Великий канон Андрія Критського | Православ'я і Світ

  1. Великий канон Андрія Критського Канон Андрія Критського - один з найбільших богослужбових текстів...
  2. Записи читання канону преподобного Андрія Критського
  3. Чому канон називається Великим?
  4. зміст канону
  5. Коли читається канон Андрія Критського
  6. 6 дивовижних фактів про канон Андрія Критського
  7. Відео про канон Андрія Критського:
  8. Великий канон Андрія Критського
  9. Текст Великого канону Андрія Критського, переклад, АУДІО
  10. Записи читання канону преподобного Андрія Критського
  11. Чому канон називається Великим?
  12. зміст канону
  13. Коли читається канон Андрія Критського
  14. 6 дивовижних фактів про канон Андрія Критського
  15. Відео про канон Андрія Критського:
  16. Великий канон Андрія Критського
  17. Текст Великого канону Андрія Критського, переклад, АУДІО
  18. Записи читання канону преподобного Андрія Критського
  19. Чому канон називається Великим?
  20. зміст канону
  21. Коли читається канон Андрія Критського
  22. 6 дивовижних фактів про канон Андрія Критського

Великий канон Андрія Критського

Канон Андрія Критського - один з найбільших богослужбових текстів - покаянний канон, що поєднує в собі переплетення образів Святого Письма, високу поезію і точний портрет людини.

Зміст статті

У перші чотири дні Великого поста на вечірньому богослужінні читається канон прп. Андрія Критського. Великий канон Андрія Критського - це диво всієї церковної гімнографії, це тексти дивовижної сили та краси. Починається він текстом, зверненим до Христа: «Звідки почну плакати окаянного мого житія діянь? Дещо чи покладу початок, Христе, нинішньому ридання? »- з чого ж почати мені каятися, адже це так важко.

«Гряди, окаянна душі, з тілом твоєю. Творець всіх ісповеждься ... »- дивовижні слова, тут і християнська антропологія, і аскетика: плоть теж повинна брати участь в покаянні, як невід'ємна частина людського єства.

»- дивовижні слова, тут і християнська антропологія, і аскетика: плоть теж повинна брати участь в покаянні, як невід'ємна частина людського єства

Текст Великого канону Андрія Критського, переклад, АУДІО

Повний текст Великого канону преподобного Андрія Критського

завантажити канон Андрія Критського в форматах

Записи читання канону преподобного Андрія Критського

Переклад російською мовою

Розбираємо текст канону - тлумачення важких місць

Роздуми над сторінками канону

Канон Андрія Критського в мистецтві

Проповіді після канону преподобного Андрія Критського

Про автора канону. Про Андрія Критському

У Великому каноні Андрія Критського мова йде про покаяння душі і про складний шлях душі у напрямку до Небесного Отця, до Бога. Автор канону писав його на схилі років, проживши довге і важке життя. Андрій Критський з'явився на світло в Сирії, в Дамаску. Він жив і трудився в Сирії, в Константинополі, на Криті. Ця поема присвячена покаяння його власної душі, але особиста історія пропущена через призму історії Старого і Нового Завіту. Великий християнський богослов і автор безлічі гімнів, святитель Андрій Критський відомий в більшій мірі завдяки покаянного канону, який читається під час Великого посту. При народженні Андрій Критський не міг говорити, причастившись в сім років Святих Таїн, він знайшов голос. Підлітком він вів аскетичне життя ченця в монастирі преподобного Сави Освяченого. Пізніше він став архідияконом при храмі Святої Софії в Константинополі. Його мощі були перенесені до Константинополя, але помер він на острові Лесбос, до кінця служачи Церкви і Господа.

Чому канон називається Великим?

Канон Андрія Критського містить близько 250 віршів, він досить великий за формою і непростий за змістом. В оригіналі канон Андрія Критського був написаний грецькою мовою, пізніше його перевели на церковнослов'янську мову, саме в такому вигляді ми чуємо його в храмі. Оскільки під час читання великого канону відбувається багато земних поклонів, може здатися, що прочитати канон важко в першу чергу фізично. Але суть канону святителя Андрія Критського, зрозуміло, не в фізичному, а в духовній праці. Існує багато перекладів канону Андрія Критського. Щоб розуміти не тільки зміст канону, а й його зміст, найкраще прочитати Святе Письмо. Вважається, що він найбільш повно розкриває весь жах гріха і страждання душі, ураженої ім.

зміст канону

Канон Андрія Критського розбитий на чотири частини. Це велике поетичне і богословське твір, яке готує віруючих до поприщу Великого посту. Адже суть посту не в обмеженні в їжі, а в духовному вправі, в тому, щоб навчитися покаяння і молитви. Після кожного невеликого вірша, за традицією, віруючі здійснюють земний уклін. Канон Андрія Критського складається з більш ніж 250 строф. Його текст знаходиться в Тріоді пісної. Великий канон Андрія Критського покладено на музику і виповнюється багатоголоссям.

Коли читається канон Андрія Критського

На першому тижні Великого посту протягом чотирьох днів в храмі читається покаянний канон Андрія Критського. У центрі Великого посту - зміна людини, зміна через покаяння. Без покаяння неможливе духовне життя і зростання людського духу. Каяття в гріху передбачає здійснити суд над самим собою, а судити себе складно, але необхідно, якщо мова йде про духовне зростання.

Багато християн, яких називають "неофітами", недавно повірили, приходять на богослужіння Великого посту. Їм здається важким вистояти тривалий покаянний богослужіння, яке говорить про покаянному і непростий шлях грішної людської душі до скоєння Творцеві. Практика читання канону бувала різною в різних стародавніх рукописах. Церква вирішила поділити канон на чотири частини, щоб поступово підготувати людину до великого покаяння. Якщо прочитати весь канон відразу, відчуття буде важким. Статут Церкви пропонує читати канон Андрія Критського по частинах. Але в четвер (або в середу ввечері) п'ятої седмиці Великого посту канон Андрія Критського читається знову, вже цілком. До цього моменту людина вже підготовлений до тривалого богослужіння зазвичай духовно. Як приклад великого покаяння читається житіє Марії Єгипетської. Адже саме Марія Єгипетська досягла святості, витримавши великий подвиг покаяння. Канон Андрія Критського нагадує нам про силу Божої благодаті, яка очищає будь-яке серце. Навіть те, що, здавалося б, остаточно загрузло в гріхах.

Навіть те, що, здавалося б, остаточно загрузло в гріхах

Канон Андрія Критського можна читати і вдома. Молитвослов як книга з'явився тільки в VIII столітті. У стародавні часи канон Андрія Критського читали і вдома, тим більше, в зв'язку з величезною кількістю перекладів, можна уточнити суть фраз, які незрозумілі церковнослов'янською мовою. Якщо немає можливості прийти в храм, краще прочитати канон Андрія Критського будинку, чому не прочитати зовсім. Це буде цілком доречно. Читати канон в келійною молитві в інший час, не тільки в період Великого посту, також допускається. Почуття покаяння перед Господом, бажання очиститися від гріха повинно супроводжувати християнина не тільки в певну пору року.

6 дивовижних фактів про канон Андрія Критського

Великий покаянний канон - нескінченний привід для подиву. А ви знаєте, що раніше його читали зовсім не в ті дні посту, що зараз? Більш того, що з Великим постом його створення взагалі не пов'язано? І ще - ви уявляєте, скільки тривала церковна служба в VII столітті?

1. Великий покаянний канон - не єдине твір святого Андрія Критського, йому також належать канони на головні візантійські церковні свята. Всього канонів, приписуваних перу святого Андрія Критського - понад сімдесят.

2. Святий Андрій Критський був не тільки проповідником (йому належить цілий ряд «слів» -проповедей) і гімнографії, а й мелодії. Тобто розспіви, на які виконувалися слова канону, теж спочатку були придумані їм.

3. Святого Андрія Критського вважають винахідником самої форми девятічастного канону - жанру церковної поезії, своєрідною поеми-гімну. Як жанр канон прийшов на зміну Кондаков, який в давнину також був многострофной поемою.

Взагалі ж богослужіння того часу відрізнялися набагато більшою протяжністю. Так, Великий покаянний канон - аж ніяк не самий просторий в творчості Андрія Критського. І, наприклад, тільки в тому ж VII столітті, коли святитель почав проповідувати, імовірно склалася форма шестипсалм'я. До того ж під час служби Псалтир прочитувалась повністю.

4. До XIV століття на Русі дотримувалися Студійського уставу, який наказував співати Великий покаянний канон на П'ятій седмиці Великого поста . Іноді канон при цьому дробили на частини, іноді - він цілком входив до складу недільної церковної служби. Традиція співати канон частинами в перші чотири дні Великого посту передбачена в Єрусалимському статуті.

Коли в XIV столітті Російська Церква перейшла на Єрусалимський статут, вона сприйняла, відповідно, і цю традицію. Традиція читати канон в четвер п'ятої седмиці має пізніше походження.

5. Спочатку ж Великий покаянний канон взагалі не пов'язаний з часом і богослужіннями Чотиридесятниці. Частина дослідників вважає, що цей твір святого Андрія виникло як його передсмертна автобіографія, як покаяння за участь в лжесобора 712 року. Тоді під тиском імператора-єресіарха в числі інших учасників святитель підписав засудження рішень VI Вселенського Собору.

Уже через рік імператор змінився, і всі учасники зборів принесли покаяння, особливо поставивши свої підписи під документами Вселенського Собору. Але, мабуть, минулий вчинок не давав святому спокою. І тоді він створює свою велику поему про людський покаянні і шляху людини до Бога.

6. Частини, на які ділиться Великий покаянний канон при виконанні на першій седмиці Великого посту, по-грецьки називаються «мефімони». Однак в російській побуті це слово часто вимовляли як «ефімони». Поїздка героя на «ефімони» описана в романі І.С. Шмельова «Літо Господнє».

Автор: Дар'я Менделєєва

Відео про канон Андрія Критського:

Великий канон Андрія Критського

Канон Андрія Критського - один з найбільших богослужбових текстів - покаянний канон, що поєднує в собі переплетення образів Святого Письма, високу поезію і точний портрет людини.

Зміст статті

У перші чотири дні Великого поста на вечірньому богослужінні читається канон прп. Андрія Критського. Великий канон Андрія Критського - це диво всієї церковної гімнографії, це тексти дивовижної сили та краси. Починається він текстом, зверненим до Христа: «Звідки почну плакати окаянного мого житія діянь? Дещо чи покладу початок, Христе, нинішньому ридання? »- з чого ж почати мені каятися, адже це так важко.

«Гряди, окаянна душі, з тілом твоєю. Творець всіх ісповеждься ... »- дивовижні слова, тут і християнська антропологія, і аскетика: плоть теж повинна брати участь в покаянні, як невід'ємна частина людського єства.

»- дивовижні слова, тут і християнська антропологія, і аскетика: плоть теж повинна брати участь в покаянні, як невід'ємна частина людського єства

Текст Великого канону Андрія Критського, переклад, АУДІО

Повний текст Великого канону преподобного Андрія Критського

завантажити канон Андрія Критського в форматах

Записи читання канону преподобного Андрія Критського

Переклад російською

Розбираємо текст канону - тлумачення важких місць

Роздуми над сторінками канону

Канон Андрія Критського в мистецтві

Проповіді після канону преподобного Андрія Критського

Про автора канону. Про Андрія Критському

У Великому каноні Андрія Критського мова йде про покаяння душі і про складний шлях душі у напрямку до Небесного Отця, до Бога. Автор канону писав його на схилі років, проживши довге і важке життя. Андрій Критський з'явився на світло в Сирії, в Дамаску. Він жив і трудився в Сирії, в Константинополі, на Криті. Ця поема присвячена покаяння його власної душі, але особиста історія пропущена через призму історії Старого і Нового Завіту. Великий християнський богослов і автор безлічі гімнів, святитель Андрій Критський відомий в більшій мірі завдяки покаянного канону, який читається під час Великого посту. При народженні Андрій Критський не міг говорити, причастившись в сім років Святих Таїн, він знайшов голос. Підлітком він вів аскетичне життя ченця в монастирі преподобного Сави Освяченого. Пізніше він став архідияконом при храмі Святої Софії в Константинополі. Його мощі були перенесені до Константинополя, але помер він на острові Лесбос, до кінця служачи Церкви і Господа.

Чому канон називається Великим?

Канон Андрія Критського містить близько 250 віршів, він досить великий за формою і непростий за змістом. В оригіналі канон Андрія Критського був написаний грецькою мовою, пізніше його перевели на церковнослов'янську мову, саме в такому вигляді ми чуємо його в храмі. Оскільки під час читання великого канону відбувається багато земних поклонів, може здатися, що прочитати канон важко в першу чергу фізично. Але суть канону святителя Андрія Критського, зрозуміло, не в фізичному, а в духовній праці. Існує багато перекладів канону Андрія Критського. Щоб розуміти не тільки зміст канону, а й його зміст, найкраще прочитати Святе Письмо. Вважається, що він найбільш повно розкриває весь жах гріха і страждання душі, ураженої ім.

зміст канону

Канон Андрія Критського розбитий на чотири частини. Це велике поетичне і богословське твір, яке готує віруючих до поприщу Великого посту. Адже суть посту не в обмеженні в їжі, а в духовному вправі, в тому, щоб навчитися покаяння і молитви. Після кожного невеликого вірша, за традицією, віруючі здійснюють земний уклін. Канон Андрія Критського складається з більш ніж 250 строф. Його текст знаходиться в Тріоді пісної. Великий канон Андрія Критського покладено на музику і виповнюється багатоголоссям.

Коли читається канон Андрія Критського

На першому тижні Великого посту протягом чотирьох днів в храмі читається покаянний канон Андрія Критського. У центрі Великого посту - зміна людини, зміна через покаяння. Без покаяння неможливе духовне життя і зростання людського духу. Каяття в гріху передбачає здійснити суд над самим собою, а судити себе складно, але необхідно, якщо мова йде про духовне зростання.

Багато християн, яких називають "неофітами", недавно повірили, приходять на богослужіння Великого посту. Їм здається важким вистояти тривалий покаянний богослужіння, яке говорить про покаянному і непростий шлях грішної людської душі до скоєння Творцеві. Практика читання канону бувала різною в різних стародавніх рукописах. Церква вирішила поділити канон на чотири частини, щоб поступово підготувати людину до великого покаяння. Якщо прочитати весь канон відразу, відчуття буде важким. Статут Церкви пропонує читати канон Андрія Критського по частинах. Але в четвер (або в середу ввечері) п'ятої седмиці Великого посту канон Андрія Критського читається знову, вже цілком. До цього моменту людина вже підготовлений до тривалого богослужіння зазвичай духовно. Як приклад великого покаяння читається житіє Марії Єгипетської. Адже саме Марія Єгипетська досягла святості, витримавши великий подвиг покаяння. Канон Андрія Критського нагадує нам про силу Божої благодаті, яка очищає будь-яке серце. Навіть те, що, здавалося б, остаточно загрузло в гріхах.

Навіть те, що, здавалося б, остаточно загрузло в гріхах

Канон Андрія Критського можна читати і вдома. Молитвослов як книга з'явився тільки в VIII столітті. У стародавні часи канон Андрія Критського читали і вдома, тим більше, в зв'язку з величезною кількістю перекладів, можна уточнити суть фраз, які незрозумілі церковнослов'янською мовою. Якщо немає можливості прийти в храм, краще прочитати канон Андрія Критського будинку, чому не прочитати зовсім. Це буде цілком доречно. Читати канон в келійною молитві в інший час, не тільки в період Великого посту, також допускається. Почуття покаяння перед Господом, бажання очиститися від гріха повинно супроводжувати християнина не тільки в певну пору року.

6 дивовижних фактів про канон Андрія Критського

Великий покаянний канон - нескінченний привід для подиву. А ви знаєте, що раніше його читали зовсім не в ті дні посту, що зараз? Більш того, що з Великим постом його створення взагалі не пов'язано? І ще - ви уявляєте, скільки тривала церковна служба в VII столітті?

1. Великий покаянний канон - не єдине твір святого Андрія Критського, йому також належать канони на головні візантійські церковні свята. Всього канонів, приписуваних перу святого Андрія Критського - понад сімдесят.

2. Святий Андрій Критський був не тільки проповідником (йому належить цілий ряд «слів» -проповедей) і гімнографії, а й мелодії. Тобто розспіви, на які виконувалися слова канону, теж спочатку були придумані їм.

3. Святого Андрія Критського вважають винахідником самої форми девятічастного канону - жанру церковної поезії, своєрідною поеми-гімну. Як жанр канон прийшов на зміну Кондаков, який в давнину також був многострофной поемою.

Взагалі ж богослужіння того часу відрізнялися набагато більшою протяжністю. Так, Великий покаянний канон - аж ніяк не самий просторий в творчості Андрія Критського. І, наприклад, тільки в тому ж VII столітті, коли святитель почав проповідувати, імовірно склалася форма шестипсалм'я. До того ж під час служби Псалтир прочитувалась повністю.

4. До XIV століття на Русі дотримувалися Студійського уставу, який наказував співати Великий покаянний канон на П'ятій седмиці Великого поста . Іноді канон при цьому дробили на частини, іноді - він цілком входив до складу недільної церковної служби. Традиція співати канон частинами в перші чотири дні Великого посту передбачена в Єрусалимському статуті.

Коли в XIV столітті Російська Церква перейшла на Єрусалимський статут, вона сприйняла, відповідно, і цю традицію. Традиція читати канон в четвер п'ятої седмиці має пізніше походження.

5. Спочатку ж Великий покаянний канон взагалі не пов'язаний з часом і богослужіннями Чотиридесятниці. Частина дослідників вважає, що цей твір святого Андрія виникло як його передсмертна автобіографія, як покаяння за участь в лжесобора 712 року. Тоді під тиском імператора-єресіарха в числі інших учасників святитель підписав засудження рішень VI Вселенського Собору.

Уже через рік імператор змінився, і всі учасники зборів принесли покаяння, особливо поставивши свої підписи під документами Вселенського Собору. Але, мабуть, минулий вчинок не давав святому спокою. І тоді він створює свою велику поему про людський покаянні і шляху людини до Бога.

6. Частини, на які ділиться Великий покаянний канон при виконанні на першій седмиці Великого посту, по-грецьки називаються «мефімони». Однак в російській побуті це слово часто вимовляли як «ефімони». Поїздка героя на «ефімони» описана в романі І.С. Шмельова «Літо Господнє».

Автор: Дар'я Менделєєва

Відео про канон Андрія Критського:

Великий канон Андрія Критського

Канон Андрія Критського - один з найбільших богослужбових текстів - покаянний канон, що поєднує в собі переплетення образів Святого Письма, високу поезію і точний портрет людини.

Зміст статті

У перші чотири дні Великого поста на вечірньому богослужінні читається канон прп. Андрія Критського. Великий канон Андрія Критського - це диво всієї церковної гімнографії, це тексти дивовижної сили та краси. Починається він текстом, зверненим до Христа: «Звідки почну плакати окаянного мого житія діянь? Дещо чи покладу початок, Христе, нинішньому ридання? »- з чого ж почати мені каятися, адже це так важко.

«Гряди, окаянна душі, з тілом твоєю. Творець всіх ісповеждься ... »- дивовижні слова, тут і християнська антропологія, і аскетика: плоть теж повинна брати участь в покаянні, як невід'ємна частина людського єства.

»- дивовижні слова, тут і християнська антропологія, і аскетика: плоть теж повинна брати участь в покаянні, як невід'ємна частина людського єства

Текст Великого канону Андрія Критського, переклад, АУДІО

Повний текст Великого канону преподобного Андрія Критського

завантажити канон Андрія Критського в форматах

Записи читання канону преподобного Андрія Критського

Переклад російською

Розбираємо текст канону - тлумачення важких місць

Роздуми над сторінками канону

Канон Андрія Критського в мистецтві

Проповіді після канону преподобного Андрія Критського

Про автора канону. Про Андрія Критському

У Великому каноні Андрія Критського мова йде про покаяння душі і про складний шлях душі у напрямку до Небесного Отця, до Бога. Автор канону писав його на схилі років, проживши довге і важке життя. Андрій Критський з'явився на світло в Сирії, в Дамаску. Він жив і трудився в Сирії, в Константинополі, на Криті. Ця поема присвячена покаяння його власної душі, але особиста історія пропущена через призму історії Старого і Нового Завіту. Великий християнський богослов і автор безлічі гімнів, святитель Андрій Критський відомий в більшій мірі завдяки покаянного канону, який читається під час Великого посту. При народженні Андрій Критський не міг говорити, причастившись в сім років Святих Таїн, він знайшов голос. Підлітком він вів аскетичне життя ченця в монастирі преподобного Сави Освяченого. Пізніше він став архідияконом при храмі Святої Софії в Константинополі. Його мощі були перенесені до Константинополя, але помер він на острові Лесбос, до кінця служачи Церкви і Господа.

Чому канон називається Великим?

Канон Андрія Критського містить близько 250 віршів, він досить великий за формою і непростий за змістом. В оригіналі канон Андрія Критського був написаний грецькою мовою, пізніше його перевели на церковнослов'янську мову, саме в такому вигляді ми чуємо його в храмі. Оскільки під час читання великого канону відбувається багато земних поклонів, може здатися, що прочитати канон важко в першу чергу фізично. Але суть канону святителя Андрія Критського, зрозуміло, не в фізичному, а в духовній праці. Існує багато перекладів канону Андрія Критського. Щоб розуміти не тільки зміст канону, а й його зміст, найкраще прочитати Святе Письмо. Вважається, що він найбільш повно розкриває весь жах гріха і страждання душі, ураженої ім.

зміст канону

Канон Андрія Критського розбитий на чотири частини. Це велике поетичне і богословське твір, яке готує віруючих до поприщу Великого посту. Адже суть посту не в обмеженні в їжі, а в духовному вправі, в тому, щоб навчитися покаяння і молитви. Після кожного невеликого вірша, за традицією, віруючі здійснюють земний уклін. Канон Андрія Критського складається з більш ніж 250 строф. Його текст знаходиться в Тріоді пісної. Великий канон Андрія Критського покладено на музику і виповнюється багатоголоссям.

Коли читається канон Андрія Критського

На першому тижні Великого посту протягом чотирьох днів в храмі читається покаянний канон Андрія Критського. У центрі Великого посту - зміна людини, зміна через покаяння. Без покаяння неможливе духовне життя і зростання людського духу. Каяття в гріху передбачає здійснити суд над самим собою, а судити себе складно, але необхідно, якщо мова йде про духовне зростання.

Багато християн, яких називають "неофітами", недавно повірили, приходять на богослужіння Великого посту. Їм здається важким вистояти тривалий покаянний богослужіння, яке говорить про покаянному і непростий шлях грішної людської душі до скоєння Творцеві. Практика читання канону бувала різною в різних стародавніх рукописах. Церква вирішила поділити канон на чотири частини, щоб поступово підготувати людину до великого покаяння. Якщо прочитати весь канон відразу, відчуття буде важким. Статут Церкви пропонує читати канон Андрія Критського по частинах. Але в четвер (або в середу ввечері) п'ятої седмиці Великого посту канон Андрія Критського читається знову, вже цілком. До цього моменту людина вже підготовлений до тривалого богослужіння зазвичай духовно. Як приклад великого покаяння читається житіє Марії Єгипетської. Адже саме Марія Єгипетська досягла святості, витримавши великий подвиг покаяння. Канон Андрія Критського нагадує нам про силу Божої благодаті, яка очищає будь-яке серце. Навіть те, що, здавалося б, остаточно загрузло в гріхах.

Навіть те, що, здавалося б, остаточно загрузло в гріхах

Канон Андрія Критського можна читати і вдома. Молитвослов як книга з'явився тільки в VIII столітті. У стародавні часи канон Андрія Критського читали і вдома, тим більше, в зв'язку з величезною кількістю перекладів, можна уточнити суть фраз, які незрозумілі церковнослов'янською мовою. Якщо немає можливості прийти в храм, краще прочитати канон Андрія Критського будинку, чому не прочитати зовсім. Це буде цілком доречно. Читати канон в келійною молитві в інший час, не тільки в період Великого посту, також допускається. Почуття покаяння перед Господом, бажання очиститися від гріха повинно супроводжувати християнина не тільки в певну пору року.

6 дивовижних фактів про канон Андрія Критського

Великий покаянний канон - нескінченний привід для подиву. А ви знаєте, що раніше його читали зовсім не в ті дні посту, що зараз? Більш того, що з Великим постом його створення взагалі не пов'язано? І ще - ви уявляєте, скільки тривала церковна служба в VII столітті?

1. Великий покаянний канон - не єдине твір святого Андрія Критського, йому також належать канони на головні візантійські церковні свята. Всього канонів, приписуваних перу святого Андрія Критського - понад сімдесят.

2. Святий Андрій Критський був не тільки проповідником (йому належить цілий ряд «слів» -проповедей) і гімнографії, а й мелодії. Тобто розспіви, на які виконувалися слова канону, теж спочатку були придумані їм.

3. Святого Андрія Критського вважають винахідником самої форми девятічастного канону - жанру церковної поезії, своєрідною поеми-гімну. Як жанр канон прийшов на зміну Кондаков, який в давнину також був многострофной поемою.

Взагалі ж богослужіння того часу відрізнялися набагато більшою протяжністю. Так, Великий покаянний канон - аж ніяк не самий просторий в творчості Андрія Критського. І, наприклад, тільки в тому ж VII столітті, коли святитель почав проповідувати, імовірно склалася форма шестипсалм'я. До того ж під час служби Псалтир прочитувалась повністю.

4. До XIV століття на Русі дотримувалися Студійського уставу, який наказував співати Великий покаянний канон на П'ятій седмиці Великого поста . Іноді канон при цьому дробили на частини, іноді - він цілком входив до складу недільної церковної служби. Традиція співати канон частинами в перші чотири дні Великого посту передбачена в Єрусалимському статуті.

Коли в XIV столітті Російська Церква перейшла на Єрусалимський статут, вона сприйняла, відповідно, і цю традицію. Традиція читати канон в четвер п'ятої седмиці має пізніше походження.

5. Спочатку ж Великий покаянний канон взагалі не пов'язаний з часом і богослужіннями Чотиридесятниці. Частина дослідників вважає, що цей твір святого Андрія виникло як його передсмертна автобіографія, як покаяння за участь в лжесобора 712 року. Тоді під тиском імператора-єресіарха в числі інших учасників святитель підписав засудження рішень VI Вселенського Собору.

Уже через рік імператор змінився, і всі учасники зборів принесли покаяння, особливо поставивши свої підписи під документами Вселенського Собору. Але, мабуть, минулий вчинок не давав святому спокою. І тоді він створює свою велику поему про людський покаянні і шляху людини до Бога.

6. Частини, на які ділиться Великий покаянний канон при виконанні на першій седмиці Великого посту, по-грецьки називаються «мефімони». Однак в російській побуті це слово часто вимовляли як «ефімони». Поїздка героя на «ефімони» описана в романі І.С. Шмельова «Літо Господнє».

Автор: Дар'я Менделєєва

Відео про канон Андрія Критського:

Починається він текстом, зверненим до Христа: «Звідки почну плакати окаянного мого житія діянь?
Дещо чи покладу початок, Христе, нинішньому ридання?
Чому канон називається Великим?
А ви знаєте, що раніше його читали зовсім не в ті дні посту, що зараз?
Більш того, що з Великим постом його створення взагалі не пов'язано?
І ще - ви уявляєте, скільки тривала церковна служба в VII столітті?
Починається він текстом, зверненим до Христа: «Звідки почну плакати окаянного мого житія діянь?
Дещо чи покладу початок, Христе, нинішньому ридання?
Чому канон називається Великим?
А ви знаєте, що раніше його читали зовсім не в ті дні посту, що зараз?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация