Відкриття Антарктиди - як це було?

28 січня - день відкриття Південного крижаного материка російськими моряками.

На початку XIX століття про це материку ходили суперечливі легенди. Перші згадки про існування таємничого материка осяяли мандрівників в експедиції Амеріго Веспуччі ще в 1502-му році.

Але холод зупинив португальських моряків за багато миль до передбачуваного материка. Далі інших проник в антарктичні води Джеймс Кук, але і його зупинили великі морози. Кук вірив в існування Антарктиди.

Тадей Тадейович Беллінсгаузен народився на острові Езель, в дворянській німецькій родині. Їх було багато на російській службі - славних отсзейскіх (прибалтійських) німців.

Їх було багато на російській службі - славних отсзейскіх (прибалтійських) німців

Тадей Тадейович Беллінсгаузен

При народженні майбутній морський першопроходець носив ім'я, незвичне для російського вуха: Фабіан Готтліб Таддеус фон Беллінсгаузен. У наш час острів Езель називається Сааремаа і знаходиться в Естонії. Там йшли серйозні бої в роки Першої та Другої світових воєн.

Беллінсгаузен не уявляв для себе іншого покликання, ніж морська служба. «На море народився, море - все моє життя», - таке кредо було у капітана.

Беллінсгаузен брав участь в першому російською кругосвітню подорож - і здобув довіру Крузенштерна. Але в ньому не бачили начальника першої антарктичної експедиції.

Ідея морської подорожі на Південний полюс витала в повітрі давно, але тільки в початку 1819-го російські моряки звернулися до уряду з докладним планом експедиції.

Імператор Олександр I ідею схвалив. Він не був ентузіастом флоту, але в цьому починанні побачив продовження великих справ Петра. І план не засунули в довгий ящик, взялися за справу енергійно.

Кого призначити начальником? Крузенштерн збирався покласти цю місію на Василя Головніна, але в період підготовки експедиції Головнін знаходився в кругосвітню подорож.

Виникла кандидатура Беллінсгаузена, але уряд запропонував Макара Івановича Ратманова - відомого сміливця, досвідченого капітана.

Але саме тоді ратманов терпить аварію корабля, повертаючись на Батьківщину з плавання в Іспанію. Йому довелося затриматися в датському госпіталі. Так на чолі експедиції встав Беллінсгаузен, який мріяв про відкриття загадкового материка.

До підготовки підійшли ґрунтовно, хоча помилок не уникли. Шлюпи побудували за проектами російських інженерів. Майстри грунтовно зміцнили їх - на випадок можливої ​​сутички з льодами.

Перебудовою кораблів керував Михайло Петрович Лазарєв - другий капітан, друга людина в експедиції. Лазарєв і набирав команду, прискіпливо перевіряючи досвідчених моряків. В експедицію попрямували кращі.

Шлюпом «Схід», командував Беллінсгаузен, іншим шлюпом, який називався «Мирний», - Лазарев. Це дійсно була мирна місія, яка вимагала від учасників самовідданості і мужності. Через багато років на честь цих кораблів будуть названі перші радянські антарктичні станції. «Схід» показав себе як більш швидкісний корабель, «Мирний» був надійніше, набагато рідше вимагав ремонту.

У міністерській інструкції Беллінсгаузену наказували не просто крокувати в незвідане, але фіксувати всі спостереження: «Намагайтеся записувати все, щоб повідомити це майбутнім читачам подорожі вашого». Цілком підходяща програма для синів століття Просвітництва.

У серпні кораблі попрямували в Атлантику. 2 листопада кинули якорі в Ріо, три тижні перепочили в Бразилії. Поповнили запаси, підремонтували шлюпи. І - знову океан.

В середині грудня Беллінсгаузен і Лазарєв побачили острова, відкриті Куком - перш за все, Південну Георгію. Звідти пішли до землі Сандвіча. Здалися айсберги. Стало морозно - як взимку російською півночі.

Тут-то вони і спростували припущення Кука, який заявив: «Ризик, пов'язаний з плаванням в цих необстежених і покритих кригою морях у пошуках Південного материка, настільки великий, що я сміливо можу сказати, що жодна людина ніколи не наважиться проникнути на південь далі, ніж це вдалося мені ».

В останні дні 1819 російські кораблі вже пробивалися крізь льоди - на Південь, на Південь! 15 січня вони перетнули південний полярне коло.

15 січня вони перетнули південний полярне коло

у льодах

22 січня 1821 р очам мандрівників постав невідомий острів. Беллінсгаузен назвав його островом Петра I - «високим ім'ям винуватця існування в Російській імперії військового флоту».

Нарешті, 28 січня (16-го за старим стилем) моряки побачили яскраву смугу суцільних льодів і спочатку прийняли її за гряду хмар. До них ніхто не бачив цю картину: Антарктида! Беллінсгаузен повів кораблі уздовж крижаний громади. Він ще не був упевнений, що перед ним материк.

«Тут, за льдяного полями дрібного льоду і островами видно материк льоду, якого краю відламані перпендикулярно і який триває в міру нашого зору, підносячись на південь подібно березі. Плоскі льдяного острова, близь цього материка знаходяться, ясно показують, що вони суть уламка цього материка, бо мають краю і верхню поверхню подібну материку », - писав Тадей Тадейович.

Довго вони йшли вздовж крижаних берегів - назустріч небезпекам. Відкривали нові острови, давали пояснення явищам природи. Увічнили і ім'я імператора Олександра Першого. Існування Антарктиди було доведено.

В експедиції брав участь чудовий учений, в той час ще молодий астроном Іван Михайлович Симонов. Він стоїчно переносив всі негаразди подорожі. У плаванні за півтора року Симонов став справних матросом. Він першим встановив, що Південний магнітний полюс Землі розташований на 76 ° південної широти і 142,5 ° східної довготи - для того часу це були точні дані. Він продовжить дослідження в Казанському університеті, досвід експедиції стане в нагоді йому на все життя.

Іван Михайлович Симонов

Плавання тривало 751 день. «Схід» і «Мирний» пройшли майже 50 тисяч миль.

Беллінсгаузен проявив небачену рішучість: пішов назустріч холоднечі, не зважив з попередженнями Кука та інших попередників. На ті часи це було нечувано небезпечну подорож. Дерев'яним шлюпом доводилося в тумані маневрувати серед льодів і айсбергів.

Бувалі моряки говорили, що Беллінсгаузену і Лазареву супроводжує благословення Господнє. Через всі напасті вони пройшли з мінімальними втратами, досягли самої сміливої ​​мети - і повернулися живими. Це сприймалося як диво.

Це і було диво - сміливого, але розважливого кораблеводіння. Два капітана, два видатних флотоводця, для спільної справи вони вміли приборкувати честолюбство. Як часто в походах проявляються протиріччя між командирами, як часто це заважає успіху. Беллінсгаузен і Лазарєв працювали злагоджено.

Російські суду обійшли навколо всього антарктичного материка. Були відкриті і нанесені на карту десятки нових островів, зібрані унікальні природничо і етнографічна колекції, які зберігаються в Казанському університеті. Зроблені чудові замальовки видів Антарктики і мешкають там тварин.

Зроблені чудові замальовки видів Антарктики і мешкають там тварин

Найсуворіший материк на землі поріднився з Росією. Це саме в Антарктиді, на радянській станції Схід 21 липня 1983 року вчені відзначили найнижчу температуру повітря на Землі за всю історію метеорологічних вимірювань: 89,2 градуса нижче нуля.

Свою капітальну працю «Двократні дослідження в Південному Льодовитому океані і плавання навколо світу на шлюпах" Восток "і" Мирний "...» Фаддей Беллінсгаузен закінчив в 1824 році, але видання довелося чекати сім років. Книгу переклали кількома мовами, вона викликала захоплення фахівців, не раз перевидавалася і в наш час.

Беллінсгаузен закінчить службу в чині адмірала, на посаді військового генерал-губернатора Кронштадта. Михайло Петрович Лазарєв теж дослужиться до адміральського звання, стане командувачем Чорноморським флотом, виховає плеяди видатних флотоводців: Нахімова, Корнілова, Путятіна.

Михайло Петрович Лазарєв

І все-таки зоряний час обох видатних мореплавців - це саме січень 1820-го, сліпучі льоди таємничого материка. Відкриття, яке не підлягає скасувань і переглядів. Імена героїв назавжди записані в льодах. Вони надовго випередили час: спроби дослідити Антарктиду почнуться тільки через 70 - 75 років!

Не за горами двохсотріччя славної експедиції, з якою пов'язано, мабуть, найгучніша з російських географічних відкриттів.

До сих пір немає гідного художнього фільму про подвиг Колумбов Антарктиди, зате в пам'яті залишився коротенький мультфільм 1972 року по сценарієм Леоніда Завальнюка, в якому старий моряк розповідає хлопцям про експедицію Беллінсгаузена і Лазарева.

Є й непогані дитячі книги про відважних мандрівників. А, значить, пам'ять про мореплавців-першовідкривачів живе в поколіннях.

Кого призначити начальником?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация