Життя і біографія Клари Цеткін

  1. Клара Цеткін: юність
  2. Клара Цеткін: революційна діяльність
  3. Клара Цеткін: друге заміжжя
  4. Клара Цеткін: 8 березня
  5. Клара Цеткін: похилі роки

Для всіх, хто знає про свято 8 березня, цей день нерозривно пов'язаний з ім'ям Клари Цеткін. Ми пам'ятаємо приосадкувату, міцно збиту стареньку з формами скульптур в стилі соцреалізму. А хто ж тоді та субтильна дівчина, чиє життя могла б стати приголомшливою основою для мелодрами? А це - та сама Клара, тільки її біографію мало хто знає досить повно.

Свято 8 Березня дійсно виник завдяки Кларі Цеткін - німецькому політику і активісту, борцю за права жінок. Але все не так однозначно: насправді і дата, яку ми святкуємо, абсолютно випадкова, і Клара - не політик на броньовичку, швидше за просто геніальна жінка, багато в чому випередила свою епоху, зі складною і по суті нещасливою долею.

Клара Цеткін: юність

Клара Ейсснер була дівчинкою з небагатої, але пристойної сім'ї. Вона здобувала освіту в приватному пансіоні і повинна була стати педагогом. Але саме тут, в самому юному віці, її життєва стежка повернула.

У підпільному гуртку, організованому студентами, вона зустріла своє перше кохання - чоловіка, який був старший за неї на 7 років. З яким вони разом боролися за права і свободу. Якому вона так ніколи і не сказала «так» перед вівтарем, але по праву вважала своїм цивільним чоловіком, і тому взяла його прізвище.

Осип Цеткін, російський емігрант, назавжди полонив серце юної дівчини. Саме любов до нього змінила все життя Клари: незабаром після знайомства Осипа Цеткина вислали з країни, і Клара разом з ним відправилася в Париж.

Клара Цеткін: революційна діяльність

Столиця Франції зустріла їх досить тепло. Але все ж заробляти на життя доводилося важкою працею.

Осип тоді працював у багатьох газетах, а Клара займалася пранням білизни у багатьох людей, а також давала уроки їхнім дітям. Але весь цей час вона не переставала цікавитися робочим рухом.

9 років життя в Парижі змінили і маленьку сім'ю Цеткін - Клара народила Осипу двох синів.

Клара швидко подружилася з дочкою Карла Маркса - Лаурою Лафарг, а також з Жюлем Гедом. Адже саме він був одним з лідерів робітничого руху у Франції. Саме ці люди, а також вроджена допитливість, дозволили Кларі розширити свої знання.

У 1889 році коханий чоловік помирає від туберкульозу, і Клара змушена була повернутися в Німеччину зі своїми дітьми. Завдяки знайомству з Розою Люксембург нарешті змогла вперше представити ліве крило німецьких соціал-демократів. Вона активно відстоювала рівноправність жінок і виступала за перегляд трудового законодавства для них, а також надання виборчого права.

Клара Цеткін: друге заміжжя

Щоб якось утримувати сім'ю, Клара влаштувалася в газету для жінок «Рівність». Чітка і продумана позиція Клари, її глибокі пізнання в політиці і вміння висловлювати свої думки незабаром привели до того, що німецьке рух за права жінок стало одним з найпотужніших в Європі.

У 1897-му році сорокарічна Клара знайомиться зі студентом Штуттгартский академії образотворчих мистецтв, майбутнім художником Георгом Цунделя. Цеткін закохалася в нього з першого погляду і через деякий час знову вийшла заміж, хоча чоловік був молодше її на 18 років.

Картини чоловіка активно продавалися, і на виручені гроші сім'я купила невеликий будиночок під Штутгартом. Це був щасливий і безбідне існування молодих, а можливо, і кращі роки їх спільного життя.

Однак в 1907 році відносини в родині починають псуватися. Молодший син Костянтин вступає в любовний зв'язок з давньою подругою Цеткін, 36-річної Розою Люксембург. Здивована і розлючена таким вчинком, Клара на деякий час перестає спілкуватися і з подругою, і з сином. Лише їх розставання, яке відбуваються паралельно з крахом сімейного життя самої Цеткін, знову зблизить жінок.

Клара Цеткін: 8 березня

Клара Цеткін: 8 березня

У 1910 році Клара взяла участь у Міжнародній конференції жінок в Копенгагені, де внесла пропозицію: призначити другу неділю березня вдень солідарності жінок у боротьбі за свої права.

Вперше свято відзначалося лише в 1914 році, і дата 8 березня стала знаменною по суті випадково. Міжнародний статус і визнання ООН День жіночої солідарності отримав лише в 1975 році, після смерті Клари Цеткін.

Клара Цеткін: похилі роки

Згодом Клара початку часто сперечатися з чоловіком на політичні теми, в яких у них не було єдиної думки. А крапку в їх відносинах поставив догляд чоловіка в армію, в той час як Клара була затятим противником війни в цілому і Першої світової зокрема.

Розлючена на чоловіка, який наперекір їй таки став офіцером, Цеткін довгі роки не давала йому офіційного розлучення. Лише в 71 рік вона погодилася «відпустити» Георга, який відразу ж одружився зі своєю давньою обраниці, прочекавши понад 5 років його «звільнення».

Цеткін була активним депутатом Рейхстагу і ще довго продовжувала боротьбу на лівому фланзі. Неодноразово бувала вона і в СРСР, куди вирушила в ізганіе після приходу нацистів до влади в Німеччині. Саме тут 20 червня 1933 року в селищі Архангельському поблизу Москви Клара Цеткін померла на самоті. Перед кончиною вона невпинно згадувала про свою найкращу подругу Розі Люксембург, і останнім її словом було «Роза».

Фото: Facebook

ЧИТАЙ ТАКОЖ:

10 кращих цитат Стіва Джобса

Топ 4 фільми про сильних жінок

Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

А хто ж тоді та субтильна дівчина, чиє життя могла б стати приголомшливою основою для мелодрами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация