З історії повітроплавання

Шевирін Сергій, головний спеціаліст відділу інформації,
публікації та наукового використання документів
Державного суспільно-політичного
архіву Пермської області

З давніх-давен люди мріяли про польоти З давніх-давен люди мріяли про польоти. Майже у всіх народів є міфи і легенди про повітряних подорожах. В одному з найдавніших збережених писемних джерел - шумерської глиняній табличці - описується політ царя Етана на орле. Це було приблизно 5 тисяч років тому. Найбільш відомим став легендарний політ греків Дедала і Ікара. Майстерний майстер Дедал зробив з пір'я і воску крила для втечі з острова Крит. Ікар піднявся занадто високо, і сонце розтопило віск, крила розсипалися, і Ікар впав в море. Розсудливий Дедал долетів до Сицилії. У російських казках літали на конику-горбунок, сові, орле.

Польоти були не тільки в казках і легендах. Руські літописи вже в XIII столітті описували перші спроби польотів: «... а інші злітають з церкви або з високого будинку на шовкових крилах ... показуючи фортеця сердець своїх ...». Чим закінчувалися ці польоти невідомо. Зате відома сумна доля «смерда Микитки, боярського сина Лупатова холопа», який за царювання Івана Грозного зробив дерев'яні крила і нібито літав на них в Олександрівській слободі. Іван Грозний угледів в цьому польоті «бісовщину»: «... людина не птах, крил не імать ... Аще же поставить собі собі аки крила дерев'яні, супроти єства творить. То не боже діло, а від нечистої сили. За це дружба з нечистою силою відрубати вигадникові голову. Тіло окаянного пса смердить кинути свиням на поживу. А вигадку, аки диявольську допомогою споряджену, після божественної літургії вогнем спалити ».

У Центральному державному архіві давніх актів зберігається документ про ще одну спробу польоту: «1695 року квітня 30 закричав мужик караул і сказав за собою государеве слово, і наведено в Стрілецький наказ, і розпитуй, а в расспросе сказав, що він, зробивши крилі, стане літати, як журавель. І за наказом великих князів зробив собі крила слюдяні, а стали ті крила в вісімнадцять рублів з государевої скарбниці. ... і той мужик ті крилі устрою, за своєю звичайності перехрестився, і хотів летіти, та не піднявся. І за те йому учинено наказанье: біт батогом, і ті гроші велено доправити на ньому і продати животи його ... ».

У ті далекі часи люди, спостерігаючи за польотом птахів, могли придумати або винайти тільки крила. Великий російський винахідник Михайло Ломоносов в 1750 році запропонував проект «аеродинамічній або воздухобежной» машини, «... яка повинна вживатися для того, щоб за допомогою крил, рухомих горизонтально ... силою пружини, який зазвичай забезпечуються годинник, натискати повітря (відкидати його вниз), чому машина буде підніматися у верхні шари повітря ». У проекті Ломоносова вже використав не м'язова сила людини, а механічна сила пружини. Виготовлений апарат так і не зміг піднятися в повітря. На щастя для Ломоносова, в Росії того часу був період «освіти», всілякі досліди заохочувалися, а за невдачі винахідників НЕ згодовували свиням.

Зовсім іншу літальну конструкцію винайшли французи - брати Монгольф'є. За однією з легенд винаходу сприяв курйоз. Дружина одного з братів Монгольф'є занадто близько підійшла до каміна, і тепле повітря підняв їй спідницю вище колін. Наглядова Жозеф Монгольф'є зрозумів, що саме тепле повітря допоможе підняти кулю. До цього брати вже пробували зробити кулю з тканини і підняти його в повітря. Вони пробували наповнювати його гарячою парою і навіть дуже дорогим в той час воднем. Пар моментально остигав і, навпаки, робив куля важким і мокрим. Водень розсіювався через тканинну оболонку кулі. Брати вирішили обклеїти кулю папером, благо вони були власниками паперової фабрики. І ось, влітку 1783 р брати Жозеф і Етьєн Монгольф'є зважилися на публічну демонстрацію свого винаходу. На площі міста Аннона вони наповнили величезний з триповерховий будинок куля димом від багаття, і коли куля розправив всі свої складки, жителі міста побачили на ньому напис: «До зірок». Брати благополучно злетіли, пролетіли близько кілометра і приземлилися за містом. З цього часу повітряні кулі стали називати «монгольф'єрів».

Король Франції Людовик XVI, дізнавшись про цей винахід, зажадав доставити братів і їх куля в Париж. В цей час в паризькому суспільстві вибухнула запекла дискусія про польоти. Висловлювалися різні думки про те, що у людини на висоті може статися розрив серця, церква висловила свій протест проти польотів. Але, коли у вересні 1783 року брати Монгольф'є привезли свою кулю в Париж, величезний натовп зібрався в Версальському саду, щоб подивитися на політ. У перший політ вирішено було відправити тварин, щоб дізнатися, чи не помруть вони миттєво в висоті. Качка, півень і баран благополучно злетіли над Версальським палацом і, пролетівши близько 4 кілометрів, приземлилися в повному здоров'ї. Але король заборонив польоти людей на кулі з метою їх безпеки. Ентузіасти повітроплавання на чолі з братами Монгольф'є довго добивалися дозволу літати на кулі. Тільки в листопаді 1783 році король дозволив літати на кулі людям. До цього часу брати навчилися управляти кулею за допомогою жаровні з вугіллям. Вони підкидали в жаровню, укріплену під горловиною кулі, деревні стружки і теплий дим піднімав куля вгору. У документах немає даних про те, що сам Людовик XVI здійснив повітряну прогулянку. Зате є красива легенда про політ короля з братами Монгольф'є. Нібито Людовик XVI був настільки захоплений польотом, що вигукнув: «Панове, всі землі, які ви бачите - ваші!». Після приземлення король тут же дав братам графський титул, так як тільки граф міг володіти такими земельними угіддями. Після король опам'ятався, згадав, що 'землі ці вже комусь належать, і знайшов дотепний вихід. Він додав до титулу братів одне слово, і вони стали «графами повітроплавання» і, відповідно, всі землі повинні належати їм тільки тоді, коли вони летять в повітрі.

Посол Росії у Франції граф Баратинський розповів про винахід братів Монгольф'є імператриці Катерині П. Російське товариство з інтересом і ентузіазмом сприйняло це відкриття. У Петербурзькій академії наук були проведені перші досліди зі створення «монгольф'єра», навіть була видана книга «Міркування про повітряні кулі, горючою речовиною наповнених і по повітрю літаючих, або повітроносних, винайдених р Монголфіером в Парижі». Катерина II в листі від 20 грудня 1783 р тобто буквально через кілька місяців після перших польотів повітряної кулі в Парижі, писала: «... Хоча тут і менш, ніж в Парижі, займаються цими повітряними подорожами, проте все, що до них стосується, прийнято з тим участю, якого заслуговує таке цікаве відкриття ».

В одному з польотів над Парижем куля загорілася. Хоча ніхто не постраждав, Катерина II видала навесні 1784 р указ про тимчасову заборону польотів повітряних куль: «В попередження небезпечних випадків та інших нещасних пригод, статися можуть від нововинайдених повітряних куль, наповнених гарячим повітрям або жаровнями з усякими гарячими сумішами, наказуємо вчинити заборона , щоб від 1 березня по 1 грудня ніхто не наважувався пускати на повітря таких куль, під страхом латки пені по 20 рублів ». У листі до Франції Катерина II роз'яснила такий указ тим, що в Росії багато будівель дерев'яні, а дахи солом'яні, що загорівся куля може стати причиною великої пожежі.

Навесні 1803 московський підприємець Терпи вирішив використовувати повітряна куля в комерційних цілях. 4 травня він запустив в московське небо кулю з гімнастами, які виконували сальто-мортале, «китайські групи і позі з різними новими змінами», а в завершенні було дано грандіозний феєрверк. На другий день в газеті «Московские ведомости» вийшла замітка про ці польотах і анонс нових польотів і розваг, вже за певну плату: «... за перше місце 1,5 рубля, за друге - 1 рубль, а за третє - 50 копійок міддю ».

Перед Вітчизняною війною 1812 р. російські військові чиновники розробляли проект «керованого аеростата». Військове відомство розраховувало побудувати 50 повітряних кораблів, кожен з яких зможе піднімати 40 солдатів і 12000 фунтів боєприпасів. Причому найбільшого «дії» очікували «від ящиків, наповнених порохом, які, кинуті будучи зверху, можуть розривом своїм, впавши на тверді тіла, перекинути цілі ескадрони». Планувалося розмістити на бортах цього корабля фальконети - невеликі гармати, а в днище - спеціальний люк для скидання «порохових ящиків». Фактично це був перший керований дирижабль, що піднімається в повітря за допомогою водню. Маневрувати аеростат повинен був за допомогою вітрил. Під Москвою почали будувати ці аеростати. Але, Наполеон зі своєю армією вже був під Москвою. До цього часу був побудований всього один експериментальний аеростат. Кутузов, готуючись до битви під Москвою, розраховував на ці повітряні судна. Він написав листа графу Растопчин: «Государ імператор говорив мені про еростате, який таємно готується поблизу Москви. Чи можна їм буде скористатися, прошу мені сказати, і як його використати зручніше ». Експериментальний аеростат літав дуже погано і, звичайно, не була боєздатний. Аеростатні виробництво було евакуйовано, а Москва дісталася французам.

У 1890 р в російському військовому відомстві було створено навчальний повітроплавний парк, який повинен був відчувати повітряні судна з військової точки зору. Під час російсько-японської війни 1904-1905 рр. командувач маньчжурської армією генерал Ліневич просив виділити 2-3 кулі для розвідувальних і облогових операцій. Навесні 1904 року була сформована спеціальна Сибірська повітроплавна рота для маньчжурської армії. До складу роти входили 5 офіцерів, 120 стройових нижніх чинів, 73 людини нестройових чинів. З нестройових більшість були майстри і механіки. Рота була розрахована на обслуговування 2 куль. Вже восени 1904 р кулі встали на бойові чергування на Ляолянском зміцненні. Японці також доставили до театру бойових дій повітряні кулі. Так, начальник оборони фортеці Порт-Артур писав в штаб: «Повітроплавального парку немає, що сильно ускладнює визначення розташування батарей противника і коригування стрільби по закритій мети; у противника є повітряні кулі ... ». Граф Строганов, на той час живе у Франції, на свої гроші придбав швидкохідний військовий корабель, оснащений повітряною кулею, для Тихоокеанської ескадри. Повітряні кулі Сибірської повітроплавної роти успішно вели розвідку. Помічник командира повітроплавної роти В.Ф. Найдьонов писав: «Японці не стріляли, але вчора, коли піднявся я з ад'ютантом пофотографувати і спостерігати, японці, мабуть, підстерігали, і коли куля стали знижувати і вже взяли за поясні натяжки, перебрали по нас шрапнеллю, ми негайно ж знову піднялися і могли відкрити, звідки японці стріляли, до двох знаряддям їх під'їхало ще три ». З Мукдена інспектор військової інженерної частини доносив в штаб: «Врешті-решт, на обидві роти прислано було за дні боїв у Сандепу (кулі весь час діяли) 13 георгіївських хрестів. Діяльність куль сподобалася настільки, що тепер не тільки штаби всіх 3-х армій, а й штаби корпусів благають про надсилання їм куль ».

У 1913 р жителі Пермської губернії могли спостерігати політ повітряної кулі. У села Миси Оханского повіту приземлився куля з трьома громадянами Німеччини. За їх словами, летіли вони в Константинополь, але вітер заніс їх до Росії. Німецький екіпаж летів без посадки 87 годин. Повітроплавців відправили в Москву в німецьке консульство. Пізніше з'ясувалося, що німецькі повітроплавці в недавньому минулому були військовими. З'ясувати чи були це прості повітроплавці або німецькі шпигуни так і не вдалося. Через пару місяців - вже в січні 1914 р поблизу Бісертський заводу був затриманий ще один повітряна куля з німецькими підданими. Доставлені до Пермі мандрівники представилися інженером Берлінером, архітектором Газі і купцем Ніколаї, які летіли, нібито, до Швеції. При цьому шведських грошей у них не було, зате були російські рублі, а уві сні один з мандрівників командував: «Хальт! Фойер! »(« Стій! Вогонь! »). Проведений в Пермі суд не зміг довести шпигунську діяльність німців, але звинуватив їх в навмисному порушенні заборони на переліт кордону Росії. Повітроплавців засудили до 6-місячного тюремного ув'язнення, куля конфіскували на користь скарбниці. А1 серпня 1914 року Німеччина оголосила війну Росії.

На початку XX століття пріоритет в повітроплавання став належати дирижаблям і літакам. У 1930-і рр. найбільш комфортабельним транспортом з Європи в Америку були німецькі дирижаблі. Ці повітряні судна були обладнані каютами з туалетом і душем, були розкішні ресторани і вітальні з роялями, прогулянкові палуби. Сигароподібні дирижаблі м'яко і без всякої качки доставляли сотні пасажирів в різні точки світу. Але, в 1937 р сталася пожежа на борту найбільшого на той момент дирижабля «Граф Гінденбург». Загинуло 35 осіб, 62 врятувалися. Після цієї трагедії люди стали віддавати перевагу літаки.

У 1996 р адміністрація міста Кунгура придбала перша повітряна куля, спочатку для реклами міста. На кулі був зображений герб Кунгура і фігура ярмаркового мужика. Поступово з однієї кулі вийшов цілий повітроплавний фестиваль. У 2008 р вже десятки куль літали над Кунгуром, залучаючи тисячі людей. У Кунгурской крижаної печери кілька куль піднімали в небо всіх бажаючих. Але це був не вільний політ, а тільки вертикальний підйом, контрольований з землі за допомогою мотузки. Тих же, хто хотів випробувати вільний політ, чекали численні випробування. По-перше, ранній підйом - о 5 ранку, поки повітря не прогрілося і для польотів найкращий час. Потім - підготовка кулі до польоту, надування його гарячим повітрям, перетягування кошика, балонів з газом. І, нарешті, політ - плавний відрив від землі. І ось вже Кунгурской дзвіниці під ногами, срібляста стрічка Ірени і безкраї поля. На висоті 300-400 метрів настає відчуття справжнього вільного польоту. Після плавного приземлення потрібно зібрати кулю, вигнавши з нього все повітря, сісти на зібраний куля і пройти обряд посвячення в повітроплавці. Обряд обов'язково починається з розповідей про історію винаходу повітряної кулі, про братів Монгольф'є, зробив Людовік XVI. На згадку про ті давні події всіх повітроплавців присвячують в графи, причому графське ім'я дають за місцем приземлення - граф Польовий, Городній, Силвенскій. До кінця дня щасливі від польоту або титулу графи роз'їжджаються по домівках, але вони назавжди залишаться повітроплавцями.