приціли

Пріц е ли і прицільні пристосування, прилади та механізми для наведення вогнепальної або ракетного зброї у ціль. За допомогою П. і прицільних пристосувань вогнепальної зброї надається необхідне положення в просторі по кутах в горизонтальній і вертикальній площинах. П. бувають механічні, оптичні) електронно-оптичні, радіолокаційні; автоматичні і неавтоматичні. Механічний (відкритий) П. є на карабіни, автоматах, кулеметах, гранатомети (рис. 1). Найбільшого поширення мають оптичні П., що застосовуються в артилерії (в т. Ч. Зенітної, берегової, корабельної), на танкових, авіаційних гарматах і кулеметах. Вони дозволяють бачити збільшене і пряме зображення мети (точка наведення), забезпечують наводку зброї з поправками на швидкість і напрямок руху цілі і зброї (наприклад, що знаходиться в танку, на літаку, кораблі), визначення установок при стрільбі по повітряних цілях з поправками на балістичні , атмосферні та ін. умови. Горизонтальна наведення знарядь виконується кутоміром і поворотним механізмом, вертикальна - власне П. і підйомним механізмом. Більшість сучасних знарядь наземної артилерії має П. для прямої і непрямого наведення, що забезпечують стрілянину по видимим і невидимим цілям (рис. 2 і 3). На танках застосовуються П.-далекоміри, перископічні і оптичні П. і счётнорешающіе пристрої з передавальними механізмами для установки кутів прицілювання. П. танкових гармат мають стабілізовану лінію прицілювання (в двох площинах), що виключає вплив коливань танка і знаряддя на точність стрільби під час руху.

Електроннооптичні П. складаються з електроннооптичного телескопа, інфрачервоного прожектора і блоку електроживлення. Забезпечують видиме зображення цілей в нічний час. Застосовуються для прицільної стрільби вночі зі стрілецької зброї, протитанкової і танкової артилерії. За характером дії розрізняють активні (з підсвічуванням мети інфрачервоним прожектором), пасивні (без підсвічування) і пасивно-активні П. Дальність дії подсветочних П. до 1500 м.

Радіолокаційні П. застосовуються в авіаційних гарматах і в артилерії (зенітної, корабельної та наземної) для стрільби, а також бомбометання при відсутності оптичної видимості мети (вночі, в дощ, туман). До складу цих П. входять радіолокаційна станція, що забезпечує виявлення рухомих цілей, визначення їх дальності і азимута, рахунково-вирішальний прилад і пульт управління. Малогабаритні радіолокаційні станції застосовуються також на стрілецьку зброю (наприклад, в збройних силах США).

Авіаційні П. діляться на П. для бомбометання і торпедометанія і П. для повітряної стрільби артилерійськими і реактивними снарядами. Мають оптичні та радіолокаційні пристрої, що дозволяють спостерігати за метою і вимірювати її координати і параметри руху при польоті днем, вночі, в тумані, в хмарах; обчислювальні пристрої, що визначають положення літака (знаряддя) в просторі і полегшують потрапляння снаряда (бомби, торпеди) в ціль.

П. ракетних комплексів забезпечують просторову орієнтацію ракети і вимірювальних елементів системи управління перед пуском.

Літ .: Ананьєв І. Н., Основи пристрою прицілів, М., 1947; Жуков В. Н., Зброя авіації, М., 1959; Латухін А. Н., Сучасна артилерія, М., 1970.

А. Н. Латухін.

Латухін

Мал. 2. Оптичний приціл для прямого наведення: 1 - труба; 2 - маховичок механізму кутів прицілювання; 3 - барабан механізму попередження; 4 - баранчик механізму поправок спрямування; 5 - шкала поправок спрямування; 6 - баранчик механізму поправок по висоті; 7 - налобник.

Оптичний приціл для прямого наведення: 1 - труба;  2 - маховичок механізму кутів прицілювання;  3 - барабан механізму попередження;  4 - баранчик механізму поправок спрямування;  5 - шкала поправок спрямування;  6 - баранчик механізму поправок по висоті;  7 - налобник

Мал. 1. Приціл 7,62- мм кулемета Калашникова: 1 - колодка прицілу; 2 - прицільна планка; 3 - пластинчаста пружина; 4 - цілик; 5 - хомутик; 6 - сектор колодки; 7 - вушко; 8 - засувка хомутика; 9 - маховичок гвинта цілика; 10 - запобіжник цілини.

Приціл 7,62- мм кулемета Калашникова: 1 - колодка прицілу;  2 - прицільна планка;  3 - пластинчаста пружина;  4 - цілик;  5 - хомутик;  6 - сектор колодки;  7 - вушко;  8 - засувка хомутика;  9 - маховичок гвинта цілика;  10 - запобіжник цілини

Мал. 3. Приціл для непрямого наведення: 1 - цапфа коробки прицілу; 2 - коробка прицілу; 3 - кошик для панорами; 4 - панорама; 5 - головка; 6 - барабан відбивача; 7 - візир; 8 - барабан кутоміра; 9 - кільце кутоміра; 10 - гарматна стрілка; 11 - стрілка прицілу; 12 - окуляр; 13 - поперечний рівень; 14 - бічний рівень; 15 - маховик; 16 - гайка підйомного механізму прицілу; 17 - шкала кутів місця цілі; 18 - дистанційний барабан.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация