Вчені з'ясували, чому у Землі і Венери такі різні долі

Найбільш важливим фактором зародження життя для будь-якої планети є її місце розташування. В астрономії існує поняття населеної зони , Проте планети, що знаходяться в ній, далеко не завжди потенційно придатні для життя. Навіть мінімальна (за астрономічними поняттями) різниця двох планет в їх віддаленості від батьківської зірки, як у випадку з Венерою і Землею, може докорінно змінити долю світу.

Відстань нашої планети від Сонця - 149 мільйонів 600 тисяч кілометрів, Венери - в середньому 108 мільйонів кілометрів, тобто вона ближче до нашій зірці всього на третину відстані. Такої різниці цілком вистачило, щоб Земля охолола швидше, ніж її сусідка, зберігаючи при цьому воду у всіх агрегатних станах на своїй поверхні.

Команда вчених з Японії на чолі з Кейко Хама ( Keiko Hamano ) Провела комп'ютерне моделювання, щоб зрозуміти процес становлення Венери і Землі такими, якими ми їх бачимо сьогодні. В ході експерименту з'ясувалося, що атмосфера молодих планет часто взаємодіє з їх підповерхневому речовинами.

Згідно комп'ютерної моделі, Венера і всі пов'язані на неї світи в інших зоряних системах, що знаходяться на тій же відстані від батьківської зірки, залишаються в рідкому стані протягом довгого періоду часу. Через це леткі речовини, такі як вода, швидко випаровуються з їх поверхні, і життя на таких планетах виявляється неможливою навіть теоретично.

Землі ж пощастило більше: всього 40 мільйонів кілометрів різниці в віддаленості від Сонця в порівнянні з сусідньою планетою забезпечили їй процвітання. При цьому Венеру і Землю цілком можна назвати близнюками: маса сусідньої планети становить 80% від маси нашої, а її діаметр - 95% від діаметра Землі. Тільки ось атмосфера "сестри" нашої планети зовсім не схожа на земну: небо Венери затягнуте хмарами з сірчаної кислоти, роль повітря грає вуглекислий газ, середня температура на її поверхні становить 464 градуси за Цельсієм, а атмосферний тиск в 92 рази вище, ніж на Землі .

Відстань до батьківської зірки є головним чинником формування життя, проте далеко не єдиним. Важлива не тільки температура на поверхні планети і умови для збереження води в рідкому вигляді, а й наявність тектонічної активності, а також магнітного поля, що забезпечує захист від шкідливого космічного випромінювання.

"Я думаю, що ми продовжимо дослідження. Нам цікаво з'ясувати, як інші параметри, такі як маса планети, тип батьківської зірки, газовий склад атмосфери впливають на ранні етапи еволюції", - розповідає Хама.

Ця робота представляє особливий інтерес для вчених, що займаються пошуком життя на екзопланети в жилих зонах інших зоряних систем.

Планетолог Лінда Елкінса-Тантон ( Linda Elkins-Tanton ) З інституту Карнегі у Вашингтоні, яка не брала участі в дослідженні, вважає, що альтернативних версій з питання про різних долях Землі і Венери бути не може.

"Те, що Земля здатна підтримувати життя, а Венера абсолютно не гостинна, швидше за все, є результатом віддаленості від Сонця, ніж будь-яких еволюційних біфуркацій. У такому випадку, я думаю, використовуючи цю модель, знайти потенційно населені екзопланети буде набагато простіше" , - говорить дослідниця.

Результати роботи японських планетологов були опубліковані в журналі Nature .

Також по темі:
Астрономи виявили планету, схожу на парилку в лазні

Астрономи виявили уповільнення обертання Венери
Чи є життя на Венері: Росія проти США
В атмосфері Венери знайшли озон
Путівник по Венері
Знайдено сліди недавньої геологічної активності Місяця

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация