Відлуння війни: як зараз виглядає "Вервольф", знаменита ставка Гітлера під Вінницею

Після вибуху. Бетонні брили вагою в 15-20 тонн розкидало на десятки метрів. З тих про вони так і лежать, надійно охороняючи таємницю ставки Гітлера

Безладно розкидані багатотонні брили залізобетону з стирчить сталевими арматурами, залишки потужних фундаментів і зберігся басейн. Між ними - дерева, яким по 30-40 років. Це все, що залишилося від знаменитої ставки "Вервольф" ( "Вовк-перевертень") під Вінницею німецького фюрера Адольфа Гітлера, яку відвідали журналісти "Сегодня". До речі, сам фюрер називав її Wehrwolf ( "Озброєний вовк"). Тут він провів близько чотирьох місяців і прилітав сюди тричі. Бетонні споруди відступали німці підірвали, дерев'яні спалили ще в березні 1944 р, але свої таємниці "Вервольф" зберігає і понині.

Щоб з'ясувати, що залишилося під землею, треба копати, але без серйозних витрат це неможливо. Грошей у держави поки немає, хоча відзначимо, що після десятиліть запустіння в 2011 році "Вервольф" став історико-меморіальним комплексом пам'яті жертв фашизму та філією обласного краєзнавчого музею.

Бункер. Гітлер любив ховатися від спеки за бетонними стінами

ЗАГАДКИ "лігві"

Перед нами - бункер Гітлера, що був колись товстостінним бетонним кубом, здатним витримати пряме попадання авіабомби. Після надпотужного вибуху зсередини він перетворився в десяток багатотонних уламків, які розлетілися на 10-30 метрів. Один з шматків бетону в 10 метрах від бункера лежить в поглибленні, хоча інші брили розкидані на рівній поверхні. Така ж картина і біля інших бункерів. Що це, якщо не залишки підземного запасного виходу? Навіщо потрібні іржаві труби, що стирчать з бетонних брил? Видно, що бункера споруджувалися з системою вентиляції.

"Якщо під землею нічого немає, чому в довідці начальника опергрупи НКДБ (служба безпеки) СРСР Рогатнева, які в березні 1944 р досліджували бункер, він названий" наземно-підземних спорудженням ", - міркує співробітник меморіального комплексу Дмитро Корчак. - Довідка Рогатнева - єдиний офіційний документ, який ми бачили і знаємо. ми не підтверджуємо, що ставка наземна, підземна або наземно-підземна. ми говоримо про те, що є документ, який свідчить: "Вервольф" має підземні споруди. Цікаво, що з довідки Ро атнева вилучені всі фото, на які є посилання в тексті. Дослідження не закінчено і говорити, що все відомо, - це неправда ".

Руїни. залишки вентиляції

Бочки. Їм вже понад 70 років

Гіпотези: ПІД ЗЕМЛЕЮ - ЯДОВИТАЯ ВОДА АБО радіація

За словами Корчака, було три дослідження "Вервольфа". Перше - групою Рогатнева, в березні 1944 р У ньому сказано про три підземних бомбосховищах. У вересні 1944 р післявоєнний комендант Вінниці Ісай Беккер оглядав залишки бункера і згадував про підземну частину, але проникнути вглиб не вдалося, так як входи були завалені після вибухів. Третє дослідження датовано 1989 роком, воно відоме як програма "Гермес". Досліджували фахівці 14 НДІ, розкопками керував професор московського геолого-розвідувального інституту Леонід Бобровніков: використовувалися найсучасніші прилади, здатні сканувати товщу землі. Були пробурені свердловини в граніті, проводили ультразвукове дослідження. Але несподівано всі роботи згорнули наказом "згори", а їх результати засекретили. Бобровников пізніше дав інтерв'ю і підтвердив наявність під "Вервольфом" порожнеч.

Зараз є дві основні гіпотези, про яких кажуть вчені і ентузіасти-дослідники. Перша - під землею знаходиться декілька поверхів. Дослідник і автор двох книг про "Вервольф" Луїза Білозерова з посиланням на Бобровникова, з яким вона спілкувалася в ході робіт, допускає, що ці порожнечі були заповнені німцями отруєної водою і краще їх не чіпати, щоб не допустити техногенної катастрофи. Друга версія говорить, що під землею знаходиться командний пункт, який в найсуворішому секреті побудували ще до Другої світової війни не німці, а радянські інженери, які брали рабська праця "ворогів народу".

Бункер нібито готували для Сталіна, але від цієї ідеї відмовилися. Причина - радіоактивність граніту, що виділяє газ радон, який в замкнутих приміщеннях стає смертельно небезпечним. А німці захопили недобудований об'єкт і добудували. Невідомо, чи вплинула радіація на Гітлера, який любив у спеку прохолоджуватися в бункері, а не в побудованому поруч дерев'яному будиночку, і на його здатності тверезо мислити і віддавати нездійсненні накази, що нібито змінило хід Другої світової. Хоча є свідчення очевидців з його найближчого оточення, які стверджували, що після перебування Гітлера в "Вервольф" його здоров'я різко погіршився.

"ОБОРОТЕНЬ" В ЦИФРАХ

  • Грудень 1941 - квітень 1942 - час будівництва
  • 8 км - від ставки до Вінниці
  • 75 га - площа території, що охороняється, на якій розташовувався "Вервольф"
  • 81 - кількість дерев'яних житлових і службових споруд
  • 3 - бетонних наземно-підземних бункера-бомбосховища
  • 7х17 м - загальний
  • 8х11 м - офіцерський
  • 8,5х8,5 м - для фюрера
  • 4-4,5 м - товщина бетонних перекриттів
  • 2-2,5 м - товщина стін
  • 800 дерев і 12000 кв. м дерну висаджено і укладено для його маскування
  • 14 тисяч військовополонених і будівельників загинуло під час його будівництва
  • 3 рази - Гітлер приїжджав в "Вервольф"
  • 156 днів - провів Гітлер в "Верфольф" з 1942 до 1943 року
  • 12 (більше 50 гармат) батарей зенітних знарядь і 36 спостережних веж оточували ставку
  • 50 кВт - потужність електростанції "Вервольфа"
  • Березень 1944 - був підірваний німцями при відступі

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Що це, якщо не залишки підземного запасного виходу?
Навіщо потрібні іржаві труби, що стирчать з бетонних брил?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация