10 причин для Сходу залишатися з Україною

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

10 квітня 2014 року, 7:10 Переглядів:

Самі. Відділення від України загрожує регіонах серйозними проблемами. Фото AFP.

"Сегодня" запитала експертів про причини, за якими Сходу краще буде в Україні. Вони впевнені: центр готовий поступитися, тому обстановка заспокоїться. Та й Схід бачить, що раю в Криму немає: там переділ бізнесу, проблеми з виплатами зарплат і пенсій, дворічна служба в армії і т.д. Так що кримського сценарію можна уникнути.

Війна: мирно вийде

Експерти сумніваються, що Схід готовий змінити статус мирно, як було з АРК: багато жителів не хочуть в РФ, та й Україна так просто не здасть позиції. "Може початися війна. У цих умовах говорити про пенсії, зарплати і бізнесі складно. Доведеться виводити капітал не через банки, а просто вантажити речі на тачку, бо бензину не буде", - говорить заступник директора Націнституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. "Як в Криму, не буде - може початися війна", - упевнений і політолог Володимир Фесенко.

Кримінал: знову 90-е

Ще серйозна проблема - захист прав власності. "Якщо право власності на житло або бізнес доведеться переводити з одного законодавства в інше, не виключений переділ. Це може привести до зростання криміналу, як в 90-е", - вважає заступник директора Націнституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. "А в разі приєднання до РФ рівень злочинності може різко зрости - там він тільки за офіційними даними в 11 разів вище, ніж в ЄС, за неофіційними - в 30-40 разів", - побоюється політолог Олександр Палій.

Меншість: люди звикли до України

Відокремитися від України хоче не більшість жителів Сходу. "Відділення - це бажання меншості. Як показують соцопитування, в Донецьку переходу до РФ хочуть 33%, в Луганську - до 30%, в Харкові і зовсім 12-15%. Більшість жителів пережили розпад Союзу, і нової драми не хочуть. У разі відділення почнеться протистояння всередині регіону ", - говорить політолог Володимир Фесенко. "Населення звикло жити в Україні, вони відчувають себе українцями, а не росіянами", - вважає і Олександр Палій.

Еліти: втратять вплив

Місцеві еліти можуть втратити вплив. "У РФ звикли призначати людей зверху, з нульовим рейтингом, або 3% -м, як у Аксьонова. Так що політкапітал еліт Сходу, який ототожнює себе з рідною регіоном, множиться на нуль", - каже Палій. "Місцеві політики та бізнес, контролюючі ці області, не бачать себе поза Україною. Сьогодні Південний Схід хоче отримати більше свободи. І якщо Київ піде на поступки, все заспокоїться", - говорить президент Українського аналітцентра Олександр Охрименко.

Права: заборона акцій, мітингів і протестів

У разі приєднання до РФ жителі Сходу швидко відчують, що їх ніхто чути не хоче, вважають політологи. "У Росії заборонені мітинги. Думка жителів Сходу в Україні багато значить, вони можуть впливати на ситуацію в країні, - говорить Олександр Палій. - Наші люди звикли, що можна протестувати, вимагати чогось від влади і домагатися. У Росії ж за будь- мирний мітинг їх просто посадять. Таке законодавство цієї країни ".

Візи: невиїзні або через Росію

У жителів сходу, як і у кримчан, в разі відокремлення від України будуть серйозні проблеми з отриманням віз за кордон - регіон без статусу їх взагалі не отримає. "Їм дуже довго не буде світити безвізовий режим з ЄС. Українці його отримають явно раніше, ніж росіяни і тим більше - жителі регіону без статусу. При приєднанні до Росії, як ми бачимо за прикладом Криму, там можна отримати візи за кордон тільки через Російську Федерацію ", - сказав нам політолог Вадим Карасьов.

Виробництво: втрата зв'язків

Відділення Сходу від України загрожує економічною кризою. "Вони отримають проблеми, які у нас були при поділі СРСР. Будуть розірвані економічні зв'язки між заводами, банками, торговельними мережами. На відновлення цих зв'язків підуть роки", - пояснює аналітик МЦПД Олександр Охрименко. Першими під удар можуть потрапити ключові виробництва регіону: їм буде нікуди збувати продукцію.

Торгівля: без експорту

Всі регіони України дотаційні, і в разі відокремлення допомоги не буде. "Виробництво Південного Сходу орієнтоване на хімію, машинобудування, металургію, з кінцевим споживачем за межами України. І хто захоче купувати щось у території з сумнівним статусом?" - каже Жаліло. "Процедура відділення нешвидка, потрібен перехідний період, щоб економіка схаменулася", - говорить політолог Володимир Фесенко.

Конкуренція: закриють шахти

РФ не вигідно розвивати видобуток вугілля і металургію в Донбасі - у них вже є більш вигідний Кузбас і свої металургійні заводи. Тому галузі прийдуть до занепаду. "Україна рухається в Європу, і при модернізації шахт і метзаводів Донбас може стати металургійним і вугільним серцем Східної Європи, - вважає політолог Вадим Карасьов. - РФ конкурент не потрібен, заводи і шахти закриють".

Безробіття і ціни

Згортання бізнесу може спричинити за собою безробіття, зниження доходів і зростання цін. "Їжа подорожчає на 30%, адже велика частина молочної промисловості у нас розташована в Західній Україні. І якщо з'явиться кордон, ціла група товарів буде дорожчати", - говорить аналітик МЦПД Олександр Жолудь. "У разі відділення без приєднання до РФ це буде чорна діра. Досить подивитися, як живе Придністров'я", - зазначає політолог Олександр Палій.

ПІВДЕНЬ-СХІД ЛЯКАЮТЬ геями І БАНДЕРОЮ

Останні події на Південному Сході багато в чому спровоковані тривогами місцевого населення. Причому найчастіше міфічними, створеними політтехнологами, наприклад - про заполонівщіх України "бандерівців". У Мережу вміло вкидаються страшилки, покликані розхитати обстановку і не мають нічого спільного з правдою. Наприклад, в інтернеті просуваються такі "казки": "Яценюк сказав, що всіх, хто не буде розмовляти українською, виселять з країни!", "Геї, педофіли і зоофілів візьмуть владу в руки і переженилися всіх з усіма", "Навколо Донецька вирили окопи, і танки підтягують, щоб розбомбити місто "," Є закон, що ми всі повинні будемо шанувати Бандеру і Петлюру! ".

Психологи пояснюють, що регіон тривалий час "обробляли" політтехнологи, але вина в тому, що люди вірять цим міфам, є і в поведінці деяких агресивних політиків з Західної України. "Люди бояться бандерівців, яких ніколи не бачили. Багато з них зараз в такому психологічному стані, що якщо їм скажуть, що Бандера приїхав на Донбас, цього теж повірять", - говорить "Сегодня" психіатр Семен Глузман. Він упевнений: позбутися від міфів жителям Південного Сходу допомогло б спілкування з жителями Львова, Ужгорода та Тернополя: "І тоді Південний Схід, в основному молодь, сама побачить, що привиди бувають тільки в казках. А от старше покоління переконати буде важко" . Їм важливо показати: на рівні держави прийняті такі закони, які зберігають всі права жителів Південного Сходу.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "10 причин для Сходу залишатися з Україною". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Коновалова Христина, Олександра Захарова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

І хто захоче купувати щось у території з сумнівним статусом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация