«У нас бюсти ідеально схожі. Мені син Ільдара Маннанова особисто говорив про це ... »

27.08.2018

У Челнах відкриють алею 11 Героїв Радянського Союзу - зі списку зник непідтверджений герой Віктор Хомяков

100-процентного схожості домігся челнінскій скульптор, який створив погруддя 11 Героїв Радянського Союзу, які в ці дні встановлюють в парку Перемоги Човнів. Челнінскій меценат Радик Равилов, який прославився завдяки капремонту і листів екс-депутата Сергія Яковлєва, вирішив внести таким чином свій внесок в культуру міста. Місце під 12-го героя, якщо такий буде знайдено, зарезервували заздалегідь.

30 серпня в День республіки в Челнінского парку Перемоги будуть урочисто відкриті бюсти 11 Героїв Радянського Союзу, чиї імена так чи інакше пов'язані з Автоград Фото: Олег Спиридонов 30 серпня в День республіки в Челнінского парку Перемоги будуть урочисто відкриті бюсти 11 Героїв Радянського Союзу, чиї імена так чи інакше пов'язані з Автоград Фото: Олег Спиридонов

«КОЖЕН НАСЕЛЕНИЙ ПУНКТ МАЄ АЛЕЇ СВОЇХ ГЕРОЇВ»

30 серпня в День республіки в Челнінского парку Перемоги будуть урочисто відкриті бюсти 11 Героїв Радянського Союзу, чиї імена так чи інакше пов'язані з Автоград. Всі ці дні на алеї героїв активно кипить підготовча робота. Постаменти для них вже встановлені. Якраз за їх фарбуванням застав сьогодні кореспондент «БІЗНЕС Online», який побував в парку, автора бюстів - відомого Челнінского скульптора і художника Вадима І до Санова. 6 з 11 фігур, виготовлених з композитного матеріалу, вже були встановлені сьогодні на свої місця, а решта тільки чекали свого часу. Композиційно задумано таким чином, що герої будуть вічним поглядом дивитися як раз на військову техніку, встановлену тут два роки тому. У їх числі і танк Т-34, який для парку придбала депутат Держдуми Альфия Когогина. І ось добрий почин вирішив продовжити інший благодійник-патріот - челнінскій підприємець Радик Равилов.

Разом з Іксанова на алеї героїв метушилися і чиновники Челнінского виконкому. Як з'ясувалося, заступник керівника виконкому Раміль Халімов разом з главою адміністрації Автозаводського району Раушан Усманова, начальником управління культури Ельвірою Ногманово й і власне спонсором всього проекту Равилова якраз обговорювали останні нюанси перед тим, як пам'ятники остаточно знайдуть своє місце.

До речі, передбачалося, що бюстів героїв буде 12. Проте сьогодні з'ясувалося, що встановлені будуть тільки 11 фігур. Халімов розповів кореспонденту «БІЗНЕС Online», що на сьогоднішній момент з початкового списку був виключений Хомяков Віктор Опанасович. «Ми не отримали підтвердження, що він Герой Радянського Союзу», - пояснив він. Разом з цим підприємець зазначив, що алея героїв матиме дуже велике виховне значення для міста.

«Люди приходять, дивляться і говорять, що в деяких містах пам'ятники, встановлені їх родичам, не мають 100-відсоткового подібності, а у нас бюсти ідеально схожі» Фото: Олег Спиридонов «Люди приходять, дивляться і говорять, що в деяких містах пам'ятники, встановлені їх родичам, не мають 100-відсоткового подібності, а у нас бюсти ідеально схожі» Фото: Олег Спиридонов

«Відкриття бюстів героям Радянського Союзу - це дуже велика справа для нашого міста. Це парк Перемоги, але він був без героїв Радянського Союзу. Деяким героям вже встановлені бюсти і пам'ятники на їх малій Батьківщині або в місцях їх боїв, наприклад маршалу Василю Івановичу Чуйкову або Ільдар Маннановічу Маннанову. По-друге, дуже важливо, яке відношення герої мають до міста Набережні Челни. Це не просте, це дуже серйозне патріотичне подія для нашого міста. Кожен населений пункт має алеї своїх героїв, в Челнах така алея теж буде відкрита. Кожен, хто прийде в парк Перемоги, може запитати, яке відношення ця людина має до Набережні Човни. Сюди будуть приходити школярі, їм розповідатимуть, де герої зробили свої подвиги, яке відношення вони мають до Челнах. Хтось із героїв тут працював, хтось повернувся сюди після війни. Наприклад, Микола Якупович Якупов досить довгий час працював тут, Маннанов Ільдар Маннановіч - один з тих, хто прожив багато років в Челнах, був великим патріотом нашого міста, ще задовго до початку будівництва КАМАЗа тут працював. Так чи інакше долі всіх пов'язані з Набережних Челнах. Для того щоб встановити ці бюсти, ми провели велику додаткову роботу - щільно попрацювали з краєзнавчим музеєм, де є певні відомості про кожного з героїв. Ще раз уточнили, чи дійсно герої були удостоєні цього звання, знайшли документи, які підтверджують це ».

Халімов також розповів, що виконком постарався знайти всіх родичів героїв, які «по портретним подібностям» зробили зразок, отримав їх схвалення, що їх дійсно влаштовує такий бюст, виконаний скульптором.

Ініціатор встановлення пам'ятників Равилов додав, що родичів героїв по-справжньому вразило подібність, якого вдалося домогтися скульптору. «Люди приходять, дивляться і говорять, що в деяких містах пам'ятники, встановлені їх родичам, не мають 100-відсоткового подібності, а у нас бюсти ідеально схожі. Мені син Ільдара Маннанова особисто говорив про це, дякував ... »- розповів він.

При цьому чиновники запевнили, що якщо раптом знайдеться ще герой, про якого виконком міста не має зараз інформації, то його бюст обов'язково буде встановлений - місце для цього тут зарезервовано.

«Якщо раптом ми когось забули з тих, хто має якесь відношення до нашого міста, ми передбачили додаткове місце для встановлення погруддя. Але поки таких відомостей у нас немає », - заявив Халімов.

Для Радика Равилова установка бюстів героям, як з'ясувалося, вже далеко не перша благодійна акція Фото: Олег Спиридонов Для Радика Равилова установка бюстів героям, як з'ясувалося, вже далеко не перша благодійна акція Фото: Олег Спиридонов

Підрядник на капремонт І ГЕРОЙ яковлевские ЛИСТІВ

Для Равилова установка бюстів героям, як з'ясувалося, вже далеко не перша благодійна акція. «Я встановлював пам'ятник воїнам, що пішли на фронт з села Елхово, Альметьєвська району, звідки я сам родом. У нас 387 чоловік пішли на війну, з них 185 залишилися на полі бою, інші повернулися. Також встановив пам'ятник односельцям - воїнам-афганцям і воїнам-чеченцям: з нашого села 19 чоловік брали участь в цих бойових діях. Встановив я пам'ятник і тиловикам. Коли ж з'явилася ідея зробити в парку алею героїв, я погодив її з мером міста Наїлем Гамбаровічем магдеева, з керівником виконкому Ринатом Азгаровічем Абдулліним. Вони цю ідею відразу підтримали, сказали, що було б дуже добре, якщо це вдасться здійснити. І ось на День республіки ми запланували таке відкриття », - розповів Равилов.

Бажання брати участь у подібній благодійної акції Равилов пояснив досить просто: «Я не такий вже багатий чоловік. Просто після себе хотілося б залишити якусь добру справу. У мене і батько, і дід, і дядько воювали, тому це можна назвати моїм обов'язком ». Суму, в яку йому обійшлося виготовлення пам'ятників, підприємець вважав за краще не називати, сказавши лише, що це вельми пристойна сума.

«Я встановлював пам'ятник воїнам, що пішли на фронт з села Елхово, Альметьєвська району, звідки я сам родом», - розповів Равилов «Я встановлював пам'ятник воїнам, що пішли на фронт з села Елхово, Альметьєвська району, звідки я сам родом», - розповів Равилов

Нагадаємо, що прізвище Равилова вперше стала відома широкій громадськості завдяки епістолярній діяльності екс-депутата Сергія Яковлєва, який вважав бізнесмена людиною, близькою до керівника виконкому Ринату Абдулліну. Равилов був героєм четвертого Яковлівського листи , Де йдеться про те, що сіті-менеджер нібито зажадав від іншого підприємця Рината Ахмадіева передати на користь Равилова земельну ділянку. За версією скривдженої сторони, Равилов на своїй ділянці планував вести будівництво житлового будинку, до якого необхідна парковка. Але підземні місця для автомобілів він будувати не хотів, а замість цього вирішив захопити під заступництвом Абдулліна ділянку сусіда. Сам же Равилов в розмові з кореспондентом «БІЗНЕС Online» стверджував, що ніяких будинків будувати не збирається і чужу ділянку йому не потрібен, а на своїй землі він планує звести спортманеж.

Після цієї історії в картотеці Арбітражного суду з'явився позов виконкому до Равилова на суму 15,7 млн ​​рублів. Як випливало з документів, ділянка площею 17 тис. Кв. м Равилов нібито два роки використав не за цільовим призначенням. Земля була передана в оренду під спортманеж, а на ділі, визнав виконком, на землі було зведено двоповерховий офісний будинок. За ці два роки сума необгрунтованого збагачення бізнесмена склала 14,5 млн рублів, ще 1,3 млн рублів - відсотки. Відзначимо, що потім виконком зменшив позовні вимоги до 5,7 млн ​​рублів. Однак і ця сума була оскаржена в низці - в результаті за уточненими розрахунками суд постановив стягнути з Равилова близько 2,5 млн рублів боргу. Так що, затіваючи установку бюстів Героям Радянського Союзу, можна сказати, що Равилов так чи інакше компенсував місту різницю між первісною і кінцевої сумою позовних вимог.

Відзначимо, що Равилов кілька скромничає, стверджуючи, що людина він не багатий. Бізнесмен є співвласником як мінімум п'яти компаній. У ТОВ «Дошіракпромтехнологіі», що займається виробництвом пластмасових виробів для пакування товарів, йому належить чверть частки, в компанії з виробництва будівельних виробів «ІНВЕК» на Равилова припадає 55%, а в Бугульмінсько ТОВ «Ак-ніят» на благодійника доводиться і зовсім 76% . У Тукаевском районі у Равилова зареєстрований адміністративно-торговий центр «Олімп», де він є директором. Але більш за все відома в місті компанія «Ихлас», яка щороку наймається на капремонтах. У минулому році, наприклад, компанія Равилова проводила капремонт міськлікарні №5 на 117,7 млн ​​руб, а в 2015-му брала участь в ремонтних роботах відразу 12 багатоквартирних житлових будинків. За 2016 рік компанія виручила 216,2 млн руб, спрацювавши з чистим прибутком в 739 тисяч.

«Якщо раптом ми когось забули з тих, хто має якесь відношення до нашого міста, ми передбачили додаткове місце для встановлення погруддя «Якщо раптом ми когось забули з тих, хто має якесь відношення до нашого міста, ми передбачили додаткове місце для встановлення погруддя. Але поки таких відомостей у нас немає »Фото: Олег Спиридонов

11 СМІЛИВИХ

Нагадаємо коротенько, якими ратними подвигами прославились наші земляки в роки Великої Вітчизняної війни. Найвідоміший і «розпіарений» челнінскій Герой Радянського Союзу - Ільдар Маннанов. Заряджаючий 2-ї артилерійської батареї 127-го артилерійського полку відзначився в бою під Тихвіном Ленінградської області в листопаді 1941 року. Через невелике містечко йшла остання залізнична магістраль, по якій відправлялися вантажі до обложеного Ленінграда. В районі Тихвіна стрілецький полк, який підтримували артилеристи, натрапив на сильний опір противника. Батареї 127-го артилерійського полку довелося висунути на пряму наводку. Єдиний живий з розрахунку знаряддя, Маннанов продовжував битися і знищив кілька ворожих танків. Але одна з бомб, яка розірвалася поруч із знаряддям, важко поранила Маннанова осколком в груди. Закінчення бою він не побачив - прокинувся тільки в госпіталі. Там же дізнався, що за цей пам'ятний бій йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу. З 1963 року Ільдар Маннановіч жив в Набережних Челнах. Помер 18 травня 2010 року. Похований на Орловському кладовищі.

Микола Якупов - уродженець села Іштеряково Тукаевского району. Будучи військовим фельдшером, Якупов під час форсування річки Дніпро біля села Нивки Гомельської області Білорусі в ніч на 27 вересня 1943 роки зробив на човні 27 рейсів з пораненими і врятував життя 74 бійцям і офіцерам, крім того, їм були переправлені боєприпаси для билися на плацдармі. Також при форсуванні Дніпра біля села Домантове своїми героїчними вчинками Микола Соболєв. Замінивши вибулого з ладу командира роти, Соболєв організував переправу бойових товаришів на правий берег; в бою за розширення плацдарму підбив два танки, брав участь у відбитті контратак противника. Після війни працював директором піонерського табору в селі Набережні Моркваші (Верхнеуслонскій район), в 1951-му переїхав до Зеленодольськ район.

Капітан Місбах Халіуллін, командуючи ескадрильєю 783-го штурмового полку, проявив себе льотчиком-штурмовиком найвищої кваліфікації. Виконуючи завдання командування, він знаходив неординарні шляхи їх вирішення. Халіуллінци допомагали піхоті наступати, штурмуючи оборонні рубежі гітлерівців, артилеристам - громити ворожий війська на позиціях, танковій бригаді - вириватися з оточення. Вони прасували танкові колони німців, їх ешелони на залізничних станціях або в дорозі. Навіть в складних метеоумовах ескадрильї вдавалося домагатися великих бойових успіхів. До квітня 1945 року його зробила 88 бойових вильотів, в 16 боях збила 3 ​​літаки. За це командування відзначило високими нагородами льотчиків ескадрильї. П'ятьом з них на чолі з командиром було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Юрію Кардашенко почесне звання було присвоєно за відвагу, проявлену при форсуванні річки Одер. Кулеметники Кардашенко вирішили форсувати річку вночі без артилерійської підготовки. Розрахунок будувався на раптовості стрибка через водну перешкоду. Вони опустили на воду плоти з колод і дощок, попливли до лівого берега. Кардашенко замінив убитого навідника і влучним вогнем з кулемета знищив 90 гітлерівських солдатів і офіцерів.

Гвардії полковник Микола Коша командував 11-ї гвардійської танкової бригадою 2-ї танкової армії 2-го Українського фронту. Відзначився під час боїв під Уманню, коли на чолі групи з 18 танків зробив рейд по німецьких тилах. Група успішно захопила ворожий аеродром і штаб піхотної дивізії Вермахту. В цілому в результаті рейду було знищено 124 танка і велику кількість іншої бойової техніки, порушені ворожі комунікації і лінії зв'язку, знищено велику кількість солдатів і офіцерів противника. У тих боях Коша був важко поранений, позбувся правої руки.

Микита Кайманів до війни працював в Єлабузі покрівельником, потім матросом на Волзі, Камі. У перший місяць війни старший лейтенант Кайманів на карельському ділянці державного кордону 19 діб (з них 14 - в повному оточенні) із загоном чисельністю 146 осіб відбивав численні атаки двох батальйонів фінських єгерів. Втративши зв'язок з командуванням і виконавши бойове завдання, загін прорвав кільце оточення і, пройшовши по болотах і лісах 160 км, з'єднався з радянськими військами. У цих боях загинули 14 прикордонників, сам Кайманів був контужений.

Командир взводу Павло Фролов відзначився в боях на Одері. 23 січня 1945 гвардії лейтенант Фролов під сильним артилерійсько-мінометним вогнем і безперервної бомбардуванням авіації противника першим переправив свій взвод на лівий берег річки Одер. Вогнем з гармат свого взводу знищив одне самохідну гармату, одну мінометну батарею, один бронетранспортер, три кулемети, чим забезпечив успішне форсування річки іншими підрозділами.

Уродженець села Казаклар Тукаевского району Нурма Шаріпов безсмертний подвиг здійснив у боях за звільнення Західної України. 27 липня 1944 в бою під Львовом Шаріпов першим увірвався в траншею противника, знищив кулемет, розрахунок і захопив в полон офіцера. При відході розвідгрупи з «мовою» був поранений в обидві ноги. Залишився прикривати відхід товаришів. З захопленого кулемета вів вогонь до останнього патрона, потім підірвав гранатою себе і оточили його ворогів. Був похований на місці бою.

Олексій Курбанов, будучи снайпером стрілецького полку, відзначився під час битви за Дніпро. Снайперським вогнем він знищив понад 150 ворожих солдатів і офіцерів. Іван Мозжаров, що жив в останні роки в Челнах, відомий своїми героїчними вчинками при форсуванні Десни і Дніпра в вересні - жовтні 1943-го: в складі екіпажу командирського танка він брав участь в боях із захоплення і розширення Букринського плацдарму.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация