Виникнення християнства - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 5 клас >> Історія: Виникнення християнства

60. Виникнення християнства

1. Східні боги в Римі.

З часу імператора Августа в Римі стало поширюватися поклоніння східним богам. Найпопулярнішою богинею була єгипетська Ісіда, мати немовляти Гора. Їй споруджували храми в Римі, в містах Італії і навіть на краю римського кола земель - в Британії.

Римські солдати особливо шанували индоиранского бога Митру, якого називали "Непереможне Сонце". 25 грудня в день зимового сонцестояння святкувався день народження Мітри.

По всій імперії поширилося очікування вмираючого і воскресає бога-рятівника.

Навіть римських імператорів стали іменувати рятівниками і надавали їм божественні почесті.

2. Рим і Іудея.

Під час правління серпня в далекій Юдеї відбулася подія, яке спочатку мало хто помітив. Однак воно справила величезний вплив на все майбутнє людства. У юної іудейської жінки Марії народився хлопчик, якого нарекли Ісусом. Пізніше його називатимуть Сином Божим і Христом - Месією (помазаником), посланником Бога. Від народження Христа почнеться наша ера, буде вестися сучасне літочислення (див. § 2).

Іудея - південна частина Палестини. У 1 столітті до н. е. римляни завоювали Юдею, але зберегли там владу місцевого царя. Історія Ісуса Христа розгортається в Юдеї за часів імператорів Августа і Тіберія в роки правління царя Ірода. Римляни не переслідували і давню релігію іудеїв, зберігся вища рада іудейських священиків Синедріон. У його володіннях перебували внутрішні справи. Верховне управління Іудеєю здійснював римський намісник - прокуратор.

Галілея, де народився Ісус, - це північна область Іудеї. Тут знаходився містечко Віфлеєм, де, як вірили іудеї, повинен з'явитися на світло Месія (по-грецьки - Христос).

3. Історія Ісуса Христа.

Вчені багато років сперечалися про те, чи дійсно жив Ісус Христос або відомості про нього носять легендарний характер. Тепер вчені прийшли до висновку, що Ісус жив і проповідував своє вчення в Юдеї.

життя Ісуса Христа і основи його вчення викладені в чотирьох Євангеліях ( "Євангеліє" по-грецьки - Блага звістка). Авторами Євангелій були євангелісти Матфей, ​​Марк і Лука і апостол Іоанн Богослов. Про Христа також повідомляється в Посланнях апостолів, що входять, як і Євангелія, в Новий Завіт. Новий завіт - це частина Біблії - Священного Писання християн.

Благовіщення. християни вірять, що архангел Гавриїл був посланий Богом в галилейский місто Назарет до Діви Марії, що заручена з теслею Йосипом. Архангел повідомив Марії благу звістку, що у неї народиться Син Божий.

Архангел. Ок. V ст. Зберігається в Британському музеї, Лондон, Великобританія

Зберігається в Британському музеї, Лондон, Великобританія

Різдво. Під час перепису населення, що проводився римлянами, Марія і Йосип повинні були відправитися в місто Віфлеєм. Тут в ніч з 24 на 25 грудня народилося немовля Ісус. Місця на заїжджому дворі не було, тому Марія народила сина в яслах, де знаходилися домашні тварини. Про народження Ісуса-Спасителя сповістила Віфлеємська зірка. Три мудреця зі Сходу прийшли поклонитися божественному немовляті.

Дитинство і юність Ісуса. Через сорок днів після народження Ісус, по іудейському звичаєм, був принесений в храм в Єрусалимі. Тут старець Симеон визнав у ньому Месію. Цар Ірод, боячись передбаченого появи нового царя юдейського, наказав убити всіх немовлят. Марія з сином і Йосип бігли до Єгипту. Коли Ісусу було дванадцять років, він з Марією і Йосипом прибув до Єрусалиму. Тут він покинув їх і відправився в храм, де вразив присутніх своїми мудрими міркуваннями. У храмі отрок Ісус назвався Сином Божим.

Хрещення Ісуса. Пророк Іоанн Предтеча (Хреститель), що жив в пустелі, передбачив появу Христа. Він зробив хрещення Ісуса, під час якого на нього зійшов Дух Божий у вигляді голуба. Після хрещення Ісус Христос починає проповідь свого вчення .

Спокуса. Після хрещення Ісус на сорок днів йде в пустелю. Тут його спокушав диявол, але Ісус подолав усі спокуси.

Нагірна проповідь. Потім Ісус почав проповідувати своє вчення. Він говорив, що зібралися навколо нього про велику любов Бога до людей, про любов людей до Бога і необхідності любові один до одного. Тільки в вірі і любові люди можуть стати досконалими. Ісус закликав не збирати багатств. Він вчив не судити інших людей і надходити з іншими так, як хочуть, щоб надходили з ними. Ісуса слухали його учні - апостоли (по-грецьки - посланці) і безліч народу.

Ісус відкриває учням своє призначення. Після цього він сказав учням, що йому призначене спокутувати гріхи людські. Потім Ісус зробив різні чудеса і навіть воскресив мертвого Лазаря.

Преображення. Христос і його учні вирушили в Єрусалим. Перед цим відбулося Преображення. Ісус Христос явився своїм найближчим учням у божественному вигляді, з небес почувся голос Бога: "Цей є син мій коханий".

В'їзд в Єрусалим. Перед іудейської Великоднем Ісус Христос на віслюку в'їхав до Єрусалиму. Народ вітав його як царя юдейського, Месію, покликаного звільнити іудеїв від влади римлян. Іудейські священики були налякані радістю народу. Цього жебрака проповідника з Назарета вони вважали порушником іудейського закону, самозванцем. Вони вирішили, що Ісус повинен постати перед синедріоном для суду над ним.

Таємна вечеря. Напередодні суду Ісус провів свою останню спільну трапезу з учнями - таємну вечерю. Пригостивши їх хлібом і вином, Ісус сказав, що це тіло і кров його. Це був перший обряд причастя.

Ісус відкрив учням, що один з них зрадить його. Важке і сповнена туги була ніч в Гефсиманському саду, що послідувала за таємною вечерею. Передчуваючи неминуче, Ісус звернувся до Бога з молитвою пронести повз нього чашу страждань. Його напруга була настільки велика, що він покрився кривавим потом.

Зрада і арешт. Зрадником став учень Христа Юда Іскаріот. Він навів римських воїнів. Щоб вони дізналися Христа, Іуда поцілував його. Христа взяли під варту.

Засудження. На суді Синедріону єврейські первосвященики винесли Христу смертний вирок, бо він відкрито заявляв, що він Месія. Цей вирок повинен був затвердити римський прокуратор Понтій Пілат. На Пілата велике враження справили мудрість і гідність засудженого. Він запропонував котрий зібрався народу помилувати Христа. Однак народ, ще недавно захоплено зустрічав Христа, обрав для помилування розбійника, а Христа засудили до розп'яття.

Розп'яття. Розп'яття було римською стратою для знедолених, рабів, жебраків. Христа піддали бичуванню. Римські стражники знущалися над ним. Вони надягли на Христа терновий вінець, насміхаючись над царем юдейським, як називали його віруючі. Поранений Христос сам повинен був нести свій хрест на місце розп'яття - Голгофу. Над ним зглянувся Симон з Кірени і допоміг йому.

Стражники розіпнули Христа, забивши цвяхи йому в руки і ноги, і потім залишили його помирати на хресті. Поруч з ним розп'яті були два розбійника. Один з них насміхався над Христом, а інший визнав в ньому Господа. Христос обіцяв розсудливому розбійникові, що той сьогодні ж потрапить з ним в рай.

Через кілька годин Христос помер. На землю раптово опустилася тьма, в єрусалимському храмі розірвався священний завісу, і земля здригнулася. Римські солдати, ще недавно знущалися над Христом, були повалені в жах.

Воскресіння. Тіло Христа зняли з хреста, загорнули в покривало-плащаницю і поховали в печері. Вхід в неї завалили важким каменем. Коли на третій день Марія Магдалина з дівами-мироносицями прийшла до місця поховання, вона побачила, що камінь біля входу відвалений, а тіло Христа зникло. Христос з'явився їй, але вона прийняла його за садівника.

Зустріч з учнями. На дорозі в містечко Еммаус воскреслий Христос розмовляв з зустрінутими їм учнями. Апостол Фома навіть занурив пальці в його рани, щоб переконатися, що перед ним Учитель.

Християни вірять, що своєю смертю на хресті Христос спокутував всі людські гріхи. Тим самим він врятував людство і кожну людину, відкрив йому шлях до вічного життя. За це Христа називають Спасителем.

Вознесіння. Через сорок днів Христос вознісся на небо. Християни вірять, що в кінці часів Ісус Христос знову з'явиться на землю і буде вершити Страшний суд.

З Нового Завіту ми знаємо, що Христос присвятив апостолам проповідувати своє вчення. Апостоли були людьми простими, невченими. Коли ж, як вважають християни, на них зійшов Дух Святий, вони заговорили різними мовами.

Апостол Петро спочатку проповідував у Єрусалимі, а потім відправився в Рим. Тут він зібрав християнську громаду. Апостол Петро вважається засновником християнської церкви. Згідно з легендою, апостол Петро, ​​будучи людиною не дуже сміливим, злякався переслідувань і покинув Рим. На Аппієвій дорозі він присів відпочити. У цей час перед ним з'явився Христос. Апостол запитав його: "Куди йдеш, Господи?" Христос відповів: "Іду в Рим, щоб бути знову розп'ятим". Петро засоромився своєї слабкості і повернувся в Рим, де прийняв мученицьку смерть на хресті. На місці його страти пізніше був споруджений собор Святого Петра.

Дуже багато для поширення християнства зробив апостол Павло. За життя Христа він не був його учнем. Іудей Савл, так звали майбутнього апостола до хрещення, переслідував християн. Одного разу на шляху в Дамаск, куди він прямував, щоб заарештувати християн, Павлу з'явився Христос. То був поворотний момент в житті Павла. Він став невтомним проповідником християнства, організовував християнські громади. Павло проголосив загальну рівність у Христі: перед Богом немає "ні елліна, ні іудея, раба або вільного, чоловіки або жінки". Павла заарештували, привезли в Рим, де й стратили. Як римського громадянина його не могли розіп'яти і відрубали голову.

Христос, св. Петро і св. Павло. Ок. 389 м Рельєф саркофага Юлія Басса. Крипта св. Петра, Рим, Італія

Петра, Рим, Італія

Апостол Андрій був покликаний Христом в учні першим. За це його називають Первозванним, Згідно з легендою, Андрій проповідував у тих землях, де пізніше стали жити слов'яни. Давня російська літопис оповідає, що Андрій дійшов до того місця, де через кілька століть був заснований Київ, і передбачив, що тут буде місто, прикрашений багатьма християнськими храмами. Андрій Первозванний вважається хрестителем Русі і її святим покровителем.

4. Перші громади християн.

Перші громади виникли в Іудеї і на Сході. У другій половині 1 століття вони з'явилися в Римі і в Італії. Входили в громади називали один одного братами і сестрами. Християни збиралися для спільної молитви та трапези, що мала священний сенс. Ще тільки зароджувалися форми християнського богослужіння і повсякденної поведінки християн, які повинні були строго слідувати євангельським заповітам.

У Римі християнство переслідувалося. Перші гоніння на християн були при імператорі Нерона (див. § 59). Під час Неронових гонінь були страчені апостоли Петро і Павло. Перші християнські громади ховалися в катакомбах - підземних печерах. Тут християни збиралися, тут вони влаштовували скромні молитовні й ховали померлих. Римські катакомби збереглися дотепер, вони перетворені в музеї.

Катакомби Св. Каллісто. I-II ст. Рим, Італія

Рим, Італія

Добрий пастир. II ст. Розпис катакомб Св. Каллісто

Каллісто

Під час гонінь християн кидали на розтерзання левам і іншим диким тваринам. Їх піддавали тортурам і стратили, але вони не зрікалися своєї віри. У 1-3 століттях до н. е. християнство дало багато святих мучеників.

5. Виникнення церкви.

Поступово громади християн розросталися. У них вступало все більше людей, не тільки бідняків, а й заможних римлян шляхетного походження. З громад виникла церква - особлива релігійна організація, яка об'єднує священиків і простих віруючих - мирян. Згодом церквою стали називати і християнські храми - спеціальні будівлі для богослужіння.

Вищими християнськими священиками були єпископи. Старійшинами християнських громад були пресвітери. Їх помічниками були диякони.

Жорстокі гоніння на християн не тільки не руйнували церкву, але, навпаки, сприяли її зміцненню.

В.І. Уколова, Л.П. Маринович, Історія, 5 клас
Відіслано читачами з інтернет-сайтів


Найбільша бібліотека рефератів, планування уроків історії , Матеріали для підготовки до уроків історії, відповіді на тести, вивчай історію 5 клас безкоштовно

зміст уроку конспект уроку

опорний каркас опорний каркас   презентація уроку   акселеративного методи   інтерактивні технології Практика   завдання і вправи   самоперевірка   практикуми, тренінги, кейси, квести   домашні завдання   дискусійні питання   риторичні питання від учнів Ілюстрації     аудіо-, відео- та мультимедіа   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   гумор, анекдоти, приколи, комікси   притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення     реферати   статті   фішки для допитливих   шпаргалки   підручники основні і додаткові   словник термінів   інші Удосконалення підручників та уроків     виправлення помилок в підручнику   оновлення фрагмента в підручнику   елементи новаторства на уроці   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів     ідеальні уроки   календарний план на рік   методичні рекомендації   програми   обговорення Інтегровані уроки презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки


Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

Апостол запитав його: "Куди йдеш, Господи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация