Святі місця Іспанії

  1. Святі місця Іспанії
  2. 1. Сантьяго де Компостела і шлях Святого Якова
  3. 2. Ов'єдо
  4. 3. Барселона
  5. 4. Санто Торібіо де Ліебана
  6. 5. Сан Мійя де ла Когойа
  7. 6. Печерні монастирі
  8. 7. Долина безмовності
  9. 8. Вестготского храми в Кастільї-Леоне
  10. 9. Леон
  11. 10. Толедо
  12. 11. Хака і околиці

Іспанія, яку ми не знаємо. Мощі апостола Якова, сина Якова, плат Спасителя, частина Хреста Господнього і темниця мучениці Леокадія. Своєю любов'ю до іспанських святинь ділиться настоятель парафії на честь Марії Магдалини в Мадриді протоієрей Андрій Кордочкін. Іспанія, яку ми не знаємо

Протоієрей Андрій Кордочкін

Святі місця Іспанії

Іноді нас питають - чому православне життя за кордоном відрізняється від життя в Росії? Мені здається, є одна відмінність, важливе, якщо не для всіх, то для багатьох людей. Ось живеш ти в Москві, наприклад, або в Пітері, і стало тобі кисло. Ти можеш сісти і поїхати, наприклад, в Донський монастир, або на Смоленки. Дивишся, і відпустить трохи, а то і зовсім. А приїхала людина в Мадрид - куди йому йти? Де батарейки заряджати?

Так я думав спочатку 12 років тому, коли ми починали служити в місці, де до нас телефонували додому латиноамериканські та марокканські емігранти, і продавали персики та помідори. Важко починати самому, пробивати головою лід, думав я! Поступово ми дізнавалися про те, що ми не перші. Прояснялася забута історія нашого приходу, ведуча початок з середини XVIII століття, ми відкривали для себе чудового священика - о. Констатина Кустодієва, який служив в Мадриді в 1860-і роки, гортали сторінки історії нерозділеного Церкви в Іспанії.

В Англії всі православні люди знають про первомученика Албанії, древніх кельтських святих, здійснюють паломництва в Уолсингем і інші святі місця. А Іспанія - чистий аркуш. Ми почали освоювати «православну географію» Іберійського півострова. Багато місця ми відвідували неодноразово - і з сім'єю, і з приходом.

1. Сантьяго де Компостела і шлях Святого Якова

Сантьяго де Компостела - столиця Галісії. Це область, розташована на північному заході країни. Ті, хто знає Іспанію по пляжам Середземномор'я, будуть здивовані, приїхавши сюди. Зелені поля, берези, океанські хвилі - і зовсім інші люди. Галісійці - нащадки давніх кельтських племен, ці люди пам'ятають про своє минуле. Зайдіть в бар Casa das Crechas, де люблять збиратися місцеві націоналісти, або просто послухайте галісійська волинку на площі Обрадойро біля собору - і ви зрозумієте, куди ви потрапили.

За переказами, тут на початку IX століття були знайдені мощі святого апостола Якова Зеведеєвого. В Іспанії вірять, що саме він приніс сюди звістку про Христа. Однак багато сучасних вчені ставляться до цього скептично. Неясно, як Яків міг потрапити в Іспанію до своєї мученицької кончини, описаної в Діяннях апостольських (Діян. 12: 2), як його мощі виявилися в Іспанії, і чому стародавні іспанські історики і хроністи мовчать про його проповіді. Проте, переказ про апостола глибоко вкорінене в іспанській культурі.

Шлях Сантьяго (Святого Якова). Фото: _The Real McCoy / flickr.com

Camino de Santiago - шлях, що з'єднує різні європейські міста в єдину мережу доріг і маршрутів, в Середні століття створив єдиний європейський простір - задовго до Євросоюзу. В останні десятиліття паломницький маршрут відродився, щороку по ньому проходить все більше паломників. Російські мандрівники вже створили свою групу в фейсбуці. Крім того, невелика кількість православних людей живе в Сантьяго і сусідніх містах. Для них ми регулярно здійснюємо богослужіння в кафедральному соборі.

2. Ов'єдо

Жителі Астурії дуже пишаються тим, що вони - справжні іспанці, а не полумаври Кордоби і Гранади. Коли араби-мусульмани завоювали Піренейський півострів, багато святинь були перевезені в нинішній Ов'єдо - столиці «вільної Іспанії». Найбільш значуща з цих святинь - судáрь (плат), який лежав на обличчі Спасителя після поховання. Про нього згадує євангеліст Іоанн: «Приходить Симон Петро, ​​і входить до гробу, і плащаницю оглядає, що лежала, і хустка, що була на Його голові, лежить не з плащаницею, але осторонь, згорнена іншому місці» (Ін. 20: 6 7).

20: 6 7)

Судáрь в соборі Сан-Сальвадор в Ов'єдо. Фото: rtpa.es

Вченими доведено тотожність судáря Туринської плащаниці, проте слід зазначити, що на відміну від плащаниці, історія якої вкрай заплутана, судáрь перебуває в одному місці з середини IX століття. Крім нього, в соборі Ов'єдо знаходяться мощі мучениці Евлалій Мерідской, священномученика Євлогія Кордобского і багато інших святині.

В Ов'єдо і його околицях чимало дороманского храмів IX століття, розташованих в дуже мальовничих місцях - побачивши храм Санта Крістіна де Лена, не можна не згадати храм Покрова на Нерлі. Незважаючи на близькість Галісії, пейзаж тут зовсім інший - більш драматичний, гористий. У горах «Пікос де Еуропа» - зовсім як в Альпах. «Paraiso natural» - так називають Астурію її жителі.

3. Барселона

Барселона - це не тільки архітектура Гауді і сюжет пісні, проспівали Фредді Меркьюрі і Монсеррат Кабальє. У кафедральному соборі красивого міста Іспанії перебувають мощі святої мучениці Евлалій Барселонської - покровительки цього місця, що постраждала, за переказами, на початку IV століття. Мощі святої були знайдені чудесним чином 23 жовтня 877 р єпископом Фродоіном в Барселоні в тому місці, де зараз знаходиться храм Санта Марія дель Мар.

Мощі святої були знайдені чудесним чином 23 жовтня 877 р єпископом Фродоіном в Барселоні в тому місці, де зараз знаходиться храм Санта Марія дель Мар

Рака з мощами мучениці Евлалій Барселонської

Так як її шанування почалося через кілька століть після смерті мучениці Евлалій з Меріди і страждання майже в деталях повторюються, більшість учених вважає, що Евлалій Барселонської взагалі не існувало, а її шанування - відображення шанування мучениці з Меріди. Каталонці вважають цю теорію «імперської» і захищають свою святу. У святці нашої Церкви її ім'я увійшло працями святителя Димитрія Ростовського. Її пам'ять святкується на Заході 12 лютого, а за календарем Російської Православної Церкви - 22 серпня / 4 вересня.

4. Санто Торібіо де Ліебана

У монастирі Санто Торібіо де Ліебана, в горах Кантабрії, зберігається найбільша частина Хреста Господнього за межами Ватикану. За переказами, вона була перенесена в монастир разом з мощами святителя Торібіо в VIII столітті. Щодня хрест виносять зі спеціальної каплиці для поклоніння паломникам. Школярі скептично посміхаються, ті, хто постарше - підходять з благоговінням. Вже протягом багатьох років, протягом яких ми приїжджаємо в монастир, хрест виносить один і той же монах - спокійний і ласку перед його обличчям до всіх, хто бере благословення від хреста, не завжди усвідомлюючи серйозність моменту. Навколо монастиря - мальовничі гори Кантабрії, а трохи вище - печера, де в VI столітті жив святий Торібіо, його засновник.

Навколо монастиря - мальовничі гори Кантабрії, а трохи вище - печера, де в VI столітті жив святий Торібіо, його засновник

Фото: orthodoxspain / flickr.com

5. Сан Мійя де ла Когойа

Ікона роботи Євгена Малягіна

Монастир був заснований преподобним Еміліану Куккулатом (474-574). Його житіє було написано Брауліоном, єпископом Сарагоси (Цезаравгусти), близько 640 м Еміліан був висвячений на священика і направлений на прихід після 40 років самоти. Навряд чи це було визнанням його заслуг; в вестготской Церкви насторожено ставилися до монахів-самітників і прагнули взяти їх під контроль. Парафіяльне служіння його було недовгим, завдяки скаржникам і заздрісникам Еміліан повернувся до чернечого життя, і ще за життя прославився чудесами.

У бібліотеці монастиря збереглися кодекси з найдавнішими надписом по-кастильськи; в Іспанії монастир називають колискою іспанської мови. Верхня частина монастиря ( «Сусо») являє собою печерний комплекс, побудований з VI по XI століття. Згодом, коли монастир став розширюватися, нижче в XI столітті було розпочато будівництво нового монастирського комплексу ( «Юсо»), де нині перебувають мощі святого. Ковчег, виконаний в XI столітті, прикрашають мініатюри зі слонової кістки.

Деякі з них виявилися в різних музеях світу - в тому числі і в Державному Ермітажі. Неподалік від монастиря - печера, де святий трудився в самоті. Особисто для мене це одне з улюблених місць в Іспанії. Спробуйте відвідати ці місця восени, проїхавши через виноградники Ріохи, не полінуйтеся здолати підйом до печери святого, і він неодмінно стане вашим другом.

6. Печерні монастирі

У північній частині Іспанії - між Країною Басків, Бургосом і Паленсія збереглося чимало печерних монастирських комплексів. Вчені по-різному датують ці печери; імовірно, найдавніші з них відносяться до VI століття. Не дивно, якщо тут ви згадайте про печерних монастирях Криму. В Іспанії (не без деякого перебільшення) цей регіон називають «іспанської Каппадокией».

В Іспанії (не без деякого перебільшення) цей регіон називають «іспанської Каппадокией»

Печерний храм неподалік села Ланьо. Фото: orthodoxspain / flickr.com

7. Долина безмовності

«Долина безмовності», або «Берсіанская Фиваида» знаходиться недалеко від Понферрада. Вона відома як місце чернечого подвигу з глибокої давнини. Зберігся прекрасний храм Сантьяго де Пеньяльба, побудований в X столітті. Тут був похований святитель Геннадій, єпископ Асторгу. У півгодини ходьби від храму можна відвідати печеру, де Геннадій жив на самоті, віддалившись від єпископського служіння.

У півгодини ходьби від храму можна відвідати печеру, де Геннадій жив на самоті, віддалившись від єпископського служіння

Храм в Сантьяго де Пеньяльба. Фото: orthodoxspain / flickr.com

Можна продовжити шлях далі по гірській стежці і опинитися у руїн монастиря Сан Педро де Монтес, заснованого святим Фруктуоз Браганской в ​​VII столітті. Тут немає готелів, але є «casas rurales» - вдома, які здаються для туристів і мандрівників. У Сантьяго де Пеньялба можна зупинитися у Десідеріо, і він нагодує вас на вечерю ситним «botillo» - традиційною стравою горян, що живуть в провінції Леона.

8. Вестготского храми в Кастільї-Леоне

У 23 км від Самори знаходиться унікальний храм Сан Педро де ла Наві. Його повинні були затопити під час будівництва греблі, але працями історика і археолога Мануеля Гомес-Морено перенесли в 1930-1932 рр. Капітелі храму прикрашає кам'яне різьблення, що зображає жертвоприношення Авраама, Данила в лева рву і інші фігури. Храм традиційно датується VII століттям, хоча була запропонована і пізніша датування (IX-XI ст.). У храмі чудовий настоятель о. Луїс Сантамарія, який жартує, кажучи про себе, що він наймолодший священик в самому древньому храмі єпархії.

Луїс Сантамарія, який жартує, кажучи про себе, що він наймолодший священик в самому древньому храмі єпархії

Капітель храму Сан Педро де ла Наві. Фото: orthodoxspain / flickr.com

У місті Вент де Баньос розташовується інший унікальний храм - Сан Хуан де лос Баньос. Храм був побудований в 661 році. Його будівництво розпочали за наказом короля Рецесвінта, який отримав зцілення від джерела поблизу церкви. Не забудьте привезти з собою пляшку для води!

9. Леон

Рака з мощами святителя Ісидора

В Леоне неодмінно потрібно потрапити в Colegiata de los Reyes - побачити романські фрески, зокрема, ті, що зображують персоніфіковані місяці, кожен зі своїм сезонним справою і заняттям. Поруч знаходиться базиліка, де з 1063 року в Леоне перебувають мощі святителя Ісидора Севільського. Святитель Ісидор - безумовно, найбільша фігура іспанської патристики. Після смерті старшого брата Леандра Ісидор став його наступником на кафедрі Гіспаліса (Севільї).

Святитель Ісидор, як і його старший брат, увійшов в історію як безкомпромісний борець з аріанством. Він головував на II Севільському соборі в 619 р, засудив єресь «акефалов», і на IV толедського соборі в 633 році. Святитель помер 4 квітня 636 р .; згідно мозарабскому «календарем Рецемунда», пам'ять святителя відбувалася в цей же день.

Шанування святителя в епоху неподіленої Церкви вийшло далеко за межі Іспанії; крім двох мозарабскіх календарів X століття, його ім'я зустрічається у французькому «мартирології Усуарда» середини IX століття, літаніях Псалтиря Карла Великого і декількох інших літургійних текстах Франції та Німеччини IX-XI століть. Данте поміщає Ісидора в Емпірей - на десяте небо.

Святитель Ісидор - один з багатьох святих нерозділеної Церкви, кому присвячена одна з глав «Синаксаря», складеного ієромонахом афонського монастиря Сімонопетра Макарієм і виданого Стрітенські монастирем в 2011 р Його ім'я також внесено у святці Православної Церкви в Америці.

10. Толедо

Мучениця Леокадія. Ікона листи Євгена Малягіна, передана в дар кафедральному собору Толедо від віруючих Руської Православної Церкви.

Велика частина туристів, що приїжджають в Мадрид, намагається потрапити в Толедо - древню іспанську столицю, розташовану в годині їзди від нинішньої. Мало хто знає, що римське місто Толетум став місцем страждання мучениці Леокадія, яка померла в темниці на початку IV століття.

Відомо, що на місці поховання мучениці в 618 р королем Сісебута був побудований храм, в якому проходили IV, V, VI і XVII Толедські собори. Тут були поховані толедські єпископи Євген, Ільдефонсо і Юліан. Житіє Ільдефонсо толедського докладно описує набуття мощей святої в VII ст. Під час арабського завоювання храм був зруйнований, а й понині місце поховання мучениці зберігається в храмі Cristo de la Vega. Також в Толедо знаходиться храм святої Леокадія, побудований, за переказами, на місці будинку святий.

У VIII ст. мощі святої були перенесені в Ов'єдо. І нині паломники до судáрю Спасителя, який знаходиться в особливій каплиці Cámara Santa в кафедральному соборі, можуть спуститися на нижній рівень каплиці і опинитися в крипті св. Леокадія, де лежали її мощі. В XI ст. в епоху Альфонсо VI мощі св. Леокадія виявилися під фламандською абатстві Сен-Гіле, звідки повернулися в Толедо 26 квітня 1587 р зараз вони зберігаються в соборі Толедо в особливій каплиці «El Ochavo», доступ до якої для туристів, як правило, закритий. Мощевик з частиною глави святої зберігається в православному храмі св. равноап. Марії Магдалини в Мадриді.

11. Хака і околиці

Місто на півночі Арагона пов'язаний з пам'яттю мучениці Евросіт (Орос), яка постраждала в епоху навали арабів-мусульман. Її мощі були перенесені в кафедральний собор міста Хака в XI столітті. Перші літературні свідоцтва про її смерть і шанування відносяться до XIII століття. Згідно традиційної версії, вона прийшла до Іспанії з Богемії. Початок цієї традиції був покладений в 1493 році чеським ченцем Хуаном з Монте Олівет. Втім, ще з початку XVII століття багато піддавали цю версію про походження святий сумніву. Так чи інакше, не буде помилкою сказати, що в церковному шануванні свята Евросіт уособлює живий зв'язок між давньої Іспанією і слов'янським християнським світом.

Її глава знаходиться в храмі села Йебра де Баса, звідки по мальовничій стежці можна піднятися в гори, до місця її мучеництва, на якому побудований храм. Цей шлях одного разу зробили і ми - паломники з Мадрида. Спуститися ми були повинні за іншою стежкою, зазначеної на карті, до іншої селі, де нас чекав автобус.

У місця мученицької кончини святої Евросіт. Фото: orthodoxspain / flickr.com

Насолодившись красою, ми почали пошук стежки вниз, але її не було. Крім того, починалася гроза - не зверху, а збоку, рухаючись прямо на нас, як буває в горах. Навколо не було ні душі. Спускатися було небезпечно. Раптово ми побачили пастуха. Мені видалося дивним його арагонский акцент, але скоро йому з'явилося пояснення. Василь був з Чернівців, а половина нашої групи виявилися його земляками. Важко сказати, хто більше був радий зустрічі - він, ми або його собака, яку звали Троцький.

З гори ми спускалися на джипах Цивільної гвардії, і з тих пір я взяв собі правило - НІКОЛИ не довіряти картками і не везти людей за маршрутами, які я не пройшов сам. Незважаючи ні на що, вийшла прекрасна поїздка. Так і стоять перед очима снігові піки Піренеїв, луки, пастух, собака Троцький і образ святої Евросіт, яка шанується як покровителька потрапили в грозу.

У жовтні 2016 року для православних росіян планується паломництво до святинь давньої Іспанії , Яке я сподіваюся очолити. Приїжджайте, всім будемо раді!

А приїхала людина в Мадрид - куди йому йти?
Де батарейки заряджати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация