Вулиця Сагайдачного: фунікулер, останню путь Кобзаря і будинок мера

  1. Орфографічна помилка в тексті:

18 листопада 2010, 18:43 Переглядів: 18 листопада 2010, 18:43 Переглядів:   Вулиця Сагайдачного

Вулиця Сагайдачного. Одна з головних вулиць міста.

Столична вулиця Сагайдачного знаменита багатьма речами. По-перше, це єдина вулиця в Києві, якій вдалося пережити війну і зберегти первозданний вигляд - його вона отримала в 1811 році, коли забудовувалася за планом архітектора В. Гесте. По-друге, вона відкрила низку пострадянських перейменувань вулиць. Всього вона змінювала свою назву п'ять разів: Мостова, Велика Мостова, Олександрівська - на честь государя імператора, при СРСР її охрестили на честь Жданова, а своє нинішнє ім'я отримала в 1989 році. По-третє, Олександрівська була київським "Уолл-стріт" (вулиця в Нью-Йорку, де зосереджені брокери) - тут розташовувалися купецькі контори. Сьогодні це вулиця затишних кав'ярень і ресторанів, яка традиційно збирає як туристів, так і городян.

СОЛОДКИЙ ДІМ

Тут виробляли "київське варення"

Будинки №27-а і 27-б належали сім'ї знаменитих київських кондитерів Балабух, виробників і торговців цукатами. (Сучасники спочатку називали нове ласощі "київським сухим варенням".) Солодощі, винайдені Семеном Семеновичем Балабуха, користувалися такою популярністю, що в 1889 році паризькі торговці звернулися до його спадкоємцю Миколі Семеновичу з пропозицією відкрити фабрику в Парижі. Справа в тому, що роком раніше непогану рекламу цукатам зробив сам герцог Монпасье, який не полінувався привезти з Києва кілька пудів балабуховского "сухого варення". Про те, що знамениті київські цукати поставлялися до імператорському столу, і говорити нема чого.

ФУНІКУЛЕР І БОГ ПЕРУН

Додання говорить, що звідси зіштовхували в річку Перуна

Один із символів Києва має славну і довгу історію, яка починається ще з часів Київської Русі. Історики підозрюють, що саме уздовж нинішньої лінії фунікулера кияни, новонавернені в християнство, зіштовхували в Дніпро Перуна. "Михайлівський підйом", як раніше називався фунікулер, був відкритий 7 травня 1905 року, але до вул. Сагайдачного маршрут продовжили тільки в 1928 році. А свій теперішній вигляд станції придбали в 1984 році, коли фунікулер реконструювали до 80-річного ювілею.

ОСТАННІЙ ШЛЯХ КОБЗАРЯ

Тут прощалися з Тарасом Шевченко

А до того, як був побудований фунікулер, вулиця починалася від церкви Різдва Христового, побудованої в 1810-1814 роках за проектом Андрія Меленського. Її звели на місці дерев'яної церкви, яка згадується в письмових джерелах з 1520 року. Церква Різдва Христового була зруйнована в 1935 році і наново відбудована в 2004-му. Саме в ній відспівували з 6 по 8 травня 1861 року Тараса Шевченка. З церкви Різдва Христового Кобзар відправився в свій останній шлях - в Канів .

ПРИТУЛОК Олександр Купрін

Цей будинок - улюблене місце Купріна в Києві

У будинку №4 на Сагайдачного в кінці XIX століття розташовувалися мебльовані кімнати з романтичною назвою "Дніпровський порт". Восени 1894 року поріг цього будинку переступив відставний поручик Олександр Купрін - ще на вокзалі він попросив візника відвезти його в найдешевші кімнати. Насамперед Купрін відправився на набережну, де допоміг розвантажити баржу з кавунами, і таким чином заробив півтора рубля на свій перший київський обід. Надалі Купрін опише своє житло в оповіданні "По-сімейному".

ДІМ МЕРА КИЄВА

Тут жив Парфеній Дегтярьов

Будинок №16 був побудований більше 180 років тому для сім'ї купця Парфенія Дегтярьова - київського міського голови в 1835-1837 роках. Городяни говорили про Дегтярьова: "Парфеній сказав - залізно виконає". Свій перший мільйон купець Парфеній заробив на залізні бізнесі і, крім того, що був першим обраним міським головою, особливо нічим не знаменитий. А ось його син Михайло увійшов в історію Києва як видатний меценат, спонсор першого міського трамвая (на паровому двигуні) і будівельник лікарень. У його честь названа вулиця Дегтярівська.

КІНОТЕАТР ДЛЯ ЧЕСНИХ

Раніше тут був кінотеатр

Кінотеатр "Буревісник", що розташовувався в будинку №18, працював без контролера. Відкрили його в 20-х роках минулого століття, а контроль скасували в 1950-х. Глядачі самі відривали від свого квитка "контроль", кидали його в урну і проходили в зал. Збиток державі від безбілетників, якщо такі перебували, був невеликий: в залі було всього 70 місць. Нововведення проіснувало до початку 1970-х. У ті роки на Подолі розташовувалося 5 (!) Кінотеатрів: "Буревісник", "Харчовик", "Колос", "Комета" і єдиний, що дожив до наших днів, "Жовтень".

БОГЕМА "В ГОСТЯХ У Бахус"

Зараз зробити пригощають кавою, а раніше - вином

У будинку №29 зараз цілком мирна і цивілізована кав'ярня, але якби ви побували тут на рубежі 90-х років ХХ століття, ви б побачили зовсім іншу картину. Тут знаходилося культове серед столичних неформалів і богеми кафе з промовистою назвою "В гостях у Бахуса". Як нескладно здогадатися, "Бахус" залучав творчу публіку і гулящі молодь демократичними цінами на вино, так і широким асортиментом міцних напоїв.

Олексій Росовецький

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Вулиця Сагайдачного: фунікулер, останню путь Кобзаря і будинок мера". інші влада дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация