Три "пам'ятника" в російській літературі

Автор: Журавльова Ірина Іванівна   Кваліфікаційна категорія: I   Місце проживання: м Кимри Тверській області РФ   Назва навчального закладу: МОУ «Середня школа № 14»   Підручник, за яким ведеться навчання: «Література 9 клас»

Автор: Журавльова Ірина Іванівна

Кваліфікаційна категорія: I

Місце проживання: м Кимри Тверській області РФ

Назва навчального закладу: МОУ «Середня школа № 14»

Підручник, за яким ведеться навчання: «Література 9 клас». автори:

В. Г. Маранцман. М. «Просвещение», 1992 рік. + В. Я. Коровіна. М., «Просвещение», 2007 р

Тема уроку: «Три« пам'ятника »в російській літературі»

Дисципліна: Література

Клас: 9 клас

Тривалість уроку: 45 хвилин

Використання інформаційних технологій: презентація (+ аудіо + посилання на відео в інтернеті)

Урок літератури в 9 класі.

Тема: «Три« пам'ятника »в російській літературі».

Мета уроку: зіставити переклади поетів XVIII - XIX ст. оди Горація «До Мельпомени», визначити їх розуміння ролі поета і поезії в житті суспільства, повторити літературознавчі поняття.

Завдання: відпрацювати навички порівняльного аналізу, навчити виділяти головне, систематизувати дані, робити узагальнення, навчання виразного читання, розвинути вміння визначати засоби виразності мовлення.

Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна.

Обладнання: портрети М.В. Ломоносова, Г.Р. Державіна, О.С. Пушкіна, тексти віршів.

Іржавіє золото і знищиться сталь,

Кришиться мармур - до смерті все готово.

Всього міцніше на землі - печаль,

І довговічніше - царське слово.

А. А. Ахматова

Хід уроку:

  1. Слово вчителя.

Тема літературного пам'ятника займає значне місце в творчості російських поетів. Поетові небайдуже ставлення читачів до його творчості, в тому числі читачів-нащадків. Не випадково в житті кожного майстра художнього слова настає період, коли він відчуває бажання озирнутися назад, з тим щоб побачити і проаналізувати зроблене ним протягом життя. Саме в цей момент створюються умови для вірші- "пам'ятника".

(Слайд 2) Родоначальником «літературного пам'ятника» був давньоримський поет «золотого» століття римської літератури Квінт Горацій Флакк (65 - 8 рр. До н.е.). Про свою посмертну славу як поета він говорить в оді «До Мельпомени». (Мельпомена - в давньогрецькій міфології одна з 9 муз, покровителька трагедії.)

а) Перш ніж знайомитися з одою Горація, розкажіть про особливості жанру оди.

(Слайди 3 - 4) Індивідуальне завдання. (Ода - це поетичне , а також музично - поетичний твір, яке відрізняється урочистістю і піднесеністю і присвячено якої-небудь події або герою. У Стародавній Греції одами спочатку називали хорові пісні на різні теми, що супроводжувалися музикою і танцями. Поступово, спочатку в античній поезії, а потім і в творчості європейських поетів-класицистів, ода стала одним з найпоширеніших і строгих з точки зору змісту і форми жанрів «високої», урочистій лірики. Уславленими одописца давнину були Піндар і Горацій, який оспівав богів і героїв. Классицистическая ода була урочистим, ораторським жанром, в якому сильні емоції з'єднувалися з розсудливістю, «піітіческую» захоплення - з холодною логікою. Найважливіший змістовний ознака оди - «високий» предмет (монарх, полководець, подія державної ваги, громадська доброчесність, релігійна мораль). Формальні особливості жанру вимагали використання чотиристопного ямба і строфи, що складалася з десяти віршованих рядків з поділом на три частини: перша частина складалася з чотирьох рядків, друга і третя - з трьох рядків. Всі десять віршів в одичної строфі

об'єднувалися суворої системою римування: abab ccd eed.
Важлива сторона форми оди - композиція, що додавала вірша стрункість, смислове завершеність і переконливість. Як правило, ода починалася вступом (одна або дві строфи), в якому поет говорив про предмет, що послужив джерелом його поетичних захоплень. У перших строфах могло бути і звернення до музи. Потім слідувала центральна, велика за обсягом і найбільш важлива в змістовному відношенні частина оди. Завершувалося вірш заключній моралізаторської строфою-висновком. У ній поет висловлював узагальнююче судження, нерідко мало пряме відношення до «герою» оди.
Патетика оди вимагала особливого стилю. Він досягався використанням високої, книжкової лексики, насамперед архаїзмів, метонимических перифраз, алегорій. Величезну роль грали інтонаційно-синтаксичні засоби: вигуки і риторичні питання, інверсії, незвичайні синтаксичні конструкції.).

б) (Слайд 5) Читання вчителем самого близького до оригіналу перекладу оди Горація «До Мельпомени» Петра Петровича Семенова-Тянь-Шанського. Питання: як ви зрозуміли сенс оди Горація? (Мова в оді Горація «До Мельпомени» йде про процес творчості, про його мету і сенс. Горацій каже: «Я вважаю себе гідним слави за те, що добре писав вірші».)

Учитель: Знаменита ода Горація викликала безліч наслідувань. Її перекладали багато поетів різних часів: поета в усі віки хвилювало, чи залишиться що - то після нього. Переклад оди Горація М. В. Ломоносовим був першим в російській літературі, він послужив основою для віршів Г.Р. Державіна і А.С. Пушкіна про нерукотворний "пам'ятник", як би підводить підсумок творчої діяльності поета. На сьогоднішньому уроці ми зіставимо переклади оди Горація М.В. Ломоносова, Г.Р. Державіна і А.С. Пушкіна, а також простежимо, як розвивається тема поета і поезії в цих творах, знайдемо риси подібності та відмінності в позиціях авторів, порівняємо художні засоби, використані поетами для вираження своєї точки зору.

II. Групова робота:

Перша група аналізуватиме «Я знак безсмертя собі спорудив ...» М. В. Ломоносова, друга група - «Пам'ятник» Г. Р. Державіна, третя - «Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний ...» А. С. Пушкіна.

а) Виразне читання віршів учнями.

б) Словникова робота:

1 група.

  1. Читання оди М. В. Ломоносова. (Слайд 6).

  2. Словникова робота. (Слайд 7).

Аквілон ( лат. aquilo (aquilonis) - «північний вітер») - давньоримське назва північно-східного, іноді північного вітру. Як і інші вітри, Аквілон представляли божеством, який уособлював цю силу природи, відповідав давньогрецького Борею .

Авфид - річка в південній Італії, на батьківщині Горація.

Давнус - давно, легендарний цар Апулії, батьківщини Горація.

Вірші Еольских. Еолійський (по найменуванню одного з грецьких племен) вірші вважалися взірцем давньогрецької лірики; розроблені в латинській поезії переважно Горацием.

Алцейской лірою. Альцем (Алкей) - давньогрецький лірик VII з. до н. е. Писав на еолійськом діалекті.

Дельфийским лавром. У Дельфах знаходився головний храм Аполлона, священним деревом якого вважався лавр.

2 група. (Слайди 8 - 9).

  1. Читання «Пам'ятника» Г. Р. Державіна (або аудіо). (Слайд 8).

  2. Словникова робота. (Слайд 9).

тлін - гниття , розпад .

Доки - до тих пір, поки.

Славянов рід - маються на увазі російські люди.

Ріфей - Уральські гори.

В народах неісчётних - не можна перелічити, їх багато.

Чесноти - позитивні якості людини.

Виголосити - розповісти.

Феліція - тут: Катерина II.

Муза - натхненниця поета.

Чоло - лоб.

3 група.

  1. Читання вірша А. С. Пушкіна (або відео). (Слайд 10).

  2. Словникова робота. (Слайд 11).

Олександрійський стовп - Олександрівська колона, пам'ятник Олександру I в Петербурзі на Дворцовій площі.

Поет - поет.

Всяк сущий в ній мова - народності, що населяють Росію.

Прославив я Свободу - мається на увазі волелюбна лірика Пушкіна.

III. Аналіз (по групах).

1. Як можна по стилю і лексики визначити час написання віршів і їх автора?

(1747 г. - Ломоносов, 1795 г. - Державін, 1836 г. - Пушкін. У перекладі Ломоносова архаїчна мова: «сотреть», «їдка стародавність», «перешкоди», «взгордіся» і т. Д. У перекладі Державіна мову менш архаїчний: «вселенна», «неісчётних». Мова вірша Пушкіна зрозумілий, хоча і зустрічаються застарілі слова: «доки», «поет» ...).

2. Яка тема об'єднує вірші? (Тема поета і поезії).

3. Які риси біографії поетів знайшли відображення у віршах?

(Слайд 12) (М. В. Ломоносов був сином селянина - помора, т. Е. Він не міг похвалитися родовитістю. Але він став ученим - енциклопедистом. Широко відомі його відкриття в галузі хімії, фізики, літератури та ін. Наук. Поет відчуває подвійне відчуття: і гордості, і гіркоти. гордості тому, що прекрасно розумів, як багато він зробив для Росії ( «Вітчизна моє мовчати не буде, що мені беззнатной рід перешкод не був ...»). Ломоносов одним з перших в російській літературі заговорив про високе призначення поета. Він ставив творчість поета врівень з госуд рственной роботою. Поет відчуває гіркоту від того, що його праця не була належним чином оцінений царицею і можновладцями. Автобіографічний елемент, введений поетом в вірш, можна розглядати як відповідь Ломоносова тим, хто закидав йому селянським походженням, а сам, будучи родовитим і мають великі можливості, нічого не зробив для Росії.)

(Слайд 13) (Г. Р. Державін пишається, що першим

... осмілився в забавному російською складі
Про чесноти Феліція проголосити,

У серцевої простоті розмовляти про Бога

І істину царям з посмішкою говорити.

Це біографічний факт, т. К. Державін був одним з небагатьох наближених імператриці, хто не боявся критикувати її дії. Головними ворогами Державін вважав тих, хто забував «суспільне благо», інтереси народу, хто сибаритствувати при дворі.

У 1782 році поет пише оду «Феліція», де «руйнує» жанр урочистій оди, з'єднавши в ній похвалу імператриці з сатирою. Державін ризикував, однак Катерина II, прочитавши оду, розчулилася до сліз і стала цікавитися автором твору. Поет був представлений імператриці і облагодіяний нею. Публікація оди відразу зробила Державіна знаменитим. Він увійшов в число перших поетів Росії. )

(Слайд 14) (А. С. Пушкін теж вніс в вірш біографічний елемент:
Що почуття добрі я лірою будив,

Що в мій жорстокий вік прославив я Свободу

І закликати до переможених закликав.

Олександр I вважав, що Пушкін «наповнив Росію обурливими віршами», що за його волелюбні вірші його треба заслати до Сибіру. Поет не закликав у своїх віршах до повалення влади, однак він ратував за дотримання закону, він мріяв про докорінну перебудову Росії, про свободу народу. Спроба кращих людей Росії знищити кріпацтво зазнала невдачі. Пушкіну довелося пережити не тільки зліт, але і крах декабристського руху. Але своїм волелюбним поглядам він не змінив ні на засланні, ні після розправи царя з революціонерами. Лірика А. С. Пушкіна пробуджує в людях доброту, милосердя, прагнення до свободи і справедливості.

4. Якими бачать поети межі свого творчого безсмертя? (Ломоносов: поет буде живий доти, доки живе його Батьківщину; Державін: поетична слава настільки ж вічна, як і слава всього "слов'янського племені" ( «Доки славянов рід вселенна буде шанувати»); Пушкін: поки існує людство ( «... доки в підмісячному світі Живий буде хоч один поет »).

5. Які відносини між Музою і поетом? Як поет звертається до Музі?

(Для Ломоносова Муза - висока покровителька, для Державіна - вірна подруга поета, для Пушкіна - соратниця на великому терені поезії.)

6. Який віршовий розмір використовують поети, щоб надати своїм віршам карбованість? (Ломоносов і Державін використовують шестистопного ямб. У Пушкіна перші три вірша кожної строфи - шестистопного ямб, останній - чотиристопний ямб).

7. Що надає урочистість звучання віршів Ломоносова, Державіна і Пушкіна?

(Ломоносов використовує слова «високого» стилю: "спорудив", "понад", "сотреть", "скончаю", "зростати", "взгордіся", "увінчай", "внести", "вітчизна", багато слів і виразів, позначають реалії античності. Державін теж використовує слова «високого» стилю: «чоло», «загордився», «промовити", "наважився» ... Пушкін використовує слов'янізми: «спорудив», «главою», «тління», «поет» і ін .)

8. Які засоби художньої образотворчості використовували поети? (Ломоносов: гіпербола + порівняння ( «Над пірамід і міцніше міді ..»), метафори ( «Я знак безсмертя собі спорудив», «Аквілон сотреть не може», «І перьвому дзвеніти Алцейской лірою»), уособлення ( «Вітчизна моє мовчати не буде"
Державін: епітети (пам'ятник чудовий, вічний, грім швидкоплинний, в серцевої простоті ...), гіпербола + порівняння ( «Металлов твердіше він і вище пірамід»), метафора ( «Я пам'ятник собі воздвиг»);

Пушкін: епітети (пам'ятник нерукотворний, главою непокірної, в заповітній лірі, в жорстокому столітті ...), метонімія ( «... що почуття добрі я лірою будив»), уособлення ( «Веленью божу, про муза, будь слухняна»), синекдоха ( « І назве мене всяк сущий в ній мова »).

9. З якою метою поети застосовують у своєму вірші прийом алітерації? (Ломоносов: «Я знак бессме р ку собі спорудив П р евише пі р амід і до р епче міді ...». Державін: «Ні вих р ь його, ні г р ом не зламає шви р набряклий, І в р Ємені політ його НЕ сік р вшитий ». Пушкін:« До нього нема за р Астет на р одная т р опа »і ін. Алітерація допомагає поетові надати карбованість звучанню вірша.)

10. Знайдіть інверсію в віршах поетів. Визначте її роль.

(Ломоносов: «Не зовсім я помру ...», «Взгордіся праведної заслугою, муза». Державін: «Я пам'ятник собі воздвиг чудовий, вічний ... Металів твердіше він і вище пірамід», «Про Муза! Загордився заслугою справедливої ​​...»; Пушкін: «я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний ...», «і славен буду я ...» і т. д. За допомогою інверсії поети привертають увагу читачів до важливих в смисловому плані словами.)

11. Чи є схожість в композиціях віршів?

(Вступ, де поети говорять про предмет, що послужив джерелом поетичних захоплень. Центральна, велика за обсягом і найбільш важлива в змістовному відношенні частина. Висновок (строфа - висновок), де поет, звертаючись до музи, висловлює узагальнююче судження. У Державіна і Пушкіна навіть однакову кількість строф і рядків у строфі.)

12. Визначте ідеї віршів. (Основна ідея вірша Ломоносова - творіння роблять поета безсмертним. Державін вважає, що мета мистецтва і літератури - сприяти поширенню освіти і виховання любові до прекрасного, виправляти хибні звичаї, проповідувати істину і справедливість. Пушкін писав не заради "вінця", поезія - це безкорисливе служіння в ім'я людства.).

13. Як ви розумієте сенс останньої строфи вірша Пушкіна? (В останній строфі йде мова «про принципи поезії, про її незалежності від упереджених думок, від спроб підпорядкувати її хибним ідеалам». Ця строфа пов'язана з першою

( «Вознісся вище він главою непокірної Олександрійського стовпа), т. Е. Мова йде про незалежність поета, про його непокори будь-якої земної влади. Дійсно, Пушкін творив вільно, не підкоряючись, відповідно до власним уявленням про добро і істину. )

14. У якому з віршів найменше простежується особистісне авторське начало? Чому?

(У Ломоносова, тому що він безпосередньо займався перекладом оди Горація, хоча і вніс біографічний факт. Державін і Пушкін взяли за основу оду Горація, проте використовували тему оди для вираження власного погляду на тему поета і поезії). 16. Як ви думаєте, який переклад взяв за основу для свого вірша А. С. Пушкін: точний до оригіналу переклад Ломоносова або вільне перекладення оди Горація Державіним? Чому? (Державіна, т. К. Пушкін не ставив собі за мету переклад оди Горація, він хотів висловити свої погляди на цю тему.)

IV .Вивод:

У чому подібність і відмінність поетичних позицій авторів? (Ломоносов першим в нашій літературі заговорив про високе призначення поета, він ставив творчість поета в один ряд зі справами героїв і царів. Людина не вмирає, якщо отримують безсмертя творіння його духу.

У своєму "Пам'ятнику" Державін говорить про свої досягнення в "смішному російською складі", про "виховних" бесідах з царями про істину. Поет говорить про значущість своєї творчості для російських, для Росії: «І слава зросте моя, ось я увядая, Доки славянов рід вселенна буде шанувати». Пушкін ж посмертну славу поета ототожнює з вічним життям: "Ні, весь я не помру, душа в заповітній лірі // Мій прах переживе і тління втече ...", до нього ніколи «не заросте народна стежка". Державинське поділ на "поета" і "громадянина" у Пушкіна скасовується: творче кредо і людський обов'язок для Пушкіна нероздільні, єдині. Він не вчив людей, не проповідував, але будив "почуття добрі" в їх душах, прагнучи пробудити до життя щось добре, що є в кожній душі - єдине, до чого може і повинно апелювати мистецтво).

V .Домашнее завдання:

Зіставити «Пам'ятник» А. С. Пушкіна з «Пам'ятником» одного з поетів XX століття (В. Брюсова, В. Ходасевича, Я.В. Смелякова або В.С. Висоцького) - в сильному класі.

Зробити письмовий аналіз вірша А. С. Пушкіна «Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний ...» - в слабкому класі.

Використана література:

  1. http://www.bukinistu.ru/obschie-stati/traditsiya-pamyatnika-v-slavyanskih-literaturah.html

  2. http://white.narod.ru/memorium2.html

  3. http://www.magister.msk.ru/library/pushkin/about/solov002.htm

Питання: як ви зрозуміли сенс оди Горація?
1. Як можна по стилю і лексики визначити час написання віршів і їх автора?
2. Яка тема об'єднує вірші?
3. Які риси біографії поетів знайшли відображення у віршах?
4. Якими бачать поети межі свого творчого безсмертя?
5. Які відносини між Музою і поетом?
Як поет звертається до Музі?
7. Що надає урочистість звучання віршів Ломоносова, Державіна і Пушкіна?
8. Які засоби художньої образотворчості використовували поети?
9. З якою метою поети застосовують у своєму вірші прийом алітерації?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация