Вузли для альпінізму. Частина перша - вузли для початківців.


Вузли для альпінізму - тема заїжджена, потоптана, але холівари викликає регулярно. У світі існує величезна кількість різноманітних вузлів (описано близько 4000), кожен з яких краще, ніж інші підходить для якоїсь конкретної, а часто і унікальній ситуації.
NB Даний матеріал орієнтований на інструкторів альпінізму і досвідчених альпіністів, в ньому не розглядається техніка в'язання вузлів.
Частина перша - вузли для початківців.
Частина друга. Вузли на всі випадки життя.
Частина третя. Вузли не для альпінізму.
Величезна подяка фірмі Венто і Іллі Гладкому за надані малюнки.
Вузли для альпінізму - тема заїжджена, потоптана, але холівари викликає регулярно. У світі існує величезна кількість різноманітних вузлів (описано близько 4000), кожен з яких краще, ніж інші підходить для якоїсь конкретної, а часто і унікальній ситуації. І в ідеальному світі, де ми всі б володіли ідеальною пам'яттю і моторними навичками, все б знали і правильно використовували всі ці вузли. Але, на жаль, наш світ і пам'ять не ідеальні, часу на навчання завжди не вистачає, а в складних умовах пам'ять і навички часто підводять.
Особливо це відноситься до навчального альпінізму і початківцям альпіністам. Їм доводиться в дуже короткий термін вивчити, зрозуміти і виробити безліч специфічних навичок, серед яких вузли - це тільки невелика, хоча і важлива, частина.
Саме тому я в своїй практиці роботи інструктором поділяю вузли на групи: спочатку вивчаємо мінімально необхідний список вузлів, для вирішення більшості завдань в альпінізмі, а далі на кожному етапі навчання ми додаємо до нього ще кілька вузлів, для більш ефективного вирішення специфічних завдань.
Для початкового етапу навчання обраний дуже обмежений набір найбільш універсальних і надійних вузлів. Які можна швидко і надійно вивчити, і застосування яких може бути незабаром довірено початківцям альпіністам без безпосереднього контролю інструктора.
Так, деякі технічні прийоми при використанні цих вузлів будуть виконані не найшвидшим і ефективним чином, але для початківців набагато важливішим є надійність, безпеку і використання відпрацьованих прийомів.
Надалі набір вузлів, в тому числі і специфічних, збільшується, і у альпініста з досвідом з'являється вибір, - який вузол і коли використовувати.
Приклад. Потрібно прив'язати мотузку до опори для організації страхувальної станції. Найшвидший варіант - це використання вузла Булинь.

Малюнок 1 "Неправильний" булинь - вільний кінець виходить зовні, відсутня контрольний вузол, навантажена петля, зав'язана навколо опори.
Неправильний булинь - вільний кінець виходить зовні, ні контрольного вузла, навантажена петля навколо опори.
Але !!! Булинь повинен бути правильно зав'язаний, - так щоб вільний кінець виходив з внутрішньої частини вузла, булинь обов'язково вимагає контрольного вузла, в петлю буліня не можна вщелківается самострахування і т.д.

Правильне зав'язування і використання вузла булинь.
При спробі зав'язати булинь початківцям альпіністом буде або скоєно безліч помилок, або ця спроба займе дуже багато часу.
Тому я рекомендую використовувати для закріплення мотузки до опори (для початківців) вузол зустрічна вісімка. Це стандартний вузол, який щодня використовується кожним альпіністом, він не вимагає контрольного вузла, має дуже характерний малюнок і правильність його зав'язування легко перевіряється інструктором на відстані, що вийшла петля може бути використана в якості станційної. Подібних прикладів досить багато.
Також слід розуміти, що критерій «на скільки вузол послаблює мотузку» - не є важливим для альпіністів. Можливі втрати міцності мотузки в будь-яких вузлах досягають 25-30%, що при міцності сучасної мотузки в 22-24 кН залишає більш, ніж достатній запас міцності.
Випробування так само показали, що перегин на карабіні набагато більше знижує міцність мотузки, ніж будь-який з нижче рекомендованих вузлів. Крім того, сучасні м'які мотузки втрачають в вузлах і на перегинах меншу частину міцності, ніж старі мотузки. Динамічні мотузки випробовуються з зав'язаним вузлом вісімка.
Актуальність цього питання збереглася для професійних рятувальників, що працюють з великими вантажами на статичних і супер статичних мотузках.
Критерії правильно зав'язаного вузла.
Основними вимогами для вузлів в альпінізмі є:
правильний малюнок вузла,
відсутність накладок мотузки у вузлі,
довжина вільних кінців мотузки 6-10 діаметрів мотузки,
вузол повинен бути обов'язково затягнуть.
Критерії вибору вузлів для початківців альпіністів.
Вузол повинен мати зрозумілий і запам'ятовується малюнок. Таким вузлів простіше вчити і простіше контролювати правильність зав'язування.
Мінімально використовувати вузли, для які потрібні застосування контрольного вузла. 95% альпіністів неправильно в'яжуть контрольний вузол, навіть якщо в'яжуть. Контрольний вузол повинен бути зав'язаний впритул до контрольованого вузла.
Вузол не повинен мати різних варіантів зав'язування, які позначаються на його міцності і надійності.
Вузол повинен бути багатофункціональний.
Рекомендовані вузли.
Вузол вісімка (фламандський вузол, фламандська петля).

Для прив'язування до мотузки, зв'язування двох мотузок однакового або приблизно однакового (10 +9, 9 + 8 мм) діаметра рекомендований вузол вісімка. Також за допомогою вузла вісімка зав'язуються петлі на мотузці, в тому числі і на її середині при організації зв'язки. Різні варіанти цього вузла - вісімка одним кінцем, зустрічна вісімка, петля з вісімки на середині мотузки.
Популярний серед скелелазів спосіб прив'язування вузлом подвійний булинь вимагає більшої кількості мотузки для зав'язування і складніше контролюється. Але дещо легше розв'язується після сильних ривків, що актуально саме для спортивного скелелазіння, але не для альпінізму.
Вузол Грейпвайн (подвійний рибальський вузол).

Мотузки різного діаметру (7-11 мм) рекомендується пов'язувати з допомогою вузла Грейпвайн. При використанні вузла для зв'язування мотузок різного діаметру він відмінно працює тому, що складається з двох полуузлов, які впираються один в одного. Але це не означає, що їм не можна пов'язувати мотузки однакового діаметра.
Вузол досить складний в зав'язуванні, але має характерний малюнок і простий для контролю. Сильно затягується і складно розв'язується після прикладення навантаження.
Варіанти вузла - вузол барель (затягується петля) і контрольний вузол (половина Грейпвайні).
Використання шкотового вузла, Академічного вузла і / або брамшкотовий вузла я не рекомендую, тому що вони вимагають контрольних вузлів і ненадійні при знакозмінних навантаженнях.
Особливо актуальний контрольний вузол на кінці мотузки при спуску по мотузці. В цьому випадку вузол половина Грейпвайні зав'язується в приблизно в 1 метрі від кінця мотузки для запобігання прослизання кінця мотузки через спусковий пристрій.
Вузол UIAA (Італійський вузол).

Замість стандартних гальмівних пристроїв (в разі втрати пристрою або сильно намоклої і обмерзлих мотузки) застосовують вузол UIAA. Даний вузол забезпечує високу і, головне, регульовану силу гальмування, також дозволяє здійснювати страховку, як на спуску, так і при підйомі.
Вузол UIAA крутить мотузку приблизно аналогічно спусковому пристрою типу вісімка. Для зниження закручування мотузки рекомендовано тримати входить і виходить з вузла гілки мотузок паралельно. Твердження, що вузол UIAA сильно псує мотузку, не має практичного підтвердження.
Вузол Прусик.

Для підстраховки при спуску по мотузці, підйому по мотузці, організації поліспаста і т. Д. Рекомендується використовувати вузол Пруса в 3 обороту. Діаметр репшнура для в'язки вузла повинен складати 2/3 від діаметра мотузки на якій він буде працювати. При діаметрі мотузки 9,5-11 мм підходить репшнур діаметром 7 мм. При використанні мотузок меншого діаметру можна використовувати і репшнур для схоплює меншого діаметру.
Але більш важливою характеристикою шнура для схоплює є не діаметр, а його м'якість. Для надійної роботи схоплює вузла потрібно використовувати м'який репшнур. Тест для перевірки репшнура виглядає наступним чином - репшнур складається вдвічі і стискається пальцями приблизно в 5 сантиметрах від місця згину, і в що отримала петлю просовується інший кінець репшнура.
Якщо репшнур проходить в вийшла петлю - то він НЕ ПРИДАТНИЙ для схоплює вузла.
Також не рекомендується для схоплюють вузлів застосовувати репшнура з кевлара (арамида) і дайніми (спектри, високомоллекулярного поліетилену), без нейлонової обплетення.
Вузол Прусик в три оберти забезпечує достатню міцність, надійність і стабільність характеристик в більшості ситуацій.
Для підстраховки при спуску по подвійній мотузці, нижче страхувально-спускового пристрою рекомендується зав'язувати Прусик подвійним обертом. Навантаження на цей вузол не висока, а велика різниця в діаметрі мотузок (подвійна мотузка еквівалентна одинарної мотузці діаметром 15-16 мм) ускладнює пересування по подвійній мотузці вузла в три оберти. При спуску по одинарній мотузці зав'язують Прусик в 3 обороту.
Різні варіанти схоплюють вузлів і їх використання детально розглянуті в статтях
Рекомендації по використанню схоплюють вузлів.
Випробування різних варіантів схоплюють вузлів. Частина 1 і Частина 2
Вузол Прагнучи.

Для організації самостраховки, закріплення мотузки до опори, виготовлення стремян, носилок і т.д. застосовується вузол стремено. Інформація про те, що вузол Прагнучи при навантаженні понад 4 кН протравлює мотузку і може використовуватися в ролі амортизатора, не відповідає дійсності. Для підвищення надійності вузла, зав'язують на кінці мотузки, при знакозмінних навантаженнях треба залишити запас мотузки 50-70 см або зав'язати контрольний вузол.
Простий плоский вузол (провідник, Флат оверханд, «дубовий вузол»)

Простий плоский вузол, зв'язування їм мотузок. Контрольні вузли на кінцях мотузок - половина Грейпвайні.
Для організації спуску по подвійній мотузці з її подальшому просмикування, особливо якщо рельєф сильно розчленований, і вузол, що зв'язує мотузки, може застрягти, рекомендується замість вузла зустрічна вісімка використовувати простий плоский вузол. Він краще за всіх відомих вузлів «проходить» перегини і розчленований рельєф. Вільні кінці мотузок після зав'язування вузла повинні бути не менше 25-30 см. Використання в такій конфігурації вузла вісімка - НЕБЕЗПЕЧНО!
Також даним вузлом я рекомендую прив'язувати до страхувальної системі схоплює вузол, зав'язувати на тяговому Прусиков в поліспастового системі, використовувати в якості вузла "про всяк випадок" при підйомі по мотузці за допомогою схоплюють вузлів і ще безліч різних застосувань.
Випробування показали, що цей вузол, зав'язаний на мотузці 8,5-10 мм, починає плавно "повзти" ​​при навантаженні 7-8 кН, що при використанні здвоєної мотузці (при спуску по мотузці) еквівалентно навантаженні на альпініста 14-16 кН. Такі навантаження знаходяться далеко за межею можливого для даної і більшості інших можливих ситуацій в альпінізмі.
При необхідності ізолювати пошкоджене місце на мотузці - також можна використовувати даний вузол. Використання в такій конфігурації вузла вісімка - менш надійно - вузол вісімка починає прослизати при вдвічі меншому навантаженні.
Цей вузол дещо вибивається з концепції «мінімум вузлів», але він дуже простий в зав'язуванні і вивченні.
Далі буде..... Частина 2 і частина 3 .



Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация