Сулейман I

  1. біографія Сулейман I - десятий за рахунком султан Османської імперії - наділив свою державу небаченим...
  2. Зовнішня політика
  3. Внутрішня політика
  4. Особисте життя
  5. смерть
  6. пам'ять

біографія

Сулейман I - десятий за рахунком султан Османської імперії - наділив свою державу небаченим могутністю. Великий завойовник прославився ще й як мудрий автор законів, засновник нових шкіл і ініціатор будівництва архітектурних шедеврів.

У 1494 (за деякими відомостями - в 1495) році у турецького султана Селіма I і дочки кримського хана Аїші Хафси народився син, якому судилося підкорити півсвіту і перетворити рідну країну.

Портрет Сулеймана I

Майбутній султан Сулейман I здобув блискучу на той час освіту в палацової школі в Стамбулі, дитинство і юність провів за читанням книг і духовними практиками. З ранніх років юнака поднатаскать в адміністративних справах, призначивши губернатором трьох провінцій, в тому числі в васальній Кримському ханстві. Ще перед сходженням на престол молодий Сулейман завоював любов і повагу жителів Османської держави.

початок правління

Сулейман зайняв трон, коли йому ледь виповнилося 26 років. Опис зовнішності нового правителя, що належить перу венеціанського посла Бартоломео Контаріні, увійшло в знамениту в Туреччині книгу англійського лорда Кінросс «Розквіт і занепад Османської імперії»:

«Високий, міцний, з приємним виразом обличчя. Його шия трохи довше звичайної, особа тонке, ніс орлиний. Шкіра має тенденцію до надмірної блідості. Про нього говорять, що він мудрий повелитель, і все люди сподіваються на його гарне правління ».

І Сулейман спочатку виправдав надії. Стартував з гуманних дій - повернув свободу сотням закутих у ланцюги бранцям зі знатних родин держав, захоплених батьком. Це допомогло відновити торговельні відносини з країнами.

Це допомогло відновити торговельні відносини з країнами

Султан Сулейман I

Особливо раділи нововведень європейці, сподіваючись на довготривалий мир, але, як виявилося, рано. Врівноважений і справедливий на перший погляд, правитель Туреччини все ж виношував мрію про військову славу.

Зовнішня політика

До кінця правління військова біографія Сулеймана I налічувала 13 великих військових походів, з них 10 завойовницьких кампаній - на території Європи. І це не рахуючи дрібних набігів. Османська імперія ніколи ще не була такою могутньою: її землі тягнулися від Алжиру до Ірану, Єгипту і майже до порога Відня. У той час фраза «Турки біля воріт» стала жахливою страшилкою для європейців, а османського володаря порівнювали з Антихристом.

У той час фраза «Турки біля воріт» стала жахливою страшилкою для європейців, а османського володаря порівнювали з Антихристом

Султан Сулейман під час третьої облоги Родосу

Уже через рік після сходження на трон Сулейман вирушив до кордонів Угорщини. Під напором турецьких військ впала фортеця Шабац. Перемоги полилися як з рогу достатку - османи встановили контроль над Червоним морем, взяли Алжир, Туніс і острів Родос, завоювали Тебріз і Ірак.

Чорне море і східна частина Середземномор'я теж зайняли місце на стрімко зростаючу карті імперії. У підпорядкуванні султана перебували Угорщина, Славонія, Трансільванія, Боснія і Герцеговина. У 1529 році турецький правитель замахнувся на Австрію, штурмували військом з 120 тисяч солдатів її столицю. Однак вистояти Відні допомогла епідемія, яка забрала третину османської армії. Облогу довелося зняти.

Облогу довелося зняти

Територія Османської імперії при Сулеймані I

Лише на руські землі Сулейман серйозно не робив замах, вважаючи Росію глухою провінцією, яка не варто зусиль і грошових витрат. Османи зрідка влаштовували набіги на володіння Московської держави, кримський хан навіть доходив до столиці, але масштабної кампанії так і не сталося.

До кінця правління честолюбного володаря Османська імперія перетворилася в найбільший і найсильніший держава в історії мусульманського світу. Однак військові заходи виснажили скарбницю - за підрахунками, утримання армії з 200 тисяч військових, куди входили також раби-яничари, з'їдала дві третини державного бюджету мирних часів.

Внутрішня політика

Сулейман не дарма отримав прізвисько Чудовий: життя правителя наповнена не тільки військовими успіхами, султан досяг успіху і у внутрішніх справах держави. За його дорученням суддя Ібрагім з Алеппо оновив звід законів, який діяв аж до ХХ століття. Нанесення каліцтв і смертна кара скоротилися до мінімуму, хоча злочинці, спіймані на підробці грошей і документів, хабарництві і лжесвідченні, як і раніше позбавлялися кисті правої руки.

Нанесення каліцтв і смертна кара скоротилися до мінімуму, хоча злочинці, спіймані на підробці грошей і документів, хабарництві і лжесвідченні, як і раніше позбавлялися кисті правої руки

Барельєф Сулеймана I

Мудрий правитель держави, де були сусідами представники різних релігій, вважав за необхідне послабити тиск шаріату і зробив спробу створити світські закони. Але частина реформ так і не прижилася через постійні війни.

Змінилася в кращу сторону і система освіти: одна за одною стали з'являтися початкові школи, а випускники, при бажанні, продовжували отримувати знання в коледжах, які розташовувалися в межах восьми головних мечетей.

Змінилася в кращу сторону і система освіти: одна за одною стали з'являтися початкові школи, а випускники, при бажанні, продовжували отримувати знання в коледжах, які розташовувалися в межах восьми головних мечетей

Монета часів Сулеймана I

Завдяки султану архітектурну спадщину поповнилося шедеврами мистецтва. За ескізами улюбленого архітектора правителя - Синана побудували три шикарні мечеті - Селімійе, Шехзаде і Сулейманіє (друга за величиною в столиці Туреччини), що стали зразком османського стилю.

Сулейман відрізнявся віршованим талантом, тому не обійшов увагою літературна творчість. За часів його правління османська поезія з перськими традиціями була відшліфована до досконалості. Тоді ж з'явилася нова посада - ритмічний хронікер, її займали поети, які наділяли в вірші поточні події.

Особисте життя

Сулейман I, крім поезії, захоплювався ювелірною справою, мав славу вмілим ковалем і навіть особисто відливав гармати для військових походів.

Скільки жінок було в гаремі султана, невідомо. Історики знають лише про офіційні фавориток, які народили Сулейману дітей. У 1511 році першою наложницею 17-річного спадкоємця престолу стала Фюлане. Її син Махмуд помер від віспи, не доживши і до 10 років. Дівчина зникла з авансцени палацового життя майже відразу після смерті дитини.

Сулейман I і жінки з його гарем

Гюльфем-хатун, друга наложниця, теж подарувала правителю сина, якого так само не пощадила епідемія віспи. Жінка, відлучена від султана, протягом півстоліття залишалася його другом і радником. У 1562 році Гюльфем за наказом Сулеймана задушили.

До набуття статусу офіційної дружини правителя наблизилася третя фаворитка - Махідевран-султан. Протягом 20 років мала великий вплив в гаремі і в палаці, але і їй не вдалося створити законну сім'ю з султаном. Покинула столицю імперії разом з сином Мустафою, якого призначили губернатором однієї з провінцій. Пізніше спадкоємця престолу стратили за те, що нібито збирався скинути батька.

Пізніше спадкоємця престолу стратили за те, що нібито збирався скинути батька

Сулейман I і Хюррем (Роксолана)

Список жінок Сулеймана Пишного очолює Хюррем. Фаворитка слов'янських коренів, Роксолана , Полонянка з Галичини, як її називали в Європі, зачарувала правителя: султан дарував їй свободу, а потім взяв в законні дружини - релігійний шлюб уклали в 1534 році.

Прізвисько Хюррем ( «що сміється») Роксолана отримала за веселу вдачу і привітність. Засновниця гарем в палаці Топкапи, засновниця доброчинних організацій надихала художників і письменників, хоча і не відрізнялася ідеальною зовнішністю - піддані цінували розум і життєву хитрість.

Засновниця гарем в палаці Топкапи, засновниця доброчинних організацій надихала художників і письменників, хоча і не відрізнялася ідеальною зовнішністю - піддані цінували розум і життєву хитрість

Султан Селім, син султана Сулеймана I

Роксолана вміло маніпулювала чоловіком, по її вказівкою султан позбувся синів, народжених іншими дружинами, став підозрілим і жорстоким. Хюррем народила дочку Міхрімах і п'ятьох синів.

З них після смерті батька держава очолив Селім, який, втім, не відрізнявся видатним талантом самодержця, любив випити і погуляти. За часів правління Селіма Османська імперія почала згасати. Любов Сулеймана до Хюррем НЕ зів'яла з роками, після смерті дружини турецька правитель так більше і не пішов під вінець.

смерть

Султан, який поставив на коліна могутні держави, помер, як і сам того бажав, на війні. Сталося це під час облоги угорської фортеці Сігетавр. 71-річного Сулеймана давно мучила подагра, хвороба прогресувала, і навіть їзда на коні вже давалася важко.

71-річного Сулеймана давно мучила подагра, хвороба прогресувала, і навіть їзда на коні вже давалася важко

Могила Сулеймана I

Він помер вранці 6 вересня 1566 року, так і не доживши кількох годин до вирішального штурму фортеці. Лікували правителя лікарів тут же вбили, щоб інформація про смерть не дійшла до війська, яке в запалі розчарування могло підняти повстання. Тільки після того, як спадкоємець престолу Селім встановив в Стамбулі влада, воїни дізналися про смерть володаря.

Згідно з легендою, Сулейман відчував наближення кінця і озвучив останню волю головнокомандувачу. Прохання з філософським змістом сьогодні відома кожному: султан просив не закривати на похоронній процесії його руки - все повинні бачити, що накопичене багатство залишається в цьому світі, і навіть Сулейман Пишний, великий повелителю Османської імперії, йде з порожніми руками.

Прохання з філософським змістом сьогодні відома кожному: султан просив не закривати на похоронній процесії його руки - все повинні бачити, що накопичене багатство залишається в цьому світі, і навіть Сулейман Пишний, великий повелителю Османської імперії, йде з порожніми руками

мечеть Сулейманіє

Зі смертю турецького правителя пов'язана ще одна легенда. Нібито тіло забальзамували, а вийняті внутрішні органи помістили в посудину з золота і поховали в місці його смерті. Зараз там височать мавзолей і мечеть. Останки Сулеймана спочивають на цвинтарі збудованій ним же мечеті Сулейманіє, біля мавзолею Роксолани.

пам'ять

Про життя Сулеймана I розповідають кілька художніх і документальних фільмів. Яскравою екранізацією гаремних інтриг став серіал «Чудовий вік», який побачив світ у 2011 році. У ролі османського правителя виступає Халіт Ергенч , Чия харизматичність відчувається навіть по фото.

У ролі османського правителя виступає   Халіт Ергенч   , Чия харизматичність відчувається навіть по фото

Халіт Ергенч в ролі Сулеймана I в серіалі «Чудовий вік»

Створений актором образ визнаний кращим втіленням султанської влади в кінематографі. Наложницю і дружину правителя грає Мер'єм Узерлі , Актрисі з німецько-турецьким корінням теж вдалося передати головні риси Хюррем - безпосередність і щирість.

книги

  • «Сулейман Пишний. Найбільший султан Османської імперії. 1520-1566 », Г. Лемб
  • «Сулейман. Султан Сходу », Г. Лемб
  • «Султан Сулейман і Роксолана. Вечная любовь в листах, віршах, документах ... »Проза великих.
  • Серія книг «Чудовий вік», Н. Павлищева
  • «Чудовий вік Сулеймана і Хюррем-султан», П. Дж. Паркер
  • «Велич і крах Османської імперії. Володарі безкрайніх горизонтів », Гудвін Джейсон, Шаров М
  • «Роксолана, королева Сходу», О. Назарук
  • «Гарем», Б. Смолл
  • «Розквіт і занепад Османської імперії», Л. Кінросс

Фільми

  • Рік випуску 1996 - «Роксолана»
  • 2003 - «Хюррем Султан»
  • 2008 - «В пошуках істини. Роксолана: кривавий шлях до трону »
  • 2011 - «Чудовий вік»

архітектура

  • мечеть Сулейманіє
  • Мечеть Хюррем Султан
  • мечеть Шехзаде
  • мечеть Селімійе
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация