Свята великомучениця Катерина: житіє, молитва, в чому допомагає

  1. Звідки ми про неї знаємо?
  2. Життя Катерини до звернення
  3. Містичне заручення святої Катерини
  4. свідок віри
  5. мучеництво
  6. шанування
  7. Житіє. Довідка
  8. Історія шанування

7 грудня (24 листопада за старим стилем) - день пам'яті святої великомучениці Катерини Олександрійської, так само шанованої як Православною, так і Католицькою церквою.

Зміст статті

7 грудня (24 листопада за старим стилем) - день пам'яті святої великомучениці Катерини Олександрійської, так само шанованої як Православною, так і Католицькою церквою.

7 грудня (24 листопада за старим стилем) - день пам'яті святої великомучениці Катерини Олександрійської, так само шанованої як Православною, так і Католицькою церквою

Свята великомучениця Катерина Олександрійська

Про життя Катерини, як і про життя переважної більшості мучеників перших століть християнства, нам відомо дуже мало. Житія святих складалися через не одне століття на підставі так званих мартиріва ( "Мучеництво"), які також писалися далеко не по гарячих слідах. Цей жанр церковної літератури склався в візантійської імперії і поєднував у собі агіографії і белетристику. Автори мартиріва дотримувалися певної сюжетної схеми і головна увага, зрозуміло, приділяли мученицького подвигу святих, одночасно звертаючи увагу на їхні сни, думки і переживання. Однак хронологія і історичні реалії більшості мартиріва настільки розмиті або суперечливі, що вчені не вважають їх серйозними джерелами.

Звичайно, для віруючої людини в житії святого головне не стільки його біографія, скільки вказівка ​​на гарячу віру, любов до Господа і готовність віддати за Нього життя. Це зразки для наслідування, моральні орієнтири. І все ж про улюблених святих хочеться дізнатися якомога більше. Так що ж нам відомо про життя святої Катерини?

Звідки ми про неї знаємо?

Основними джерелами життєпису святий є мучеництво, приписуване нікому Опанасу (Анастасію), який називав себе стенографом і слугою Катерини, мучеництво, складене Симеоном Метафрастом, три анонімні Мартирія, а також «Похвальне слово Катерині» Анастасія Протасікріта. Найперша з них відноситься до VI-VII ст. На їх основі пізніше були написані численні агіографічні твори, присвячені великомучениці, причому її життєпис варіювався, доповнювалося новими деталями (наприклад, опис заручення Катерини з Небесним Нареченим з'явилося в її житіях лише в XIV ст.).

Вказується, що Катерина постраждала за Христа між 305 і 312 рр. Оскільки відомо, що на той момент їй було 18 років, рік її народження - між 287 і 294 рр. Місце народження - Олександрія Єгипетська. Вважається, що Катерина походила з знатного роду, її батьком називають нікого конста - правителя Олександрії. Однак серед римських проконсулов ​​кінця III - початку IV ст. людини з таким ім'ям немає. Втім, не виключено, що серед предків великомучениці були грецькі царі Єгипту . Грецьким є і її ім'я - дослівно «завжди чиста».

Втім, деякі джерела вказують можливе язичницьке ім'я Катерини - Доротея. Достовірних свідчень цього не виявлено. Однак Євсевій Кесарійський, сучасник святий, у своїй «Церковній історії» згадує про безіменну мученицю, історія якої один в один збігається з життєписом Катерини. Крім того обставини, що невідома мучениця була страчена, а відправлена ​​на заслання. У латинському перекладі Руфіна Туранія ця жінка фігурує під ім'ям Доротея. Церковний історик XVI ст. Цезар Бароній припускав, що свята Катерина дійсно могла зазнати мученицьку кончину вже після повернення із заслання.

Життя Катерини до звернення

Життя Катерини до хрещення підтверджувала: можна мати все, але не бути щасливою людиною. Знатне походження, багатство, надзвичайна краса, глибокий розум, блискучу освіту - всім цим вона мала в надлишку. Згідно з житієм, написаним святителем Димитрієм Ростовським , Катерина «вивчила творіння всіх язичницьких письменників і всіх стародавніх поетів і філософів ... добре знала Катерина твори мудреців давнини, але вона вивчила також твори знаменитих лікарів, крім того вона навчилася всьому ораторському і діалектичному мистецтву і знала також багато мов і прислівники».

Батьки Катерини поспішали видати дочку заміж, женихи один за іншим просили її руки, але дівчина заявила, що погодиться стати дружиною лише того, хто перевершить її в усьому - в знатності, багатстві, красі і розумі. Навряд чи це було проявом гордині , Швидше за все, розумна дівчина розуміла, що нерівний шлюб не принесе їй щастя, і вважала за краще зберегти себе в чистоті дівоцтва.

Містичне заручення святої Катерини

Мати Катерини, таємна християнка, привела її до свого духівника, сирійському ченцеві. Поговоривши з дівчиною, старець вирішив відкрити їй віру в Христа. Він розповів Катерині, що знає Юнака, що перевершує її в усьому. Старець дав їй ікону, яка зображує Богородицю з Немовлям Ісусом на руках, і навчив молитві, в якій Катерина повинна була попросити Діву Марію показати їй чудесного Юнака - Її Сина. Прохання дівчини була виконана: в ту ж ніч Катерина побачила уві сні Богородицю з Немовлям на руках. Однак Немовля відвертався від Катерини, не бажаючи дивитися на особу, за Його словами, злиденну, худородние, потворну і божевільну - як і будь-яка людина, не омита водами святого хрещення .

Прокинувшись, засмучена Катерина пішла за порадою до старця. Освітивши її у вірі, чернець вчинив над Катериною таїнство хрещення. Пізні редакції житія святого розповідають, що після цього вона знову побачила уві сні Богоматір з Немовлям, Який тепер дивився на Катерину ласкаво і вручив їй перстень на знак заручин з Небесним Нареченим. Після пробудження дівчина виявила перстень у себе на пальці.

свідок віри

Через деякий час в Александрію на язичницьке свято прибув імператор. Який саме - точно невідомо. Це був час тетрархії - правління чотирьох імператорів одночасно, і за період з 305 по 312 р Римською імперією керували ні багато ні мало дев'ять імператорів. Частіше за інших називають Максимина, Максиміана і Максенція (можливо, ця плутанина відбувається через схожість імен), але найбільш імовірно, що це був Максимін II Даза (або Дайан). По-перше, він був цезарем, а пізніше серпнем східній частині імперії, куди входив і Єгипет, по-друге, увійшов в історію перш за все як неприборканий і жорстокий гонитель християн.

Катерина вирішила переконати імператора в хибності язичницької віри і донести до нього правду про Христа. З цим вона з'явилася в палац - для знатної особи це було можливо. Імператор був вражений її красою і розумними промовами, а оскільки сам був не готовий до подібного спору, запросив до палацу п'ятдесят наймудріших філософів і риторів, які повинні були переконати дівчину відректися від християнства. Однак Катерина з легкістю перемогла їх, довівши нікчемність римських богів. Після поразки в диспуті вчені були засуджені до спалення на вогнищі. Перед стратою вони прийняли християнську віру, і останки їх було виявлено не зворушеним вогнем, після чого ще багато хто увірував у Христа.

мучеництво

Імператор умовляв Катерину відмовитися від віри в Єдиного Бога і принести жертву язичницьким богам. Після категоричної відмови мученицю довго катували, а потім уклали в темницю. Дванадцять днів голуб приносив їй їжу, а потім з'явився Сам Христос в оточенні ангелів, щоб зміцнити її перед майбутніми муками.

Дружина імператора, дізнавшись про мудрість і чесноти Катерини, разом з воєначальником Порфирієм і загоном солдатів вночі таємно відвідала її у в'язниці. Поговоривши з Катериною, всі вони також увірували в Христа.

Спеціально для залякування Катерини було виготовлено знаряддя тортур: на вісь насадили чотири дерев'яні колеса, вкритих залізними вістрями. Обертаючись в різні боки, колеса повинні були розтерзати тіло стоїть між ними мучениці, яка залишилася тверда і не відмовилася від Христа. Житіє розповідає про те, як невидима сила зруйнувала цю споруду, колеса розлетілися в різні боки, убивши чимало зівак, які прийшли подивитися на страту.

Зображення святої Катерини з колесом

Після цього дружина імператора при всіх викрила свого чоловіка і визнала себе християнкою, а разом з нею - Порфирій і його воїни. Всіх їх піддали страшним мукам, а потім обезголовили. Імператриця відома нам як мучениця Августа, хоча це не ім'я, а лише титул подружжя серпня. Однак цей факт - ще одна вказівка ​​на імператора Максиміана, оскільки Максенцій ні серпнем, а дружина Максиміана Євтропія благополучно пережила чоловіка.

Безбожний імператор зробив ще одну спробу спокусити Катерину - на цей раз ласкою. В обмін на зречення від Христа він обіцяв зробити її своєю наложницею або навіть законною дружиною. Максимин дійсно славився крайнім ступенем розпусти, а Катерина залишалася прекрасної навіть після всіх катувань. Мучениця з обуренням відкинула його домагання, і розгніваний імператор наказав відсікти їй голову мечем.

З молитвою поклала Катерина голову на плаху, і з рани замість крові потекло молоко. За переказами, тіло мучениці було віднесено ангелами на вершину найвищої гори Синая .

шанування

Три століття по тому ченці Преображенського монастиря, побудованого імператором Юстиніаном, підкоряючись баченню, піднялися на гору, знайшли там нетлінні останки святої Катерини - главу і ліву руку, впізнали їх по кільцю, яке було дано їй Ісусом Христом, і перенесли мощі в обитель. В даний час мощі великомучениці зберігаються в невеликій мармуровій раці у вівтарі Католікона - головного храму монастиря святої Катерини (так став називатися Синайський монастир після перенесення туди святих останків), на правій стороні престолу. Ще одна частина мощей (палець) знаходиться в Мощевик ікони великомучениці Катерини в лівому нефі храму і завжди відкрита віруючим для поклоніння.

Читайте також - Господи, дай мені терпіння ... Тільки скоріше!

Перші збереглися зображення Катерини відносяться до VIII-IX ст. На православних іконах мучениця традиційно зображується в царській одежі, з вінцем на голові і хрестом у правій руці. Відомі зображення святий, що спирається на колесо, з пальмовою гілкою в руці. Іконографія «Заручини великомучениці Катерини» склалася в XVIII в. під впливом західних зразків.

Вперше пам'ять святої Катерини відзначається в «Типікон Великої церкви» IX-XI ст. Її гимнография сходить до IX ст. Саме тоді преподобний Феофан Нікейський і монах по імені Вавил створили на честь великомучениці Катерини кілька чудових пісень, які і понині співаються в день її кончини. Також преподобний Феофан написав в честь великомучениці канон, краегранесіе ​​якого говорить: «Катерину добре відому піснями співаю ...»

Тетяна Івашкова

Житіє. Довідка

Свята великомучениця Катерина була дочкою правителя Олександрії Єгипетської Конста під час правління імператора Максиміана (305 - 313). Живучи в столиці - центрі еллінської ученості, Катерина, яка мала рідкісної красою і розумом, отримала блискучу освіту, вивчивши твори кращих античних філософів і вчених. Юнаки з найіменитіших родин імперії хотіли руки прекрасної Катерини, але жоден з них не став її обранцем. Вона оголосила батькам, що згодна вийти заміж лише за того, хто перевершить її в знатності, багатстві, красі і мудрості.

Мати Катерини, таємна християнка, повела її за порадою до свого духівника, святого старця, який творив молитовний подвиг на самоті в печері недалеко від міста. Вислухавши Катерину, старець сказав, що він знає Юнака, Котрий перевершує її в усьому. Образ Нареченого Небесного родив у душі святої діви гаряче бажання побачити Його. Істина, до якої рвалася її душа, відкрилася їй. На прощання старець вручив Катерині ікону Божої Матері з Богомладенцем Ісусом на руках і велів з вірою молитися Цариці Небесній - Матері Небесного Нареченого про дарування бачити Її Сина.

Катерина молилася всю ніч і удостоїлася бачити Пресвяту Діву, Яка просила Свого Божественного Сина подивитися на уклінних перед Ними Катерину. Але Немовля відвертав Свій лик від неї, кажучи, що Він не може дивитися на неї, тому що вона потворна, худородних, злиденна та божевільна, як і кожна людина, не омита водами святого Хрещення і не відображений печаткою Духа Святого. У глибокій печалі Катерина знову пішла до старця. Він з любов'ю прийняв її, наставив вірі Христовій, заповів зберігати чистоту і цнотливість і безперестанно молитися, і здійснив над нею таїнство святого Хрещення. І знову святій Катерині було видіння Пресвятої Богородиці з Немовлям. Тепер Господь ласкаво дивився на неї і дав їй перстень, обручивши її перед собою. Коли видіння скінчилося і свята прокинулася від сну, на руці її світився перстень - чудовий дарунок Небесного Нареченого.

Читайте також - Зіткнулися дві людини - дівчина і цезар

В цей час в Александрію на язичницьке свято прибув сам імператор Максиміан. Приносилися і людські жертви - на смерть у вогні прирікали сповідників Христа, які не відступили від Нього під тортурами. Свята любов до мучеників - християн і сердечне бажання полегшити їх долю спонукали Катерину піти до головного жерця і владики імперії, імператора-гонителю Максимину.

Назвавши себе, свята сповідала свою віру в Єдиного Істинного Бога і мудро викрила омани язичників. Краса дівчини полонила правителя. Щоб переконати її і показати торжество язичницької мудрості, імператор наказав скликати 50 ученейших мужів імперії, але свята взяла верх над мудрецями, так що вони самі увірували в Христа.

Максимін, не сподіваючись більше переконати святу, спробував спокусити її обіцянкою багатства і слави. Отримавши гнівну відмову, імператор наказав піддати святу жорстоким мукам, а потім кинути в темницю.

На наступний день мученицю знову привели на судилище, де під загрозою колесування запропонували їй відректися від християнської віри і принести жертву богам. Свята непохитно сповідала Христа і сама підійшла до коліс, але Ангел розтрощив знаряддя страти, і вони розлетілися на шматки, перебивши багатьох язичників. Свята Катерина твердо визнала вірність своєму Небесному Нареченому - Христу і з молитвою до Нього сама поклала голову на плаху під меч ката. Мощі святої Катерини були перенесені Ангелами на Сінайську гору. У VI столітті за одкровенням були знайдені чесна глава і ліва рука святої мучениці і з почестями перенесені в новостворений храм Синайського монастиря.

Історія шанування

Три століття тому смерті святої мучениці монахи Преображенського монастиря, побудованого імператором Юстиніаном, підкоряючись баченню, піднялися на гору, знайшли там нетлінні останки святої Катерини - главу і ліву руку, впізнали їх по кільцю, яке було дано їй Ісусом Христом, і перенесли мощі в обитель. В даний час мощі великомучениці зберігаються в невеликій мармуровій раці у вівтарі Католікона - головного храму монастиря святої Катерини (так став називатися Синайський монастир після перенесення туди святих останків), на правій стороні престолу. Ще одна частина мощей (палець) знаходиться в Мощевик ікони великомучениці Катерини в лівому нефі храму і завжди відкрита віруючим для поклоніння.

Тропар святій великомучениці Катерині

Чеснотами яко променями сонячними просвітила єси невірних мудреці, і якоже пресвітла місяць приходив до нощи невіри темряву відігнала єси, і царицю запевнила єси, укупі ж і мучителя викрила єси, Богозванная невісто блаженна Катерині; бажанням востекла єси в небесний чертог до прекрасного Нареченому Христу, і від Нього царським вінцем вінчає єси: Емуже з ангелами стоячи перед, за ни молися, творяще Пречесний пам'ять твою.

Кондак святій великомучениці Катерині

Лик чесний Божественно мученіколюбци поставлю нині, почітающе всемудрое Катерину: ця бо в тризнищі Христа проповідується, і змія поправоч, риторів уми приборкати.

Молитва святій Катерині

статті

Звідки ми про неї знаємо?
Так що ж нам відомо про життя святої Катерини?
Звідки ми про неї знаємо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация