Вагітність і розстановка акцентів в сім'ї

  1. перший триместр вагітності
  2. Другий триместр:
  3. Третій триместр:

Вагітність - час, коли багато процесів в психіці жінки відбуваються нелінійно. Перекладаючи на побутову мову - часом зовсім незрозуміло, чого від вагітної можна очікувати. І зміни ці стосуються, перш за все, внутрішнього світу жінки (тобто зсередини вони ще помітніше), ну і звичайно, найближчих людей - майбутнього батька, батьків, свекрухи і свекра.

Часто першими людьми, які ці зміни вловили, стають рідні - сама ж вагітна змін не відстежила - нд Часто першими людьми, які ці зміни вловили, стають рідні - сама ж вагітна змін не відстежила - нд   е її здатності налаштовані на чуйне пріслушіваніе до нової, що зароджується е її здатності налаштовані на чуйне пріслушіваніе до нової, що зароджується.

Яких же змін можна чекати від самої жінки, як змінюються відносини в родині і яким чином ці зміни готують батьків до майбутнього народження дитини?

Спробуємо відповісти на ці питання, виходячи з накопиченого досвіду супроводу вагітних пар і спираючись на традиційну періодизацію вагітності: перший, другий, третій триместр, стосовно вагітності.

Отже,

перший триместр вагітності

- час багато в чому революційний. Це проявляється в чому. У плані фізіологічному - зміни, що відбуваються в організмі жінки воістину космічні, а тілесне стан часто буває некомфортним. У плані гормональному - все перші три місяці тривають гормональні перебудови, що роблять стан вагітної нестабільним. Ну і, звичайно, в плані психологічному. Ми, люди, істоти дуже тілесні, і наше психічний стан безпосередньо залежить від стану фізичного. Крім того, навіть для жінок, які мріяли про материнство і готувалися до вагітності, часто перший триместр є часом непростих відкриттів. А готовність прийняти звістку про вагітність і зміни, що відбуваються в організмі (наприклад, ранкову нудоту, так часто наздоганяє майбутніх матусь), не виникає вмить. На це потрібен час. Тому психологи та інші фахівці з ведення вагітності та вважають перший триместр часом нестабільним.

Жінка може стати капризною, пригнобленої або надмірно тривожною в цей час. І завдання близьких, чоловіка в першу чергу - зрозуміти, відчути і підтримати вагітну.

Деяка складність полягає в тому, що рідкісна жінка в перші три місяці вагітності (особливо першої) в змозі чітко сформулювати свої тривоги і потреби, а то і просто пояснити і висловити словами свої статки. Виникає нерідка в сімейному житті ситуація, назвати яку можна «милий мій, хороший, здогадайся сам ...»

Занадто багато всього нового і незрозумілого з нею відбувається. Вона як би відправляється в нову подорож, і ніхто не гарантує їй повну його безпеку.

Жінка може почати вести себе по-дитячому, вимагаючи від чоловіка фактично батьківської турботи та підтримки. У такій тимчасову зміну ролей немає нічого протиприродного, нерідко в шлюбі наступають періоди, коли доводиться один одного донянчівать, ненадовго замінювати в емоційному плані батьків.

Не виходить у жінки тепер працювати з повною віддачею. Є постійно відволікаючий внутрішній фактор, і думки раз у раз кудись витікають, а зупиняти їх так не хочеться.

Погане самопочуття, або токсикоз першої половини вагітності ... теж не полегшує ситуацію. Якщо людину весь час нудить - йому складно реагувати оптимістично на багато подій. І цей стан не завжди просто зрозуміти майбутнім татам.

Майбутнім батькам дуже важливо знати, що комфортність стану їх супутниці дуже залежить від декількох факторів, перерахованих нижче:

  • Фактором, здатним надовго забарвити відносини між подружжям, є перша (часто, не надто добре контрольована) реакція чоловіка на звістку про вагітність. І якщо ваша реакція була не на тверду п'ятірку - намагайтеся після знайти правильні і такі потрібні слова, здатні переконати жінку в тому, що ви дійсно раді майбутній дитині і готові його прийняти. Враховуйте, що дуже багато неполадки в сімейних відносинах починаються з недостатньо виявленої радості після звістки про вагітність дружини. Знайте, що жінка буде пам'ятати про вашу реакцію все життя і постарайтеся виправити непорозуміння і все пояснити, не відкладаючи в довгий ящик.
  • Слідом за першою реакцією слід період часу, протягом якого майбутньому батькові потрібно виразно показувати, що він готовий взяти на себе турботу і відповідальність за майбутню дитину і сімейний корабель в цілому. Жінки часто в цьому сумніваються і, парадоксальним чином, можуть просто-таки провокувати чоловіка на конфлікт з різних дрібниць. Мета цих неусвідомлюваних провокацій одна - з'ясувати, наскільки чоловік любить, що він готовий заради цієї любові витерпіти. Іноді, зрозуміло, жінки в своїх провокаціях передають куті меду, і може виникнути конфлікт. Добра порада чоловікам - не сприймати всерйоз такі підступи, пам'ятаючи, що все це - замаскована прохання про кохання.
  • Звикнути і адаптуватися до умов, що змінилися реакцій і смакам дружини - важлива і досить енергоємна завдання. Пам'ятайте про поняття «бінарна психіка вагітної жінки»: ваша дружина тепер не зовсім та людина, з яким ви так добре знайомі. Багато що в ній змінюється, але вона ще не розібралася, що саме. Найкраще, якщо ви навчитеся «зчитувати» бажання і настрою, а іноді і капризи дружини раніше, ніж вона сама.

Головний результат у відносинах в цей період - проходження ходового випробування на міцність відносин і формування надійної подружньої команди, здатної взяти на себе відповідальність один за одного і майбутньої дитини.

Другий триместр:

Час відносної стабільності:
Вулканічні зміни першого триместру закінчуються. Жінка приймає вагітність, свої життєві плани під швидке народження дитини. Часто саме на другий триместр вагітності припадає реєстрація відносин та узаконення шлюбних союзів, якщо, звичайно, це не було зроблено раніше.

Жінка на правах дружини щільніше входить в сім'ю чоловіка, до неї іноді тільки в цей період починають ставитися серйозно. Раз у них дитина - значить все серйозно. Те ж саме відноситься і до чоловіка. На жаль, нерідко в сучасних сім'ях відносини між поколіннями складаються непрості, особливо якщо молоде подружжя живуть разом з одними з батьків. Для жінки дуже важливим є і те, як відреагувала розширена сім'я на звістку про швидку появу малюка.

Якщо реакція ця не була оптимальною - завдання чоловіка всіляко підтримати дружину і постаратися заповнити відсутню в реакціях родичів радість.

На думку психологів занадто довго приховувати від рідних свою вагітність - не дуже добре, тому що це може привести до утруднення прийняття бабусями і дідусями дитини.

Приходить задоволення від вагітності:
Як би там не було, але коли округляється живіт, і починають відчуватися рухи дитини, нормальна жінка стає трохи кішкою, що муркоче просто від того, що всередині у неї кошенята. Психічна нестабільність першого триместру поступається місцем специфічної захищеності від зовнішніх тривог і занадто сильних подразників і переживань.

Підтримка чоловіка:
Дуже важлива з боку чоловіка готовність відгукнутися на ці зміни, вислухати дуже докладний і часто повторюваний розповідь про них. Якщо вагітна відчуває, що її не готові слухати, а те, про що вона хоче розповісти - не дуже цікаво, вона глибоко ображається і може зберігати й накопичувати образи довго, а також робить занадто глобальні висновки про відносини.

Чоловікам же зовсім не властиво уважно слухати розповіді про подробиці, які можуть здатися незначними і надавати велике значення емоціям.

Вагітність - не хвороба. Вироблення адекватного ставлення до свого стану:
Визначальним фактором для того, як буде протікати вагітність далі, стає характер відносини жінки до свого стану.

Якщо вагітна буде почувати себе слабкою, безпорадною, яка не знає що їй можна, а що не можна, нескінченно тривожні з приводу нових тілесних відчуттів, психологічно їй буде набагато важче переживати вагітність.

Кожна вагітність, але особливо перша - це час, коли жінка дуже потребує підтримки, грамотному раді, інформації, консультації лікарів та просто досвідчених матерів.

Тому, ми рекомендуємо не пізніше середини вагітності звернутися в один з центрів, що займаються комплексним супроводом вагітності.

Пам'ятайте, що вагітність - це не загадкова хвороба тривалого протікання, а прекрасна пора життя, повне нових переживань і розкриття емоційного світу. Від чоловіка в цей період дуже хочеться бачити здатність і бажання брати участь у виборі лікарів, центрів.

Тривога з приводу зміни зовнішності. Новий імідж.
Завдання другого триместру - прийняти ті зміни, які з вами вже відбулися, а не ігнорувати їх або їм противитися. Якщо вам стала мала звичний одяг - не турбуйтеся, сприйміть це як відмінну можливість змінити гардероб і спробувати нові фасони, забарвлення і матеріали.

Противитися цим змінам - як гребти проти сильної течії - складно, майже неможливо. Важливо відчути нову красу і стиль. Це допоможе вам згодом прийняти себе як маму.
Від чоловіка в цей час так хочеться чути слова, які підтверджують вашу єдиність і оновлену привабливість.

Внутрішній стан вагітної багато в чому залежить від її впевненості в своїй зовнішності. І кривити душею нікому тут не доведеться - адже вагітні дійсно прекрасні якоїсь нової, підсвічується зсередини красою.

Хочеться все встигнути:
У жінки починає «цокати секундомір»: вона розуміє, що приблизно в такий-то половині такого-то місяця звичний плин її життя урветься і почнеться якась інша життя, яка - точно не відомо. І це наявність досить певних термінів робить кожен день цінним і підігріває бажання встигнути якомога більше.

Часто саме в вагітність спішно дописують дипломи і дисертації, доробляються ремонти, словом, завершуються глобальні проекти.

Близьким важливо підтримати жінку в цих її активностях. Говорити їй зайвий раз «побережи себе» слід лише в тому випадку, коли ви бачите, що таке марнотратство сил може зашкодити здоров'ю.

Чи не намагайтеся завчасно замкнути жінку вдома, обмежити коло її діяльності і звузити коло спілкування. Все це відбудеться само собою, по внутрішньому бажанню в третьому триместрі вагітності.

Більше часу один для одного:
Для чоловіка вагітність може стати часом розквіту діяльності і підйому сил. Перед майбутнім батьком відкриваються нові горизонти, за спиною ніби виростають крила. Цю енергію необхідно втілювати в діяльність, але не забувайте і про те, що сім'я, вагітна дружина вимагає часу і уваги більше ніж раніше. Роблячи на роботі багато для неї і майбутнього малюка, не забувайте про вечерях удвох, прогулянках на природі, які так корисні вагітним, простому сидінні вдома.

Змінюються відносини зі старшими родичами:
У другій половині вагітності змінюються відносини жінки з власною матір'ю. Свідомо чи несвідомо вагітна починає тягнутися до матері. Навіть при наявності вираженого протистояння період бажання повернутися під материнське крило, є в останні місяці вагітності і перші місяці материнства. Але якщо майбутня бабуся поведе себе авторитарно, відсторонено або нечутливі - протистояння може посилитися і закріпитися надовго.

Якщо ще жива бабуся вагітної - з нею контакт може скластися простіше, адже майбутня мама так потребує досвіді, і якщо є можливість перейняти його у старших родичів, то це чудово.

Може наступити зближення і в стосунках зі свекрухою, особливо якщо відносини з матір'ю у вагітної утруднені.

Майбутню маму починають цікавити питання, які раніше не привертали уваги. Наприклад, якісь особливості чоловіка і самої себе в дитинстві.

Не дозволяйте вторгатися у ваші відносини старшим родичам:
Якщо ви відчули, що посилення впливу старших родичів руйнівно впливає на ваші стосунки (може бути, навіть поза їхньою волею) - не дайте цьому зайти надто далеко. Межі сім'ї треба берегти, відсікаючи все, що дійсно може вас роз'єднати. Пам'ятайте, «так-то покине чоловік батька і матір свою і пристане до своєї жінки» ... Зараз, на жаль, чимало шлюбів, зруйнованих свекрухами і тещами.

Актуалізація сімейних сценаріїв:
Багато з нас, переживаючи підлітковий вік, відчувають гаряче бажання відірватися від родини і її традицій, відокремитися від батьків, досягти повної незалежності.

Але в другій половині вагітності несподівано для себе жінка може відчути бажання знову брати участь в сімейних святах і справах, відчувати свою єдність з сім'єю.

Паралельно в молодій сім'ї йде локальна війна за те, чий же сімейний сценарій буде взятий за зразок. А оскільки поступатися ніхто не збирається, то виробляється якийсь новий, третій сімейний сценарій.

Увага, дисфункціональних сімейний сценарій!
Якщо в історії однієї з батьківських сімей був розрив або різке погіршення відносин в період вагітності або дитинства, потрібно бути особливо уважним, тому що такі сюжети мають тенденцію повторюватися.

Таку ситуацію психологи називають «скелет у шафі». Заздалегідь дізнайтеся про таких вибухонебезпечних моментах в історії ваших сімей і не дайте цим «мінах» зруйнувати ваші відносини.

Третій триместр:

Перерозподіл уваги:
Нерідко за той час, який подружжя провело удвох, до вагітності, виникає негласне, але дуже стійкий розподіл ролей в сім'ї: хтось стає «дитиною», а хтось «батьком». Іноді місце дитини займають домашні тварини. Врахуйте, що коли народиться справжня дитина того, хто займав цю психологічну нішу, доведеться серйозно «посунутися».

Для того щоб після пологів всім було простіше, постарайтеся змінити щось у ваших стосунках ще поки малюк всередині. Нехай партнер, який звик отримувати максимум турботи і уваги, вчиться піклуватися і підтримувати сам. Сприймайте це як своєрідний тренінг.

Занурення в себе:
До кінця все менше питань всерйоз хвилюють жінку. Вагітна майже постійно перебуває в стані пріслушіванія до себе, своїх відчуттів, рухів дитини. А вони вже дуже відчутні, ці поштовхи ручками і ніжками. Безліч думок приходить про дитину і його майбутньому.

Жінка, перш вельми владна, рішуча і активна, може з задоволенням передати вирішення багатьох зовнішніх питань чоловікові. У неї самої тепер зовсім інші турботи.

Виття гнізда:
Бажання «обшити все рюшами», створити «запаси на зиму» може спіткати жінок, які раніше звертали на побут лише мінімальна увага. Якщо у вас є можливість - прислухайтеся до своїх бажань. Дуже важливо, щоб під час вагітності та годування ви відчували, що в будинку вам затишно, комфортно і надійно. Чим менше факторів і недоробок вас дратують, більше сил ви зможете віддати дитині і чоловікові.

Але, облаштовуючи гніздо, намагайтеся не надто командувати і враховуйте, що вагітні зміни торкнулися чоловіка не так сильно, як вас. Тому він не може присвячувати вітью гнізда так багато часу і сил.

Передпологові тривоги і сугестивність вагітної:
Чоловікові необхідно враховувати, що до кінця вагітності жінка відрізняється від себе самої до вагітності внутрішньо так само сильно, як і зовні.

І як смішно намагатися натягнути на себе той одяг, який ви носили до вагітності на останніх її тижнях, так неможливо порівнювати внутрішні стану жінки в останньому триместрі вагітності і її звичайний стан.

В останні тижні може виникати тривога і загострюватися страхи навіть у найспокійніших жінок.

І якщо чоловік в стані вислуховувати, втішати і підтримувати вас, а не заражатися вашими занепокоєнням, то шанси, що тривоги вляжуться, дуже високі.

Відправляючи жінку на плановий візит до лікаря, або в будь-яке інше місце, пов'язане з підвищеними психологічними навантаженнями, чоловікові слід пам'ятати про те, наскільки внушаемой стає жінка в другій половині вагітності. У разі необхідності та просто при бажанні добре якомога частіше супроводжувати дружину і не залишати її наодинці з ситуаціями, які вимагають швидкого прийняття рішень.

Декретна відпустка і зміна соціальної ситуації:
Зараз частої стає ситуація, при якій жінка працює фактично до самих пологів, переносячи більшу частину свого декретної відпустки на післяпологовий період. На нашу думку, такий вибір не є оптимальним. Кілька тижнів, а краще місяць-півтора потрібні жінці, щоб обжитися будинку, звикнути до свого нового становища, просто відіспатися і вимкнути голову, переналаштувати на нову програму.

Всі глобальні Зміни вімагають годині, и різкій перехід від життя учнівської або активно працюючої жінки, яка має Широке коло спілкування до роли домогосподарки и мами кріхітного дитини, яка на дерло порах почти весь час проводити вдома, - такий перехід грозит значний вираженості післяпологову депресію .

Дайте собі час налаштуватися на домашній спосіб життя. Нехай сформуються нові звички і з'являться в будинку обжиті і насиджені куточки, в яких вам затишно і спокійно бувати з чоловіком. Тоді вам буде набагато простіше прийняти нового члена сім'ї.

Отже:
Для жінок:

  • Не намагайтеся опиратися змінам, які приносить вам вагітність. Краще спробуйте відчути, наскільки ці зміни приємні.
  • Занурюючись в вагітність, пам'ятайте, що крім дитини у вас є чоловік, і йому теж необхідно вашу увагу і тепло. Вчіться відразу ділити свою увагу між животом (майбутнім малюком) і його татом.
  • Не соромтеся виявляти слабкість і просити про допомогу, це не зменшить вашої привабливості. Розповідайте про свої тривоги і радощі словами, а не виплесками емоцій, але перш за переконайтеся, що чоловік готовий вас вислухати.

Для чоловіків:

  • Чи не відстороняйтеся ні від чого, пов'язаного з вагітністю та майбутніми пологами
  • Пам'ятайте, що важливо не тільки робити, вирішувати і оплачувати, але і вислуховувати, коментувати, відгукуватися - одним словом постійно перебувати в діалозі з дружиною.
  • Не забувайте про те, що зміни, що відбуваються з дружиною, вона сама не завжди відстежує, оцінює і контролює. Якщо дружина поводиться по-дитячому - залишайтеся дорослим.

Для обох:

  • Дуже важливо, щоб під час вагітності виникло розподіл обов'язків в сім'ї. Тоді вам набагато легше буде ділити турботи про дитину.
  • Добре, якщо виникає традиційна для нашої культури патріархальна структура сім'ї. Такі сім'ї міцніші і дитині в них розвиватися простіше. А ось якщо між подружжям присутня боротьба за владу і йде постійне з'ясування, хто з них головний, то це постійний фактор ризику для відносин.
  • Що б не відбувалося, пам'ятайте, що ви не вороги один одному. Чи не вставайте по різні боки барикад, будьте поблажливі до слабкостей один одного.
  • Вагітність - час в хорошому сенсі кризовий. Адже криза в перекладі з грецького означає «перебудова». За 9 місяців вам належить змінити свої відносини так, щоб ви легко змогли прийняти в сім'ю дитину і з подружньої пари стати сім'єю. Адже тільки наявність дітей дає можливість в повноті відчути сімейне щастя.

джерело: клуб Різдво

Яких же змін можна чекати від самої жінки, як змінюються відносини в родині і яким чином ці зміни готують батьків до майбутнього народження дитини?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация