XIV Людовик біографія

XIV Людовик - біографія

відомий: король

Країна: Франція

Категорія: держава

Знак зодіаку: Діва

Дата народження: 5 Сентября 1638р.

Дата Смерть: 1 вересня 1715г. (76 років)

Біографія додана 8 Мая 2013 р.

Людовик XIV Бурбон - французький король з 1643 року через династії Бурбонів. Його правління - апогей французького абсолютизму (легенда приписує Людовіку XIV вислів: «Держава - це я»). Спираючись на міністра фінансів Жана Батіста Кольбера, король домагався максимальної ефективності в проведенні політики меркантилізму. У роки його правління були створені великий військовий флот, закладені основи французької колоніальної імперії (в Канаді, Луїзіані і Вест-Індії). З метою встановлення гегемонії Франції в Європі Людовик XIV вів численні війни (Деволюционная війна 1667-1668, війна за іспанську спадщину 1701-1714). Великі витрати королівського двору, високі податки неодноразово викликали в роки його правління народні повстання.

Перемагає тільки терплячий.

Людовик XIV

Старший з двох синів Людовика XIII Бурбона і Анни Австрійської, спадкоємець французького престолу Людовик XIV народився 5 вересня 1638 року, о Сен-Жермен-ан-Ле, на двадцять третьому році їх недружні шлюбу. Дофінові не виповнилося і п'яти років, коли в 1643 році помер батько, і маленький Людовик XIV став королем Франції. Державну владу мати-регентша передала кардиналу Джуліо Мазаріні. Перший міністр навчав хлопчика «королівському майстерності», і той відплатив йому довірою: досягнувши повноліття в 1651 році, він зберіг за кардиналом всю повноту влади. Фронда 1648-1653 змусила королівську сім'ю втекти з Парижа, мандрувати по дорогах Франції, пізнати страх і навіть голод. З тих пір Людовик XIV побоювався столиці і ставився до неї з підозрою.

Кожен раз, коли я даю комусь хорошу посаду, я створюю 99 незадоволених і 1-го невдячного.

Людовик XIV

У роки фактичного правління Мазаріні була пригнічена Фронда, укладені вигідні для Франції Вестфальський мир (1648) і Піринейського світ (1659), що створило умови для посилення абсолютизму. У 1660 він одружився з іспанською інфантою Марією-Терезією Габсбург. Завжди ставлячись до дружини з підкресленою повагою, Людовик не відчував до неї глибокої сердечної прихильності. Важливу роль в житті короля і при дворі грали його улюблені: герцогиня Лавальер, мадам де Монтеспан, мадам де Ментенон, з якої він після смерті королеви таємно одружився в 1682 році.

У 1661, після смерті Мазаріні, Людовік XIV оголосив про намір правити одноосібно. Придворні підлабузники називали Людовика XIV «король-сонце». Державна рада, раніше включав членів королівської сім'ї, представників знаті, вище духовенство, був замінений вузьким радою в складі трьох міністрів, вихідців з середовища нового дворянства. Король особисто керував їхньою діяльністю.

У кожному сумнівній справі єдиний засіб не помилитися - це припускати найгірший кінець.

Людовик XIV

Усунувши могутнього сюрінтенданта фінансів Нікола Фуке, Людовик XIV надав широкі повноваження генеральному контролеру фінансів Кольберу, який проводив в економіці політику меркантилізму. Реформа центральної і місцевої адміністрації, зміцнення інституту інтендантів забезпечували контроль за збором податків, за діяльністю парламентів і провінційних штатів, міських і сільських громад. Заохочувався розвиток промисловості і торгівлі.

Людовик XIV прагнув встановити контроль над французької католицької церквою і на цьому грунті вступив в конфлікт з папою Інокентієм XI. У 1682 році був організований собор французького духівництва, який видав «Декларацію галліканського духовенства». Прихильний галліканство, Людовик XIV переслідував інакомислення. Скасування Нантського едикту (1685) викликала масову еміграцію протестантів із Франції та повстання камизаров (1702). У 1710 році був зруйнований оплот янсенізму - монастир Пор-Рояль, а в 1713 Людовик XIV витребував у папи Климента XI буллу «Unigenitus», що засуджувала янсенизм і викликала запеклий опір французького єпископату.

Мені було б легше примирити всю Європу, ніж кількох жінок.

Людовик XIV

Людовик XIV не отримав глибокого книжкового освіти, але мав неабиякі природними здібностями і чудовим смаком. Його схильність до розкоші і розвагам зробила Версаль самим блискучим двором Європи і законодавцем моди. Людовик XIV прагнув використовувати для звеличення королівської влади досягли розквіту в роки його правління науки, мистецтво, літературу. Заохочення наук, мистецтв і ремесел посилювало культурну гегемонію Франції. В роки царювання Людовика XIV виникли Паризька академія наук (1666), Паризька обсерваторія (1667), Королівська музична академія (1669). Витіснивши латинь, французька мова стала мовою дипломатів, а потім проник і в салони. Гобеленові, мереживні, порцелянові мануфактури наповнили Європу виробами розкоші французького виробництва. У літературі блищали імена Корнеля, Жана Расіна, Буало, Лафонтена, Шарля Перро. Комедії Жана Батіста Мольєра і опери Жана Батіста Люллі завоювали підмостки театру. Палаци французьких архітекторів Луї Ліво і Клода Перро, сади Андре Ленотра ознаменували тріумф класицизму в архітектурі.

Невже Бог забув про все, що я для нього зробив?

Людовик XIV

Реформа армії, проведена військовим міністром Франсуа Лувуа, дозволила Людовику XIV активізувати французьку експансію в Європі. Історія його царювання рясніє війнами. Деволюционная війна 1667-1668 років потіснила Іспанію в Південних Нідерландах. Голландська війна 1672-1678 років принесла Франції Франш-Конте.

Але Людовик XIV не обмежився територіями, отриманими за Німвегенський мирним договорам 1678-1679 гjljd. У 1679-1680 роках король заснував так звані Приєднувальні палати для розвідки прав французької корони на ту чи іншу територію. З метою «упорядкувати французькі кордону» в 1681 році був приєднаний Страсбург, в 1684 році французькі війська зайняли Люксембург, в 1688 році вторглися в Рейнську область.

Держава - це я.

Людовик XIV

Стривожена апетитами Франції Аугсбургская ліга виставила проти неї потужну коаліцію: війна за Пфальцкое спадок 1688-1697 років завершилася поразкою Людовика XIV. Рисвікський світ 1697 року позбавляв його всіх завоювань, крім Ельзасу і Франш-Конте. Підсумком війни за іспанську спадщину 1701-1714 років стало подальше ослаблення Франції.

Нескінченні війни, величезні витрати королівського двору виснажили французьку скарбницю. Блиск царювання обертався релігійною нетерпимістю, фіскальним тиском та злиднями народу. До кінця «століття Людовика XIV» Франція переживала глибокий економічний спад.

Людовик XIV помер 1 вересня 1715, в Версалі.

Рекомендований контент:

XIV Людовик - цитати

Кількість переглядів: 7378

Невже Бог забув про все, що я для нього зробив?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация