Свято Воздвиження Хреста Господнього: що можна і не можна, звичаї і молитви

  1. Традиції та звичаї
  2. Що можна і не можна робити
  3. прикмети
  4. Ікона Воздвиження Хреста
  5. молитви

Згідно з переказами, в цей час повз несли померлого, для поховання. Тоді хрести стали покладати один за іншим і на померлого. І коли поклали третій хрест, померлий ожив. Таким чином дізналися Хрест Спасителя, через який Господь зробив чудеса і показав його життєдайну силу.

Свята Єлена, Єрусалимський патріарх Макарій і оточували їх люди з радістю і благоговінням вклонилися Хресту Христовому і цілували його. Християни, довідавшись про цю велику подію, зібралися до місця, де був знайдений (знайдено) Хрест Господній.

Всім хотілося прикластися до Святого животворящому Хресту, але так як через безліч народу це зробити було неможливо, то всі стали просити хоча б показати його. Тоді патріарх Макарій встав на високому місці і, щоб усім було видно, кілька разів ставив (піднімав) його. Народ же, бачивши Хрест Спасителя, кланявся і вигукував: "Господи, помилуй!"

Імператриця Олена частина Хреста Господнього принесла своєму синові, а іншу частину залишила у Єрусалимі.

За велінням імператора Костянтина в Єрусалимі був збудований храм на честь Воскресіння Христа, будівництво якого йшло майже десять років. Храми також побудували на Оливній горі, у Вифлеємі і в Февронії у Дуба Мамрійского.

У VII столітті з спогадом віднайдення Хреста Господнього було з'єднане і інше - про повернення Древа Животворящого Хреста Господнього з Перської полону.

Перський цар в 614 році завоював і розграбував Єрусалим і забрав Древо Животворящого Хреста Господнього в Персію серед інших скарбів. У іноземців Святиня залишалася чотирнадцять років - імператор Іраклій в 628 році здобув перемогу над персами, уклав з ними мир і повернув Хрест в Єрусалим.

Подальша доля Святині історикам точно невідома - хтось каже, що Хрест знаходився в Єрусалимі до 1245 року, а хтось, що його розділили на частини і рознесли по всьому світу.

Частина Хреста Господнього донині покоїться в ковчезі біля вівтаря грецького храму Воскресіння в Єрусалимі.

Традиції та звичаї

Як і в будь-який великий церковне свято, в день Воздвиження належить Всенічне бдіння і Літургія. Святкові служби в цей день проходять у всіх православних храмах - Хрест для поклоніння урочисто виноситься з вівтаря на середину храму.

Це єдине свято, що отримав початок одночасно із самою подією, якій він присвячений.

Свято має один день передсвята і сім днів віддання свята. Крім того, свята Воздвиження передують субота і Тиждень (неділя), звані суботою і Тижнем перед Воздвиження.

У це свято православні ходять в храм, читають молитви, слухають проповідь, що розповідає про історію повернення Хреста Господнього. Віруючі православної церкви поклоняються Хресту. Традиційно відбуваються обходи або хресні ходи з іконами та молитвами.

У цей день люди моляться за здоров'я, благополуччя і щастя в родині.

У народі вважалося, що з 27 вересня потрібно займатися посадкою яблунь і ягід.

Що можна і не можна робити

На Воздвиження треба дотримуватися суворого пост- не можна їсти ні м'ясні, ні молочні продукти, навіть якщо свято припадає на неділю. У народі існували прислів'я: "Хто на Воздвиження постить - тому сім гріхів проститься" або "Хто на Воздвиження немає повідомлень, на того сім гріхів спорудиться".

Відповідно на святковий стіл подавалися тільки пісні страви, які господині найчастіше готували з капусти нового врожаю - гасили, смажили, пекли пироги, робили різноманітні салати. Тому цей день в народі також називали "капусниці".

Будинок потрібно окропити освяченою в церкві водою - це допоможе не тільки захистити житло від нечистої сили, а й захистити його від людей з поганими помислами.

В цей день, побачивши птахів, що відлітають на південь, можна загадати заповітне бажання, яке, як вважають в народі, неодмінно здійсниться.

На Воздвиження не можна починати нову справу, так як вважається, що все піде прахом.

Заборонялося ходити в ліс, бо дідько обходить свої володіння і перечитує тварин, і якщо людина попадеться йому на очі, то з лісу вже не повернеться.

У свято забороняється займатися важкою працею - робити ремонт, прибирати або рубати дрова. У той же час вважалося, що прибиранням будинку на Воздвиження можна вигнати нечисту силу.

На Воздвиження не можна лаятися, особливо з близькими людьми - вважалося, що вся негативна енергія втричі повернеться.

Також не можна тримати двері відчиненими - за старих часів люди вірили, що в цей день змії шукають місця для зимівлі і можуть заповзти в будь-який будинок.

У свято в будинках крейдою, сажею, вугіллям, часником або кров'ю тварини малювали хрести, тому свято в народі називали також Ставрів день - від грецького "ставрос" - хрест.

Невеликі хрестики з дерева поміщали в засіках і яслах тварин - хрест повинен був захистити будинок, хлів і худобу від нечистої сили. При відсутності хрестів їх робили з гілочок горобини.

прикмети

Селяни сприймали свято Воздвиження як остаточне настання осені і зміну пір року, з якою пов'язані більшість народних прикмет. В цей день в народі говорили: "На Воздвиження шуба за каптаном тягнеться" або "На дворі Воздвиження, остання копиця з поля рухається, останній віз на тік поспішає".

У цей день ведмеді залягають у зимову сплячку, змії ховаються в нори до самої весни, відлітають останні перелітні птахи.

Якщо на Воздвиження заморозки - весна буде рання.

Ікона Воздвиження Хреста

Відома своїми чудотворними здібностями - вона допомагає вилікуватися навіть від хронічних або невиліковних хвороб.

Зокрема, щирі молитви перед Святим чином лікують безпліддя, хворі кістки і суглоби, хронічні мігрені, зубний біль і так далі.

молитви

молитва перша

Хресті Чесний, хранитель душі і тіла будь мені: чином своїм біси нізлагая, вороги відганяючи, пристрасті вправляючи і благоговіння даруючи ми, і життя, і силу, сприянням Святого Духа і чесними Пречистої Богородиці благаннями. Амінь.

молитва друга

Про Пречесний і Животворящий Хрест Господній! В давнину убо був єси страти позорния знаряддя, нині ж знамення нашого спасіння повсякчас шановане і прославляти! Како гідно возмог аз, недостойний, оспівати Тебе і како смію преклоніті коліна серця мого перед Искупителем моїм, які сповідують гріхи свої! Але милосердя і невимовне людинолюбство Распеншегося на тобі смиренне Відвага подає ми, так Відкрию уста мої воеже славити Тебе; цій місцевості ради взиваю до Тебе: радуйся, Хресті, Церкви Христової краса і підстава, всієї вселенної - твердження, християн усіх - надія, царів - держава, вірних - притулок, Ангелів - слава і оспівування, демонів - страх, губітельство і відігнання, нечестивих і невірних - сором, праведних - насолода, обтяжених - ослаб, захоплених - притулок, що заблукали - наставнику, одержимих пристрастями - каяття, жебраків - збагачення, плаваючих - керманич, слабких - сила, у битвах - перемога і подолання, сірих - вірне покровеннимі, вдів - заступниче, дев - цнотливості охорону, ненадеянних - надія, недужих - лікар і мертвих - воскресіння! Ти, прообразовано чудотворна жезлом Мойсея, життєдайне джерело, напаяти спраглі духовні життя і насолоджуватися наші скорботи; Ти - ложе, на ньому ж царствено спочив триденне Воскреслий Переможець пекла. Тим-то і ранок, і в вечір, і полудні прославляю Тебе, треблаженное Древо, і молю волею Распеншегося на Тебе, хай просвітить Він і зміцнить Тобою розум мій, та откриет в серці моєму джерело любові досконаліший і вся діяння моя і путі мої Тобою осяє , та вийму славлю Прігвожденнаго на Тебе, гріх моїх ради, Господа Спасителя мого. Амінь.

джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация