Роксолана

  1. біографія Українська дівчина Роксолана зайняла своє місце в історії Османської імперії завдяки непростому...
  2. Полон і гарем Cултан
  3. фаворитка
  4. дружина султана
  5. Особисте життя
  6. смерть
  7. Образ в культурі

біографія

Українська дівчина Роксолана зайняла своє місце в історії Османської імперії завдяки непростому шляху. Дівчина потрапила в полон, потім в гарем до султану Сулейману , Домоглася поваги, прибрала зі шляху конкуренток і домоглася прихильності правителя. Роксолана прийняла іслам і отримала нове ім'я Хюррем.

Дитинство і юність

Про дитинство Роксолани, майбутньої дружини султана, достовірних відомостей не збереглося. Навколо походження дівчини ходить багато чуток, але невідомо, які з них близькі до правди. Наприклад, посол Священної Римської імперії всерйоз говорив під час відвідування Османської імперії, що Роксолана народилася в Речі Посполитої. Завдяки цьому дівчина отримала таке незвичайне ім'я. В ті роки серед польських земель було місто Роксоланія.

В ті роки серед польських земель було місто Роксоланія

портрет Роксолани

Проти цього іншої посол, який прибув з Великого князівства Литовського. За його історії сказано, що Роксолана родом з села Рогатина, яке розташовується в Івано-Франківській області України. Посол висував версію про те, що батьком дівчини був місцевий священик.

Ця версія виявилася популярною в художній літературі. На думку письменників, дружина султана носила ім'я Олександра або Анастасія, народилася дійсно в сім'ї священнослужителя Гаврила Лісовського.

Полон і гарем Cултан

Набіги кримських татар відбувалися регулярно. Злочинці захоплювали золото, продукти і навіть місцевих дівчат. Так Роксолана виявилася в полоні. Пізніше майбутню дружину султана перепродавали, після чого дівчина виявилася в гаремі Сулеймана . У ті роки чоловік перебував на державній службі в Манісі. На престол Османської імперії султан поки не зійшов.

За деякими даними, Роксолану подарували Сулейману в честь сходження на престол. Після потрапляння в гарем дівчина змінила ім'я на Хюррем, яке переводилося з перського як «весела». Історики підрахували, що Роксолані було в цей час не більше 15 років.

Роксолана в гаремі султана

Увага султана була прикута до нової наложниці, але це не подобалося іншій дівчині з гарему - Махідевран. Жінка народила Сулейману сина Мустафу. Наложниця ревнощі проявляла різними способами. Одного разу дівчата побилися. У Хюррем з'явилися рани на обличчі, клаптики волосся були вирвані, а плаття розірвано.

Незважаючи на це, Роксолану запросили в покої до султана. Дівчина відмовлялася від візиту, але Сулейман не стерпів такого ставлення, тому побита Хюррем постала перед правителем. Чоловік вислухав розповідь і зробив постраждалу дівчину улюбленою наложницею.

фаворитка

Хюррем прагнула не просто до народження дітей від султана. Роксолані було важливо визнання в палаці. Першим кроком в цьому напрямку стала боротьба з суперницею Махідевран. Дівчині допомогла мати Сулеймана - Хафіса. Жінка стримувала гнів наложниці, не дозволяючи нападати на молоду фаворитку сина.

Жінка стримувала гнів наложниці, не дозволяючи нападати на молоду фаворитку сина

портрет Роксолани

Всі сини, окрім Мустафи, вмирають в юному віці. В умовах високої дитячої смертності це стало справжньою проблемою, так як в результаті Сулейману не було кому б передати престол. Для Хюррем стало справою честі народження синів правителю. Дівчина вважала, що це допоможе домогтися підтримки в палаці. І не помилилася. Роксолану нарекли фавориткою султана.

Валіде Хафіса вмирає, тому стримувати гнів наложниці було нікому. У Сулеймана не було іншого вибору, як відправити Махідевран з повнолітнім Мустафою в Маніси. Російська дівчина домоглася зміцнення влади в палаці.

дружина султана

Хюррем стала першою наложницею, яку султан взяв за дружину. Раніше такий розвиток подій було неможливим. З цього дня дівчина не просто фаворитка в гаремі, а дружина Сулеймана. Цікаво, що традиції в Османській імперії не мали на увазі такого результату. Весілля зіграли в відповідно до місцевих традицій. Спеціально для Роксолани султан ввів новий титул в ужиток - Хасекі. Поняття підкреслювало унікальність дівчини і її положення. Раніше дружину правителя називали хатун.

Раніше дружину правителя називали хатун

Роксолана і султан

Сулейман багато часу проводив поза палацу, але залишався в курсі всіх справ завдяки листам від Хюррем. До наших днів дійшли записки, які улюблені писали один одному. У них збереглася неземне кохання, що оселилася в серцях султана і Роксолани. Але не обходили стороною подружжя і політичні питання. Перший час за Хюррем послання становив придворний писар через погане знання нею мови, але пізніше дівчина вивчила грамоту.

Лист Роксолани турецькою мовою

У палаці влада Роксолани поважали всі, навіть мати Сулеймана. Одного разу від санджак-беїв в дар султанові передали двох російських рабинь - одну матері, а другу правителю. Валіде хотіла передати свій подарунок синові, але потім побачила невдоволення Хюррем, вибачилася перед дівчиною і забрала дар назад. В результаті рабиня залишилася у Хафіси, а другу передали іншому санджак-бея. Хасекі категорично не бажала бачити в палаці рабинь.

Хаммам, побудований за розпорядженням Роксолани

Корона на голові зобов'язувала Хюррем зустрічатися з послами, відповідати на листи іноземних правителів. Розумна дівчина народжувала дітей султанові, але не забувала про особисте зростання і розвитку, тому спілкувалася з впливовими вельможами, художниками. Завдяки Роксолані в Стамбулі збільшилася кількість бань, мечетей і медресе.

Особисте життя

У родині султана і Хюррем народилося шестеро дітей: 5 синів і дочку. На щастя, серед них було кому успадкувати Османську імперію. Йдеться про Селіма. Мехмед помер в 1543 році після тривалої хвороби. Це була віспа. У Джихангіра не було богатирського здоров'я, тому молодий чоловік помер у молодому віці. Хлопець міг захворіти через туги за брата Мустафи, якого стратили.

Хлопець міг захворіти через туги за брата Мустафи, якого стратили

пам'ятник Роксолані

Навколо цієї ситуації ходило чимало чуток. Багато в палаці стверджували, що до страти старшого сина Сулеймана доклала руку Хюррем. Султан віддав наказ про вбивство Мустафи.

Баязид, четвертий син правителя від Хюррем, люто зненавидів брата Селіма. Хлопець зібрав 12-тисячне військо і спробував убити родича. Спроба провалилася, і Баязид змушений був тікати в Персію. Сина Сулеймана охрестили зрадником Османської імперії. У ті роки країни ворогували, але після укладення миру і оплати в розмірі 400 тисяч золотих монет людей, що підтримують, Баязида вбили. Молоду людину і чотирьох його синів передали в руки султана. У 1561 році привели у виконання смертний вирок, винесений Сулейманом.

смерть

У біографії Хюррем багато білих плям, але опис смерті збереглося до нашого часу. Протягом тривалого часу Роксолана перебувала в Едірне. Після повернення до палацу жінка помирає на руках у Султана. За деякими даними, смерть наступила в результаті отруєння сильнодіючою отрутою, але медичного підтвердження цьому немає.

За деякими даними, смерть наступила в результаті отруєння сильнодіючою отрутою, але медичного підтвердження цьому немає

мавзолей Роксолани

Через рік був створений спеціальний мавзолей, над яким працював архітектор Мімара Синана. Об'єкт назвали на честь дружини султана. Мавзолей задекорували ізнікскімі керамічними кахлями, на яких зображені райські сади, вірші. Усипальниця Роксолани розташована в безпосередній близькості від мавзолею Сулеймана, по ліву сторону від мечеті.

Комплекс «Сулейманіє» включає в себе не тільки гробницю Хюррем і Султана, а й могилу Ханим - султан, дочки Хатідже -султан, сестри Сулеймана.

Образ в культурі

Образ Роксолани активно використовують в літературі, театрі, музиці та кіномистецтві. У 1835 році Нестор Кукольник створив поему «Роксолана, драма в п'яти актах у віршах». Пізніше побачила світ повість «Роксолана, або Анастасія Лісовська». Автором твору став Михайло Орловський. Письменники намагалися розповісти свою версію походження, життя і смерті дружини султана Османської імперії. До сих пір ця тема не дає спокою літераторам і історикам.

Кілька разів на сценах українських і навіть французьких театрів ставили вистави на тему життя і правління Хюррем-султан. У 1761 року актори виконали п'єсу «Les Trois Sultanes ou Soliman Second», пізніше в Україні двічі показували виставу «Роксолана».

За деякими підрахунками, про дружину Сулеймана написано близько 20 музичних творів, в тому числі «63 Симфонія» Йозефа Гайдна , Опера Олександра Костіна «Сулейман і Роксолана, або Любов в гаремі», рок-опера «Я - Роксолана» виробництва Арнольда Святогорова і Степана Галябарда.

Численні серіали, зняті про життя Хюррем-султан, тьмяніють перед роботою турецьких режисерів. Йдеться про телесеріалі «Чудовий вік». Роль Роксолани зіграла прекрасна актриса Мер'єм Узерлі . Фахівці, що працюють над картиною, порівнювали фото артистки і зображення з Хюррем і прийшли до висновку, що дівчата схожі.

Мер'єм Узерлі в ролі Роксолани в серіалі «Чудовий вік»

Сценарист зібрав воєдино джерела, в яких містилася інформація про життя в Османській імперії, Сулеймана, Роксолані, переробив і створив неймовірний серіал, який підкорив серця мільйонів телеглядачів. Розкішні вбрання, дорогі прикраси, багатства палацу - це приваблює глядачів з усього світу. Цікаві нарізки відео з телесеріалу розлетілися по Інтернету.

У «Пишному столітті» Хюррем постає могутньої молодою жінкою, яка поставила собі за мету, яка добивається бажаного, не звертаючи уваги на перешкоди. Роксолана відразу зрозуміла, чого хоче. Бажання було одне - стати дружиною султана, а не просто бути фавориткою, наложницею правителя.

Дівчина прибрала суперниць, домоглася поваги матері Сулеймана і місцевого уряду. Хюррем зробила неможливе - з наложниці перетворилася в дружину і помічницю султана, народила спадкоємців Османської імперії, завоювала любов Сулеймана.

Запам'ятався телеглядачам турецька серіал, по біографії дружини султана зняли фільм «Роксолана: кривавий шлях до трону». Історики назвали стрічку псевдодокументальному, тому що занадто велика кількість фактів, представлених як правда, не відповідали дійсності.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация