Таємниці Балаклавської бухти: 55 років тому в Криму почали будувати "гніздо підводних човнів"

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

4 квітня 2014 року, 7:40 Переглядів: 4 квітня 2014 року, 7:40 Переглядів:   Балаклавська бухта

Балаклавська бухта. У нових кримських умовах може знову стати закритою зоною для туристів. Фото: М. Львівські.

Найбільший на Чорному морі захисний протиатомний комплекс зі штучним водним каналом і системою життєзабезпечення в розпал "холодної війни" залишався непомітним навіть для американських супутників-шпигунів.

Таємниця цього незвичайного фортифікаційної споруди була розкрита тільки після розпаду СРСР. Довгі роки про те, що насправді відбувалося в підземеллі, не знали навіть жителі Балаклави. А сьогодні там по розгалуженим коридорах можна побродити разом з екскурсоводом.

Навіть зараз, коли зі схилів і підніжжя гори знята маскування, розгледіти вхід у підземелля нелегко. Новий яскравий щит з намальованою субмариною - орієнтир для туристів - губиться серед бетону і сірих скель. Підземне, облаштоване колись людьми, простір настільки величезна, що там запросто вмістилася б єгипетська піраміда. За головних магістралях підземки, де збереглися рейки вузькоколійки зі стрілочними механізмами на перехрестях, без проблем проїжджає вантажівка типу ГАЗ -53 ...

Сьогодні це один з найбільш відвідуваних музеїв Криму. Інтерес до об'єкта грандіозний, особливо з боку іноземців. Ветерани військових відомств, колишні шпигуни з відкритими ротами дивляться на "гніздо" субмарин - свого часу вони так і не розгадали цю таємницю радянських підводників. Відвідування підземного "монстра" у них в обов'язковій програмі поряд із знаменитими палацами Криму.

За часів ядерного протистояння двох світів на об'єкті особливо берегли від чужих очей арсенал, який також знаходився в надрах скелі, і під землею мав вихід до каналу. У зброярів була автономна система вентиляції, подачі води та електрики, був і окремий вхід в південно-східній частині об'єкта. Важкі броньовані двері поділяли приміщення і закривалися так само герметично як на підводному човні.

"Об'єкт повинен був витримати ядерний удар в 100 кілотонн (на Хіросіму і Нагасакі американці скинули бомби по 20 Кт - Авт.) І не втратити дієздатність, - розповідає капітан 1-го рангу Валерій Калач, в 60-70-х - старший офіцер відділу по експлуатації зброї. - Навіть якби ядерна бомба вибухнула в районі Балаклавської бухти, вона не заподіяла б арсеналу шкоди. Він був повністю захищений, так само як і комплекс з доками. Висота гірської породи над об'єктом становить 70 м, а захисні ворота на всіх входах-виходах могли б стримати навантаження з розрахунку 10 кг на 1 кв. см. У свій час ми там зберігали і воду, і сухий пайок на кілька місяців. У наші завдання входило зберігання, перевірки і огляди, остаточне приготування і видача ядерної зброї на кораблі і в частини флоту. По кожному новому типу ядерного заряду ми проходили курс навчання і потім іспити здавали. Всі працювали в халатах, чистота дивовижна ".

Підземний вхід. Після чергування субмарини зникали під горою. Фото: М. Львівські

За розповідями ветеранів, кожен підводний човен брала участь в навчаннях як мінімум два рази на рік - відпрацьовувалася експлуатація ядерної зброї. Але на бойове чергування з такими боєголовками кораблі стали постійно виходити тільки після Карибської кризи в 1962 році. За рік до ускладнення політичної обстановки на об'єкті побував Микита Хрущов.

"Оглянув підземний завод, прогулявся уздовж каналу, - розповідав нам контр-адмірал Безпальчев, - проходив повз нас, але зайти так і не наважився. Після цієї екскурсії генсек був сповнений вражень, і йому прийшла в голову ідея перепрофілювати об'єкт - обладнати в штольнях сховище для шампанського та інших вин! " Командному складу ВМФ і особисто адміралу Кузнєцову довелося витратити чимало сил і нервів, щоб переконати генсека! Вчасно закрутилися події навколо Куби, - потім Микита Сергійович вже не сумнівався в необхідності підземної бази.

"ЧОРНА ДІРА" ДЛЯ МІЛЬЙОНІВ

На облаштування балаклавській "чорної діри" в 1950-1960-х з казни пішло близько 100 млн рублів ( долар коштував 67 коп.). Але коли на флоті стали з'являтися човна нового покоління з пріоритетом атомохода, для них "діра" виявилася занадто тісною. А старі "дизеля" в 1980-х ставали не актуальні. Тоді ще піднімалося питання про розширення ходів, і кажуть, що адмірали ЧФ навіть вибили на це кошти, але генсек Горбачов зайнявся більш глобальної перебудовою і об'єкт втратив свою значущість.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Таємниці Балаклавської бухти: 55 років тому в Криму почали будувати" гніздо підводних човнів "". інші Новини Криму дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Львівськи Майк, Кузнєцова Катерина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация