Відповідне тіло для душі

  1. Дев'ять життів сучасних європейців
  2. Спроби довести існування реінкарнацій
  3. Приводи для скепсису
  4. Чому люди вірять в переселення душ?

Папуга на цій фотографії витягує з шухляди картки з прогнозом долі Папуга на цій фотографії витягує з шухляди картки з прогнозом долі. Але як знати, можливо, хтось із чекають цих пророцтв в майбутньому і сам стане папугою? «Прикро папугою жити / Хоча і з довгим століттям ...», - співав Висоцький. Фото ():

мрія знайти вічне життя в безлічі повторних народжень прийшла в російську громадську думку з модою на французького філософа-містика Луї Клода Сен-Мартена (, 1743-1803). Однак справжню популярність в Росії ця ідея набула з (1938-1980). Сама ж по собі вона стара як світ. Її відгомони, а частіше - ясне звучання, можна почути в багатьох найдавніших світових релігій і міфів. «Ким я буду в наступному втіленні?» - питання першорядної важливості для східного людини. Здавалося б, звернений до сучасному європейцеві - будь то, закоренілий або послідовник християнства - це питання не має сенсу, однак соціологи стверджують зворотне.

Дев'ять життів сучасних європейців

Зростаючий інтерес європейців до східного окультизму очевидний, досить просто зайти в магазин, що торгує езотеричною літературою, або подивитися кілька фільмів про фен-шуй або «третє око». Мрія про вічне життя знаходить своє втілення в ідеї нескінченного відродження в новому тілі. Однак її класична трактування придбала нові виміри: на потребу публіці пропонується безліч онлайн-тестів, що дозволяють швидко визначити, ким ви були в минулому житті або ким станете в наступній. За допомогою ресурсу я за 5 хвилин з'ясувала, що в наступному втіленні буду тигром і що лише 16% населення планети чекають кращі переродження. Невже інші 84% ведуть настільки поганий спосіб життя, що не гідні знову стати людьми?

Непрямим показником інтересу населення Європи до свого майбутнього життя може служити відвідуваність всіх цих інтернет-ресурсів. Однак є і прямі дані. Як показують дослідження і,. Що особливо дивно, православні жителі Росії вірять в переселення душ в півтора рази частіше, ніж та мусульмани, і атеїсти.

Американці не відстають: згідно з опитуванням, проведеним у 2005 році, вірить в те, що після смерті його душа знайде нове тіло. Причому частка їх неухильно зростає. Так, дослідження компанії показало, що в 1976 році в реінкарнацію вірили 9% американців, а в 1997 році - вже чверть населення країни.

Масштабне дослідження європейських цінностей в 1999-2000 роках (, 3 хвиля) виявило разюче широкого поширення ідеї про реінкарнацію - незважаючи на тиск християнства і незмінно прискорюється науково-технічний прогрес. Ісландський вчений Ерлендур Харалдсон (),, умовно розділяє європейський простір на три частини.

Ісландія помітно виділяється серед скандинавських країн - 41% населення цієї країни впевнені, що вже жили колись, а після смерті продовжать існування в іншому тілі. В Швеції , Фінляндії , Данії і Норвегії аналогічних поглядів дотримуються 22, 18, 17 і 15% населення відповідно. Серед західноєвропейських країн лідирують Швейцарія (36%, дані 1990-1993 року), Великобританія (29%, водночас збору даних) і Португалія (29%); «Відстають» Північна Ірландія (17%) і Мальта (12%). В цілому, 22% жителів Західної Європи вірять в переселення душ.

«Бути може, той облізлий кіт був раніше негідником «Бути може, той облізлий кіт був раніше негідником ...» Фото ():

Здавалося б, в країнах Центральної та Східної Європи, де ще живі і навіть поки не дуже постаріли ті, хто в масовому порядку вивчав «науковий атеїзм», рівень віри «у всякі дурниці» повинен бути мінімальним. Але ж ні! 27% жителів цих регіонів переконані в тому, що реінкарнація існує. особливо досягли успіху Литва (44%) і Естонія (37%). Найменше вірять в можливість пожити в іншому тілі жителі Східної Німеччини (12%). Наближається до лідерів Росія - за даними, вірять в переселення душ 32% росіян. Це при тому, що переважна частина нашої країни () - православні. Втім, статистика демонструє, що між бажанням вважатися християнами і прихильністю езотеричним вченням східного спрямування.

Спроби довести існування реінкарнацій

Особливо дивно позитивне ставлення до цього вчення серед деяких людей науки. Одне з найвідоміших імен серед популяризаторів ідеї реінкарнації - Айєн (Ян) Стівенсон (, 1918-2007), професор психіатрії Віргінського університету (). Стівенсон понад сорок років вивчав дитячі спогади, що кваліфікуються їм як спогади з минулих життів. Він спостерігав дітей з Європи, Азії, Африки і обох Америк, однак більшість його піддослідних народилися в Індії і Шрі-Ланці , Тобто там, де віра в переселення душ є традиційною.

З його точки зору, доказом реінкарнації можна вважати наявність подібних фізичних рис (наприклад, родимих ​​плям) і здатність говорити чужою мовою, проте він завжди намагався знайти і більш солідні обґрунтування. Він з академічної уважністю перевірив «на місцевості» кожен з понад три тисячі описаних ним випадків перевтілень: опитував очевидців, шукав підтверджуючі документи. Стівенсон представив між ранами у загиблої людини та рідними плямами у дитини. У 35% дітей, що мають спогади про своє попереднє втілення, спостерігалося відповідність між рідними плямами або вродженими дефектами і ранами (зазвичай фатальними) на тілі померлої людини. Детально описано 210 подібних випадків.

Інший тип доказів ґрунтується на методі регресивного гіпнозу () - особливій техніці, яка змушує людину згадати про минулі втіленнях. Апологети цього методу вважають, що з його допомогою можна не тільки повернутися в минуле з пізнавальними цілями (кожен мріє трохи побути Петром I або Елвісом Преслі - нехай навіть в минулому житті), але і виправити колись скоєні помилки. Відомий фахівець з гіпнотичною регресії Долорес Кеннон () стверджує, що поточні проблеми можуть бути наслідком невирішених конфліктів з минулих життів. «До мене прийшли дві жінки - мати і дочка, - наводить газета« Оракул », - зі скаргою, що ніяк не можуть налагодити відносини. Сеанс регресивного гіпнозу з дочкою показав, що в минулому житті вони з матір'ю були чоловіком і дружиною, відносини зайшли в глухий кут і все закінчилося трагедією: сталося вбивство. Саме тому в новому житті доля знову звела їх разом - дала ще один шанс навчитися будувати відносини ». Кеннон зазначає, що нерідко виявляла документальні підтвердження фактів, які пацієнти повідомляли під час гіпнотичних сеансів.

Приводи для скепсису

Мало кому хочеться витрачати час на критичний розбір «доказів». Проте деякі вчені все ж проводять послідовне розділення культурологічного сенсу доктрини і її сприйняття в буквальному сенсі. Співробітник доктор філософських наук, коментуючи статтю французького індолога Мішеля Юлена () «Ідея переселення душ в XXI ст., Або Майбутнє однієї ілюзії», акцентує увагу на тому, що в стані гіпнотичного трансу люди схильні до пригадування «" своїх "переважно емблематичного ролей в історії: опитані виявляються як правило колишніми великими жерцями, тамплієрами, чудотворця, весталками, друїдами, інквізиторами, знатними куртизанками », життя яких протікали в місцях, зазначених релігійним або езотеричним авторитет . «Інша група" згадують "виявляє змішані народження, точніше відновлює свої насильницькі смерті як у високих, так і в скромних втіленнях, здебільшого в Європі. ... Серед їхніх спогадів дуже мало таких, які не відповідали б відомостями з підручників історії, словників, енциклопедій ».

«Нехай зараз ти двірник, народишся знову - виконробом «Нехай зараз ти двірник, народишся знову - виконробом ...» Фото ():

Американський вчений Пол Едвардс () в роботах, присвячених цій темі, зазначає, що віра в наявність якоїсь суті, яка залишається живий після фізичної смерті і отримує нове втілення, безумовно комфортна, але містить. Основна «нестиковка» полягає в наступному: незважаючи на безліч досліджень в області реінкарнації і значні успіхи в цій галузі, немає чіткого опису механізму, за допомогою якого фізичні властивості і деякі особистісні якості передаються від однієї людини до іншої. Сучасна наука категорично заперечує можливість перебування цих властивостей поза фізичних форм між двома матеріальними втіленнями.

Чому люди вірять в переселення душ?

І все ж факт залишається фактом: не дивлячись на всі доводи вчених, кожен четвертий житель Європи вірить в реінкарнацію. Ерлендур Харалдсон виділив дві обставини, що сприяли, на його думку, таким масштабам поширення цього вірування: збереглися сліди дохристиянських релігій і масоване проникнення буддійської-індійської думки в європейське масову свідомість в XIX і XX століттях. Дійсно, як говорилося вище, на Заході теорія реінкарнації отримала широке поширення лише в ХХ столітті, а до цього перебувала на задвірках європейської думки.

У числі інших витоків широкого поширення в Європі теорії переселення душ стояла Олена Блаватська (1831-1891) і засноване їй масштабне теософське рух. Послідовники теософії проголошують автономність душі по відношенню до тіла і вважають, що шляхом численних втілень здійснюється еволюція людини на шляху до свого істинного «Я». З 1950-х років починається стрімке поява нових релігійних рухів (, New Religious Movement або New Age), багато з яких активно експлуатують теорію переселення душ.

Розвиток теми на Заході сильно відрізнялося від східного оригіналу. В індійській філософії, на яку, до речі, спиралася Блаватська, перевтілення носять явно негативний відтінок. Душі індуїстів і представників інших релігій, які визнають реінкарнацію, укладені в круговороті народження і смерті ( концепція сансари ), З усіх сил прагнуть до звільнення з нього. Череда перероджень є для них несприятливих становищем, з якого потрібно вийти. В основі сансари лежить причинно-наслідковий зв'язок між вчинками людини і їх наслідками ( вчення про карму ).

Європейська трактування істотно суперечить класичної індійської моделі. На думку Мішеля Юлена, для західних людей перевтілення «є якраз джерелом надії на нескінченне поліпшення свого існування в низці перероджень». По суті, реінкарнація дає сучасному городянину можливість реалізувати свої життєві плани, свою «американську мрію» про благополуччя - нехай не в цьому житті, так в наступній. Якщо був недостатньо уважний до близьких, не допомагав бідним, зробив помилки, уславився володарем нестерпного характеру - завжди можна виправити ці прикрі неприємності в майбутньому житті. Можливість переродження в тілі рослини або тварини - наприклад, комахи (чого так бояться індійці!) Часто ігнорується. Хоча, навіть якщо взяти до уваги шанси на невдале втілення (як повчально співав Висоцький, «і будеш баобабом тисячу років, поки помреш»), то можна трактувати таку ситуацію в оптимістичному ключі: з кожною новою життям ми можемо ставати все краще і краще - потрібно лише трохи постаратися.

Юлен вказує і на інші причини популярності теми. Реінкарнація увазі безначальний модель світобудови, що куди більше відповідає теоріям сучасної космології, що передбачає безмежне розширення всесвіту, ніж традиційний для Європи Страшний суд . Крім того, переселення душ дозволяє без шкоди для самосвідомості пояснити нерівність наших можливостей. Сусід багатшими, і дружина у нього красивіше? Я добре і чесно живу - в наступному житті все може бути по-іншому.

«Але якщо тупий, як дерево, - народишся баобабом / І будеш баобабом тисячу років, поки помреш» «Але якщо тупий, як дерево, - народишся баобабом / І будеш баобабом тисячу років, поки помреш». Фото ():

Все-таки реінкарнація - зручна модель віри в загробне життя, особливо для тих, хто ніяк не може змиритися з невідворотністю остаточної смерті. Але чи усвідомлюють респонденти численних соціологічних досліджень суть питань, які їм задають? Розмірковують вони ввечері за чашкою чаю в сімейному колі, як саме їх душа поведе себе після смерті: як вона буде вибирати нове тіло, де знаходиться загробний «зал очікування» і як він виглядає? Соціологи відзначають. «Для все більшого і більшого числа сучасних людей бог ... став свого роду богом у відставці, який, досягнувши поважного віку, мирно пішов до задоволень професорського споглядання, або ж абсолютом, нескінченним, єдиним, містичної формулою, яка так само абстрактна, як теорія відносності , тільки ще менш зрозуміла », - пише Корлисс Ламонт () в книзі (« The Illusion of Immortality »). Схоже, багато зайняли чергу за новими втіленнями, особливо не прагнучи дізнатися, на що можуть сподіватися. Їм варто поспішити - раптом все найкращі інкарнації розберуть до їх приходу?

Але як знати, можливо, хтось із чекають цих пророцтв в майбутньому і сам стане папугою?
«Ким я буду в наступному втіленні?
Невже інші 84% ведуть настільки поганий спосіб життя, що не гідні знову стати людьми?
Чому люди вірять в переселення душ?
Сусід багатшими, і дружина у нього красивіше?
Але чи усвідомлюють респонденти численних соціологічних досліджень суть питань, які їм задають?
Розмірковують вони ввечері за чашкою чаю в сімейному колі, як саме їх душа поведе себе після смерті: як вона буде вибирати нове тіло, де знаходиться загробний «зал очікування» і як він виглядає?
Їм варто поспішити - раптом все найкращі інкарнації розберуть до їх приходу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация