Запровадить НАТО кораблі, щоб перекрити РФ доступ з Босфор: якими будуть "азовські санкції"

  1. Чи зможе Україна розраховувати на іноземну військову допомогу в боротьбі за Азовське море
  2. відповідь Росії
  3. розблокувати Азов
  4. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  5. Обмежені можливості
  6. АВТОР:
  7. Орфографічна помилка в тексті:

5 грудня 2018, 6:52 Переглядів:

Чи зможе Україна розраховувати на іноземну військову допомогу в боротьбі за Азовське море

5 грудня 2018, 6:52 Переглядів:   Чи зможе Україна розраховувати на іноземну військову допомогу в боротьбі за Азовське море   НАТО

НАТО. Країни Альянсу поки не готові посилювати присутність своїх ВМС в регіоні.

Президент Петро Порошенко закликав НАТО ввести свої кораблі в Азовське море , А командувач українськими ВМС Ігор Воронченко - закрити Босфорську протоку для російського судноплавства. Все це повинно стати відповіддю на агресивні дії російських військових в Керченській протоці 25 листопада. "Сегодня" розібралася, наскільки реальні ці перспективи або поки це наша "гра м'язами".

відповідь Росії

В інтерв'ю німецькому виданню Bild президент Петро Порошенко висловив надію, що міжнародне співтовариство допоможе розблокувати Азовське море, а також введе проти Росії додаткові санкції.

"Ми сподіваємося, що країни - члени НАТО готові ввести суду в Азовське море, щоб допомогти Україні", - додав президент.

Командувач ВМС України Ігор Воронченко під час виступу на ІІ Міжнародній конференції з питань морської безпеки, яка проходила в Києві, також заявив, що Україна має намір просити закрити Босфорську протоку для російських судів.

"У зв'язку з нормами Конвенції Монтре, а саме - з 19-м пунктом, ми будемо намагатися просити закриття протоки Босфор в Турецькій Республіці для того, щоб росіяни знали, як порушувати норми міжнародного права", - заявив командувач ВМСУ.

Таким чином Порошенко і Воронченко закликали світ відреагувати на агресію РФ в Керченській протоці 25 листопада . Нагадаємо, тоді прикордонники ФСБ РФ, незаконно захопили контроль над протокою, відмовилися пропускати через нього українські бронекатери "Нікополь" і "Бердянськ", а також буксир "Яни Капу", які слідували з Одеси до Бердянська.

Українська корабельна група була атакована і захоплена російськими прикордонними кораблями. Це сталося в нейтральних водах, після того як українські моряки відмовилися від спроб пройти через протоку.

розблокувати Азов

Прикордонники ФСБ РФ влаштовують регулярні огляди іноземних торгових суден, що прямують в порти Маріуполя і Бердянська, а також з цих портів. Ці огляди вже протягом півроку відбуваються як в самому Азовському морі, так і на входах в Керченську протоку з азовської і чорноморської боку. Вони займають дуже багато часу, фактично блокуючи судноплавство в Азовському морі.

За підрахунками Моніторингової групи "Майдану закордонних справ", сайту BlackSeaNews та Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, які відстежують ситуацію на Азові, в середньому суду змушені простоювати по п'ять діб, а в окремих випадках і набагато більше. В результаті судновласники зазнають збитків.

"Простий таких кораблів - це близько $ 15-50 тис. На добу", - підрахував міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Постраждали і українські порти. За словами Омеляна, за станом на кінець жовтня, затримання суден вже завдали Україні збитків більш ніж на мільярд гривень. А Маріупольський порт був змушений перейти на чотириденний робочий тиждень.
Теоретично поява кораблів НАТО в Азовському морі допомогло б розблокувати Керченську протоку, а також відновити вільне судноплавство в Азові. А гіпотетичне закриття Босфорської протоки дозволило б "запечатати" Росію в Чорному морі, перекривши трафік в усі її порти, включаючи порти окупованого Криму.

Крім того, надзвичайно ускладнилося б постачання російської військової угрупування в Сирії по найкоротшому водного шляху з Чорного в Середземне море. У разі закриття Босфору сирійську угруповання ЗС РФ довелося б постачати або по повітрю, або через Гібралтарську протоку, в обхід всієї Європи. Однак втілити ці плани в життя дуже непросто.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Конвенція про протоки

Експерт з питань зовнішньої політики і врегулювання конфліктів центру "Будинок демократії" Євген Ярошенко нагадав, що статус Азовського моря і Керченської протоки регулюється відповідним українсько-російським договором, підписаним в 2003 році. Азовське море і Керченську протоку в ньому визначаються як внутрішні води двох країн. Тому якщо Україна захоче запросити в Азов кораблі третіх країн, то для цього буде потрібно узгодження з Росією.

Відзначимо, що посол Росії в Євросоюзі Володимир Чижов вже попередив, що РФ буде перешкоджати кораблям НАТО пройти в Азовське море. При цьому в Кремлі воліють замовчувати про те, що Росія, спровокувавши інцидент 25 листопада, перша порушила договір. Адже в ньому прямо говориться про те, що торгові судна і військові кораблі, такі під прапорами України і РФ, користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства.

Статус же протоки Босфор, що з'єднує Чорне море з Мармуровим в районі Стамбула, регулюється іншим міжнародним документом - Конвенцією Монтре, підписаної в 1936 році. Дія цієї Конвенції поширюється на ще один протоку - Дарданелли, що з'єднує Мармурове море з Егейським і далі з Середземним. Таким чином обидва протоки забезпечують сполучення між Чорним і Середземним морями.

Конвенція Монтре відновила суверенітет Туреччини над обома протоками і надала Анкарі право вирішувати, пропускати через них кораблі чи ні. Однак таке рішення залежить від безлічі обставин, також обумовлених в Конвенції.

Наприклад, стаття 19 Конвенції Монтре, на яку послався Ігор Воронченко, описує порядок проходження військових кораблів через протоки. Відзначається, що під час війни, коли Туреччина не є воюючою стороною, "військові кораблі можуть користуватися правом повної свободи проходу і плавання в обох протоках".

Правда, в цій же статті вказується, що військові кораблі воюючих держав не матимуть право проходити через протоки. Однак реалізувати цю обмовку неможливо до тих пір, поки Україна і Росія офіційно не перебувають в стані війни. З іншого боку, стаття 20 Конвенції Монтре дозволяє Туреччині самостійно прийняти рішення про закриття проток, але лише в тому випадку, якщо Туреччина сама опиниться в стані війни. Прохід торгових суден через Босфор і Дарданелли повинен залишатися вільним, якщо Туреччина не буде воюючою стороною.

Прохід торгових суден через Босфор і Дарданелли повинен залишатися вільним, якщо Туреччина не буде воюючою стороною

Протока. Перекриття Босфору може заблокувати Росію в Чорному морі

Обмежені можливості

На думку керівника проекту "Майдан закордонних справ", журналіста Андрія Клименка, закриття Босфору, навіть якщо воно коли-небудь відбудеться, мало що дасть Україні.

"Якщо ми переконаємо турок, що ми знаходимося в стані війни з РФ, то вона перекриє протоки для обох сторін. І ми залишимося з тим, що у нас є. Навіть без права на відвідування Туреччини або приходу нових кораблів з США. Росіяни теж залишаться з тим, що у них є. Але у них є набагато більше ", - зазначив Клименко.

Конвенція про протоки обмежує можливості з перекидання кораблів НАТО в Азовське море. Перш за все це стосується кораблів з Великобританії і США, на допомогу яких і розраховує Україна. Справа в тому, що Конвенція Монтре забороняє корабель не чорноморських держав перебувати в Чорному морі довше ніж 21 день. А для того, щоб потрапити в Азовське море, флот третіх держав в будь-якому випадку повинен перетнути Чорне море, а значить пройти через обидва протоки. Що ж стосується чорноморських держав - учасниць Альянсу - Румунії, Болгарії і Туреччини, то їхня позиція з приводу жорстких заходів щодо Росії як мінімум неоднозначна.

Таким чином, в існуючій реальності Україні буде складно розраховувати на військову допомогу Заходу в боротьбі за Азов.

"Конфлікт в Азовському морі і Керченській протоці показав, що Україна має обмежені військові і економічні можливості для захисту своїх морських інтересів", - зазначив Євген Ярошенко.

Однак сидіти, склавши руки, - не найкраща тактика. Тому Україна все ж має намір попросити Стамбул допомогти в закритті Босфору. Якщо ми розуміємо, що кораблі НАТО не готові зараз же вирушити в нашу акваторію, виходом залишається тиск на РФ.

Нагадаємо, в Україні почалися збори резервістів ВСУ і журналісти дізналися, скільки вони триватимуть і що "світить" за ухилення. Вони триватимуть до 15 днів в складі бригад і до 20 в навчальних центрах по всій країні. Міноборони обіцяє закінчити навчання до Нового року.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Перекрити Босфор і посилити присутність іноземних ВМС в Азовському морі: якими будуть міжнародні наслідки". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ігор Вєтров

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация