Вільгельм фон Треттер - будівельник Санкт-Петербурзьких мостів

«Партнер» №4 (247) 2018 р.

Німецький інженер Вільгельм фон Треттер народився в Мангеймі 1-го лютого 1788 року Німецький інженер Вільгельм фон Треттер народився в Мангеймі 1-го лютого 1788 року. Важке економічне становище Німеччини після семирічної (1756-1763) і революційної (1792-1801) воєн і через кабальні для країни умов Рейнського союзу з Наполеоном були головними причинами еміграції німців в Росію та інші країни.

Вільгельм з 1807 по 1810 роки виконував різні будівельні роботи у Франції. Потім через російського представника в Бадені навів довідки про можливість роботи в Росії. 13 листопада 1813 року вийшов відомий Маніфест Олександра I про запрошення на роботу в Росію іноземних фахівців різного профілю. Вільям фон Треттер підписав контракт на 10 років і 19 лютого 1814 року приступив до роботи в Управлінні по будівництву будівель і мостів в Петербурзі.

За проектами фон Треттер і за його безпосередньої участі був побудований ряд мостів, які прикрасили цей великий місто. Відомо участь фон Треттер в будівництві Каменноостровського і Ісаакіївського понтонного мостів в столиці Росії і майже 20 арочних мостів на шляху з Петербурга в Москву.

І все ж в 1831 році Вільгельм фон Треттер покинув Росію. Замість 10 років, передбачених контрактом, він пропрацював тут цілих 17! І ці роки були найбільш продуктивними в його житті. Потім він жив у Бадені, будував мости через Рейн. Помер Вільгельм фон Треттер в 1859 році і похований в Мангеймі.

Поворотним пунктом у долі фон Треттер слід вважати доповідну записку від 13 квітня 1823 року, яку Треттер надіслав до Головного керуючого шляхів сполучення і публічних будівель, у веденні якого знаходилося і будівництво мостів. У цій записці німецький інженер обгрунтовував доцільність будівництва в Петербурзі ланцюгових мостів. Його доводи здалися начальству переконливими, і в тому ж році почалося будівництво Поштамтській, а в наступному році, - ще трьох мостів.

Його доводи здалися начальству переконливими, і в тому ж році почалося будівництво Поштамтській, а в наступному році, - ще трьох мостів

Однопрогоновий Почтамтскій міст. За проектом В.Треттера в листопаді 1824 року було побудовано міст, названий Ланцюговим. П'ять ланцюгів, до яких було підвішено пролетное будова, виготовили з уральського круглого заліза. Чавунні опори-пілони кріпилися безпосередньо до підвалин, зведеним на пальовій підставі. Зауважимо, що такий тип моста в Росії з'явився раніше, ніж в інших європейських країнах.

Не встигли закінчити будівництво Пантелеймонівського моста, як в грудні 1824 року Треттер доручили виконати проекти двох інших мостів - Левового і Банківського.

Не встигли закінчити будівництво Пантелеймонівського моста, як в грудні 1824 року Треттер доручили виконати проекти двох інших мостів - Левового і Банківського

У січні 1825 було розпочато будівництво Левового моста. Рух по цьому мосту було відкрито 1 липня 1826 року, а з банківського мосту - трьома тижнями пізніше.

Банківський міст заслуговує більш докладної розповіді. Цей мініатюрний (25,2 м в довжину і 1,85 м в ширину) міст розташовувався навпроти Ассигнационного банку, звідки і отримав свою назву. Він був прикрашений ажурною позолоченою гратами з малюнком з пальмового листя і розкритих віял, що зробило його найкращим спорудою міста в цьому місці. Опори ланцюгів, закладені в фундаменти металевих каркасів, декоровані скульптурами чавунних грифонів - міфічних чудовиськ з тілом лева і крилами орла, відлитих майстром П. Соколовим за кресленнями Треттер.

Соколовим за кресленнями Треттер

Любителі поживитися сухозлітним золотом шкребли грати і вкрай зіпсували її. В кінці XIX століття решітки були зняті для реставрації і ... втрачені. На щастя, креслення Треттер збереглися, і в середині ХХ століття архітектор А.П.Ротач повернув першому ланцюговому мосту через канал Грибоєдова його колишню красу.

Другий ланцюгової висячий однопрогоновий міст через Фонтанку - Єгипетський за проектом Треттер і Христиановича почали будувати 9 серпня 1825 року. Три ланцюга, що підтримують пролітна будова цього моста, закріплювалися своїми кінцями в кам'яних масивах, заритих у землю. На чотирьох чавунних п'єдесталах були встановлені відлиті з чавуну сфінкси, над головами яких знаходилися невеликі шестигранні ліхтарі. Окремі елементи порталів і решіток були позолочені. Рух по мосту розпочалося 25 серпня 1826 року.

Рух по мосту розпочалося 25 серпня 1826 року

Красень-міст мав ще одну властивість: він міг «співати». Недарма «Петербурзька газета» в номері від 18 січня 1901 писала: «Співаючий міст. Виявляється, що і такий є в Петербурзі, коли ви по ньому їдете, то його ланцюга видають тужливі звуки ». Простоявши майже 80 років; міст звалився 20 січня 1905 року, коли по ньому проходив кавалерійський ескадрон, а назустріч рухалися сани з візниками. Ніхто з них не звернув увагу на зміну «голосу моста».

У 1955 році на місці Єгипетського побудували новий міст. Решта від старого моста чотири фігури сфінксів і інші деталі прикраси були використані при оформленні нової споруди. Це і дозволило зберегти за ним стара назва.

У місці злиття Катерининського каналу і Мийки раніше стояли три дерев'яних моста. У 1807 році був розроблений проект відомого архітектора В.І.Гесте, Василь Карлович Треттер, що вважався на той час уже родоначальником «архітектурно-будівельних сюжетів», запропонував будувати мости як єдиний архітектурний ансамбль. Це і було виконано. При цьому Треттер пропонував зберегти за кожним мостом окремий малюнок перил, ліхтарів і так далі. Тепер ансамбль з трьох мостів - Малоконюшенний, Пішохідний і Театральний - має однакові торшери та чавунні перильні огорожі, оформлені в стилі пізнього класицизму.

Усередині кожної ланки решітки знаходиться маска Медузи Горгони і місяць, оточений гілками і пальмовим листям. Це було останнє спорудження, здійснене в 1829-1930 роках під керівництвом Треттер в Петербурзі.

За власними проектами Треттер в Петербурзі були побудовані як мінімум два транспортних і чотири пішохідних моста. Але ми не беремося стверджувати, що перерахували в цій статті всі творчі досягнення видатного інженера. Архіви кожен раз відкривають нові грані його таланту. Так, в Москві, на виставці в Академії російського мистецтва в 2005 році вперше був представлений на огляд нездійснений проект огорожі Літнього саду в Петербурзі з трьома тріумфальними воротами. Його виконав в 1825 році Вільгельм фон Треттер.

Віктор Фішман (Мюнхен)

Читайте також:

  1. Німці в історії Петербурга . Журнал «Партнер», № 11 / 2012. Автор М. Плісс
  2. Німецькі силуети Петербурга . Журнал «Партнер», № 11 / 2005. Автор М. Плісс
  3. Анічков міст. «Приборкувачі коней» і історія їх мандрів . Журнал «Партнер», № 6 / 2004. Автор Е. Лопушанська
  4. Барон фон Штігліц - російський банкір і меценат . Журнал «Партнер», № 10 / 2006. Автор Ю. Переверзєв

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация