Вчення Живої Етики - життєве кредо Реріхів. Єгорова М.Н.

Масштаби і глибина Вчення Живої Етики, або Агні Йоги, настільки великі, що ми обмежимося лише коротким нарисом деяких його основних аспектів. Але спочатку торкнемося історії питання. Згідно Вченню, витоки цього знання йдуть в найглибшу старовину. Знання передавалося з Братства Світу. На чолі його здавна стоять великі Вчителі Світу, що прийшли з семи планет Сонячної системи, що опікуються нашу Землю. Воно вміщує і видатних подвижників різних народів, які досягли духовного просвітлення, також як і великі Вчителі, які присвятили себе допомозі людству.

Головна мета Братства Світла, або Ієрархії Світла (або Шамбали - в тибетській традиції), полягає в пробудженні духу і в еволюції свідомості людства. Служіння загальному благу є стрижневим напрямком в організації життя на Землі. Ю.Н.Рерих дуже добре сформулював цілі послідовників Вчителів Світу: «Служіння людству і підйом духу мас».

Можна також нагадати, що кожна людина на Землі, спочатку, через космічне спорідненість, пов'язаний з одним з семи великих Вчителів Світу і при пробудженні духу тяжіє до Світла, так би мовити, свого «космічного батька». При цьому, він відчуває найбільший вплив своєї планети і відповідної стихії на протязі всіх своїх народжень на Землі. Братство Світла є, таким чином, єдиним фокусом для всіх людей, спрямованих до Світла.

Н.К.Рерих. АГНІ ЙОГА. 1928-1930 рр.

Протягом тисячоліть найдавніша мудрість Вчителів передавалася народам завжди, із століття в століття, можна порівняти з їх свідомістю і в різних формах - через релігії, мистецтво, науки, літературу, поезію. У Живої Етики Вчення Братства Світла називається «Ученням Життя». Слід зрозуміти сенс цього терміна. Він докладемо до всіх навчань, які даються через Братство Світла і в даний час, і в минулі століття, хоча нині ці навчання виявляються прихованими, як сказано, «під пізнішими нагромадженнями і тлумаченнями» [ 1 ], Х. §438. Але завжди, і це також слід підкреслити, при передачі знання основи Навчання Братства Світу залишалися прихованими від непосвячених. І лише вперше, в кінці XIX століття, в зв'язку з завершенням Калі-юги, ці таємні основи також, відповідно до можливостей вміщення свідомості людей, були оприлюднені Е.П.Блаватской в ​​томах «Таємної Доктрини» (далі «Т. Д. »). Вони передавалися їй, головним чином, великими Вчителями Світу - Моріа і Кут Хумі. Таким чином, теософи були першими, які отримали знання сокровенних основ Навчання Братства Світу. Коротко нагадаємо, що члени Теософського суспільства (утвореного в 1875 році в Нью-Йорку) виступали за створення ядра Всесвітнього Братства людства, за зближення культур Сходу і Заходу, за популяризацію давньоіндійської думки, а також за вивчення психічних сил, що знаходяться в природі і людині в прихованому стані. Вони стверджували повну свободу думки і наукової творчості. Їх етичним ідеалом проголошувався альтруїзм.

В даний час, мабуть, найбільш активно дослідницька теософська думка розвивається в Америці (Американське теософське суспільство в Пасадені). Триває і міжнародна діяльність теософських організацій зі штаб-квартирою в Адьяре (Мадрас, Індія). У нас в Росії теософська думка теж має своїх послідовників.

І, як здається, освоєння філософських основ «Таємної Доктрини», «Листів Махатм Сіннетт», а також перекладів з 15-томного зібрання творів Є.П. Блаватської поступово просувається.

Треба сказати, що передача основ Навчання Братства Світла не переривалася протягом усього XX століття. Так, продовження справи Е.П.Блаватской, вже після її смерті (1891), присвятили своє життя американські подвижники - Франчі Ла Дью і Вільям Дауер, які створили в 1898 році організацію Храм Людства (з 1903 року в Халсіоне, Каліфорнія, США). Ця організація отримала як би другу хвилю, знання основ Навчання Братства Світла, у вигляді Навчання Храму. Вчення це передавалося, в основному, великим Учителем Світу Іларіоном через Франчі Ла Дью аж до її смерті в 1922 році.

У порівнянні з «Т.Д.», Учение Храма давалося в стилі, ближчому західному мисленню. Основні цілі і завдання Храму Людства як організації були ті ж, що і у Теософського суспільства. Філософські основи Теософії і Навчання Храму також єдині.

Відповідно до потреб і можливостей свідомості людей свого часу, Учение Храма розвивало і поглиблювало теософську думка. Храм виступив за справжню натхненну науку, за науково обгрунтовану релігію і за втілення духовних істин в життя як рушійної сили єднання всього людства.

Три томи Навчання Храму, тому «Теогенезіса», як продовження «Т. Д. »з коментарями до 9-ти нових станцій з давньої книги« Дзіан », а також тритомник поетичних послань Вчителів -« З Гірської Вершини », увійшли до золотого фонду праць« Храму Людства » 1 .

Публікації Навчання Живої Етики, або Агні Йоги (всього 15 книг), з'явилися в 20-х і 30-х роках XX століття. Вони видавалися реріхівськими товариствами та культурними центрами в Нью-Йорку, Ризі і Парижі. Тексти були передані, в основному Владикою Моріа через О.І.Реріх. Це була третя хвиля передачі людству основ Навчання Братства Світла, по суті яка не переривалася до кінця століття. Бо продовженням публікацій Живої Етики був вихід у світ з 1993 по 1998 роки включно, ще 13-ти книг серії «Грані Агні Йоги». Ці книги (їх передача проходила з 1960 по 1972 роки) були отримані з того ж високого джерела в записах Бориса Миколайовича Абрамова, найближчого учня Н.К.Реріха. Обидві серії книги і три томи воістину вогненних листів О.І.Реріх своїм кореспондентам, в яких вона роз'яснює основи Навчання Братства Світла, плюс літературно-публіцистичні твори Н.К.Реріха, склали основу Фонду Вчення Живої Етики.

Отже, всі три Навчання - Теософія, Учение Храма і Вчення Живої Етики є Навчання Життя. Всі вони являють потаємні основи Навчання Братства Світу. І всі мають свою форму вираження, тобто свою термінологію і свої завдання, що відповідають потребам часу. І в той же час, всі три нерозривно пов'язані між собою, бо філософські основи їх єдині. І кожне з них послідовно дає, по закону еволюції, як писала О.І.Реріх, «і більш широке повідомлення основ Навчання» [ 2 ], II, с. 228. Тобто кожне наступне вчення, як очевидно, розкриває нові грані Навчання Братства Світла, відповідаючи умовам свого часу та сприйняття людей.

Приступаючи до опису Вчення Живої Етики, нагадаємо, що ми торкнемося характеристики лише деяких основних аспектів. Близькість його до індійської філософії безсумнівна. Як і Теософія, воно визнає авторитет Вед і, як сказано в «Т.Д.», вважає книги веданти «останнім словом людського знання [ 3 ], I, с. 336. З ведантістскіх шкіл найбільш близькою є Адвайта-веданта. Але процес передачі знання з Братства Світла йшов з давніх-давен, і Жива Етика, по суті, вміщує досягнення всіх провідних для свого часу релігійно-філософських вчень. Великі Вчителі не бачать відмінності в навчаннях одного Джерела, сутність і першооснови яких єдині. О.І.Реріх бачила в Живій Етиці «нове велике провозвестія, що несе синтез, вміщення і втілення всіх звітів» [ 2 ], I, с. 281, тобто вміщення і втілення істинного з усіх звітів, які дають раніше, виходячи з потреб і можливостей людей. У цьому синтезі по-своєму проявляється одна з основних напрямків Вчення Живої Етики - його синтетичний характер.

Коротко інші основні напрямки можна визначити як космічне, діалектичне та універсальне. Космизм цього Вчення - органічний.

Стверджується віра в божественність непізнаваного Абсолюту, в його всеосяжний вогненний принцип, в корінне єдність всього проявленого сущого, в безсмертну тріаду людського серця. Все відповідає вічним законам Космосу: закону гармонії, або вчиненого рівноваги, карми, перевтілення, еволюції, протиставлення, а також закону Ієрархії, тотожності, доцільності і сумірності. Всі ці закони взаємопов'язані, доповнюють один одного, і все разом свідчать про діалектичний характер еволюції Всесвіту, Природи і людини.

В Учення немає закінченості, бо наближення до Істини безмежно. Щось виражено лише натяками, і матеріал цей буде засвоюватися поступово, у міру еволюції свідомості людей [ 1 ], X, §§636, 384, 438. В Учення особливе бачення понять творчості, свободи, культури, етичних і естетичних цінностей, мистецтва, науки та інших більш конкретних областей знання. Краса, Любов і Мистецтво затверджуються головними стимулами в творчому пізнанні Істини. «Мистецтво єдине і нероздільно, - говорив М. К. Реріх, - воно має багато гілок, але корінь один. Це Істина Краси ».

У Красі Реріхи бачили провідний естетичний принцип мистецтва. Філософська основа цього принципу пов'язана з поданням про властивості магніту: думки, звуку, кольору і почуття, що притягують собі подібне.

Особлива значимість надається Культурі як двигуну еволюції свідомості людства. Унікальна, в своєму роді, концепція Культури Н.К.Реріха явила, по суті, центральну ідею творчої і практичної діяльності всіх чотирьох Реріхів, а саме, ідею формування Духовної Культури людства. Ця ідея стала програмної для Є.І. і Н. К.Реріхов з початку 1920-х років. І з тих пір вся їх життя було присвячене її втіленню.

Відповідно до цієї ідеї, Культура, в широкому розумінні, затверджується і як засіб, і як шлях, і як мета. Але Культура Духа є єдина самозахист від розкладання. І справжній прогрес оцінюється по перевазі духовного над матеріальним. З розквітом Духовної Культури провідні галузі пізнання - наука, релігія, мистецтво і філософія досягнуть свого злиття. Формування Духовної Культури людства є головна, хоча і не близька мета Вчення Живої Етики.

В Учення розкривається зміст поняття «Вузлове Вчення». За звичаєм, як зазначалося, Вчення Братства Світла передавалося в різних формах кожне сторіччя. Бо в кожному столітті людство відчуває прилив енергії з Космосу, що сприяє оновленню свідомості. Однак перед настанням нового циклу еволюції, коли на той час всі колишні вчення втрачають свій справжній вигляд, дається нове, саме «Вузлове Вчення». Таке Вчення, спираючись на попередню мудрість, являє собою «кульмінацію заключну по лінії людяності» [ 4 ], I, § 79. Воно містить необхідні життєво-практичні настанови, найкращим чином відповідають умовам пробудження духу і зсуву свідомості людей для зустрічі з наступаючим циклом еволюції.

У Живої Етики наводяться два приклади таких «Вузлових Учений». Це заповіді Мойсея, що увібрали в себе мудрість Стародавнього Єгипту і Вавилона і затвердили зсув свідомості іудеїв на основі культу Єдиного Бога, а також законів життя, що відповідають реаліям свого часу. Це Вчення Ісуса Христа, яке, по-своєму відбивши найкраще з досягнутого в культурі античності, відкрило нову епоху християнського літочислення, давши світу безсмертні заповіти Любові, Милосердя і самовідданість. Згідно з текстами, таким «Вузловим Вченням» є і Вчення Живої Етики, або Агні Йога [ 4 ], I, §79.

Згідно із законом еволюції, «Вузлове Вчення», що дається в кінці Калі-юги, має вмістити «все завдання майбутнього Сатья-юги» і висловити його «вже тепер, серед ворожнечі і знищення» [ 5 ], §511. І Жива Етика безпосередньо відкриває нову вогненну епоху - Сатья-південь - епоху «Просвіти, Знання і Світла». В Учення вона названа також «епохою Майтрейи», на ім'я великого Владики Майтрейи - Сонячного ієрарха, найбільшого Духа нашої Сонячної системи, який прийняв на себе відповідальність за нашу планету [ 6 ], II, с. 544. Він - «найвищий з« Семи », нині стоїть на чолі Братства Світу [ 1 ], X, §500. Під Його керівництвом, а також іншого Його вигляду - Владики Моріа, проходила свій, безцінний для людства, духовний досвід О.І.Реріх.

Скажімо про це трохи докладніше. Відповідно до космічним призначенням, великі Вчителі Братства Світла затвердили О.І.Реріх як жіночий аспект Владики Майтрейи і як носительку Космічного Вогненного Права [ 6 ], II, с. 475. Тисячоліттями складала карма єднання їх вогненних сердець, злитих загальним стимулом Краси. Здійснення Космічного Вогненного Права, або поєднання чоловічого і жіночого начал, - рідкісне явище в Космосі. Велич цього явища пов'язано з важкою досягненням - з вогненним запаленими всіх життєвих вогнів серця. Саме вогняне злиття відбувається, коли серце і дух возжжени усіма вогнями, і тоді кожен центр об'єднаний єдиним вогнем і усвідомлюється як приналежність до єдиної зерну духу. А «свідомість приналежності до єдиної зерну духу», як сказано, «робить життя Світом краси» [ 6 ], II, с. 499.

Духовний досвід О.І.Реріх, нею ретельно описаний, свідчить про велику асиміляції і єднанні серця і духу її з серцем і космічним свідомістю Владики Майтрейи. Ці записи будуть вивчатися століттями багатьма поколіннями людства.

Досягнення О.І.Реріх Космічного Вогненного Права в житті на Землі має величезне еволюційне значення, бо дасть в Новій Епосі розуміння космічного величі Любові і жіночого начала. Олена Іванівна саме розкрила зміст поняття Любові в її Вищому космічному аспекті. «Потяг і любов між протилежними началами, - писала вона, - повинні розглядатися як прояв космічного закону. Бо, істинно, духовно мертвий той, хто позбавлений цього божественного вогню натхнення і творчості, вкладеного в нас космічним велінням буття. На жаль, до сих пір немає справжнього розуміння цієї потужної основи космічного побудови. Люди забули або, вірніше, не хочуть зараз визнати великого космічного значення любові.

Матеріалізм нашого століття звів любов на рівень фізіологічної функції. Любов в наш час в кращому випадку розуміється як явище психологічне. Але якби знову була усвідомлена космічність любові, то в ній стали б шукати її найвищого вияву, пробудження всіх вищих емоцій і творчих здібностей. Саме в цьому пробудженні і полягає головна мета, головний сенс любові. Любов є єдина творча сила. На вищих планах Буття все твориться думкою, але для оживотворення цих мислеобразів необхідні два начала, з'єднані космічної Любов'ю »[ 2 ], I, с. 325-326; П. від 9.01.1935. О.І.Реріх неодноразово поверталася до цієї теми. У листах до Америки, незадовго до свого відходу, вона пояснювала: «Атом з космічного стає людським після ярого зародження в ньому свідомості, після уявленія в ньому відособленості, після зародження в ньому пристрасного потягу до своєї половинки» [ 7 ], С. 439. «Людський Атом і є людська Монада».

У виявлений Космосі людські атоми (або людські монади) «оявлени як половинки (або протилежні початку. - М.Є.), які прагнуть на з'єднання зі своїми половинками на основі Космічного Права» [ 7 ], С.438. «Затяті початку ці, будучи роз'єднані космічним вибухом, пристрасно прагнуть об'єднатися знову для повного злиття в Бутті безмежно» [ 7 ], С. 439.

Процес просування до здійснення Вогненного Права охоплює тисячоліття. І Таїнство поняття Космічного Вогненного Права поки ще велике. Могутньо і прекрасно велич цього Таїнства! Адже для затвердження Вогненного Права важливо, щоб дух свідомо утвердився в Любові і Краси космічної! [ 6 ], II, с. 500. О.І.Реріх виступала за Одношлюбність і наполегливо застерігала від профанації великого поняття [ 2 ], II, с. 424; 7, с. 442, II від 14.01.1955.

Але людям Нової Епохи повернеться усвідомлення космічності Любові. Відкриється шлях до істинних сполученням обох почав у життя на Землі. Пошуки духу приведуть до цієї Космічної Істини. Майтрейя каже: «Так на зміну вузького горизонту йде велике час. Так Наше твердження великого Вогненного Права дасть велику Вогняну Епоху. Ця велика Епоха повинна перетворити лик планети - так Стверджую! »[ 4 ], III, §209.

Правильні поєднання протилежних начал допоможуть людству знайти необхідну рівновагу [ 2 ], I, с. 326. Адже для Нової Епохи затверджується саме вище. «... На найвищих засадах будуватиметься майбутня еволюція, бо те, що було зруйновано, має знову увійти в життя як велике провідне підставу. Явище закону Вогненного Права покладе початок Нової Епохи, Епохи рівноваги і Краси Буття »[ 4 ], III, §162. По суті, Нова Епоха «дасть ключ до вищого існування» людства [ 4 ], III, §205.

Подвиг О.І.Реріх, яка прийняла на себе в найвищому самовідданість велику місію очищення свідомості людства і затвердження Вогненного Права, не відходячи від земного життя, - безсмертний.

Повертаючись до опису Навчання, відзначимо, що, допомагаючи осмислити сьогодення, Жива Етика спрямована в майбутнє. Але її близьке майбутнє вже настало. Це і є перехідний до Сатья-півдні вогняне напруга на планеті, нині нами пережите. Цей момент надзвичайно важливий для характеристики Живої Етики; він надає Вченню виняткову значимість. Заглиблюючись в пізнавання Живої Етики, людина осягає всю лінію знання, необхідного для його виживання в умовах нинішнього інтенсивно йде на Землю потоку високих космічних енергій. Бо Вчення розкриває механізм взаємодії всіх головних складових організму людини - його семи принципів, або тіл, його головних духовних центрів, його аури і, нарешті, волі самої людини, характеризуючи кожну складову, відповідальну за накопичення духовного Вогню - Агні та розкриття в собі божественного потенціалу - Атман / Буддхі. Потоншення ж Агні вводить людину в світ оновленого, більш рухомого, а головне, розширеної свідомості, в світ чуттєве. Про це йдеться в окремих навчаннях: Агні Йоги, про психічної енергії, про серце, про духовні центри, про свідомість, про Космічному магніті і інших матеріалах цього Знання.

Відкидається всяка механіка вправ. На першому плані - сердечне устремління до свого Вчителя Світу. Бо лише вища тріада серця людини здатна асимілювати всі найвищі енергії, що ллються з Космосу. Саме Агні - світлий дух серця, рятує людину в тяжкий вогненний період і виводить його до ідеалів Нової Епохи - до визнання ідеї Загального Блага і всеосяжного синтезу або загального співробітництва «з усім людством, з усіма світами і з усім сущим». Ця ідея синтезу обіцяє бути основним принципом життя на Землі в Сатья-півдні. Для такого співробітництва зникають всі відмінності між людьми крім одного - за ступенем наповнення Світлом кожного. Це єдина межа відмінностей; осторонь залишаються всі інші відмінності за національною, релігійною та будь-який інший приналежності людей. Тут, зокрема, проявляється універсалізм цього знання.

Жива Етика - це вогняне Вчення, та ж Вогняна Йога. У 1929 році вперше була випущена у світ книга «Агні Йога», як би позначивши час введення цієї нової йоги в життя. Розуміння її означає «розпізнання та застосування до життя всесвязующей стихії вогню, що живить зерно духу» [ 5 ], §185. Вогонь, викликаний до життя, не тільки стоншує весь організм людини, а й зобов'язує його підвищити відповідальність за все скоєне їм на новому шляху вдосконалення. Адже кожне усвідомлене слово Навчання наповнює людину енергією цієї вищої стихії.

Нещодавно в кузбасівській реріховськой газеті «Світло Ранкової Зірки» були надруковані фрагменти записів Б.Н.Абрамова, зроблені ним в 1959 році і раніше недруковані 2 . Наведемо лише один параграф, текст якого говорить сам за себе:

«1959 рік. 138. (Квітень 14). Силу має Слово Моє, надіслане вам і сприйняте вами. Ця міць викристалізовану думки відображена в Ученні даному. Повторення Його звільняє цю силу приховану слова і робить її надбанням читає серця. Чи не мозком, але серцем сприймається цей вогонь. І тоді це читання серцем супроводжується сяйвом аури, уявляю за ступенем поглибленої та сили вогняного процесу. Навіть повторення Навчання в собі примножує міць духу. Добре запомненное і навіть вивчене напам'ять те чи інше положення з Учення зростає в силі впливу на вогненну сутність людини, бо Вчення це - від вогню і сяє вогнями кристалізованої думки. Немов би огненні кристали думки безсмертної зібрані в рядках Його і відображені назавжди. Ось чому так наполегливо Кажу про повторення. Досвідчений мандрівник вічного шляху в Безмежність розуміє, який скарб дано людині Ученням Життя, і черпає з нього невпинно, не втому удаваними повтореннями і повторними зануреннями свідомості в мудрість століть. Чи не вичерпається Світлоносний Джерело, бо дано на століття, на тисячоліття служити насиченню духу вогнем. Зробіть досвід: взявши улюблене положення з Учення, поглиблено його повторюйте, думкою в нього проникаючи і серцем, і почує прилив нової сили, немов Луч Света стосується вас, силу несе і Вогонь. Тому Кажу, бережіть перлини ці, як вогняне скарб, що живить тіло Світу. Так! Так! Так! Безсмертна Тріада харчується цим Світлом - Вогнем, і людина, що знайшов цей невичерпне Джерело вогненних струменів світлоносних, вже не буде прагнути повік. Мостом щастя в царство вічного Світла називаємо Вчення Життя. Воно так і є. Досвід покаже, наскільки життєві ці слова і як практичні в застосуванні яром. Багато дано, багато, багато більше того, що вміщує свідомість сучасної людини, але дано на століття, на майбутнє, на всю Манвантара, на цілу расу, на зміну йде колишньою. Тому черпайте, не боячись, що вичерпається Джерело, і чим більше черпнёте, тим вогненним буде струмінь і багатше. Серцем вчіться читати, але не очима. Світлоносним Називаємо таке читання. Дуже корисно воно і поживно дуже. І добре при читанні цьому духом відмовлятися від трьох, в дусі поверх трьох піднімаючись. Думка вогненна - поверх тіла, поверх почуттів, поверх думок поточних, земних. І тоді можна говорити про процес перенесення Буття в думка. Думка про простий підошві, речах і справах минущих, що не буде зразком думки безсмертної і вічної, скороминущої століттями. Не минуться Слова Владики, запёчатлённие в Вогненних Завітах, бо від вічності ці Слова. Ними харчуючись і їх вогнем тіло Світу своє насичуючи, безсмертним стає дух, безсмертя своє усвідомили. Вогняний Напій життя смертним Даю, щоб безсмертними себе усвідомили, прийнявши Його духом і серцем. На чуйне вухо шепну - вічно б'є струмінь життєдайного Джерела Життя доступна для духу завжди, бо б'є вогненної струменем ніколи не вмираючої Життя. Знайшов її, велике твоє щастя! Сказав: "Не замовкни, що не Залишу". І ці слова Повторю того, хто знайшов. Так свідоме полнострунное поглиблене устремління до Єдиного Джерела і Фокусу Світу без відповіді не залишиться ніколи, бо близьким стає Владика спрямованість вогненному духу ».

На цьому ми завершуємо наш короткий нарис про Живій Етиці і вважаємо, що все вищесказане дозволяє зробити висновок, що Вчення Живої Етики має пріоритетне значення в порівнянні з Теософією Блаватської і Вченням Храму. І в той же час, виходячи з єдності основ, з того, що всі три Навчання доповнюють один одного, треба вивчати і теософія, і Учение Храма. І ми не помилимося, якщо скажемо, що всі три Навчання являють собою своєрідну «ударну силу», що повинна повідомити людству «необхідний внутрішній імпульс для нової Раси» (Учение Храма).

Про єдину, живого зв'язку всіх гілок Навчання Братства Світла говорить багато. Зокрема, збулося пророцтво, дане О.І.Реріх ще в 1931 році про новий цикл активності Храму Людства. Їй тоді було сказано, що цей Центр в Каліфорнії «отримає розвиток після 1997 року» [ 8 ], С. 632. І дійсно, починаючи з 1997 року, щорічні послання великого Учителя Світу Іларіона, звернені до зборів членів Храму, є і для реріховцев Росії (завдяки журналу «Дельфис») прекрасними надихаючими настановами, які зміцнюють нашу внутрішню зв'язок з Братством Світу.

Ми визнаємо, що освоєння цієї рятівної і по-своєму єдиної «сили» знаходиться у нас, в Росії, ще на початковій стадії. І це перш за все тому, що справжнє розуміння Живої Етики, як «Вузлового Навчання» Братства Світу - цієї «науки в її вищому вираженні», невіддільне від застосування його людиною в житті, від розуміння істинно вогняного змісту його і ступеня «свідомого полнострунного поглибленого устремління до Єдиного Джерела і Фокусу Світу ». Тим самим, інакше кажучи, розуміння і застосування його - строго індивідуально і залежить від міри особистої відповідальності кожного.

Звичайно, поширення ідей Вчення Живої Етики неминуче, бо вони відповідають законам еволюції Всесвіту. Вони поширюються не тільки через опублікування праць Вчення. Небеса не мовчать. Великі Вчителі Світу постійно насичують простір думками, «співзвучними еволюційному ступені, досягнутої людством». «Ідеї Навчання наповнюють простір і як би носяться в повітрі». У Живої Етики це називається «цементуванням простору». «Заклики простору досягають багатьох сердець, і в різних куточках земної кулі люди починають говорити і висловлювати однакові думки, вони служать об'єднанню людства в одну сім'ю і готують грунт для прийдешніх змін в світі» [ 1 ], Х, 478.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация