Вальс: історія та особливості одного з найвідоміших бальних танців

Вальс: історія та особливості одного з найвідоміших бальних танців

Історія вальсу налічує трохи більше двохсот років. За тимчасовим мірками, це дуже молодий і юний танець, що повністю відображено в його характері, стрімкому, легкому і життєрадісним. Але приковує він погляд не тільки енергійністю. Вальс буквально просочений романтикою, яка відчувається в кожному русі танцюристів. Не даремно він виступає головним танцем на весіллі. Щоб заслужити подібний «статус», цього танцювального напрямку довелося багато чого пережити. Пропонуємо дізнатися, що саме.

Історію вальсу і безліч цікавих фактів про це танці читайте на нашій сторінці.

Що таке вальс?

Назва танцю походить від німецького слова «walzer», яке означає кружляти, обертатися. Основу вальсу становить саме плавне, безперервне кружляння пари з одночасним рухом по залу. Зазвичай початківцям танцюристам пропонують подумки уявити великий квадрат, за яким їм і належить вальсувати. Але це не єдина особливість танцю.

Але це не єдина особливість танцю

Для класичного вальсу характерно:

  • швидка і ритмічна структура. "Один два три. Раз, два, три »- так відбивається ритм Вальсова кроків;

  • тридольний музичний розмір. Це означає, що кожен такт включає три частки, на які і відбуваються руху;

  • танець виповнюється в закритій позиції, коли партнери стоять обличчям один до одного. При цьому жінка розташовується трохи правіше;

  • одна рука чоловік знаходиться на талії партнерки. Вона, в свою чергу, кладе руку йому на плече. Вільними руками танцюристи замикають фігуру для виконання вальсу;

  • легкість, легкість і граціозність в кожному русі.

Вальс відноситься до бальних танців, тобто його виконують двоє - чоловік і жінка. Якщо раніше його танцювали на балах, то тепер на урочистих заходах і змаганнях. Європейська програма спортивно-бальних танців обов'язково включає повільний та віденський вальси.

Популярні вальси

Популярні вальси

Йоганн Штраус «Весняні голоси». Композиція написана в 1882 році, але почути її в перший раз цінителям музики довелося лише через рік. Вона прозвучала на благодійному концерті в віденському театрі «Ан дер Він».

Йоганн Штраус «Весняні голоси» (слухати)

Фридерик Шопен «Вальс №.10». Це справжня сповідь молодого і талановитого композитора. Мелодія була написана ним на початку творчого шляху, коли йому зустрілася Констанція Гладковська. Дев'ятнадцятирічний юнак довго не наважувався підійти і познайомитися з чарівною особою, тому музика стала для нього порятунком від надлишку почуттів почуттів.

Фридерик Шопен «Вальс №.10» (слухати)

П.І. Чайковський «Вальс квітів» (балет « Лускунчик »). Ця композиція, написана в ритмах вальсу, по праву вважається найзнаменитішою роботою автора. Вона відома навіть тим, хто жодного разу не був на балеті - зворушлива, ніжна мелодія звучить в радянському мультфільмі «Лускунчик».

П.І. Чайковський «Вальс квітів» (слухати)


Е.Д. Дога «Весільний вальс» (з кінофільму «Мій ласкавий і ніжний звір»). Всього одна-єдина літня ніч знадобилася Євгену Дмитровичу, щоб написати зачаровує по красі Вальсова композицію. У ній поєдналися романтика і трагічність - два головних почуття, які супроводжували героїню кінострічки Ольгу Скворцову. Мелодія до сих пір вважається найвідомішою серед кіновальсов, написаних радянськими композиторами. Її часто вибирають в якості першого танцю молодята.

Е.Д. Дога «Весільний вальс» (слухати)

І.О. Дунаєвський «Шкільний вальс». Саме ця мелодія символізувала закінчення школи у радянських школярів. Пісня була написана в 1950 році. На її твір композитора спонукало лист випускниці воронезької школи. Вона разом з однокласниками ніяк не могла написати пісню, в якій би звучали слова подяки своїй вчительці. Не зміг і Ісаак Йосипович. Замість цього він написав «Шкільний вальс», який звучав в кожній школі, а не тільки в одній воронезької.

І.О. Дунаєвський «Шкільний вальс» (слухати)

Історія вальсу або «О часи! Про звичаї! »

Цей вислів, вимовлене давньоримським мислителем Марком Туллієм Цицероном, якнайкраще описує момент зародження і розвиток вальсу. Аристократи і церковні діячі вважали його непристойним і ганебним. Особливо обурювалися манірні англійці. Як це можна, обіймати панночку за талію на очах у всіх! Тому практично весь XIX століття вальс на європейських балах був під забороною. Навіть Катерина II не визнавала його.

Думка вищих чинів мало хвилювало простий народ, серед якого і виник вальс. Ауербах Лев Давидович, радянський музикознавець, відносить його народження до 70-х років XVIII століття. При цьому назвати єдину країну, винну в «розбещенні» суспільства, неможливо. Витоки вальсу простежуються як мінімум в трьох національних танцях:

  • чеська фуріант - справжню виставу, де молодий гордій притягує до себе дівчину за талію і починає танцювати з нею під веселі пісні;

  • французька вольта - це парний танець, для якого характерні різні повороти;

  • австрійський лендлер спочатку був обряд сватання, але пізніше перетворився в швидкий танець, де юнак обертав вподобану дівчину навколо себе.

чеська фуріант - справжню виставу, де молодий гордій притягує до себе дівчину за талію і починає танцювати з нею під веселі пісні;   французька вольта - це парний танець, для якого характерні різні повороти;   австрійський лендлер спочатку був обряд сватання, але пізніше перетворився в швидкий танець, де юнак обертав вподобану дівчину навколо себе

Виходить, своєю появою вальс зобов'язаний багатьом танцям. Однак, його столицею прийнято вважати Австрію через більшої схожості танцювальних па з лендлером.

Примітно, що і фуріант, і вольта, і лендлер - народні танці. Тобто їх танцювали в селах і селах на різних святах. Як вони потрапили на імператорський двір? Його поширенню в вищих шарах суспільства допомогла ерцгерцогиня Австрії Марія Терезія. Їй настільки сподобався лендлер, що вона вирішила перенести його в розкішні зали свого палацу. Так родоначальник вальсу виявився в центрі уваги європейських вельмож. Великосвітські звичаї стали витіснятися простотою рухів і свободою вираження почуттів. Поступово танець змінювався, перетворюючись в той варіант, про який не перестають говорити досі.

Обмеження за часом, повна заборона, всілякі гоніння - все це було в історії вальсу. Поки світське суспільство критикувало вальс, їм насолоджувалася французька буржуазія і інші верстви населення Європи, які були далекі від примх аристократів. Його встигли перейняти навіть американці.

Одночасно танець чинив сильний вплив на розвиток різних музичних жанрів: оперу , балет , Сюїту. Спеціально для вальсуючих пар складалися красиві і чудові мелодії, що стали світовою класикою.

Повну свободу вальс придбав в 1888 році завдяки Вільгельму II, останнього німецького імператора. Тепер закохані могли без тіні збентеження насолоджуватися улюбленим танцем і нескінченно кружляти по прекрасних залах.

В даний час інтерес до вальсу не настільки яскравий як у колишні часи. Це танець більше цікавить професійних танцюристів і справжніх естетів. Створюються школи, окремі студії, де кожен бажаючий може навчитися виконувати Вальсуючі руху. Використовуються па в концертній та конкурсній діяльності танцювальних груп. При цьому багато викладачів танців люблять вальс за його сполучуваність з іншими жанрами - в результаті виходить гарний виступ, де історія переплітається з сучасністю.

Цікаві факти

  • Вальс буквально зв'язав узами шлюбу Льва Миколайовича Толстого і Софію Андріївну Берс. Справа в тому, що граф все ніяк не міг зважитися зробити пропозицію своїй коханій. Томясь в нерішучості в будинку Софії Андріївни, він загадав: якщо її молодша сестра Тетяна добре заспіває верхню ноту в вальсі Ардити «Поцілунок», то він відразу ж зробить пропозицію. Таня не підвела - через 5 хвилин Соня стала нареченою великого письменника.

  • У роки Великої Вітчизняної війни композитори не забували про вальси, накладаючи зворушливу музику на вірші поетів. «У лісі прифронтовому» М. Блантера, «Пісенька про ліхтарику» Д. Шостаковича, «В землянці» К. Листова - деякі приклади композицій, написаних у цьому жанрі для підняття бойового духу.

  • Англійський поет Джордж Байрон на початку XIX століття іронічно висловлювався з приводу вальсу. Він навіть написав однойменну поему, де висміяв віяння моди.

  • Писати вальси під впливом чуттєвого досвіду, любові і ніжності було в дусі Фридерика Шопена. На його творчий шлях зустрілося кілька чарівних муз: Констанція Гладковська, Дельфіна Потоцька і Марія Водзиньских.

  • Відома багатьом п'єса «Собачий вальс» не має нічого спільного з жанром, заявленим в назві. Композиція за розміром більше схожа на польку.

У чому танцюють вальс?

Щоб зрозуміти, який дрес-код для вальсу вважається класичним, досить хоча б один раз опинитися на віденському Оперному балу. Тут панує ідилія минулих епох, відтворена справжніми цінителями улюбленого багатьма танцю.

Чорний фрак з подовженими фалдами ззаду, біла сорочка і такого ж кольору краватка-метелик - обов'язкові елементи одягу для чоловіків. На ногах виключно класичні моделі взуття - оксфорди або лофери з подовженим мисом. З аксесуарів дозволені золоті запонки, білий носовичок, кишеньковий годинник на ланцюжку і білі рукавички. Раніше жінка могла відмовити кавалеру в танці, якщо той стояв перед нею без рукавичок.

Для жінок обов'язково плаття в підлогу з пишною спідницею для зручності пересування по залу. При цьому бажано, щоб плечі були оголені, а декольте відрізнялося глибоким вирізом. Кольори найрізноманітніші, крім білого. Білосніжний наряд - привілей тих, хто вперше опинився на балу. Доповнюють образ туфлі на підборах, блискучі прикраси, рукавички і мініатюрна сумочка. Волосся повинні бути зібрані і відкривати шию.

види вальсу

Віденський вальс. 17 листопада 1786 року в віденському театрі «Бургтеатр», який вважався одним з найпрестижніших в Австрії, пройшла прем'єра опери «Рідкісна річ». На новий твір покладали великі надії, оскільки театр переживав кризу. Виступ артистів справило враження на публіку. Але найбільше театральним знавцям запам'ятався фінал другого акту, в якому дівчата танцювали під музику з назвою «Вальс». Це був початок віденського вальсу, який завоював весь світ своєю красою.

Підтягнутий корпус, ніякого натяку на манірність, легкість і витонченість в рухах - все це характерно для цього різновиду вальсу. Створюється враження, що пара немов ширяє в повітрі, ледь торкаючись підлоги. Партнери м'яко і одночасно швидко пересуваються по залу, зачаровуючи оточуючих своєю граціозністю.

Цікаво, що до сих пір кожен рік жителі Відня повертаються в минуле, щоб насолодитися вальсом і віддати данину традиціям. Танцювальний сезон відкриває Імператорський бал, на якому гості в розкішних нарядах починають кружляти по залу. Особлива увага приділяється дотриманню бальних манер: від вибору аксесуарів до костюму до запрошення партнерки до танцю. Хоча зустрічаються місця, де класика поступається місцем неформальній обстановці.

Вальс-Бостон. В один із днів 1834 року в бостонському особняку місіс Отіс зібралося багато знатних осіб. Приводом для зустрічі стало знайомство з новим танцювальним напрямком, вальсом. Ідея привести частку віденської культури в США належить Лоренцо Татусі, Бостонському вчителю танців. Але на відміну від оригіналу, він представив публіці більш повільні Вальсуючі руху.

Як відреагувала американська громадськість на європейські традиції? Спочатку негативно. Вищі чини назвали вальс непристойним заняттям. Але до середини XIX Новий Світ був підкорений, а танець отримав свою назву - вальс-бостон.

У цього напрямку існує й інша назва - англійська вальс. Справа в тому, що американська версія не раз намагалася завоювати прихильність європейців, які поблажливо ставилися до «чужинця». І тільки на початку XX століття вальс-бостон полюбився мешканцям Старого Світу. Особливою популярністю він користувався в Лондоні, де виникло неймовірне кількість різновидів цього танцю на повільний манер. Кожен танцюрист намагався створити свій варіант, найкрасивіший і прекрасний.

Вальсу-бостон притаманні стриманість і елегантність в рухах. Партнери рухаються в повільному ритмі, здійснюючи довгі, ковзаючі кроки. Це і відрізняє його від інших різновидів.

Це і відрізняє його від інших різновидів

Фігурний вальс. Середина XX століття для СРСР була часом бурхливого індустріального розвитку. Країна відновлювалася після страшної війни. Чи не забувало керівництво і про культурну сторону життя радянського народу. На думку Верховного Ради, громадяни повинні були навчитися танцювати по-радянськи. Для цієї мети була розроблена програма бальних танців, яка включила і фігурний вальс.

Фігурний вальс - це спрощений варіант Віденського. Він позбавлений складних по виконанню рухів. Основа танцю будується на кружлянні. При цьому партнеру дозволяється вставати на одне коліно і обертати свою супутницю навколо себе. Завдяки своїй простоті і романтичності, цей різновид вальсу стала першим танцем молодят на весіллі.

Вальс і музика

Швидкому, романтичному танцю вдалося завоювати серця не лише світських людей Європи, а й композиторів. Саме вальс став музою для багатьох відомих особистостей, чиє життя було наповнене музикою.

  • Франц Шуберт любив радувати своїх друзів веселою грою на фортепіано в одному з віденських шинків. Він імпровізував різні мелодії, серед яких найчастіше звучав вальс. Поки Франц віртуозно перебирав клавіші, навколишні танцювали. Він не прагнув записувати все складені на ходу композиції. На папері залишилися лише найяскравіші, яким автор не давав назв. Це не завадило вальс Шуберта стати музичною спадщиною.

  • знайомство юного Фридерика Шопена з вальсом, найімовірніше, сталося в селі Шафарне, де він проводив літні канікули. Чи не обходився відпочинок і без сільських свят, на яких молодь вальсувала під звуки скрипки. Честі танцювати з молоденькою панночкою удостоївся і Фридерик. З цього часу його світ був назавжди наповнений вальсом. Всього він написав 17 композицій, вірніше, тільки вони дійшли до нас у пресі.

  • Олександр Сергійович Грибоєдов полюбляв двом видам мистецтва: літературі та музиці. І якщо комедія «Лихо з розуму» відома багатьом зі шкільних часів, то два його вальсу для деяких залишилися непоміченими. Чому їх тільки два? На жаль, Олександр Сергійович рідко записував свої твори на нотному папері, хоча і був популярний в московському і петербурзькому музичних товариствах.

  • Грі на скрипці юний Йоганн Штраус навчався у музикантів, які виступали в шинку його батька. Але Франц Штраус був проти того, щоб син музиціював - хлопчика віддали в учні до палітурника. Але наперекір всьому життя звела його з миром музики. Штраус складав оригінальні вальси і спочатку грав їх в трактирі «У палаючого півня». Всього він написав понад 150 вальсів і став одним з творців Віденського вальсу.

  • Композитор-драматург Петро Ілліч Чайковський із задоволенням складав вальси для опер, балетів, романсів і сюїт. Завдяки йому жанр придбав іншого звучання: він став не лише приводом для танцю, а й виразним засобом. При звуках вальсу Чайковського перед глядачами розгортаються барвисті сцени, наповнені різноманітними побутовими деталями.

  • Чи можна за допомогою вальсу змалювати життя заводських робітників? Так. це вдалося Дмитру Дмитровичу Шостаковичу . Він написав два вальсу на стародавній манер для фільму «Золоті гори» про петербурзьких заводчани. Шостакович завжди мріяв писати легку і широкодоступними музику. Вальс допоміг йому втілити цю мрію.

С.С. Прокоф'єв , А.І. Хачатурян , Гектор Берліоз , Моріс Равель ... Перераховувати імена композиторів, які складали вальс, можна довго. Краще насолодитися їхніми творами і дозволити собі кружляти в такт музиці.

Вальс змінив танцювальний світ. Він зробив його виразніше і розкутіше, ліричні і душевніше. Напевно, тому він продовжує жити в серцях мільйонів людей.

Сподобалася сторінка? Поділіться з друзями:

Відео: дивитися вальс

Що таке вальс?
Як вони потрапили на імператорський двір?
У чому танцюють вальс?
Як відреагувала американська громадськість на європейські традиції?
Чому їх тільки два?
Чи можна за допомогою вальсу змалювати життя заводських робітників?
Сподобалася сторінка?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация