, з яким у складі 150-ї першої стрілецької дивізії і випало увінчати довгоочікувану Перемогу прапором на куполі рейхстагу.

Прапор під номером 5. Мало хто знає, що переможних знамен було дев'ять, по числу дивізій 3-й ударної армії, що наступала в центрі німецької столиці. Всі вони були зшиті з підручних матеріалів прямо в Берліні. Прапор номер п'ять дісталося 150-ї стрілецької дивізії, батальйону капітана Степана Неустроєва. Саме його підлеглим було призначено увійти в історію. На штурм рейхстагу комбат відрядив бійців другої роти, на чолі зі своїм замполітом лейтенантом Берестом. Лише з другої спроби, здолавши зону суцільного вогню, солдатам вдалося увірватися в палаючий рейхстаг. Сходи були зруйновані і доводилося сідати один одному на плечі, щоб забиратися наверх. Берест в буквальному сенсі слова витримав операцію на своїх богатирських плечах: лейтенант, як кошенят, підсаджував і витягав солдат з прапором. Вибравшись на зруйновану арматуру даху рейхстагу, автоматники встановили стяг. Ця знаменна подія сталося 30 квітня 1945 року в 22.50 за московським часом. Повернувшись на командний пункт батальйону, Берест доповів, що прапор встановлено на самому видному місці - на бронзовій кінній скульптурі кайзера Вільгельма на фронтоні головного входу. За участь в цій операції був нагороджений Орденом Червоного Прапора.

За участь в цій операції був нагороджений Орденом Червоного Прапора

Так встановлювали прапор над рейхстагом (постановочні фото, зроблені на наступний день)

Однак Олексій Прокопович Берест зробив в рейхстазі ще один подвиг. Через день лейтенант Берест виконав місію останнього парламентера Перемоги. У ніч на 2 травня за завданням командування, переодягнувшись у форму радянського полковника, А.П.Берест особисто вів переговори з залишками гарнізону рейхстагу і переконав, що засіли в підземеллях рейхстагу, 1650 офіцерів і солдатів вермахту (не рахуючи решти внизу 500 поранених) здатися радянським військам без бою.
На жаль, за цілою низкою суб'єктивних причин, найбільше пов'язаних з особистісними якостями Олексія Береста, не терпів брехні, несправедливості, чиношанування і армійської відсталості, його героїзм під час штурму Берліна протягом довгого часу залишався без оціненим по достоїнству. У чималій ряду Героїв Радянського Союзу, які воювали поруч з Берестом і отримали в 1946 році це високе звання за штурм рейхстагу, його ім'я відсутнє.

Службу в Збройних силах закінчив в 1948 році в Севастополі. Потім переїхав до Ростовської області. Завідував районним відділом кінофікації. Незабаром був звинувачений в розкраданні і всупереч показаннями свідків засуджений на 10 років. За амністією термін покарання був скорочений удвічі. Після звільнення повернувся до Ростова-на-Дону. Працював піскоструминником в сталеливарному цеху на заводі «Ростсельмаш».

Останній подвиг Береста. Третього листопада 1970 року Олексій Прокопович забрав з дитячого садка онука, п'ятирічного Альошу, і вони разом пішли додому. Переходили залізничні колії біля станції Сільмаш, що поруч з прохідною заводу-гіганта. Попереду йшла жінка з дівчинкою. Несподівано малятко вирвала руку і вибігла вперед - на рейки, по яких на шаленій швидкості наближався пасажирський поїзд. Дитина заціпенів від жаху. Пролунав божевільний крик матері. І Берест, відштовхнувши онука в сторону, кинувся рятувати дівчинку. Він витягнув дитину з-під коліс складу, але сам відскочити не встиг. Кілька годин боровся Берест зі смертю. Олексій Прокопович Берест пішов з життя в 49 років.

Багато разів однополчани і колектив ливарного цеху ВАТ Ростсільмаш зверталися до Москви з проханням присвоїти Бересту заслужене звання Героя. І лише в 2000 році, напередодні 55-річчя Великої Перемоги, історичну несправедливість виправили. Олексію Прокоповичу Бересту було присвоєно звання Героя Росії, посмертно. П'ять років по тому подвиг сумчанина був офіційно визнаний і на його батьківщині.

6 травня 2005 роки за бойову відвагу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, особисту мужність і героїзм, виявлені в Берлінській операції, і встановлення Прапора Перемоги над рейхстагом, указом Президента України № 753/2005 Олексію Бересту присвоєно звання Герой України (посмертно).

В Охтирці ім'ям Героя України Олексія Береста названо вулицю, є пам'ятний знак. Встановили в місті і бюст земляка.

Встановили в місті і бюст земляка

У музеї заводу «Россільмаш» в Ростові-на-Дону, зберігаються зібрані про нього матеріали.

  • А. Берест у виконанні Е. Ізотова є дійовою особою 5-ої серії фільм «Звільнення».
  • 6 травня 1998 року Сажі Умалатова підписала Указ Постійного Президії З'їзду народних депутатів СРСР. Текст його короткий, як і багато рішень, якими «самопроголошений» Президія, утворений в березні 1992 року після «скасування» Верховної Ради СРСР, за своєю ініціативою виробляв нагородження: «За героїзм і особисту мужність, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими окупантами в роки Великої Вітчизняної війни, присвоїти звання «Герой Радянського Союзу» (посмертно) Берест Олексію Прокоповичу ».
  • У Ростові-на-Дону ім'ям Олексія Береста названо вулицю, а також загальноосвітня школа № 7.
  • Меморіальна дошка Олексія Береста в Ростові-на-Дону на головної прохідної заводу Ростсільмаш
  • Меморіал Олексія Береста на заводі «Ростсельмаш» в Ростові-на-Дону
  • 25 серпня 2005 року в м Охтирка Сумської області (Україна) на батьківщині Героя - в 63-му річницю визволення Охтирки від німецько-фашистських загарбників - в самому центрі міста відбулося урочисте відкриття пам'ятника Олексію Бересту.
  • У місті Суми ім'ям Олексія Береста названо вулицю.
  • Один з 16 барельєфів комплексу «Місто військової слави» в Ростові-на-Дону присвячений Олексію Бересту.

джерело джерело

  • 7 травня 2011 року в Ростові-на-Дону на «Проспекті зірок» відбулася урочиста церемонія закладки іменної «Зірки» Бересту Олексію Прокоповичу.

джерело джерело

PS Координати дані приблизно.

Як дістатися до точки:

Охтирка, ріг вулиць Жовтневої та Червоноармійської.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация