Жіночі індійські боги

  1. супутниця Брахми
  2. супутниця Вішну
  3. супутниці Шиви

Продовжуємо наш екскурс в індуїзм. Сьогодні мова піде про прекрасних супутниць верховних богів індуїстського пантеону і деяких їхніх нащадків. До речі, багато індійські боги і богині допомагають у творчості, сприяють усуненню перешкод і досягнення благополуччя і процвітання. Хочете дізнатися подробиці, тоді читайте далі ☺

Як я вже розповідала в пості «Індуїзм і верховні індійські боги» на вершині індійського «Олімпу» знаходяться Боги Брахма, Вішну і Шива, які утворюють Тримурти. У кожного них є прекрасна супутниця життя (а то і всіх життів), божественного чи людського походження, але завжди з дуже непростою долею. Після того як вони зв'язали своє життя і долю зі своїми божественними подружжям, вони стали Шакті - божествами (божественною силою, світлом), що несуть у всесвіті жіночу енергію.

супутниця Брахми

Дружиною Брахми є прекрасна богиня Сарасваті, покровителька домашнього вогнища, родючості, добробуту. Крім того, вона благоволить творцям, віддаючи особливу перевагу письменникам всіх мастей і музикантам.

Сарасваті часто називають річковою богинею, богинею води, більш того її ім'я перекладається як «та, яка тече». Зазвичай Сарасваті зображують красивою жінкою в білих шатах, що сидить на квітці білого лотоса. Не складно здогадатися, що білий - це її колір, який символізує пізнання і очищення від крові. Її одягу багаті, але, в порівнянні з оздобленням Лакшмі, дуже скромні (до Лакшмі ми ще дійдемо). Швидше за все, це побічно вказує на те, що вона знаходиться вище мирських благ, так як вона пізнала вищу істину. Так само її символом є світло-жовтий розпускається квітка гірчиці, який якраз починає формуватися в бутони навесні під час свята в її честь.

У Сарасваті, так само як і Брахми, чотири руки. І так само як і її божественний чоловік, в інших з них вона тримає чотки, природно, білого кольору, і веди. У третій руці у неї вана (національний музичний інструмент), в четвертій - священна вода (Не зоря ж вона богиня води). Часто біля ніг Сарасваті плаває білий лебідь, що так само є символом її досвіду і мудрості в пізнанні вищої істини. Іноді Сарасваті називають Хамсавахіні, що означає «та, що використовує лебедя для пересування».

Якщо пам'ятаєте, минулого разу я розповідала, що за однією з теорій, людство з'явилося в результаті пристрасті Брахми до його дочки Вак. Такий стан справ не дуже влаштовує деяких віруючих, тому часто позиціонують Вак як одну з іпостасей Сарасваті. Іншими її образами можуть бути Раті, Канті, Савітрі і Гаятри. Богиня дуже популярна в Індії, іноді її іноді навіть називають Махадеві - Велика матір. Вважається, що якщо назвати дочку Сарасваті, то вона буде старанно вчитися, а в її майбутньому будинку буде благополуччя і достаток.

супутниця Вішну

Як ми пам'ятаємо, Вішну приходив на землю 9 раз в різних аватарах і кожен раз його дружиною була Лакшмі, природно, в різних своїх іпостасях. Найвідомішими і шанованими є Сита (коли Вішна був Рамою) і Рукмини (Вішну - Крішна).

Але як би не називали її в тому чи іншому образі, ні у кого не викликає сумніву, що це Лакшмі. Лакшмі з'явилася з глибин Комічного океану разом з іншим скарбами, тому багато шанують її саму як божественне скарб. Вона, як справжня жінка, є одночасно і силою і слабкістю свого обранця, що неодноразово знаходило відображення в народній творчості, наприклад в Рамаяте. Найчастіше її образ затьмарює Сарасваті, так само як і Вішну Брахму, і саме на неї перекладають роль Великої матері Махадеві.

Лакшмі традиційно зображають сидить на рожевому або червоному квітці лотоса красивою молодою жінкою, молодший Сарасваті, в красивих дорогих одежах і прикрасах. Як засіб пересування вона зазвичай використовує білу сову.У неї так само як і уінших богів чотири руки, але ніяких обов'язкових предметів, які вона тримає виділити не можна. Іноді її зображують з лотосами, іноді з золотими монетами - на що вистачить фантазії художника. Лакшмі неймовірно популярна в Індії, адже вона, крім того що є дружиною верховного божества, ще й захищає багатства, удачі, везінню, світла, пізнання, мудрості, світла, хоробрості і родючості. Вона бажаний гість в будь-якому будинку.

Дивно, але факт, для того, щоб заслужити її прихильність обов'язковими є наступні, вже знайомі нам, дії. Богиня не сприймає безлад, якщо у вашому будинку купа сміття, пилу, невикористовуваних речей, не чекайте, що вона відвідає вас. Повітря в будинку повинен бути свіжим, обов'язково вода в графині, домашнє рослина (якщо немає саду), свічки і пахощі. Найбільш сприятливою зоною для розміщення зображення Лакшмі, є південно-східна частина будинку. Якщо згадаєте мій пост «Як залучити гроші за допомогою фен-шуй» , То згідно з китайською традицією зона багатства знаходиться там же, а мінімальні заходи для його залучення зводяться до збирання і провітрювання. Є привід замислитися ...

Сином Лакшмі і Вішну є бог кохання Кама. Всі ми багато або мало чули про камасутри, так ось, якщо перекладати дослівно, то це означає «правила любові (жадання)». До речі, бідолаха Кама, серйозно постраждав від бога Шиви, чим накликав на останнього серйозний гнів Вішну і Лакшмі. Кама випустивши в Шиву стрілу пристрасті, коли той перебував у глибокій аскезі і багаторічної медитації, щоб привернути його увагу до прекрасної дочки царя Гімалаїв Парваті. Це так розлютило Шиву, що він спопелив Каму своїм третім оком. Під тиском Вішну, Лакшмі і інших богів, він змушений був дати згоду на переродження бога любові. Не дивлячись на всі старання, Кама відродився до життя анангу (безтілесний) і тепер він всюди.

супутниці Шиви

Ось ми плавно підібралися до любовних пригод великого аскета Шиви. Їх було безліч, в залежності від форми його прояви. Релігієзнавці не зійшлися в думках щодо того одна ця жінка була чи ні.

Тут я буду розповідати про них як про різні, так як якщо все це різноманіття форм і сутностей «засунути» в один персонаж, боюся, я сама заплутався. Природно, про всіх я написати теж не зможу, тому зупинимося на найбільш шанованих.

Деві - «богиня». Деві особливо шанована серед послідовників тантри. Богиня Деві «містить весь світ в своєму лоні», вона «запалює лампу мудрості» і «приносить радість в серце Шиви, свого Господа». Сьогодні в Індії ритуали, присвячені Деві, часто проводять на передодні одруження, причому, як ми розуміємо, віросповідання наречених нікого не цікавить ☺

Саті - «справжня, непорочна». Саті була дочкою царя (бога?) Дакши. У день її повноліття він розіслав запрошення всім богам, за винятком Шиви, щоб Саті могла собі вибрати гідного чоловіка. Він вважав, що Шива поводиться негідно богів, псування їх ім'я і сутність. Коли Саті увійшла в зал і не побачила, того єдиного, кому поклонялася і чиє дружиною мріяла стати, вона піднесла йому молитву з проханням прийняти весільну гірлянду. Шива прийняв її дар і Дакши нічого не залишалося окрім як видати Саті за нього заміж. Але історія на цьому не закінчилася. Дакши вирішив влаштувати величезне жертвоприношення на честь богів, знову ж обділивши своєю увагою Шиву. Цей вчинок обурив Саті і вона без запрошення з'явилася в його будинок стверджуючи, що Шива бог над усіма богами. Відстоюючи честь чоловіка, вона сама зробила крок в жертовний вогонь і згоріла в його полум'ї &

Дізнавшись про смерть коханої, Шива збожеволів від горя. Зі своїми слугами він з'явився до палацу Дакши і вбив його самого і його послідовників. Після цього з тілом коханої на руках він 7 разів протанцював свій божественний танець навколо всіх світів. Божевільний ритм його танцю приносив руйнування і печаль всьому навколо, масштаби лиха досягли такого обсягу, що змусили втрутитися Вішну, який щоб зупинити цей божевільний танець, розрубав тіло Саті на кілька частин і вони впали на землю. Після цього Шива прийшов в себе, розкаявся в убивстві Дакши і навіть повернув йому життя (правда з головою козла, так як його первісна загубилася).

Ума - «Граціозна». Існує версія, що вона є переродженням богині Саті, але скептики схиляються до того, що тіло Саті було розрубано на кілька частин і впала в різні місця, так що в єдиному образі вона відродитися не могла. Її ім'я іноді пов'язують з Бархмой, так як вона є його посередницею в спілкуванні з іншими богами. Виходячи з цього, Ума є покровителькою ораторського мистецтва. Так само Ума стала причиною божественного конфлікту, коли слуги Брахми застали її в обійми Шиви в священному лісі. Він так розгнівався, що прирік будь-якого самця, не залежності від його виду, перетворюватися в самку, варто лише вступити на територію лісу.

Парваті - «гірська». Ще одне можливе переродження Саті, дочка царя Хімвана, правителя Гімалаїв. Дівчина дуже любила Шиву, але він не звертав на неї ніякої уваги і весь був поглинений медитацією і аскезой. Зрештою, Боги не витримали страждань прекрасної Парваті і послали Каму пробудити в ньому пристрасть і бажання, за що, бідолаха, і поплатився. Звернувши увагу на красу і відданість дівчини, Шива проте, визнав її негідною, і вона була змушена протягом багатьох років здійснювати важкі аскетичні подвиги, щоб домогтися його прихильності. В кінцевому підсумку їй це вдалося, і вона стала не тільки улюбленою дружиною Шиви, ні про матір'ю його сина Ганеша.

Ганеша один з найпопулярніших персонажів, навіть в країнах, де основною релігією є буддизм, його все одно шанують. Наприклад, на півночі від тайського міста Чіангмай є абсолютно приголомшливий музей Ганеша . Відрізнити від всіх інших богів його дуже просто - він єдиний зі слонової головою. До речі, за однією з версій, людської голови його позбавив власний батько Шива, який не впізнав в підрослими Ганеще свого сина і приревнував до нього Парваті. Щоб оживити сина, він наказав слугам вбити першого-ліпшого тваринного і принести до палацу його голову. За збігом обставин, це виявилася голова слоненяти, яку Шива приробив на місце голови сина, щоб воскресити його і заспокоїти невтішну Парваті.

Як засіб пересування Ганеша використовує білу миша, тому індуїсти не шанують кішок - так як ті їдять мишей і викликають гнів Ганеша. А його гніву ніхто не хоче, навпаки, жадають його прихильності. Адже Ганеша вважається покровителем достатку, устранітель перешкод, він допомагає збільшувати заробітки і прибуток, а так само стимулює успіхи в навчанні та професії. Для цих цілей на робочому столі або біля каси часто мають у своєму розпорядженні статуетку Ганеша, а так само співають спеціальні мантри, наприклад: ОМ ГАМІР ГАНАПАТАЙЯ намах або ОМ ШРІ ГАНЕШАЙЯ намах.

Дурга - «неприступна». Легенд, пов'язаних з появою Дурги безліч, але одна з найпопулярніших наступна. Одного разу цар велетнів Махіша здобув перемогу треба богами, позбавив їх всього і вигнав з їхніх помешкань. Тоді, Брахма, Вішну і Шива об'єднали свої сили і випустили зі своїх очей сліпучі промені світла, з яких вийшла Богиня-войовниця з трьома очима і вісімнадцятьма руками. Потім кожен з богів віддав їй свою зброю: Брахма - чіткі і глечик з водою, Вішну - метальний диск, Шива - тризуб, Варуна - раковину, Агні - дротик, Вайю - цибуля, Сурья - сагайдак стріл, Індра - блискавку, Кубера - булаву , Кала - щит і меч, Вішвакарма - бойова сокира. Махіша загорівся пристрастю до Дурге і побажав зробити її своєю дружиною, але він сказала, що підкориться лише тому, хто переможе її в сутичці. Вона зістрибнула зі свого тигра і схопилася на спину Махіша, який для бою прийняв вигляд бика. Своїми ногами вона завдала удару такої нищівної сили по голові бика, що він непритомний упав на землю. Після цього Дурга мечем відрубала йому голову.

Калі - «чорна». Напевно, найбільш неоднозначна богиня індуїстського пантеону, одна з найпрекрасніших і в той же час небезпечних. Шкіра її чорного кольору, великий воїн і великий танцюрист, як і її чоловік Шива. Зазвичай її зображують у дорогому одязі з намистом з черепів і поясом з відрубаних рук. Найчастіше у неї чотири руки: в одній вона тримає закривавлений меч, в іншій - голову переможеного ворога, а дві інші руки благословляють її підданих. Т, е, вона одночасно несе і смерть, і безсмертя. Під час битви, вона витягує мову, щоб випити кров своїх жертв (до речі, за багатьма теоріям саме Калі є прообразом Ліліт і вампірів). Іноді її зображують стоїть однією ногою на грудях, а другий на стегні розпростертого ниць Шиви. Це пояснюється наступною легендою. Перемігши велетня Рактвіджу, вона на радощах пустилася в танок, причому танець її був настільки пристрасним і неприборканим, що загрожував зруйнувати землю і весь світ. Боги намагалися умовляти її, але все було марно. Тоді Шива ліг їй під ноги, Калі ж продовжувала танцювати, поки не побачила у себе під ногами власного чоловіка. Вона засоромилася власної несамовитості і неповаги, наданого великому богу, що зупинилася як укопана. До слова, Шива досить легко пробачив її.

Серед супутниць Шиви є ще Джагадгаурі, Чіннамустака, Тара, Муктакесі, Дасабхуджа, Сінгхаваніні, Махішамандіні, Джагаддхатрі, Амбіка, Бхавані, Пітхіві і т.д., всіх і не згадаєш ☺.

Ну ось, мабуть, і казочки кінець, хто дочитав до кінця - молодець ☺! Сподіваюся, вам було цікаво.


Бога?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация