Велика китайська стіна

  1. Опис Великої Китайської стіни
  2. Будівництво Періоду династії Цинь
  3. Наступні перетворення Великої Китайської Стіни
  4. Будівництво Стіна під час династії Мін
  5. Велика Китайська Стіна після падіння Мін
  6. нинішній стан
  7. Як дістатися
  8. Чим зайнятися
  9. Де зупинитися
  10. питання безпеки

Опис Великої Китайської стіни

Опис Великої Китайської стіни

Велика китайська стіна можливо є найбільш впізнаваним символом Китаю і його довгої і яскравою історії. Вона фактично складається з численних стін і укріплень, багато з яких розташовані паралельні один одному. Спочатку система укріплень була задумана імператором Цинь Ши Хуангом або Шихуанді (приблизно 259-210 рр. До н. Е.) Як засіб запобігання вторгнень варварських кочівників в Китайську імперію. Велика китайська стіна є одним з наймасштабніших будівельних проектів, коли-небудь завершених в історії Китаю і всього світу. Найвідоміша і найбільш збереглася секція Великої стіни була побудована в XIV-XVII століттях, за часів династії Мін (1368-1644). Хоча Велика китайська стіна ніколи фактично не перешкоджала проникненню загарбників в Китай, вона стала функціонувати швидше як психологічний бар'єр між китайською цивілізацією і світом і залишається потужним символом сили країни.

Будівництво Періоду династії Цинь

Будівництво Періоду династії Цинь

Хоча початок Великої Китайської стіни можна простежити до третього століття до нашої ери, багато з укріплень, включених в стіну, датуються сотнями років тому, коли Китай був розділений на кілька окремих царств під час так званого періоду Воюючих царств. Приблизно в 220 році до нашої ери Цинь Ши Хуан, перший імператор об'єднаного Китаю, розпорядився видалити колишні зміцнення між державами, а ряд існуючих стін уздовж північного кордону об'єднав в єдину систему, яка мало кінцеву протяженість більш ніж 10 000 чи або 21 196 кілометрів для захисту Китаю від нападів з півночі.
Коли імператор Цінь Ши Хуан наказав побудувати Велику китайську стіну близько 221 м до н.е., робоча сила, яка побудувала стіну, полягала в основному із солдатів і засуджених. Кажуть, що під час будівництва стіни загинуло 400 000 чоловік. Багато з цих робочих були поховані всередині самої стіни. Тому до цих пір існую повір'я і легенди про душах убитих, які бродять навколо своїх могил.
Будівництво «Ван Лі Чан Чен», або Стіни довжиною в 10 000 Лі, було одним з найбільш амбітних будівельних проектів, коли-небудь проводилися будь цивілізацією. Відомий китайський генерал Мен Тянь керував проектом і, як говорили, використовував як робочу силу величезну армію солдатів, засуджених і простолюдинів. Зроблений в основному з землі і каменю, стіна тягнулася від порту Китайського моря в Шанхайгуане більш ніж в 4800 кілометрах на захід від провінції Ганьсу. У деяких стратегічних областях секції стіни перекривалися для максимальної безпеки (включаючи відрізок від Бадалінга на північ від Пекіна, яке пізніше було відновлено династією Мін). Підстава стіни складали від 5 до 15 метрів, а в висоти досягало 5 10 метрів. Зубці досягали 4 метрів у висоту. Вежі розташовувалися так, що були в видимості один від одного. Солдати, що служили в цих сторожових вежах, могли запалити вогні для попередження про наближення ворога.

Наступні перетворення Великої Китайської Стіни

Наступні перетворення Великої Китайської Стіни

Зі смертю Цинь Ши Хуан і падінням династії Цинь велика частина Великої стіни впала в непридатність. Після падіння династії Хань (206 р до н.е.-220 н.е.) ряд прикордонних племен захопив контроль над північним Китаєм. Найпотужнішою з них була династія Північного Вей (386-535 рр. Н.е.), яка ремонтувала і розширила існуючу стіну для захисту від нападів інших племен. Царство Бей Ци (550-577) побудувало або відремонтувало більше 1400 кілометрів стіни. Недовговічна, але ефективна династія Суй (581-618) кілька разів ремонтувала і розширила Велику Китайську стіну.
З падінням Сунь і зростанням династії Тан (618-907 рр.) Велика стіна втратила своє значення як зміцнення, оскільки Китай переміг плем'я Туджи на півночі і розширився кордону Китаю далі на північ від стіни і старого кордону. Під час династії Сун (960-1279) китайці були змушені піти під загрозою з боку народів Ляо і Цзінь на півночі, які захопили багато районів по обидва боки Великого китайського муру. Могутня монгольської династія Юань (1206-1368), створена Чингісханом, в кінцевому підсумку контролювала весь Китай, частини Азії і частини Європи. Хоча Велика китайська стіна не мала великого значення для монголів в якості військової фортифікації, солдати були призначені на стіну, щоб захистити купців і караванів, які подорожують по прибутковим торгових шляхах, встановленим в цей період.

Будівництво Стіна під час династії Мін

Незважаючи на свою довгу історію, Велика китайська стіна, як вона існує сьогодні, була побудована головним чином за часів могутньої династії Мін (1368-1644). Як і монголи, ранні правителі Мін були мало зацікавлені в будівництві прикордонних укріплень, а будівництво стін було обмежено до кінця 15 століття. У 1421 році імператор Мінг Юнгл оголосив нову столицю Китаю, Пекін, на місці колишнього монгольського міста Даду. Під сильною рукою правителів Мін процвітала китайська культура, і в цей період були побудовані доповнення до Великої китайської стіни, включаючи мости, храми і пагоди. Будівництво Великої стіни, як відомо, сьогодні почалося близько 1474. Після початкового етапу територіальної експансії правителі Мін зайняли в основному оборонну позицію, і їх реформація і розширення Великої китайської стіни зіграли ключову роль в цій стратегії.
Стіна Мін простягалася від річки Ялу в провінції Ляонін до східного берега річки Таолай в провінції Ганьсу і пробиралася зі сходу на захід через сьогоднішні Ляонін, Хебей, Тяньцзінь, Пекін, Внутрішню Монголію, Шаньсі, Шеньсі, Нінся і Ганьсу.
Починаючи із заходу від перевалу Юйонг, Велика стіна була розділена на південну і північну лінії, відповідно названі Внутрішніми і Зовнішніми Стінами. Стратегічні «проходи» (т. Е. Фортеці) і ворота були встановлені вздовж стіни, що проходять по Юйонгу, Даоме і Ціньгуну, найближче до Пекіну, були названі «Три внутрішніх проходу», а далі на захід були Яньмен, Нінва і Піанту, «Три зовнішніх проходу». Всі шість проходів були захищені гарнізонами під час періоду Мін і вважалися життєво важливими для захисту столиці.

Велика Китайська Стіна після падіння Мін

В середині 17 століття маньчжури з центральної і південної Маньчжурії прорвалися через Велику китайську стіну і вторглися в Пекін, що в кінцевому підсумку призвело до падіння династії Мін і початку династії Цин (Маньчжу) (1644-1912). У період між 18 і 20 століттями Велика китайська стіна стала найпоширенішою емблемою Китаю для західного світу і символом як фізичного, так і психологічного бар'єру Піднебесної від решти світу.
Сьогодні Велика стіна в цілому визнана одним з найбільш вражаючих архітектурних чудес в історії. У 1987 році ЮНЕСКО позначила Велику Китайську стіну об'єктом Всесвітньої спадщини, а популярне твердження, що з'явилося в 20-м столітті, говорить, що це єдина штучне будівлю, яку видно з космосу. Це звичайно не зовсім правда. Розгледіти Велику Китайську Стіну можна тільки з великими труднощами з низької орбіти (150 км над землею). За останні роки в різних точках були прокладені проїжджі дороги. Найвідоміша частина Великої китайської стіни - Бадалин, розташована в 70 км на північний захід від Пекіна. Ремонт стіни був проведений в кінці 1950-х років. Вона щодня приваблює тисячі китайських і іноземних туристів.

нинішній стан

Через природної ерозії і пошкодження місцевими селянами, які розбирали Велику Китайську Стіну на цеглу, близько 2000 кілометрів, або 30% Великої стіни Мін зникли. Набагато раніх ділянок Великої стіни династій пропали, багато в чому через ерозію. Внизу ми наведемо деякі ділянки найбільш відвідуваних ділянок стін.


Мутіаню (Mutianyu) - самий чудовий повністю відновлений розділ Великої Стіни
Цзіньшаньлінг (Jinshanling) - найпопулярніший маршрут по Великій Стіні, з найкрасивішою оригінальною архітектурою
Джіанкоу (Jiankou) - ділянка, який найбільше запечетлен на туристичних листівках. Він досить крутий і отже небезпечний
Найкрасивіший пішохідний маршрут: 1-денний тур від Цзіньшаньлінг (Jinshanling) до Сітатаі- (Simatai)
Комплексний класичний маршрут: 4-денна похід від Пекіна до Мутіаню
7-денна похід: від Хуанягуані до Мутіаню

Як дістатися

Бадалин
Зручно сісти на громадський автобус або приміську залізницю Пекіна.
На автобусі
Від автобусної станції Deshengmen, північного боку вражаючою старої вежі, сядьте на автобус № 877 до Бадалин (в одну сторону ¥ 12, карта метро доступна, а власники карток отримують знижку 60%). Останній автобус з Пекіна в Бадалин відправляється близько 12:00, останній автобус з Бадалин в Пекін близько 16:00, але в ці години автобуси дуже часті. Щоб повернутися назад, краще приїхати на півгодини раніше, якщо ви хочете сісти під час 1-годинної поїздки! Ця поїздка може бути дратівливою, з рухом по автостраді плюс самозваним гідом, читає лекції на китайській мові по мікрофону, але це найзручніший спосіб дістатися до Бадалин. Поїздка займає близько години. По дорозі до автобусу 877 люди спробують обдурити вас, щоб вони взяли приватні автобуси, які коштують дорожче і можуть навіть не поїхати в потрібне місце. Ігнорувати їх усіх.
потягом
Приміська залізниця Пекіна доходить до Бадалин зі станції Хуангтудянь (в 500 метрах від виходу G4 станції метро Huoying). Цей поїзд курсує один раз на годину або два, тому заздалегідь перевірте розклад на cnvol.com. Поїзд просторий і має дуже великі оглядові вікна, що дозволяють вам насолодитися захоплюючим видом на пейзажі і Велику стіну ще до того, як ви приїдете в Бадалин. Сядьте на ліво, коли поїзд відправляється з Пекіна, щоб отримати кращі види. Квитки коштують 6 ієн в одну сторону, їх потрібно купувати в той же день поїздки і тільки від станції відправлення. Якщо ви не можете знайти вільні місця, ви можете потусуватися в майже порожній вагоні-ресторані, в якому є кілька зручних кабін зі столами. Після прибуття на станцію Бадалин вам потрібно повернути ліворуч і пройти 800 метрів до входу в Велику китайську стіну. Поїздка займає 70 хвилин.
Mutianyu
Мутіанью (慕田峪 Mùtiányù) не так легко дістатися на громадському транспорті. Дістатися туди часто доводиться на таксі або на автобусі.
На автобусі
Сядьте на автобус № 936 від автовокзалу Дунчжимень (Dongzhimen) до Мутіанью. Автобуси ходять з 7:00 до 15:00. Остерігайтеся реклами на автобусній станції, яка спробує збити вас з пантелику, щоб змусити вас взяти таксі. З водієм автобуса підтвердіть, що автобус іде в Мутіанью, так як є кілька ліній # 936. Повернення на автобусі з Мутіанью в Донгжімен. Останній 936 автобус о 17:00.
Інший варіант автобуса зі станції автовокзалу Дунчжимень - сісти на автобус № 916 від станції автовокзалу Дунчжимень і зупинитися в транспортному центрі Huairou. Звідти знайдіть маршрутку до Мутіанью або візьміть таксі.
Вартість проїзду на автобусі становить 16 юань, але при наявності електронної пекінської транспортної карти (придбаної на будь-якій станції метро) очікуйте оплатити менше 5 юань.
тур групою
Рекомендований тур - Мубус. Це насправді просто шаттл, який забирає вас і відправляє назад в центр Пекіна. Низька вартість в 80 юанів.

Чим зайнятися

Пекін
Mutianyu
Один із запропонованих маршрутів: замовте поїздку в одну сторону вгору по гондолі до сторожової вежі № 14 і назад на тобоггане від сторожової вежі № 6. Це трохи дорожче, ніж поїздка в обидва кінці на гондолі або підйомнику / тобоггане, але це в основному прогулянка на спуску трохи більше 1 км з прекрасним видом на стіну, яка тягнеться вниз по схилу перед вами, тому легко на ногах і дає вам гарне почуття стіни.
Похід до Дикої Стіні. Від сторожової вежі 6 (крісельного підйомника) прямуйте на південь / схід до башти 1. Башта 1 - це вежа на вершині пагорба праворуч від вас, коли ви виходите з крісельного підйомника. Коли ви піднімаєтеся до цієї вежі, це здається кінцем ... Але тільки для боязких. Подивися в вікна. На південній стороні (де буде сонце) є абсолютно дикий і Непоновлення ділянку стіни. Повісьте вікно або стрибайте на старий ділянку стіни, і ви потрапляєте в захоплюючу подорож в «нетуристичний» стіну, про яку люди ніколи не говорять. Неймовірні старі руїни стін, прекрасна ізоляція, дикі перспективи, а головне: ваш власний, справжній досвід. Звідси ви можете продовжувати ходити і досліджувати дику стіну.
Мандрівник повідомляє, що цей похід можна зробити, коли ви сідаєте в туристичний автобус, щоб дістатися до Мутіанью (варіант 3), і відокремлюєтесь від групи автобусів після прибуття. Мандрівник скористався канатно-крісельної канатної дорогою, щоб піднятися і спуститися з пагорба. Якщо ви зробите це, один і той же ділянку стіни повинен бути пройдений двічі.
Похід від сторожової вежі № 14 до № 23. Як тільки ви опинитеся на стіні, якщо ви не боїтеся пройтися по чагарнику, і ваші туфлі трохи вхопилися, пройдіть повз відновленого ділянки і направте до найвищої місцевої сторожовій вежі (# 23). Ви будете дуже винагороджені за ваші зусилля! Поверніть наліво від вершини гондоли (вежа № 14) і підніміться до башти 23. Ви дізнаєтеся, коли минули вежу № 19, тому що перед вами буде 450 сходинок, що піднімаються по крутому схилу гори. У вежі № 20 ви, ймовірно, отримаєте безліч оплесків від продавця сувенірів за те, що він зробив круте сходження, і вона може навіть запропонувати сфотографуватися, після чого, звичайно, ви повинні будете переглянути її колекцію пам'ятних речей для продажу. Поруч з вежею № 20 стоїть табличка з написом «немає туристичної зони», але все ігнорують табличку, а прямо над табличкою є навіть продавці, які вмовляють вас купити їхні товари. Підніміться по сходах, і незабаром ви побачите ознаки незавершеного відновлення та обслуговування стіни. У вежі № 21 стіна різко повертає вліво, а місцевість трохи вирівнюється, а потім є ще один невеликий підйом до башти № 23, де присутня людина з табличкою з написом «останні закуски на 10 км». Потім починається захоплююча частина: відразу після вежі № 23 є табличка з написом «Небезпечно! Відвідувачів немає », що, звичайно, манить вас продовжувати. Тут обслуговування стіни припиняється, і ви бачите руїни найоригінальнішою стіни. Щітка заростає, і каміння зношені і підняті, але шлях досить широкий, щоб продовжувати (в основному) безпечно (на свій страх і ризик, звичайно). Протолкніте щітку приблизно на п'ять хвилин, і ви побачите чудовий вид на вежу № 24, першу з повністю не відновлених веж, стіна якої піднімається на вершину гори на відстані. Варто поїздки; якщо ви в помірній формі, очікуйте, що поїздка в обидва кінці від вежі № 14 займе від години до півтори години (плюс паузи, щоб віддихатися).
Губейкоу, Цзіньшаньлін і Сіматай
Похід з Цзіньшаньлін в Сіматай. Велика частина стіни на схід від Jinshanling теж не відновлена. Шлях від Цзіньшанлін до Сімат становить близько 10 км. Це значне збільшення відстані, але в більшій мірі зміна висоти, але ви будете винагороджені захоплюючими видами і хорошим днем ​​фізичних навантажень. Будьте готові провести на стіні від 2,5 години до 6 години, в залежності від вашого рівня фізичної підготовки, амбіцій і частоти фотосесій. Коли ви перебуваєте на півдорозі між двома ділянками, майже немає туристів. Насправді, більше іноземних туристів здійснюють цей похід, ніж місцеві китайські туристи. Необхідна зручне взуття і одяг, так як ви будете подорожувати пішки на рухомих цеглинах, іноді в поєднанні з крутими підйомами. Вода і закуски повинні бути у вашому рюкзаку. Але ви знайдете деяких місцевих продавців, що продають воду і іноді закуски на стіні. В середині цього походу колекціонери знову будуть заряджати вас, тому що ви входите в іншу частину стіни. Якщо ви йдете між розділами, ви мало що можете зробити, крім як повернути назад.
Zip-лінія. Коли ви спускаєтеся вниз з Сімат, ви можете знайти поштову лінію за 40 юань. Поїздка досягає приблизно 400 м, і над річкою. Він перенесе вас на іншу сторону річки і включає в себе коротку поїздку на човні назад, щоб зловити ваш наземний транспорт.

Де зупинитися

Mutianyu
У Хуайру, якщо ви запізнилися на автобус, поряд з магазинами можна знайти житло. Є офіс туристичної інформації, який залишається відкритим в звичайні робочі години, хоча він може здатися закритим через брак відвідувачів. Вони зможуть допомогти вам знайти житло, яке розповсюджується безкоштовно для в'їзду іноземців, якщо воно вам знадобиться. У прилеглому районі Янсі Нічний долини розташовано безліч невеликих лісових курортів, де за ніч на форелеве фермі можна заплатити близько 100 юань. Залишайтеся в долині напередодні ввечері, а вранці візьміть таксі прямо до одного з прилеглих ділянок Великої стіни.

питання безпеки

Прінесіть куртку від вітру або холоду в холодну пору року. Влітку вам Знадоби много води, но в найбільш відвідуваніх місцях є много продавців. Будьте Готові до возможности Раптовий, коротких, но Досить сильних гроз.
Чи не Залишани ніякіх слідів вашого візіту. Навіть якщо це не рідкість, не піддавайтеся бажанням додати своє ім'я до різьби на стіні або візьміть шматок стіни в якості сувеніра. Якщо ваші дії зашкодять стіну, влади цілком можуть вжити заходів з штрафами та іншими покараннями.
Відвідування як рекреаційний вид спорту в Китаї до цих пір не зовсім популярні, тому етикет перетину державних і приватних земель ще не встановлено. Пам'ятайте, що стіна в основному складається з бруду і каменів з поганою опорою, і ви самі по собі, якщо перебуваєте за межами обслуговуваних територій. Навіть якщо ви не йдете по стіні, ви знайдете кілька стежок для проходження, а в деяких місцях, де проходи Стіни є вертикальними, підступними і дуже небезпечними. Крім того, важко отримати чисту питну воду, а в деяких районах навіть не може бути води. Інші області матимуть штучні перешкоди, такі як дороги та автомагістралі. Погана картографія все ще залишається проблемою, оскільки карти розміром менше 1: 450 000 нелегко отримати через використання таких карт у військових цілях. Крім того, гіди, які знають області уздовж Великої стіни, нечисленні. Останній пункт, про який слід подумати про похід по Великій стіні, - це те, що в Китаї немає системи порятунку гірських / диких тварин. Ви будете самі по собі, якщо щось трапиться з вами.
Шахрайство - ошукали на автобусі, яке може зіпсувати вам день. Також намагайтеся уникати організованих турів на Велику китайську стіну вартістю 100-150 юань. Їх рекламують, наприклад, люди, які роздають листівки з Забороненому місту в Пекіні (реальне автобусне сполучення з Великою китайською стіною стоїть всього 20 юань!). Крім того, водій може просто зупинитися і відвезти вас до пункту призначення.

blog comments powered by

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация