З історії прізвищ. Січень 2016 №1

Доброго дня!Дуже люблю читати ваші рубрики про прізвища - багато пізнавального.У деяких людей навіть привід пишатися своїм прізвищем з'являється.Хотілося б і мені дізнатися про прізвища моїх прямих родичів.Мій батько Носко (Дніпропетровська, Полтавська області), прізвище матері батька Попруга (Дніпропетровська область), дівоче прізвище матері Секанова (с. Котеліно Кадомського р-ну Рязанської обл.), Дівоче прізвище її матері Синякова (в тому ж селі Котеліне проживають і Синякіна ), мій зять пропали, а дівоче прізвище його матері Торжкова.Будь ласка, допоможіть розібратися з цими прізвищами.

Олександра Носко-Борискина (м Сасово, Рязанська обл.).

Носко

Мирський именник був надзвичайно різноманітний. Як ім'я могло використовуватися, наприклад, назва тварини (Вовк, Кабан і ін.), Птиці (Гусь, Орел і ін.), Риби (Карась, Окунь і ін.), Рослини або його частини (Береза, Ріпа, Корінь, гілка і ін.), будь-якого предмета (Сокира, Горщик, Голка і ін.) і навіть цілком абстрактного явища або поняття (Дума, говорок, Журба, Гроза, Вітер і ін.). Існувало і мирське ім'я Ніс і його похідні форми: Носко, Носуля, Носирев, Носаль, Носан, Носач, Носик, Носалік і т. Д. Таке ім'я могло бути дано в родині, де вже існували імена, що повторюють назви різних частин тіла людини або тварин: Нога, Рука, Губа, Око, Вухо, Шия і ін. В давньоруських грамотах згадуються: Павлик Носко, селянин, Новгород, 1495 р .; Носко Кравець, київський міщанин, 1552 р .; Носко Семенов, Усольський посадский, 1605 р .; Іван Носко син Павлов, волосний людина, 1607 р Так, наприклад, за часів Богдана Хмельницького (1649 р) в Реєстрі Війська Запорізького записані козаки: Іван Носко (Корсунський полк), Іван Носко (Уманський полк) і Іван Носко (Кальницький полк ).

У Білорусії, на Україні і в південно-західних областях Росії багато прізвища були утворені в бессуффіксальной формі. В результаті цього ім'я або прізвисько родоначальника збереглося і як прізвище його нащадків.

Попруга

Попруга - шкіряний пояс, подпруга. Ця назва могла використовуватися в якості звичайного мирського імені. У тому ж Реєстрі Війська Запорозького згаданий Семен Попруга, козак Брацлавського полку.

Синців і Секанов

В одній з попередніх публікацій ми вже розглядали прізвище Синякіна. Вона утворена від імені Синяка - народної форми декількох хрестильних імен, наприклад таких як Семен (канонічне Симеон: з староєврейського почутий Богом), Оксентій (з грец. - «зростаючий»), Арсеній (з грец. - «мужній») і Ксенофонт ( з грец. - «чужинець, людина, що говорить на іншій мові»). Загальною для них була зменшувальна форма Сеняка, а варіант Синяка виник через діалектних особливостей говірки. Всі ці імена могли вимовлятися і в формі Сеняк або Синяк.

Але існувало і мирське ім'я Синяк. Слово синяк в різних говорах в старовину мало безліч значень: так називали сінёний полотно, рибу лящ, старий дуб з синюватою деревиною, різні дикорослі рослини з синіми квітками, їстівні гриби, які при розломі синіють, і багато іншого. Будь-яке з цих значень могло стати основою мирського імені Синяк. Так, наприклад, в давньоруських грамотах згадуються: в 1582 г. Синяк Ляпунов син Стогів, землевласник в Деревської пятине (Новгород Великий); за часів Богдана Хмельницького (1649 р) в Реєстрі Війська Запорізького записаний Олешко Синяк, козак Корсунського полку. Широка й географія найдавніших згадок сімейного прізвисько Синякови: в 1550 р - Синяков Мілонов, «власник пожнів, рибної ловлі, млини», Рязанський повіт; в 1582 г. - Синяков Андрій, посадский людина, Новгород; в 1680 р - Синяков Михайло, понятий, Рязанський повіт; в 1707 р - Федір Сидоров Синяков, кінний козак, Новгород Великий.

Схожим чином виникло і ім'я Секан - народна форма канонічних церковних імен Арсеній (з давньогрецької мови означає «мужній»; через проміжні форми - Сека - Арсека) і секунд (з латинської секундус - «другий»).

прожога

Прізвисько прожогам було відомо в різних говорах східних слов'ян і мало кілька значень: «хитрий, виверткий», «обманщик, шахрай», «жвавий, сміливий», «бувалий, хто розуміється, досвідчений» людина.

торжков

Торгом за старих часів називали місце торгівлі, обміну продуктами - торгову площу, базар, ринок. Тому, не виключено, що сімейне прізвисько Торжка могло належати людині, що жила (мав будинок) поряд з торговою площею або в тій частині села, міста, де зазвичай відбувався торг. Таке ж прізвисько могло належати і вихідцю з селищ з назвами Торг, Торги, Торговище, Торжок (більш рання назва, відоме з 1015 року - Новий Торг). Зрозуміло, назви з основою торг були поширені у великій кількості на всіх територіях розселення східних слов'ян (в російській мові лише після XV ст. Стало широко входити тюркське слово базар і пізніше воно витіснило торг). Наприклад, в Тверській області до наших днів збереглася село Торг (вигідне розташування в затоці озера Вселуг говорить про те, що колись село було центром місцевої торгівлі).

І нарешті, жартівливими прізвиськами Торжок, Торг, Торгаш, Торгач, Торгоша, Торгун, торгувати могли прозвати купця, коробейника, який торгує вразноску різним товаром, та й просто любителя поторгуватися в ярмарковий день. Так, в старовинних грамотах згадуються: псковітянін Івашко Торгоша, 1469 р .; Торжок Иевлев, новгородський подьячий, 1539 р .; Торжок (він же і просто Торг) Леонтійович Арцибашев, Білів, 1628 р

***
Доброго дня! Мене цікавить прізвище Бартновскій. Коріння в білоруському селі Висока Грива в 25 кілометрах від м Гомеля в сторону м.Чернігова.

З повагою Віталій Бартновскій (м Гуково, Ростовська обл.).

Бартновскій

Ця рідкісна прізвище в першій половині XX століття зустрічалася головним чином серед жителів Білорусії, північних областей сучасної України і на південно-заході Росії. Ширшої була в той період географія прізвища Бортновський. Це не випадково. Справа в тому, що обидва прізвища походять від географічних селищам з назвами бортних або бортних.

Назва нагадує про те, що селище виникло в місцевості, жителі якої активно займалися бортним промислом, тримали «борті», спеціальні колоди з сотами (такі колоди прив'язували до дерева для приманки бджіл). Велике число бортей, розставлених в околицях селища, і стало причиною появи його назви.

В даний час селища з такими назвами збереглися в Орловській, Калузької, Рязанської, Іванівській, Тульської областях. Ще в першій половині XX століття село бортних існувало в Могильовській області, але було знищено фашистами; в документах 1930-х рр. в Тверській області згадується хутір бортних.

Виходець з такого селища отримував прізвище Бортновський. А в білоруських, частині північно-українських, західних і південних руських земель таке сімейне прізвисько вимовлялося як Бартновскій, що пов'язано з характерним для говірки жителів цих земель аканням.

***

Доброго дня! Прошу роз'яснити значення і походження прізвищ Гамера, Пращук і Шалигін.

Заздалегідь вам вдячна. Наталя Пращук (Москва).

Гамера

Найімовірніше, в більшості випадків прізвища Гамера і Гамернік - діалектні форми найбільш поширених в Білорусії, Польщі, на Україні і південному заході Росії прізвищ Гамар і Гамарник. Вони нагадують про професію родоначальника, який працював на «Гамарні» (Гамарня - мідеплавильний завод, раніше взагалі Металоплавильні і навіть просто кузня, кузня).

Однак польські дослідники відзначили побутування в польських говірках діалектного слова hamera - «буря, хуртовина». Тому сімейне прізвисько Гамера могло сходити і до іншого значенням цього імені або прізвиська. Ім'я Hamera могли дати синові, який народився в заметіль або сильну бурю; дорослого ж чоловіка могли прозвати Гамер за непростий, наприклад, запальний характер.

Пращук

Основою прізвища Пращук може бути давньоруське мирське ім'я Праща, що повторює назву старовинної зброї для метання каменів, металевих куль і т. П. (Ремінь з розширеною середньою частиною). Пращею часто називали і звичайну рогатку.

Але, швидше за все, в більшості випадків прізвище Пращук сходить до церковного імені одного з предків. Таке, наприклад, ім'я Прашка - народна форма двох жіночих хрестильних імен - Євпраксія (з древнегреч. «Благоденства, процвітаюча»; епітет богині Артеміди) і Парасковія (канонічне Параскева; «п'ятниця»).

І, нарешті, так само, як і з прізвищем Бартновскій, під впливом «акання», в формі Пращук в деяких випадках з часом виявилося записаним сімейне прізвисько Прощук: ударна голосна про в цій прізвища часто вимовляється як а. У свою чергу сімейне прізвисько Прощук походить від імені Прошка або Прошко - зменшувально формі канонічних церковних імен, також мають давньогрецьке походження: Прохор і Прокопій. Ім'я Прохор в перекладі означає «ведучий», «заспівувач», «керівник хору, який веде за собою співаючих і танцюючих»; ім'я Прокопій - «випереджаючий», «встигає».

Шалигін

Слово Шалига в різних російських говорах в старовину мало безліч значень: так називали верхівку чого-небудь, купину, бугор (таке ім'я люблячі батьки могли дати своєму синові-первістку); великий м'яч; батіг, батіг; посох і багато іншого. Будь-яке з цих значень могло стати основою мирського імені Шалига. Крім того, в псковських, товариських говорах навіть в XX столітті існувало прізвисько Шалига, утворене від діалектного дієслова шалиганіть, тобто «пустувати, гратися». Відповідно, Шалига тут могли наректи пустуна, пустуна і гульвісу. У костромських, нижегородських говорах Шалига називали людини з запальним, задирливим характером, забіяку і забіяки. Значення прізвиська походить від діалектами дієслова шалигать - «шмагати, шмагати».

Не виключено, що всі ці значення номінального Шалига в старовину були знайомі і іншим говорам східних слов'ян. Так, в грамоті 1539 згадується Митька Шалига, смоленський селянин; в 1649 р в «Реєстрі Війська Запорозького» записані Семен Шалига і Васко Шалига, козаки Чигиринського полку. З давніх часів зустрічаються і згадки цього сімейного прізвисько: Бєлко Шалигін син, послух, 1550 р .; Максимка Шалигін, сільський староста, 1585 р Суздальський повіт; Васька Шалигін, 1618 р Коломна.