Суть посту: Пост в радість, або Чи залежать від м'яса відносини з Богом?

  1. Додаткове навантаження і зайві витрати?
  2. Чи потрібно в пост є несмачно?
  3. Як вести себе постом в гостях?
  4. Яка їжа вважається пісної?
  5. Залежать від м'яса відносини з Богом?

У чому суть посту?

Про Великий піст зараз знають всі, і навіть деякі нецерковні люди намагаються його дотримуватися. А ось почувши про інших, особливо літніх постах, багато хто дивується: у чому сенс такого частого відмови від задоволень? Часом і для православних пост, який здавався в роки неофитства чимось значним і глибоким, з часом перетворюється в повинність. Господиням додається клопоту на кухні, грошей іде більше ... Так в чому ж сенс посту? Як постити з користю для душі? На ці питання відповідають відомі священики.

Додаткове навантаження і зайві витрати?

Постом багато радять не тільки відмовлятися від скоромної їжі, але і взагалі приділяти кулінарним питань менше уваги. На ділі ж саме пост стає для господині випробуванням. Грошей більше йде (пісні продукти дорожче), всі думки тільки про те, чим нагодувати чоловіка і дітей. Коли поста немає - простіше, більше вибір, не доводиться весь час думати про це. Хіба це правильно?

Протоієрей Валеріан Кречетов, настоятель храму Покрови Пресвятої Богородиці села Акулова Московської області, духівник Московської єпархії:

- Справжнє рослинне харчування взагалі безкоштовна - Справжнє рослинне харчування взагалі безкоштовна. Звичайно, в місті на бетоні нічого не виростиш, але в сільській місцевості досить мати п'ятачок землі, щоб мати все необхідне. У нас Успенським постом кухаря в храмі відпочивають: вийдуть на грядочку, нарвуться кропиви, яглиці, цибульки, виберуть кілька картошечек - і овочевий суп готовий! Швидко, смачно, корисно! Ми до яглиці і кропиві ставимося як до бур'янів, а адже преподобний Серафим Саровський два роки однією снить харчувався! Бадилля бурякову зараз все викидають, забули про таке смачне блюді, як холодник. Насправді їстівна і корисна бадилля не тільки від буряка, а й від моркви, від ріпи.

А на зиму треба заготовляти овочі, гриби, щавель. Тоді і Великим постом завжди будуть у вас на столі смачні пісні щі. А на друге немає нічого краще і здоровіше каші. Гречана, вівсяна, пшоняна, перлова (до речі, улюблена каша Петра I і Суворова). Цікаво, яке скоромне блюдо дешевше каші? Але ж ніякого особливого мистецтва каша не вимагає. Проблема в тому, що у нас зовсім втрачена культура харчування. Поставте дітям на святі гречку, сир, молоко - вони ні до чого не доторкнуться. Зате вип'ють всю кока-колу і з'їдять всі чіпси. У них з ранніх років зіпсований смак. І господині з таким же зіпсованим смаком вважають за краще не напружуватися, купують в супермаркеті невідомо з чого зроблені напівфабрикати.

Байка «Бабка й мураха» як і раніше актуальна. Одні працюють, готуються до посту, на зиму заготовляють соління, заморожують свіжі овочі, щоб і Великим постом є смачну і здорову їжу, інші не обтяжують себе, не хочуть навіть фантазію проявити, самі їдять що попало і домашніх змушують. А адже готувати дуже цікаво, я б сам із задоволенням готував, тільки не вистачає часу. Ось я знаю, що академік-хірург Олександр Федорович Черноусов восени завжди сам заготовляє перець, дружина тільки під його командою все робить. І знаю багатьох чоловіків, які готують краще за своїх половин.

Напевно, пісні напівфабрикати коштують дорого - не знаю, не їм. Є ще більш важлива проблема, ніж витрати. Ми забули про головне призначення їжі. Сократ говорив: багато хто живе, щоб їсти, а я їм, щоб жити. Їжа дана нам для життя, для підтримки тілесних сил. І рослинна їжа, безумовно, для цього більше підходить, вона корисніша, здоровіше. Наприклад, вчені вважали, що суп з білих грибів корисніше м'ясного такий же калорійності в сім разів. Ми не розумніше наших предків, які дотримувалися посту і були набагато здоровішими нас.

Я вже не кажу про те, що м'ясні (а іноді, на жаль, і рибні) продукти, які продаються сьогодні в магазинах, як правило, просто не можна їсти. Чим підгодовували того ж бройлера? Краще не думати, а їсти здорову рослинну їжу зі свого городу. Якось брали ми архієрея Великим постом. На столі стояли окремо білі гриби, лисички, опеньки, маслюки, грузді, рижики. Скажіть, чи бачив хоч один мільйонер на своєму столі таке асорті? Сумніваюся.

Чи потрібно в пост є несмачно?

З пісних продуктів можна приготувати вишукані страви. Чи не є це гріхом? Може бути, правильно в пост відмовлятися не тільки від скоромної, а й взагалі від смачної їжі?

Протоієрей Олександр БОРИСОВ, настоятель храму святих безсрібників Косми і Даміана в Шубіна (Москва):

- Можна так урізноманітнити пісну їжу, що і розговлятися не захочеться - Можна так урізноманітнити пісну їжу, що і розговлятися не захочеться. Особливо Успенським постом - в кінці літа багато дешевих овочів і фруктів. Але такий пост втрачає сенс. Адже суть посту не просто у відмові від тваринної їжі, а в обмеженні задоволень. Свідомо позбавляючи себе розради, яке ми отримуємо від смачної їжі і вина, ми стаємо більш чутливими до духовного життя. Якщо ж людина стурбована, як поізисканнее поїсти, йому не до духовного. Хоча він і відмовляється від тваринної їжі, але радості життя в Господі не отримує. Всьому свій час. Закінчується піст - приходить свято, і ми радіємо, накриваємо святковий стіл, кличемо гостей, пригощаємо їх смачною їжею, разом славимо Господа, в тому числі і дякуємо йому за смачну трапезу, адже це теж дар Божий. А постом турботи про їжу повинні займати мінімум часу. Але штучно робити їжу несмачною не тільки не потрібно, але і грішно - ми ж на славу Божу споживаємо! Пісна їжа повинна бути простою, здоровою і швидкої в приготуванні. І не треба забувати про помірність - якщо простій картоплею досхочу наїстися, теж буде не до молитви, не до читання Євангелія, не до роздумів про вічне.

- Ми від усього в житті отримуємо задоволення - від кожної квітки, від сонця, від співу птахів, шелесту листя - Ми від усього в житті отримуємо задоволення - від кожної квітки, від сонця, від співу птахів, шелесту листя. Та й від того, що ми просто дихаємо. Що ж, не жити? Просто потрібна розважливість. Отримувати задоволення від розумного задоволення потреб нормально. Гріх - коли це задоволення переходить в пристрасть, ми хочемо їсти усі більше, є все витонченішими. Перше - чревобесіе, друге - гортанобесіе.

Звичайно, пост має на увазі обмеження задоволень, але тільки глибокі молитовники і аскети, вони будуть їсти зовсім несмачну їжу і не помічати цього. Більшості ж людей, тим більше мирянам, зовсім без розради навіть в пост важко. Часто люди, особливо початківці, прочитавши про подвиги святих, намагаються наслідувати їх зовні, в тому числі і постять дуже строго, безжально по відношенню до себе, а в результаті впадають у відчай, деякі навіть до нервових зривів себе доводять. Потрібна міра, яка у кожного своя. Їжа повинна бути простою, але досить ситної і смачної. Не може проста людина є зовсім без задоволення.

Протоієрей Валеріан Кречетов:

- священноісповеднік Афанасій (Сахаров) говорив: «Їжте хоч смачну, але пісну їжу». Є несмачно - не наша міра. У понеділок першої седмиці Великого посту співається стихира: «Постимося постом приємним, благоугодним Господеві: справжній піст є, злих відчуження, стриманість мови, люті відкладення, похотей відлучення, обмови, брехні і клятвопорушення. Цих зубожіння, пост істинний є, і сприятливий ». Батько мій, протоієрей Михайло, Великим постом завжди за трапезою говорив: «Постимося постом приємним» - і на цьому зупинявся.

Як вести себе постом в гостях?

Як бути, якщо в пост кличуть у гості? Не завжди можна відмовитися, не образивши близьких людей. Попросити їх заздалегідь, щоб на столі була пісна їжа або керуватися тим, що любов вище поста? Найчастіше ми вибираємо друге, але чи немає в цьому лукавства?

Протоієрей Костянтин ОСТРОВСЬКИЙ, настоятель Успенського храму міста Красногорська Московської області, благочинний церков Красногорського району:

- У м'ясопусного батьківську суботу годиться апостольське читання, в якому говориться: «Якщо хтось із невіруючих покличе вас і ви захочете піти, то все, що дадуть вам, їжте задля совісти - У м'ясопусного батьківську суботу годиться апостольське читання, в якому говориться: «Якщо хтось із невіруючих покличе вас і ви захочете піти, то все, що дадуть вам, їжте задля совісти. Коли ж скаже вам хтось: Це ідоложертовне, - то не їжте ... »(1 Кор. 10: 27-28). Цим настановою апостола Павла ми зазвичай нехтуємо по гордості, сластолюбству і легкодухість.

Ось вам дві типові ситуації. Ми прийшли в гості до людей, які знають, що ми дотримуємося пости, які знають, що день пісний, але господарі, зневажаючи церковні статути, умовляють нас: «Та нічого, ти ж у гостях, нічого страшного, якщо разочок пост порушиш». І ми частково по сластолюбству, а почасти через легкодухість не влаштовувати перед спокусою і в осуд собі їмо їжу, яка сама по собі чиста, але наше обжерливість і догоджання роблять її «ідоложертовними», про яке апостол Павло сказав: «Не їжте».

А ось другий приклад. Люди зовсім нецерковні від душі пригощають нас, не маючи наміру спокусити, а просто не знаючи про наших правилах. Але ми надуваємо щоки від зарозумілості або втягуємо їх від лжесміренія і відмовляємося є, бентежачи цим господарів. А може бути, якщо б вони почули благовістя про Христа і побачили б в нас щиру любов і смиренність, то самі захотіли б стати християнами і тоді б уже дотримувалися пости. Але, бачачи нашу гордість і не бажаючи стати такими ж, як ми, не зневажили вони мимоволі Церкву Божу, яка насправді не винна в тому, що ми в пост розгулює по світським гостям і нехтуємо настановами святого апостола Павла?

Якщо, опинившись в гостях у нецерковних людей, ми відступаємо від поста, щоб не бентежити їх, це справа смирення, а якщо, приходячи додому, продовжуємо їсти скоромне, це справа не смирення вже, а обжерливості. Мова, зрозуміло, йде про їжу, а не про пияцтво, яке завжди грішно: і в пост, і не в пост.

Яка їжа вважається пісної?

За яким принципом продукти діляться на більш-менш скоромні? До багатьох дні Різдвяного і Петрова постів благословенне куштування риби. Чому вона вважається менш скоромної, ніж молочні продукти?

Ігумен Гермоген (Ананьєв):

- Самий строгий піст - сухоядение. Послаблення йдуть в такому порядку: варена їжа, соняшникова олія, вино, риба, молочні продукти і яйця, м'ясо. Не дивно - ссавці створені з людиною в один день. З цієї ж причини молочні продукти ми вважаємо більш скоромної їжею, ніж рибу, - вони теж частина плоті ссавців.

Протоієрей Олександр БОРИСОВ:

- В пост правильно витрачати на їжу менше грошей, ніж зазвичай, звільняючи кошти для благодійності. Це стара церковна традиція, з нею і пов'язана градація пісних страв. У місцях раннього християнства риба і морепродукти були набагато дешевше молочних продуктів, тому і вважалися більш пісними. В наш час, навпаки, вони набагато дорожче і калорийнее - для мене як біолога це очевидно. У рибі набагато більше білків, ніж в будь-якому молочному продукті. Можливо, варто переглянути традицію, народжену в інших кліматичних і економічних умовах, і поміняти рибу з молочними продуктами місцями - тобто вважати молочні продукти більш пісними. Але це може вирішуватися тільки соборно.

Залежать від м'яса відносини з Богом?

Багато нецерковні люди не розуміють, коли постом православні друзі відмовляються від скоромної їжі. Кажуть приблизно наступне: «Яке значення має для Бога, їм я м'ясо? Як відмова від м'яса може вплинути на мої з Ним стосунки? »

Священик Сергій ПАШКОВ, настоятель Богоявленського храму села Бики Курчатовський району Курської області, керівник секції дзюдо для дітей та підлітків в селі Макарівка Курчатовський району:

- В одному патерику я читав про старця, який, коли в старості занедужав, став за порадою лікарів їсти м'ясо. Він був ченцем, а ченці, як ви знаєте, м'ясо взагалі не їдять. І його рідний брат, мирянин, став в душі засуджувати старця за це, думав про себе: краще б він помер від своєї хвороби, чим порушив чернечу традицію. І одного разу почув він голос Божий: «Що ти судиш брата свого? Якщо хочеш знати, чому він уподібнився за своє внутрішнє життя, подивися направо ». Він повернувся і побачив свого брата розп'ятим на хресті. Тобто по внутрішньому своєму облаштування старець був подібний до Христа, і м'ясо, яке він їв, нітрохи його духовного життя не зашкодило. Їжа не віддаляє нас від Бога і не наближає до Нього. Мета посту в утриманні від пристрастей, від осудження ближнього, а відмова від скоромної їжі - лише засіб для досягнення цієї мети.

Протоієрей Олексій Потокін, помічник настоятеля храму ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» в Царицині (Москва):

- Якщо ви колись закохувалися, згадайте, чи сильно вас в той момент турбувало, що ви будете їсти на обід або вечерю - Якщо ви колись закохувалися, згадайте, чи сильно вас в той момент турбувало, що ви будете їсти на обід або вечерю? Думаю, що не дуже, тому що, коли людина по-справжньому закоханий, потреба в їжі слабшає, він приділяє їй мінімум уваги і часу. І якщо у мене є любов до Бога, радує Його мудрість, краса, святість, я радий, що маю можливість побути наодинці з Ним, відклавши всі турботи, забувши погані звички. Утримання - не самоціль, а спосіб відновити відносини з Богом як зі старим другом. Це можливо, тільки якщо ми контролюємо себе, свої погані звички.

Людина до гріхопадіння був чистий, в ангельському образі він слухав Слову Божому, чув Його. І харчувався тоді тільки рослинною їжею. Для нас такий стан - рідкість. Ми хитрі, егоїстичні, дратівливі. Будь-який лікар вам скаже, що, коли людина дратується, на кого-то злиться, він витрачає набагато більше енергії. Ось м'ясо і інша тваринна їжа і були благословенні Богом, щоб підтримати сили грішної людини, духовно немічного, пристрасного. Але зміцнює ця їжа саме тілесні сили, а для відновлення зв'язку з Богом необхідно хоча б на час упокорити свою плоть, щоб вона не так нас розбурхувала.

Якщо я хочу більше спілкуватися з Богом, мені треба хоч трохи відволіктися від громадської метушні, трохи менше звертати на неї уваги. І відмова від тваринної їжі цьому допомагає. Євангеліє вчить нас не боротьбі з надмірностями, але закликає шукати скарб: «Бо де скарб ваш, там і серце ваше буде» (Лк. 12: 34). Якщо це скарб в спілкуванні з іншою людиною, ми природним чином менше думаємо про насичення. Тим більше якщо скарб наше в спілкуванні з Богом. А після того як ти побув наодинці з Богом, прекрасно сісти за загальну святкову трапезу. Втрачена зв'язок відновлено, в серці повернулася любов, мир заграв усіма барвами, і ми святкуємо, славимо Господа!

Додаткове навантаження і зайві витрати?
Чи потрібно в пост є несмачно?
Як вести себе постом в гостях?
Яка їжа вважається пісної?
Залежать від м'яса відносини з Богом?
У чому суть посту?
А ось почувши про інших, особливо літніх постах, багато хто дивується: у чому сенс такого частого відмови від задоволень?
Так в чому ж сенс посту?
Як постити з користю для душі?
Додаткове навантаження і зайві витрати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация