Свято епохи, що минає: з чого починався першотравень і чим він закінчить своє існування - Fun - Мирні весняні пікніки, соціальні вибухи, привід повеселитися | СЬОГОДНІ

  1. Свято епохи, що минає: з чого починався першотравень і чим він закінчить своє існування З юності...
  2. Свято епохи, що минає: з чого починався першотравень і чим він закінчить своє існування

Свято епохи, що минає: з чого починався першотравень і чим він закінчить своє існування

З юності знайомі нам символи.

На сьогодні випадає свято, що входить в список державних в 142 країнах світу (з 195 незалежних). В Україні - День міжнародної солідарності трудящих, в Росії - Свято Весни і Праці, в Туреччині - День Праці і Солідарності, в Австрії - Міжнародний день трудящих, Німеччини та Болгарії - День праці. При цьому найчастіше ми вже стали забувати не тільки назва, а й те, як змінювалися традиції святкування Першотравня.

Все починалося чинно і благородно

Перший день травня в царській Росії відзначали вже в середині XIX століття, але поки без суспільно-політичного навантаження. Історик Микола Гаврилов наводить витяг з "Одеського вісника", найстарішої української газети: в 1934 р там писали, що в Одесу "перейшло з Росії звичай святкувати 1 травня як день, призначений для зустрічі весни. Гуляння зробилося звичайною заміські прогулянки; народні відмінності святкування , зниклого, злилися під загальний рівень європейських веселощів. З наступом 1 Мая одеські жителі бродять в алеях садів і чинно п'ють чай або прохолодні напої ".

Одеса. 150 років тому городяни в цей день просто їхали на природу.

ЧАС ПОЛІТИЧНИХ пікнік і соціальних потрясінь

Май 1886 р змінив чинний свято весни.

У XIX ст. Північно-Американські Сполучені Штати ще не стали уособленням благополучного життя. Жебрацькі зарплати, робочий день по 15 годин (в тому числі і для дітей) були справою звичайною. Терпіння у пролетаріату часом уривався, і почалися масові висловлення невдоволення. До страйку в Чикаго, наприклад, 129 років тому приєдналися 350 тис. Чоловік. Протягом декількох днів йшли зіткнення, правоохоронці навіть відкривали вогонь.

"Зараз багато цікаві нюанси виникнення Першотравня забуті, - звертає увагу історик Микола Гаврилов. - Після чиказьких подій влада стратила вісьмох анархістів, звинувачених в організації заворушень. Через три роки Конгрес II Інтернаціоналу ухвалив відзначати 1 травня в пам'ять саме про тих страчених анархістів, а ніяк нема про безлічі убитих рядових роботяг, які вийшли відстоювати свої права, як про це писали пізніше ". У політично нейтральному перш святі з'явилися явні протестні ноти.

У політично нейтральному перш святі з'явилися явні протестні ноти

Чикаго. У 1886 р дії невідомих спровокували війська відкрити вогонь по натовпу людей.

РОСІЯ . По всій європейській частині Російської імперії в ці дні почали проводити маївки. "По суті, це був виїзд на природу людей із загальним інтересом до політики. Тому ці виїзди тоді часто називали політичними пікніками. Застілля супроводжувалося співом революційних пісень або розмовами на ті ж теми." Погода на 1 травня 1896 року вдалася гарна. Зібралися чоловік близько 30, довелося зняти три човни. Після приїзду зварили чай і стали закушувати. Під час чаю один товариш читав щось з Бебеля ... Кілька товаришів говорили про значення 1 травня, потім заспівали "Дубинушку" і ще деякі пісні. Потім, як велося тоді, під газом і зовсім розвеселилися ", - писав у мемуарах один з учасників маївок. Втім, дуже швидко вилазки за місто почали переростати в повноцінні політичні протести. Так, в 1900 р в Харкові маївка переросла у відкрите масове виступ робітників з демонстрацією та подальшої страйком.

На початку XX століття 1. Мая стало звичним явищем в Російській імперії. Фабричні інспекції іноді включали 1 Травня в число неробочих днів. А вимогу легалізації Першотравня входило в петиції, які протестуючі подавали владі під час мітингів і демонстрацій в 1905-1907 рр.

А вимогу легалізації Першотравня входило в петиції, які протестуючі подавали владі під час мітингів і демонстрацій в 1905-1907 рр

Імперія. На початку XX ст. пікніки доповнюються крамольними промовами.

ГАЛИЧИНА. Менше відомо про те, як тоді святкували Першотравень в тій частині України, яка перебувала в складі Австро-Угорщини. Історик Оксана Пасіцкая розповідає, що на Галичині (зокрема, у Львові) кінця XIX - початку XX ст. події цього дня мали вигляд організованих мирних зібрань і мітингів, на яких висувалися вимоги економічного характеру. Тільки в 20-х роках у Західній Україні посилюється вплив соціал-демократів, комуністів і націоналістів. Першотравень набуває відверту політичну спрямованість.

30-ТІ РОКИ: СПОРТИВНО, помпезно, ГОЛОСНО

У радянську епоху виступати з економічними чи політичними гаслами проти держави робітників і селян виглядало щонайменше дивно, якщо не сказати - небезпечно. Тому Першотравень перетворюється з протестного заходу в потужний інструмент ідеологічної обробки населення. Найбільш вражаючим елементом довоєнних Першотравень стали всілякі паради. З 1918 р обов'язково мав місце парад РККА в Москві. А в 30-і роки він став доповнюватися парадами фізкультурними. Звичайно, це дійство було не так спортивним, скільки ідеологічним. Саме тоді з'являються гасла, що стали класикою: "Сталін - найкращий друг піонерів" і "Спасибі товаришу Сталіну за наше щасливе дитинство!". Нарешті, в 1933 році пройшов перший повітряний парад над Червоною площею.

У СВІТІ: МАЙБАУМ І МІНІ-КАНІКУЛИ

Міжнародний день солідарності трудящих є державним святом у багатьох країнах світу. Десь про нього майже забули, а десь історія і звичаї надають свій неповторний колорит вшанування цієї дати.

ПОЛЬЩА

"В цілому в Польщі негативно ставляться до всього, що було привнесено, а то й відверто нав'язане в епоху соціалізму", - розповідає виходець із Кракова Влодзімєж Щурек. Це відноситься і до свята 1 Травня, нехай навіть він вважається державним із належним в такому випадку неробочим днем. Цікаво, що 3 травня в Польщі відзначається День конституції. Виходить, що на початку місяця набирається кілька неробочих днів, під час яких можна влаштувати собі невеликі канікули. Але ніякої суспільно-політичного навантаження на поляків не накладається.

АВСТРІЯ

Потрібно розрізняти столицю держави і всю іншу Австрію. "У Відні ліві партії вранці збираються в різних районах і звідти пішки, з розгорнутими прапорами, рухаються на площу перед Ратушею. На сцені стоять мер і інші члени соціал-демократичної партії (вона при владі у Відні вже багато років), а нерідко - і члени уряду. Делегації районів влаштовують щось на зразок демонстрації. Грає музика, люди вітають один одного вигуками "Дружба!". Я родом не з Відня, і для мене, відверто кажучи, все, що відбувається виглядає дуже дивно ", - розповідає місцева журналістка Вероніка Ешбахер. В решті Австрії нічого подібного немає: в маленьких містах в цей день хіба що встановлюють Maibaum ( "травневе дерево") і влаштовують гуляння з музикою, танцями і пивом.

За словами Вероніки, раніше в столиці на Першотравень збиралося набагато більше людей - практично вся Відень був на ногах і з прапорами. "В минулому році робила репортаж звідти. Пам'ятаю, що люди шкодували, що традиція сягає. А один пенсіонер навіть сказав, що йому дуже прикро: тепер влада через якихось гігієнічних вимог не дозволяють, щоб з його рідного району, де багато садів і городів, привозили редиску і роздавали людям ".

А один пенсіонер навіть сказав, що йому дуже прикро: тепер влада через якихось гігієнічних вимог не дозволяють, щоб з його рідного району, де багато садів і городів, привозили редиску і роздавали людям

У Відні Першотравень в пошані.

БОЛГАРІЯ

У цій балканській країні Перше травня стало державним святом ще в 1939 р З 1945 р, після приходу до влади комуністів, сценарій урочистостей мало відрізнявся від того, що був в СРСР. З 1989 року 1 Мая залишається узаконеним неробочим днем, але жодних масових заходів держава не влаштовує. Тільки ліві політпартії і громадські об'єднання проводять демонстрації. "В іншому ситуація нагадує ту, що є в Україні. У вас є День Перемоги, у нас - свято Георгія Побідоносця, він же День болгарської армії. Хоча коріння у нього йдуть глибоко в історію, - розповідає житель Софії Тончо Атанасов. - Тому болгари використовують початок травня як міні-канікули, і в залежності від товщини гаманця їдуть куди-небудь за кордон або до родичів в село ".

- Тому болгари використовують початок травня як міні-канікули, і в залежності від товщини гаманця їдуть куди-небудь за кордон або до родичів в село

Болгарські ліві на мітингу.

"ЗАСТІЙ": НЕПЛОХОЙ ПРИВІД відволіктися від БУДНІВ

В останні десятиліття існування СРСР суспільно-політична частина святкування Першотравня була остаточно формалізовано. У ЗМІ з року в рік публікуються розповіді очевидців тієї епохи, охоче розповідають про примусову участь у демонстраціях і тому подібні "жахи тоталітарної системи". Так, траплялося й таке. Але подібні мемуаристи абсолютно не враховують специфіку епохи. Крім того, всі вони судять по тому, що відбувалося в містах-мільйонниках. Але будь-яка країна (і Україна - не виняток) здебільшого складалася з провінційних містечок. І офіціозні заходи на зразок святкування Першотравня привносили в розмірений і одноманітний уклад життя якого-небудь Крижопля або Водолаги атмосферу свята. "У 70-80-е я працювала і на партійних, і на державних посадах в одному з райцентрів Київської області, тому знаю весь механізм підготовки до громадських свят зсередини, - розповідає киянка Лідія Острівная. - В кінці квітня в місті влаштовувалися пара суботників. Крім ідеологічної складової, вони вирішували цілком прагматичні завдання - привести вулиці і громадські місця в порядок, навести чистоту після зими. Потім міською владою продумували план заходів, концертів. Це зараз все зациклилися і згадують тол до про демонстрації. Але вони ж представляли тільки досить короткий, хоч і ключовий захід. Але ж ще влаштовувалися виступи, спортивні змагання. Вся місцева самодіяльність могла себе проявити. І все за казенний рахунок, до речі. Що в цьому поганого або смішного, з приводу чого потрібно баламутити? до речі, іноді читаю, що за участь в демонстраціях навіть доплачували. Дурниця все це! ".

До Першотравня завжди готувалися і оновлювалися Дошки пошани. Причому робилося це на різних рівнях - від трудових колективів до міста. Це зараз ми з уїдливою посмішкою слухаємо розповіді про них. А в ті часи, особливо в тих же невеликих містечках, таке моральне стимулювання грало чималу роль. Втім, премії на підприємствах до свят теж давали. "Пам'ятаю, одного разу в 70-х поїхали на віддалену ферму в кінці квітня - повезли премії місцевим жінкам. Так нам все одно висловили" фе ": доярки заявили, що, мовляв, грошей вони і самі зароблять, а їх треба відвезти в місто і вручити їм грамоти в Будинку культури - щоб все урочисто було ", - згадує Лідія Юріївна. Тому при всій заформалізованість Першотравня для більшої частини населення він залишався справжнім святом.

ЧОРНОБИЛЬ. Втім, свято часто виходив і драматичним. Одним з таких став Першотравень в 1986 р, який відзначали через 5 днів після аварії на ЧАЕС. "За минулі майже три десятка років з'явилося безліч критиків - мовляв, як можна було гуляти під час такої трагедії. Але мало хто з викривачів знає тодішню ситуацію. Можливо, в Києві, на республіканському рівні, і була якась реальна інформація. Але в невеликих містечках місцева влада не мали в розпорядженні нічого, крім стриманих офіційних повідомлень і всіляких чуток. Тим більше що всі ми тоді зіткнулися з невідомого бідою. Ніхто з пересічних управлінців просто не знав, що відбувається і як слід чинити " , - говорить Лідія Острівная.

Ніхто з пересічних управлінців просто не знав, що відбувається і як слід чинити   , - говорить Лідія Острівная

70-і роки. Першотравнева демонстрація вже стала звичкою.

ПЕРШОТРАВЕНЬ СКОРО ПОМРЕ

У знеціненні Міжнародного дня солідарності трудящих не потрібно шукати політичну або ідеологічну підоснову. Просто змінилася епоха і зміст поняття "праця", вже немає запиту суспільства на демонстрацію єднання працюючих людей - саме так вважає соціолог Віктор Євсеєнко. "На яку епоху припав розквіт політизованого Першотравня? Кордон XIX-XX ст. Значну частину городян тоді складали робітники. Результати їхньої праці були цілком зрозумілими у країнах-кандидатах: якісь матеріальні цінності у вигляді тканин, парових молотарок або паровозів, - пояснює експерт. - добре організована страйк приносила такий збиток власникам заводів, що їм доводилося рахуватися з людьми. Вони відчували свою силу, і тому демонстрація значущості своєї праці (а значить, і своєї власної) була затребувана чимало ".

СУЦІЛЬНІ комірці. У наш же час більшість городян працює або в сфері послуг, або білими, синіми і іншими комірцями. Результат праці неочевидний. Тому експерт ставить запитання: "Ви можете уявити страйк мерчандайзерів, аккаунт-менеджерів або фахівців по роботі з клієнтами? І щоб їх в знак солідарності підтримали бренд-менеджери з розробниками програмного забезпечення? Я - ні. І що з того, що клерки пару днів не взяли участі? Зменшиться кількість продукції або згасне доменна піч? " - каже Євсеєнко.

Крім того, сто років тому в містах континентальної Європи і Північної Америки формувалися профспілки і зароджувалися політичні партії, які повинні були виражати інтереси пролетаріату. Саме ці сили активно просували ідею якоїсь дати, до якої можна прив'язати демонстрацію і все ті ж страйку. А сьогодні профспілки в західних країнах ще можуть налякати суспільство і господарів бізнесу страйком (що регулярно і роблять, наприклад, диспетчери авіакомпаній). Однак в Україні профспілки давним-давно виродилися, і чим вони займаються - відомо тільки їм самим. Так що 1 травня в майбутньому все більше ставатиме тільки приводом, щоб ліві партії і суспільства на зразок анархістів могли заявити про себе ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Свято епохи, що минає: з чого починався першотравень і чим він закінчить своє існування

З юності знайомі нам символи.

На сьогодні випадає свято, що входить в список державних в 142 країнах світу (з 195 незалежних). В Україні - День міжнародної солідарності трудящих, в Росії - Свято Весни і Праці, в Туреччині - День Праці і Солідарності, в Австрії - Міжнародний день трудящих, Німеччини та Болгарії - День праці. При цьому найчастіше ми вже стали забувати не тільки назва, а й те, як змінювалися традиції святкування Першотравня.

Все починалося чинно і благородно

Перший день травня в царській Росії відзначали вже в середині XIX століття, але поки без суспільно-політичного навантаження. Історик Микола Гаврилов наводить витяг з "Одеського вісника", найстарішої української газети: в 1934 р там писали, що в Одесу "перейшло з Росії звичай святкувати 1 травня як день, призначений для зустрічі весни. Гуляння зробилося звичайною заміські прогулянки; народні відмінності святкування , зниклого, злилися під загальний рівень європейських веселощів. З наступом 1 Мая одеські жителі бродять в алеях садів і чинно п'ють чай або прохолодні напої ".

Одеса. 150 років тому городяни в цей день просто їхали на природу.

ЧАС ПОЛІТИЧНИХ пікнік і соціальних потрясінь

Май 1886 р змінив чинний свято весни.

У XIX ст. Північно-Американські Сполучені Штати ще не стали уособленням благополучного життя. Жебрацькі зарплати, робочий день по 15 годин (в тому числі і для дітей) були справою звичайною. Терпіння у пролетаріату часом уривався, і почалися масові висловлення невдоволення. До страйку в Чикаго, наприклад, 129 років тому приєдналися 350 тис. Чоловік. Протягом декількох днів йшли зіткнення, правоохоронці навіть відкривали вогонь.

"Зараз багато цікаві нюанси виникнення Першотравня забуті, - звертає увагу історик Микола Гаврилов. - Після чиказьких подій влада стратила вісьмох анархістів, звинувачених в організації заворушень. Через три роки Конгрес II Інтернаціоналу ухвалив відзначати 1 травня в пам'ять саме про тих страчених анархістів, а ніяк нема про безлічі убитих рядових роботяг, які вийшли відстоювати свої права, як про це писали пізніше ". У політично нейтральному перш святі з'явилися явні протестні ноти.

У політично нейтральному перш святі з'явилися явні протестні ноти

Чикаго. У 1886 р дії невідомих спровокували війська відкрити вогонь по натовпу людей.

РОСІЯ . По всій європейській частині Російської імперії в ці дні почали проводити маївки. "По суті, це був виїзд на природу людей із загальним інтересом до політики. Тому ці виїзди тоді часто називали політичними пікніками. Застілля супроводжувалося співом революційних пісень або розмовами на ті ж теми." Погода на 1 травня 1896 року вдалася гарна. Зібралися чоловік близько 30, довелося зняти три човни. Після приїзду зварили чай і стали закушувати. Під час чаю один товариш читав щось з Бебеля ... Кілька товаришів говорили про значення 1 травня, потім заспівали "Дубинушку" і ще деякі пісні. Потім, як велося тоді, під газом і зовсім розвеселилися ", - писав у мемуарах один з учасників маївок. Втім, дуже швидко вилазки за місто почали переростати в повноцінні політичні протести. Так, в 1900 р в Харкові маївка переросла у відкрите масове виступ робітників з демонстрацією та подальшої страйком.

На початку XX століття 1. Мая стало звичним явищем в Російській імперії. Фабричні інспекції іноді включали 1 Травня в число неробочих днів. А вимогу легалізації Першотравня входило в петиції, які протестуючі подавали владі під час мітингів і демонстрацій в 1905-1907 рр.

А вимогу легалізації Першотравня входило в петиції, які протестуючі подавали владі під час мітингів і демонстрацій в 1905-1907 рр

Імперія. На початку XX ст. пікніки доповнюються крамольними промовами.

ГАЛИЧИНА. Менше відомо про те, як тоді святкували Першотравень в тій частині України, яка перебувала в складі Австро-Угорщини. Історик Оксана Пасіцкая розповідає, що на Галичині (зокрема, у Львові) кінця XIX - початку XX ст. події цього дня мали вигляд організованих мирних зібрань і мітингів, на яких висувалися вимоги економічного характеру. Тільки в 20-х роках у Західній Україні посилюється вплив соціал-демократів, комуністів і націоналістів. Першотравень набуває відверту політичну спрямованість.

30-ТІ РОКИ: СПОРТИВНО, помпезно, ГОЛОСНО

У радянську епоху виступати з економічними чи політичними гаслами проти держави робітників і селян виглядало щонайменше дивно, якщо не сказати - небезпечно. Тому Першотравень перетворюється з протестного заходу в потужний інструмент ідеологічної обробки населення. Найбільш вражаючим елементом довоєнних Першотравень стали всілякі паради. З 1918 р обов'язково мав місце парад РККА в Москві. А в 30-і роки він став доповнюватися парадами фізкультурними. Звичайно, це дійство було не так спортивним, скільки ідеологічним. Саме тоді з'являються гасла, що стали класикою: "Сталін - найкращий друг піонерів" і "Спасибі товаришу Сталіну за наше щасливе дитинство!". Нарешті, в 1933 році пройшов перший повітряний парад над Червоною площею.

У СВІТІ: МАЙБАУМ І МІНІ-КАНІКУЛИ

Міжнародний день солідарності трудящих є державним святом у багатьох країнах світу. Десь про нього майже забули, а десь історія і звичаї надають свій неповторний колорит вшанування цієї дати.

ПОЛЬЩА

"В цілому в Польщі негативно ставляться до всього, що було привнесено, а то й відверто нав'язане в епоху соціалізму", - розповідає виходець із Кракова Влодзімєж Щурек. Це відноситься і до свята 1 Травня, нехай навіть він вважається державним із належним в такому випадку неробочим днем. Цікаво, що 3 травня в Польщі відзначається День конституції. Виходить, що на початку місяця набирається кілька неробочих днів, під час яких можна влаштувати собі невеликі канікули. Але ніякої суспільно-політичного навантаження на поляків не накладається.

АВСТРІЯ

Потрібно розрізняти столицю держави і всю іншу Австрію. "У Відні ліві партії вранці збираються в різних районах і звідти пішки, з розгорнутими прапорами, рухаються на площу перед Ратушею. На сцені стоять мер і інші члени соціал-демократичної партії (вона при владі у Відні вже багато років), а нерідко - і члени уряду. Делегації районів влаштовують щось на зразок демонстрації. Грає музика, люди вітають один одного вигуками "Дружба!". Я родом не з Відня, і для мене, відверто кажучи, все, що відбувається виглядає дуже дивно ", - розповідає місцева журналістка Вероніка Ешбахер. В решті Австрії нічого подібного немає: в маленьких містах в цей день хіба що встановлюють Maibaum ( "травневе дерево") і влаштовують гуляння з музикою, танцями і пивом.

За словами Вероніки, раніше в столиці на Першотравень збиралося набагато більше людей - практично вся Відень був на ногах і з прапорами. "В минулому році робила репортаж звідти. Пам'ятаю, що люди шкодували, що традиція сягає. А один пенсіонер навіть сказав, що йому дуже прикро: тепер влада через якихось гігієнічних вимог не дозволяють, щоб з його рідного району, де багато садів і городів, привозили редиску і роздавали людям ".

А один пенсіонер навіть сказав, що йому дуже прикро: тепер влада через якихось гігієнічних вимог не дозволяють, щоб з його рідного району, де багато садів і городів, привозили редиску і роздавали людям

У Відні Першотравень в пошані.

БОЛГАРІЯ

У цій балканській країні Перше травня стало державним святом ще в 1939 р З 1945 р, після приходу до влади комуністів, сценарій урочистостей мало відрізнявся від того, що був в СРСР. З 1989 року 1 Мая залишається узаконеним неробочим днем, але жодних масових заходів держава не влаштовує. Тільки ліві політпартії і громадські об'єднання проводять демонстрації. "В іншому ситуація нагадує ту, що є в Україні. У вас є День Перемоги, у нас - свято Георгія Побідоносця, він же День болгарської армії. Хоча коріння у нього йдуть глибоко в історію, - розповідає житель Софії Тончо Атанасов. - Тому болгари використовують початок травня як міні-канікули, і в залежності від товщини гаманця їдуть куди-небудь за кордон або до родичів в село ".

- Тому болгари використовують початок травня як міні-канікули, і в залежності від товщини гаманця їдуть куди-небудь за кордон або до родичів в село

Болгарські ліві на мітингу.

"ЗАСТІЙ": НЕПЛОХОЙ ПРИВІД відволіктися від БУДНІВ

В останні десятиліття існування СРСР суспільно-політична частина святкування Першотравня була остаточно формалізовано. У ЗМІ з року в рік публікуються розповіді очевидців тієї епохи, охоче розповідають про примусову участь у демонстраціях і тому подібні "жахи тоталітарної системи". Так, траплялося й таке. Але подібні мемуаристи абсолютно не враховують специфіку епохи. Крім того, всі вони судять по тому, що відбувалося в містах-мільйонниках. Але будь-яка країна (і Україна - не виняток) здебільшого складалася з провінційних містечок. І офіціозні заходи на зразок святкування Першотравня привносили в розмірений і одноманітний уклад життя якого-небудь Крижопля або Водолаги атмосферу свята. "У 70-80-е я працювала і на партійних, і на державних посадах в одному з райцентрів Київської області, тому знаю весь механізм підготовки до громадських свят зсередини, - розповідає киянка Лідія Острівная. - В кінці квітня в місті влаштовувалися пара суботників. Крім ідеологічної складової, вони вирішували цілком прагматичні завдання - привести вулиці і громадські місця в порядок, навести чистоту після зими. Потім міською владою продумували план заходів, концертів. Це зараз все зациклилися і згадують тол до про демонстрації. Але вони ж представляли тільки досить короткий, хоч і ключовий захід. Але ж ще влаштовувалися виступи, спортивні змагання. Вся місцева самодіяльність могла себе проявити. І все за казенний рахунок, до речі. Що в цьому поганого або смішного, з приводу чого потрібно баламутити? до речі, іноді читаю, що за участь в демонстраціях навіть доплачували. Дурниця все це! ".

До Першотравня завжди готувалися і оновлювалися Дошки пошани. Причому робилося це на різних рівнях - від трудових колективів до міста. Це зараз ми з уїдливою посмішкою слухаємо розповіді про них. А в ті часи, особливо в тих же невеликих містечках, таке моральне стимулювання грало чималу роль. Втім, премії на підприємствах до свят теж давали. "Пам'ятаю, одного разу в 70-х поїхали на віддалену ферму в кінці квітня - повезли премії місцевим жінкам. Так нам все одно висловили" фе ": доярки заявили, що, мовляв, грошей вони і самі зароблять, а їх треба відвезти в місто і вручити їм грамоти в Будинку культури - щоб все урочисто було ", - згадує Лідія Юріївна. Тому при всій заформалізованість Першотравня для більшої частини населення він залишався справжнім святом.

ЧОРНОБИЛЬ. Втім, свято часто виходив і драматичним. Одним з таких став Першотравень в 1986 р, який відзначали через 5 днів після аварії на ЧАЕС. "За минулі майже три десятка років з'явилося безліч критиків - мовляв, як можна було гуляти під час такої трагедії. Але мало хто з викривачів знає тодішню ситуацію. Можливо, в Києві, на республіканському рівні, і була якась реальна інформація. Але в невеликих містечках місцева влада не мали в розпорядженні нічого, крім стриманих офіційних повідомлень і всіляких чуток. Тим більше що всі ми тоді зіткнулися з невідомого бідою. Ніхто з пересічних управлінців просто не знав, що відбувається і як слід чинити " , - говорить Лідія Острівная.

Ніхто з пересічних управлінців просто не знав, що відбувається і як слід чинити   , - говорить Лідія Острівная

70-і роки. Першотравнева демонстрація вже стала звичкою.

ПЕРШОТРАВЕНЬ СКОРО ПОМРЕ

У знеціненні Міжнародного дня солідарності трудящих не потрібно шукати політичну або ідеологічну підоснову. Просто змінилася епоха і зміст поняття "праця", вже немає запиту суспільства на демонстрацію єднання працюючих людей - саме так вважає соціолог Віктор Євсеєнко. "На яку епоху припав розквіт політизованого Першотравня? Кордон XIX-XX ст. Значну частину городян тоді складали робітники. Результати їхньої праці були цілком зрозумілими у країнах-кандидатах: якісь матеріальні цінності у вигляді тканин, парових молотарок або паровозів, - пояснює експерт. - добре організована страйк приносила такий збиток власникам заводів, що їм доводилося рахуватися з людьми. Вони відчували свою силу, і тому демонстрація значущості своєї праці (а значить, і своєї власної) була затребувана чимало ".

СУЦІЛЬНІ комірці. У наш же час більшість городян працює або в сфері послуг, або білими, синіми і іншими комірцями. Результат праці неочевидний. Тому експерт ставить запитання: "Ви можете уявити страйк мерчандайзерів, аккаунт-менеджерів або фахівців по роботі з клієнтами? І щоб їх в знак солідарності підтримали бренд-менеджери з розробниками програмного забезпечення? Я - ні. І що з того, що клерки пару днів не взяли участі? Зменшиться кількість продукції або згасне доменна піч? " - каже Євсеєнко.

Крім того, сто років тому в містах континентальної Європи і Північної Америки формувалися профспілки і зароджувалися політичні партії, які повинні були виражати інтереси пролетаріату. Саме ці сили активно просували ідею якоїсь дати, до якої можна прив'язати демонстрацію і все ті ж страйку. А сьогодні профспілки в західних країнах ще можуть налякати суспільство і господарів бізнесу страйком (що регулярно і роблять, наприклад, диспетчери авіакомпаній). Однак в Україні профспілки давним-давно виродилися, і чим вони займаються - відомо тільки їм самим. Так що 1 травня в майбутньому все більше ставатиме тільки приводом, щоб ліві партії і суспільства на зразок анархістів могли заявити про себе ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Свято епохи, що минає: з чого починався першотравень і чим він закінчить своє існування

З юності знайомі нам символи.

На сьогодні випадає свято, що входить в список державних в 142 країнах світу (з 195 незалежних). В Україні - День міжнародної солідарності трудящих, в Росії - Свято Весни і Праці, в Туреччині - День Праці і Солідарності, в Австрії - Міжнародний день трудящих, Німеччини та Болгарії - День праці. При цьому найчастіше ми вже стали забувати не тільки назва, а й те, як змінювалися традиції святкування Першотравня.

Все починалося чинно і благородно

Перший день травня в царській Росії відзначали вже в середині XIX століття, але поки без суспільно-політичного навантаження. Історик Микола Гаврилов наводить витяг з "Одеського вісника", найстарішої української газети: в 1934 р там писали, що в Одесу "перейшло з Росії звичай святкувати 1 травня як день, призначений для зустрічі весни. Гуляння зробилося звичайною заміські прогулянки; народні відмінності святкування , зниклого, злилися під загальний рівень європейських веселощів. З наступом 1 Мая одеські жителі бродять в алеях садів і чинно п'ють чай або прохолодні напої ".

Одеса. 150 років тому городяни в цей день просто їхали на природу.

ЧАС ПОЛІТИЧНИХ пікнік і соціальних потрясінь

Май 1886 р змінив чинний свято весни.

У XIX ст. Північно-Американські Сполучені Штати ще не стали уособленням благополучного життя. Жебрацькі зарплати, робочий день по 15 годин (в тому числі і для дітей) були справою звичайною. Терпіння у пролетаріату часом уривався, і почалися масові висловлення невдоволення. До страйку в Чикаго, наприклад, 129 років тому приєдналися 350 тис. Чоловік. Протягом декількох днів йшли зіткнення, правоохоронці навіть відкривали вогонь.

"Зараз багато цікаві нюанси виникнення Першотравня забуті, - звертає увагу історик Микола Гаврилов. - Після чиказьких подій влада стратила вісьмох анархістів, звинувачених в організації заворушень. Через три роки Конгрес II Інтернаціоналу ухвалив відзначати 1 травня в пам'ять саме про тих страчених анархістів, а ніяк нема про безлічі убитих рядових роботяг, які вийшли відстоювати свої права, як про це писали пізніше ". У політично нейтральному перш святі з'явилися явні протестні ноти.

У політично нейтральному перш святі з'явилися явні протестні ноти

Чикаго. У 1886 р дії невідомих спровокували війська відкрити вогонь по натовпу людей.

РОСІЯ . По всій європейській частині Російської імперії в ці дні почали проводити маївки. "По суті, це був виїзд на природу людей із загальним інтересом до політики. Тому ці виїзди тоді часто називали політичними пікніками. Застілля супроводжувалося співом революційних пісень або розмовами на ті ж теми." Погода на 1 травня 1896 року вдалася гарна. Зібралися чоловік близько 30, довелося зняти три човни. Після приїзду зварили чай і стали закушувати. Під час чаю один товариш читав щось з Бебеля ... Кілька товаришів говорили про значення 1 травня, потім заспівали "Дубинушку" і ще деякі пісні. Потім, як велося тоді, під газом і зовсім розвеселилися ", - писав у мемуарах один з учасників маївок. Втім, дуже швидко вилазки за місто почали переростати в повноцінні політичні протести. Так, в 1900 р в Харкові маївка переросла у відкрите масове виступ робітників з демонстрацією та подальшої страйком.

На початку XX століття 1. Мая стало звичним явищем в Російській імперії. Фабричні інспекції іноді включали 1 Травня в число неробочих днів. А вимогу легалізації Першотравня входило в петиції, які протестуючі подавали владі під час мітингів і демонстрацій в 1905-1907 рр.

А вимогу легалізації Першотравня входило в петиції, які протестуючі подавали владі під час мітингів і демонстрацій в 1905-1907 рр

Імперія. На початку XX ст. пікніки доповнюються крамольними промовами.

ГАЛИЧИНА. Менше відомо про те, як тоді святкували Першотравень в тій частині України, яка перебувала в складі Австро-Угорщини. Історик Оксана Пасіцкая розповідає, що на Галичині (зокрема, у Львові) кінця XIX - початку XX ст. події цього дня мали вигляд організованих мирних зібрань і мітингів, на яких висувалися вимоги економічного характеру. Тільки в 20-х роках у Західній Україні посилюється вплив соціал-демократів, комуністів і націоналістів. Першотравень набуває відверту політичну спрямованість.

30-ТІ РОКИ: СПОРТИВНО, помпезно, ГОЛОСНО

У радянську епоху виступати з економічними чи політичними гаслами проти держави робітників і селян виглядало щонайменше дивно, якщо не сказати - небезпечно. Тому Першотравень перетворюється з протестного заходу в потужний інструмент ідеологічної обробки населення. Найбільш вражаючим елементом довоєнних Першотравень стали всілякі паради. З 1918 р обов'язково мав місце парад РККА в Москві. А в 30-і роки він став доповнюватися парадами фізкультурними. Звичайно, це дійство було не так спортивним, скільки ідеологічним. Саме тоді з'являються гасла, що стали класикою: "Сталін - найкращий друг піонерів" і "Спасибі товаришу Сталіну за наше щасливе дитинство!". Нарешті, в 1933 році пройшов перший повітряний парад над Червоною площею.

У СВІТІ: МАЙБАУМ І МІНІ-КАНІКУЛИ

Міжнародний день солідарності трудящих є державним святом у багатьох країнах світу. Десь про нього майже забули, а десь історія і звичаї надають свій неповторний колорит вшанування цієї дати.

ПОЛЬЩА

"В цілому в Польщі негативно ставляться до всього, що було привнесено, а то й відверто нав'язане в епоху соціалізму", - розповідає виходець із Кракова Влодзімєж Щурек. Це відноситься і до свята 1 Травня, нехай навіть він вважається державним із належним в такому випадку неробочим днем. Цікаво, що 3 травня в Польщі відзначається День конституції. Виходить, що на початку місяця набирається кілька неробочих днів, під час яких можна влаштувати собі невеликі канікули. Але ніякої суспільно-політичного навантаження на поляків не накладається.

АВСТРІЯ

Потрібно розрізняти столицю держави і всю іншу Австрію. "У Відні ліві партії вранці збираються в різних районах і звідти пішки, з розгорнутими прапорами, рухаються на площу перед Ратушею. На сцені стоять мер і інші члени соціал-демократичної партії (вона при владі у Відні вже багато років), а нерідко - і члени уряду. Делегації районів влаштовують щось на зразок демонстрації. Грає музика, люди вітають один одного вигуками "Дружба!". Я родом не з Відня, і для мене, відверто кажучи, все, що відбувається виглядає дуже дивно ", - розповідає місцева журналістка Вероніка Ешбахер. В решті Австрії нічого подібного немає: в маленьких містах в цей день хіба що встановлюють Maibaum ( "травневе дерево") і влаштовують гуляння з музикою, танцями і пивом.

За словами Вероніки, раніше в столиці на Першотравень збиралося набагато більше людей - практично вся Відень був на ногах і з прапорами. "В минулому році робила репортаж звідти. Пам'ятаю, що люди шкодували, що традиція сягає. А один пенсіонер навіть сказав, що йому дуже прикро: тепер влада через якихось гігієнічних вимог не дозволяють, щоб з його рідного району, де багато садів і городів, привозили редиску і роздавали людям ".

А один пенсіонер навіть сказав, що йому дуже прикро: тепер влада через якихось гігієнічних вимог не дозволяють, щоб з його рідного району, де багато садів і городів, привозили редиску і роздавали людям

У Відні Першотравень в пошані.

БОЛГАРІЯ

У цій балканській країні Перше травня стало державним святом ще в 1939 р З 1945 р, після приходу до влади комуністів, сценарій урочистостей мало відрізнявся від того, що був в СРСР. З 1989 року 1 Мая залишається узаконеним неробочим днем, але жодних масових заходів держава не влаштовує. Тільки ліві політпартії і громадські об'єднання проводять демонстрації. "В іншому ситуація нагадує ту, що є в Україні. У вас є День Перемоги, у нас - свято Георгія Побідоносця, він же День болгарської армії. Хоча коріння у нього йдуть глибоко в історію, - розповідає житель Софії Тончо Атанасов. - Тому болгари використовують початок травня як міні-канікули, і в залежності від товщини гаманця їдуть куди-небудь за кордон або до родичів в село ".

- Тому болгари використовують початок травня як міні-канікули, і в залежності від товщини гаманця їдуть куди-небудь за кордон або до родичів в село

Болгарські ліві на мітингу.

"ЗАСТІЙ": НЕПЛОХОЙ ПРИВІД відволіктися від БУДНІВ

В останні десятиліття існування СРСР суспільно-політична частина святкування Першотравня була остаточно формалізовано. У ЗМІ з року в рік публікуються розповіді очевидців тієї епохи, охоче розповідають про примусову участь у демонстраціях і тому подібні "жахи тоталітарної системи". Так, траплялося й таке. Але подібні мемуаристи абсолютно не враховують специфіку епохи. Крім того, всі вони судять по тому, що відбувалося в містах-мільйонниках. Але будь-яка країна (і Україна - не виняток) здебільшого складалася з провінційних містечок. І офіціозні заходи на зразок святкування Першотравня привносили в розмірений і одноманітний уклад життя якого-небудь Крижопля або Водолаги атмосферу свята. "У 70-80-е я працювала і на партійних, і на державних посадах в одному з райцентрів Київської області, тому знаю весь механізм підготовки до громадських свят зсередини, - розповідає киянка Лідія Острівная. - В кінці квітня в місті влаштовувалися пара суботників. Крім ідеологічної складової, вони вирішували цілком прагматичні завдання - привести вулиці і громадські місця в порядок, навести чистоту після зими. Потім міською владою продумували план заходів, концертів. Це зараз все зациклилися і згадують тол до про демонстрації. Але вони ж представляли тільки досить короткий, хоч і ключовий захід. Але ж ще влаштовувалися виступи, спортивні змагання. Вся місцева самодіяльність могла себе проявити. І все за казенний рахунок, до речі. Що в цьому поганого або смішного, з приводу чого потрібно баламутити? до речі, іноді читаю, що за участь в демонстраціях навіть доплачували. Дурниця все це! ".

До Першотравня завжди готувалися і оновлювалися Дошки пошани. Причому робилося це на різних рівнях - від трудових колективів до міста. Це зараз ми з уїдливою посмішкою слухаємо розповіді про них. А в ті часи, особливо в тих же невеликих містечках, таке моральне стимулювання грало чималу роль. Втім, премії на підприємствах до свят теж давали. "Пам'ятаю, одного разу в 70-х поїхали на віддалену ферму в кінці квітня - повезли премії місцевим жінкам. Так нам все одно висловили" фе ": доярки заявили, що, мовляв, грошей вони і самі зароблять, а їх треба відвезти в місто і вручити їм грамоти в Будинку культури - щоб все урочисто було ", - згадує Лідія Юріївна. Тому при всій заформалізованість Першотравня для більшої частини населення він залишався справжнім святом.

ЧОРНОБИЛЬ. Втім, свято часто виходив і драматичним. Одним з таких став Першотравень в 1986 р, який відзначали через 5 днів після аварії на ЧАЕС. "За минулі майже три десятка років з'явилося безліч критиків - мовляв, як можна було гуляти під час такої трагедії. Але мало хто з викривачів знає тодішню ситуацію. Можливо, в Києві, на республіканському рівні, і була якась реальна інформація. Але в невеликих містечках місцева влада не мали в розпорядженні нічого, крім стриманих офіційних повідомлень і всіляких чуток. Тим більше що всі ми тоді зіткнулися з невідомого бідою. Ніхто з пересічних управлінців просто не знав, що відбувається і як слід чинити " , - говорить Лідія Острівная.

Ніхто з пересічних управлінців просто не знав, що відбувається і як слід чинити   , - говорить Лідія Острівная

70-і роки. Першотравнева демонстрація вже стала звичкою.

ПЕРШОТРАВЕНЬ СКОРО ПОМРЕ

У знеціненні Міжнародного дня солідарності трудящих не потрібно шукати політичну або ідеологічну підоснову. Просто змінилася епоха і зміст поняття "праця", вже немає запиту суспільства на демонстрацію єднання працюючих людей - саме так вважає соціолог Віктор Євсеєнко. "На яку епоху припав розквіт політизованого Першотравня? Кордон XIX-XX ст. Значну частину городян тоді складали робітники. Результати їхньої праці були цілком зрозумілими у країнах-кандидатах: якісь матеріальні цінності у вигляді тканин, парових молотарок або паровозів, - пояснює експерт. - добре організована страйк приносила такий збиток власникам заводів, що їм доводилося рахуватися з людьми. Вони відчували свою силу, і тому демонстрація значущості своєї праці (а значить, і своєї власної) була затребувана чимало ".

СУЦІЛЬНІ комірці. У наш же час більшість городян працює або в сфері послуг, або білими, синіми і іншими комірцями. Результат праці неочевидний. Тому експерт ставить запитання: "Ви можете уявити страйк мерчандайзерів, аккаунт-менеджерів або фахівців по роботі з клієнтами? І щоб їх в знак солідарності підтримали бренд-менеджери з розробниками програмного забезпечення? Я - ні. І що з того, що клерки пару днів не взяли участі? Зменшиться кількість продукції або згасне доменна піч? " - каже Євсеєнко.

Крім того, сто років тому в містах континентальної Європи і Північної Америки формувалися профспілки і зароджувалися політичні партії, які повинні були виражати інтереси пролетаріату. Саме ці сили активно просували ідею якоїсь дати, до якої можна прив'язати демонстрацію і все ті ж страйку. А сьогодні профспілки в західних країнах ще можуть налякати суспільство і господарів бізнесу страйком (що регулярно і роблять, наприклад, диспетчери авіакомпаній). Однак в Україні профспілки давним-давно виродилися, і чим вони займаються - відомо тільки їм самим. Так що 1 травня в майбутньому все більше ставатиме тільки приводом, щоб ліві партії і суспільства на зразок анархістів могли заявити про себе ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Що в цьому поганого або смішного, з приводу чого потрібно баламутити?
На яку епоху припав розквіт політизованого Першотравня?
Тому експерт ставить запитання: "Ви можете уявити страйк мерчандайзерів, аккаунт-менеджерів або фахівців по роботі з клієнтами?
І щоб їх в знак солідарності підтримали бренд-менеджери з розробниками програмного забезпечення?
І що з того, що клерки пару днів не взяли участі?
Зменшиться кількість продукції або згасне доменна піч?
Що в цьому поганого або смішного, з приводу чого потрібно баламутити?
На яку епоху припав розквіт політизованого Першотравня?
Тому експерт ставить запитання: "Ви можете уявити страйк мерчандайзерів, аккаунт-менеджерів або фахівців по роботі з клієнтами?
І щоб їх в знак солідарності підтримали бренд-менеджери з розробниками програмного забезпечення?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация