У стінах дисбата

Дисциплінарний батальйон в місті Муліно

Дисциплінарний батальйон в місті Муліно. © Василь Максимов / Ridus.ru

Кореспонденти Рідус побували в Окремому двадцять восьмому дисциплінарному батальйоні в місті Муліно і подивилися, в яких умовах утримуються засуджені за військові злочини, і як проходить їх служба.

Нижегородська область. Серед лісів і боліт розкинулося селище Муліно. Насправді термін «селище» не зовсім коректний - це просто великий військове містечко, в якому нечисленне цивільне населення представлено лише відставниками і членами сімей військовослужбовців, а містоутворюючими підприємствами є численні військові частини. Високі паркани приховують за собою казарми і парки бронетехніки, по розбитим дорогам їздять майже виключно пофарбовані в зелений колір вантажівки, а з сусіднього полігону раз у раз лунають звуки кулеметних черг і гарматних залпів.

Серед інших частин є одна особлива. Зовні вона майже не виділяється з низки інших, але користується цілком заслуженою і грізної славою - в Збройних Силах країни немає жодного солдата чи сержанта, який би не знав про її існування. Це Окремий дисциплінарний батальйон, один з двох, що залишилися в Росії. Страшний сон будь-якого військовослужбовця строкової служби. Для деяких з них він стає страшною реальністю. За цими стінами та парканами з колючого дроту панує зовсім непередавана атмосфера - тут немає посмішок і блиску в очах, немає перекурів і дружнього спілкування, ні звільнень і посиденьок в «чепкен». Є тільки Її Величність Військова Дисципліна - нещадна, безжальна, безглузда і безмежна. Вісім годин на добу - стройові вправи на плацу, вісім годин - зубріння статуту або (для щасливчиків!) Важка фізична праця в цеху залізобетонних виробів, і, нарешті, вісім годин сну.

Єдина віддушина в низці нескінченної рутини - короткі перерви на прийом їжі. Пересування що на плацу, що в казармі можливо тільки двох видів - стройовим кроком або бігом. Будь-яка недбалість, будь-яка помилка тягнуть за собою стягнення, найсуворішими з яких є одиночне ув'язнення в кам'яному мішку гауптвахти на термін від 10 до 30 днів, або ж військовий суд і новий термін.

Дисциплінарний батальйон в місті Муліно. © Василь Максимов / Ridus.ru

Дисциплінарний батальйон в місті Муліно. © Василь Максимов / Ridus.ru

Засуджені на виправних роботах. © Василь Максимов / Ridus.ru

Засуджені на виправних роботах в залізобетонному цеху. © Василь Максимов / Ridus.ru

Вид з вікна казарми дисциплінарного батальйону. © Василь Максимов / Ridus.ru

Засуджений у вікна казарми дисциплінарного батальйону. © Василь Максимов / Ridus.ru

Днювальний в дисциплінарному батальйоні. © Василь Максимов / Ridus.ru. © Василь Максимов / Ridus.ru

Їм пощастило ...

Але не варто поспішно жаліти нещасних солдатиків і обурюватися жорстокими умовами служби в дисбаті - переважна більшість з тих 140 поголених молодих людей, що складають особовий склад трьох дисциплінарних рот, заслужили своє покарання. Виняток є, але вони лише підтверджує правило.

Нестатутні взаємини - одна з основних причин, що призводять військовослужбовців на лаву підсудних військового суду, а потім - в дисбат. Є засуджені за крадіжки, вимагання, незаконне залишення частини, дезертирство. Останніх не люблять особливо. "З ними найбільше проблем, - зізнаються офіцери. - Від них не знаєш чого чекати. З тими, хто б'є морди, набагато простіше. Вони більш передбачувані ".

"Я засуджений Псковським гарнізонним військовим судом за статтями 334 частина перша, частина друга, терміном на два роки", - ховаючи очі і ледь ворушачи губами - прізвище та ім'я не розібрати, вимовляє один з двох засуджених, з якими дозволили поспілкуватися кореспонденту Рідус в " ленінській кімнаті ".

"12 лютого 2011 року в пункті обігріву особового складу на території парку бойових машин я вступив в розмову з товаришами по службі. Присутній при цьому сержант попросив припинити конфлікт. Незадоволений його діями, я вдарив його рукою ", - продовжує хлопець. Від цього монологу мовою "поліцейського протоколу" стає моторошно. "Інший сержант, бажаючи погасити бійку, підійшов і штовхнув мене руками. Мені здалося, що це агресія з його боку, і я завдав йому кілька ударів в область грудей. За сукупністю скоєних мною злочинів наслідок виявило мені п'ять епізодів ".

"Мені пощастило, що суд не відправив мене до в'язниці і замінив позбавлення волі триманням у дисциплінарному батальйоні військовослужбовців", - фінальний уривок вдається бійцеві набагато краще першої частини. Він запевняє, що "змінив погляди на життя", "почав розуміти, що таке військова дисципліна", "став більш стриманим і працьовитим". Хлопець з сумом видихає. Другий арештант місцевий, з Нижнього. Його епізод не менш характерний. На навчаннях він вирішив "поквапити свого товариша по службі з прибиранням намети" після чого "завдав один удар в область спини, тим самим завдавши йому закриту травму живота з розривом селезінки".

Про те, що сталося і перший і другий шкодують і просять "майбутніх солдатів": "стримувати свої негативні емоціям", "виконувати вимоги статутів, законів, командирів і начальників".

Дисциплінарний батальйон в місті Муліно. © Василь Максимов / Ridus.ru

Дисциплінарний батальйон в місті Муліно. © Василь Максимов / Ridus.ru

Ласкаво просимо…

Маленька, практично порожня кімнатка. З одного боку стіл і стілець, з іншого - невеличке підвищення на тлі дерев'яної панелі, прикрашеної гербовим двоголовим орлом і гаслом «Служу Російської федерації!». На узвишші стоїть щуплий солдатик в новенькій військовій формі «від Юдашкіна», за столом замполіт зачитує йому правила проходження служби в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців. Поруч товпляться кілька офіцерів у сірій поліцейській формі - конвой, який доставив засудженого. Солдатик варто, опустивши очі, але видно, що він знаходиться в стані безмежного жаху. Вирок - рік дисбата.

Читання багатосторінкового документа закінчено, і старшина карантинної роти веде хлопчину. Тепер по цей бік світу він виявиться тільки через рік. Історія проста - солдат-строковик, покликаний з Кавказу, проходив службу в Москві, у Внутрішніх військах (це ті хлопці, яких москвичі регулярно бачать в метро і в оточенні під час масових заходів). Посварився зі своїм безпосереднім командиром, завдав йому кілька ударів, зламавши ніс і щелепу. «Взагалі-то, рік за таке - це ще мало», - говорить один з офіцерів. Але так вирішив суд. Втім, "кавказький" питання в даний час не так актуальне. У процентному співвідношенні порушники "південці" і "слов'яни" зрівнялися. Та й чисельність засуджених знизилася в порівнянні з нашим минулим візитом .

Прибуття засуджених в батальйон. © Василь Максимов / Ridus.ru

З нами Путін і Христос ...

На території дисбата є православний храм і молитовня кімната для мусульман. До засуджених регулярно приїжджають батюшки і мулла. Але доступ до "духовної їжі" отримує лише той, хто не має порушень. Не дивно, що в такій обстановці люди тягнуться до Бога. Молитви, релігійні обряди - ще одна можливість урізноманітнити рутинні будні. Втім, є ще перегляд військово-патріотичних фільмів, і навіть КВН! Стінгазета "Спалах", яку засуджені випускають у свята, радує невигадливою, але щирими солдатським віршами (орфографія збережена - Ред.): "Не дивлячись ні нащо ми будемо плац прибирати. Ні мароз, ні метелям нас, не злякати. Весь ми сніг приберемо і чітким стройовим кроком пройдемо ".

Минулі в країні 4 березня вибори не пройшли повз Муліно стороною. Військові «зеки» проявили завидну стійкість в політичних уподобаннях і не в перший раз одностайно проголосували за Путіна і правлячу партію. Рейтинг верховного головнокомандувача тут коливався від 58 до 72% на різних ділянках. На минулих виборах в Державну думу Російської Федерації 98% військовослужбовців 28-ї окремої дисциплінарного батальйону проголосували за партію «Єдина Росія».

На минулих виборах в Державну думу Російської Федерації 98% військовослужбовців 28-ї окремої дисциплінарного батальйону проголосували за партію «Єдина Росія»

Храм при дисциплінарному батальйоні. © Василь Максимов / Ridus.ru

ru

Храм при дисциплінарному батальйоні. © Василь Максимов / Ridus.ru

ru

Храм при дисциплінарному батальйоні. © Василь Максимов / Ridus.ru

ru

Храм при дисциплінарному батальйоні. © Василь Максимов / Ridus.ru

Ми дозволяємо використовувати ці фотографії в блогах і ЗМІ за умови активного посилання на агентство громадянської журналістики «Рідус».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация