Вибухи в Дніпропетровську. Рік по тому

Українців ось уже три роки намагаються привчити до існування в країні терористів

Рівно рік минув з того дня, коли мільйонний Дніпропетровськ був занурений в атмосферу страху і паніки. Протягом півтори години в місті вибухнули чотири закладені в сміттєві урни заряду. У новинах прозвучало незвичне для України слово "теракт". Втім, українців ось уже три роки намагаються привчити до існування в країні терористів. У 2010 році це було в Запоріжжі - "справа паламарів", які вже засуджені на 15 років. У 2011-му - "макіївські підривники" (двох засудили до восьми і 15 років в'язниці) і "васильківські терористи" (їх судять за підготовку теракту з метою знищення неіснуючого пам'ятника Леніну). Нарешті, 2012-й - Дніпропетровськ. Виникає питання: що це? Небувала хвиля тероризму на грунті бідності, рука спецслужб? Або все це одночасно?

Грім серед ясного неба

Вранці 27 квітня площа перед будівлями Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Дніпропетровської обласної ради була оточена співробітниками міліції , Які розташувалися за виставленим парканчиком. Пару десятків журналістів прийшли на запланований на цей день мітинг проти медреформи. Оскільки за парканчик людей не пропускали, які зібралися розташувалися в сквері неподалік. Небо було ясним, і коли через півгодини пролунав перший вибух, стало зрозуміло, що це не грім.

Преса моментально була на місці вибуху. Силовики в перші години після вибухів озвучували лише інформацію про кількість постраждалих і між собою перемовлялися : "Потрібно було ретельніше розслідувати вибух біля ЦУМу". Нагадаємо, що в 2011 році в результаті вибуху урни загинув випадковий перехожий. Прокуратура тоді запевняла, що повторних вибухів не буде. В цілому, після цього горезвісні "парканчики" вже стали звично виникати при будь-якому мало-мальськи значущу скупченні народу біля будівель міськради, облдержадміністрації, прокуратури .

Травнева лихоманка

Весь наступний після вибухів місяць Дніпропетровськ буквально лихоманило. Все правоохоронці працювали в авральному режимі: обшуки, допити, розслідування. Тисячі дніпропетровців досі як страшний сон згадують допити, обшуки, і інші малоприємні заходи в рамках розслідування справи про вибухи. На травневі свята були скасовані всі масові заходи, прибрані "терористично небезпечні" урни.

Дніпропетровськ став брудніше, оскільки спеціально прийнята міська програма по заміні в місті залізобетонних урн, через нестачу фінансування була виконана лише частково - в центрі було встановлено лише кілька десятків "антитерористичних" урн. У зв'язку з цим визнані небезпечними залізобетонні урни, після вибухів прибрані як з центру, так і зі спальних районів міста, недавно було вирішено знову встановити в ті ж місця, де вони і розташовувалися раніше.

жертви терактів

Три десятка постраждалих від торішніх вибухів в Дніпропетровську сьогодні вже увійшли в свій звичний ритм життя. За словами лікарів, період реабілітації закінчився. Навіть 63-річний Валерій Рудковський, якому осколком урни відірвало руку, продовжує працювати і подорожувати. Примітно, що грошей, виділених йому Кабміном на виготовлення протеза руки 160 тис. Грн., Вистачило лише на покупку деталей , Які збиралися в єдине ціле українськими "кулібіних". Потім восени 2012 року депутати Дніпропетровської обласної ради виділили додаткові 53 тис. Грн., Після чого українським фахівцям вдалося повністю укомплектувати весь протез, який в результаті обійшовся в 213 тис гривень і встановити його потерпілому лише рік тому. При цьому звикати до протезу Рудковському доведеться протягом ще одного року. У зв'язку з цим він заявив, що "тих, хто влаштував ці вибухи, я ніколи не пробачу - вони іспаскуділі все моє подальше життя".


В цілому 30 постраждалих від квітневих вибухів висунули позовів до "терористам" на суму, що перевищує 1 млн. Грн. Найбільшу суму заявив Валерій Рудковський - 400 тис. Гривень. Однак, за його словами, він "не доторкнеться до цих грошей, оскільки йому огидно". "Раз суспільство витратило на мене гроші, я їх поверну суспільству. Або перерахую їх на рахунок Держказначейства, або допоможу людині, яка опинилася в ситуації, подібно моєї", - заявив Валерій.

терористична конспірологія

Сьогодні дніпропетровцям про події річної давності нагадують лише періодичні повідомлення в ЗМІ про хід судового розгляду у цій справі. Сам хід процесу викликає у городян безліч пересудів на предмет ступеня винності всіх чотирьох обвинувачених. Самовіддана боротьба Оксани Томчук, сестри одного з обвинувачених Дмитра Реви, за справедливе правосуддя для брата за всіма ознаками тягне на подвиг. Ставши матір'ю лише місяць тому, вона не припиняє давати прес-конференції, проводити пікети і подавати позови. Втім, підстави для цього простежуються і в матеріалах справи - невідповідностей безліч.

Інший обвинувачений - Віталій Федоряк, недавно почав давати свідчення, різняться з тими, які він давав відразу після затримання. Фантомом в цій справі проходить його рідний брат, який займає посаду в обласній прокуратурі. Також, за свідченнями Реви, в справі був замішаний якийсь консультант-підривник з Харкова. В цілому, конспіралогіі в справі "дніпропетровських терористів" вистачає. Родичів, всупереч здоровому глузду, вже майже рік не пускають на побачення до обвинувачених. Єдиною, кого пустили до "терористові", стала сестра Віталія Федоряка, яка за дивним збігом обставин працює в російській Федеральній службі виконання покарань.

Що стосується колег обвинувачених, то співробітники Реви активно беруть участь в акціях на його підтримку. І всупереч висловлювань ректора Дніпропетровського національного університету про Сукачова як про "вовка в овечій шкурі" і "цинічному чудовисько" в дусі 1937 року політолог Сукачов досі числиться в штаті викладачів цього вузу. Хоча для колег Сукачова на кафедрі політології університету тема вибухів стала свого роду табу. Вже не можна почути і слова підтримки від студентів на адресу опального викладача.

Бумеранг для обвинувачів

Тим часом справа "терористів" бумерангом вдарило по правоохоронців і одному з провладних ЗМІ. Шевченківський районний суд Києва в повній мірі задовольнив позов Реви до "Першому національному" і компанії V-TV з обвинуваченням у поширенні неправдивої інформації в фільмі "Адов ад", в якому ще до винесення вироку суду четверо затриманих називаються винними. Заведено також кримінальну справу на одного з оперативників, який зателефонував головному обвинуваченому в тероризмі Віктору Сукачова. Саме цей дзвінок і став підставою для затримання Реви. І хоча суд першої інстанції відмовив у задоволенні цього позову, це рішення адвокати збираються оскаржити в Апеляційному суді ( http://dnepr.comments.ua/news/2013/04/24/145811.html ).

"Трамплін" для керівництва

Напевно не можна пов'язувати з терактами смерть колишнього першого заступника голови СБУ генерал-полковника у відставці Володимира Рокитського, одним з останніх справ якого стало розслідування терактів в Дніпропетровську. А також той факт, що перед початком судового процесу над "терористами" Президент звільнив начальника УСБУ в Дніпропетровській області Володимира Верхогляда і перевів його в розпорядження керівника Служби безпеки України.

Зате за цей рік Олександр Вілкул з крісла дніпропетровського губернатора пересів у крісло віце-прем'єра, а обласного прокурора Наталю Марчук багато активно "сватають" в столицю. При цьому вона не перестає повторювати , Що сторона звинувачення має всі докази провини обвинувачених "терористів". До слова, через місяць після затримання "терористів" Наталія Марчук отримала звання "Заслужений юрист України", а Володимир Верхогляд - орден "За мужність" III ступеня.

Правда, дніпропетровців все це навряд чи зворушує до глибини душі. На сьогоднішній день велика небезпека бачиться в невиплаті зарплати метробудівцям, які на голому ентузіазмі цілодобово відкачують воду з тунелів самого відомого дніпропетровського довгобуду. Кожен житель Дніпропетровська знає: якщо перестати відкачувати воду, вся центральна частина міста піде під землю. І, нарешті, останній штрих. Напередодні річниці резонансних вибухів в місті відкрили гарячу лінію для допомоги тим городянам, які бояться повторення терактів. Втім, це скоріше профілактичний захід для тих особливо вразливих і недовірливих дніпропетровців, число яких невелика.

Виникає питання: що це?
Небувала хвиля тероризму на грунті бідності, рука спецслужб?
Або все це одночасно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация