Вплив людини на природу

Тема: Людина і природа

Урок: Вплив людини на природу

Екологічна катастрофа - термін, про який постійно всі говорять, тому поступово це словосполучення втратило всю гнітючу забарвлення. На думку більшості нічого страшного з природою не відбувається. З певного моменту, людина почала помічати, що з навколишнім середовищем щось відбувається. Люди природно впливали на навколишнє середовище, як і більшість інших тварин, але коли людина почала активно виділятися зі світу природи, створювати власну природу - культуру, будувати міста, використовувати землю, природні ресурси собі на користь - з цього моменту людське участь в житті планети стало набагато більш істотним, ніж вплив інших істот. Людина почала інтенсивно вторгатися в збалансований природний організм, іноді грубо і необдумано, не замислюючись про наслідки.

Людина почала інтенсивно вторгатися в збалансований природний організм, іноді грубо і необдумано, не замислюючись про наслідки

Мал. 1. Гребля на річці Колорадо ( джерело )

Старовинні люди і природа.

Вплив давньої людини на природу не було таким значним як сучасної людини з його промисловістю і технологіями, але, тим не менше, і в давнину люди приносили природі певної шкоди. Історія людської цивілізації наповнена жахливими фактами такого впливу. Коли древні люди переселилися в Північну Америку через Берингову протоку, там вони виявили чималу кількість обсидіану (вулканічного скла).

Коли древні люди переселилися в Північну Америку через Берингову протоку, там вони виявили чималу кількість обсидіану (вулканічного скла)

Мал. 2. Обсідіан ( джерело )

Цей матеріал володіє всіма якостями скла, є досить гострим і тому стародавня людина, що не має достатнього рівня технологій, щоб створити рукотворні об'єкти такої гостроти, по суті, отримав в руки зброю масового ураження. Стародавні жителі Америки сильно змінили фауну континенту. Були знищені практично всі коні, гігантських лінивців, яких вони вживали в їжу. Багато ці тварини повністю зникли з лиця Землі і є лише копалинами. Всього лише ніж або стріла з обсидіанових наконечником змінили фауну цілого континенту. Не володіючи технологіями, стародавня людина втручався в природні процеси і дуже сильно їх змінював. Сучасна людина зі своїми можливостями і технологіями швидко і подекуди до невпізнання перетворює навколишній світ.

Людині почали відкриватися багато законів природи, він зрозумів, що він багато чого може, а іноді таке, про що стародавня людина, навіть з точки зору філософії, подумати собі не міг, наприклад, що людина буде літати на чимось важчий за повітря. Навіть слово машина і як, за рахунок чого вона рухається, стародавній людині було б незрозуміло. Зараз це абсолютно природні процеси. Щоб створити цю цивілізацію людина поставила собі на службу практично всі, задіяв всі ресурси - корисні копалини, вода, грунт, повітря, електрику, яке можна витягувати практично звідусіль. Жага самовдосконалення і наживи поглинула людини. З одного боку людська цивілізація це благо, адже людина живе в комфортабельному світі, і для сучасної людини побут навіть 500-річної давності був би неприйнятний.

Потім чоловік виявив, що ресурси на Землі не безмежні. Їх можна розділити на вичерпні і невичерпні. Список невичерпних ресурсів малий. Вичерпних ресурсів дуже багато, причому більшість з них використовується людиною кожен день.

Мал. 3. Грунт в розрізі ( джерело )

Грунт абсолютно унікальне явище, можливо ні на одній планеті вона більше не зустрічається. Грунт - тонкий родючий шар землі, всього 20 - 30 см., Від якого залежить життєдіяльність будь-якої людини. Людина вирощує рослини не тільки для сільського господарства, а й для дихання, так як рослини за допомогою фотосинтезу виробляють кисень. Без рослин людина не зможе жити, а грунт, як виявилося, цілком вичерпний ресурс. Вона поступово теж зменшується. Людина забруднює ґрунт хімічними реагентами, сміттєвими пакетами, тим самим повільно і методично себе вбиваючи.

Вичерпаними є і корисні копалини. Вони стали корисними, коли людина почала їх використовувати собі на благо. Земля хоч і не є живим організмом, але ця система і вона живе за певними законами, які людина ще не збагнув. Проте, щороку люди без перерви вичерпує з надр землі величезну кількість газу, нафти, вугілля, металів.

Людині це зараз необхідно, він хоче включати світло, дивитися телевізор, для чого потрібна електрика. Щоб була електрика людина повинна добувати вуглеводні. Майже всі автомобілі зараз їздять на бензині, а нафти на Землі залишилося за різними підрахунками від 46 до 53 років використання, після чого цей ресурс буде повністю вичерпано.

Людина не просто забирає у планети копалини, але крім усього іншого, він ще й забруднює навколишнє середовище.

Ейяфьятлайокудль.

Ейяфьятлайокудль

Мал. 6. Виверження вулкана Ейяфьятлайокудль ( джерело )

У 2010 році відбулося дуже сильне виверження вулкана Ейяфьятлайокудль в Ісландії. Це виверження спричинило за собою серйозні наслідки для світової цивілізації. Одночасно припинили роботу аеропорти практично у всіх європейських країнах. Припинилося електропостачання в деяких містах Великобританії. В Ісландії було введено надзвичайний стан. Багато виникло проблем, адже попіл від вулкана долетів навіть до Росії. Це яскравий приклад того як природа іноді сама з собою надходить. І це було не найбільше виверження вулкана в історії планети. Були виверження набагато більші: Кракатау в 1883 році, Мон-Пеле в 1902 році. Деякі відкриття дають людині уявлення про те, що на Землі іноді проходили глобальні катаклізми. Нещодавно в Шотландії в горах були знайдені залишки піску, мають океанічне походження, це говорить про те, що там були цунамі такої висоти і потужності, що пісок був занесений навіть в гори. Глобальні катаклізми на Землі були, але природа це збалансована система, якщо в ній щось відбувається, то це означає, що якісь події спочатку прогнозувалися і були закладені в механіці роботи цієї системи, а то що роблять люди, відбувається з їх власних забаганок, не погоджених з природними принципами.

Трапляється і природне забруднення, наприклад, при виверженні вулкана.

Якщо подивитися кількісно, ​​хто приносить більше шкоди, природа сама собі або людина своїм впливом, то тут цифри будуть не на користь людини. Цифри наочно показують ступінь вторгнення людини в природне середовище. На жаль, людина знищує грунт, повітря, воду, життєво необхідний озоновий шар, без якого сонячна радіація безперешкодно потраплятиме на Землю. Те, що зараз людина робить з природою, виглядає загрозливо і не випадково так багато міжнародних організацій та керівників держав говорять про те, що екологічна проблема є пріоритетною в світі.

Людству для того щоб вижити потрібно приймати об'єктивні кроки з охорони навколишнього середовища.

Список рекомендованої літератури

1. Кравченко А.І., Пєвцова Е.А. Суспільствознавство: Підручник для 7 класу загальноосвітніх установ. - 11-е изд. - М .: ТОВ «ТИД« Русское слово - РС », 2009. - 224 с .: іл.

2. Нікітін А.Ф., Нікітіна Т. І. Суспільствознавство 7 М .: Дрофа

3. Лазебникова А.Ю., Коваль Т.В., Стрелова О.Ю. Суспільствознавство 7 М .: Мнемозина

Рекомендовані посилання на ресурси інтернет

1. Екологічні проблеми Росії ( джерело ).

2. Екологія Росії ( джерело ).

Рекомендоване домашнє завдання

1. Як ви вважаєте, як можна поліпшити екологічну ситуацію на місцевому рівні?

2. Напишіть невелике есе на тему «Екологічні проблеми людства»

3. Складіть 3 тесту на тему «Екологія».

4. * Використовуючи інтернет-ресурси, простежте погіршення екологічної ситуації в певному регіоні Росії або світу за останні 50 років. Складіть діаграму?

1. Як ви вважаєте, як можна поліпшити екологічну ситуацію на місцевому рівні?
Складіть діаграму?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация