10 таджикистанських жінок, про яких знають у всьому світі

Вчені, спортсменки, актриси і танцівниці - про жінок з Таджикистану знають далеко за межами країни. Наш постійний автор, таджицький історик Гафур Шерматов склав список видатних мешканок Таджикистану, які зуміли дістатися всесвітньої популярності в своїх сферах.

Маліка Сабірова

Вважається однією з найбільших балерин XX століття. Прима-балерина театру опери та балету ім. Айни 1961 -1982 роках, учениця Галини Уланової. Після міжнародного конкурсу артистів балету в Москві в 1969 році Маліка була визнана балериною світового класу. Вона представляла балетне мистецтво Таджикистану по всьому світу, в її честь влаштовували прийоми президенти і королі, прем'єр - міністри і перші секретарі, лорди і князі, мери столиць і губернатори.

Маліка Каландарова

Видатна світова танцівниця, Народна артистка СРСР, народна артистка Таджицької РСР. Вона побувала в різних куточках світу. Кожна поїздка Малікі Каландарова за кордон викликала захоплені відгуки.

Приголомшливе майстерність володіння народним танцем, незвичайна пластичність, тріумф і море квітів після кожного концерту.

Зебінісо Рустамова

Чемпіонка світу в особистому та командному заліку 1975 року народження, чемпіонка світу в командному заліку 1985 і 1987 років, бронзовий призер Олімпійських ігор в Монреалі 1976, багаторазова чемпіонка і призер чемпіонатів Європи в особистому та в командному заліку.

Успіхи в спорті по праву зробили Зебінісо Сангіновну легендарної спортсменкою отримала визнання у всьому спортивному світі. З часів тріумфів пройшов не один десяток років, а Рустамова, як і раніше впізнають на вулицях, і, як раніше, люблять.

Світлана Герасименко

Астроном, одна з найвідоміших в світі науки, та й в усьому світі жінка, завдяки відкриттю комети, що отримала назву за іменами першовідкривачів - Комета Чурюмова-Герасименко. Внаслідок цього відкриття Європейське космічне агентство, прийняло в 2004 році рішення про запуск дослідницького зонда «Розетта» і відправці його до комети Чурюмова-Герасименко.

У Світлани Герасименко є мрія створити міжнародну обсерваторію, оскільки в Таджикистані - один з кращих астрологічних кулеметів в світі, який займає друге місце в світі, після Чилі.

Астрономи Росії, Німеччини, Франції та США зацікавилися б можливістю участі в проекті, а його спільне фінансування полегшило б фінансовий тягар утримання Гиссарской астрономічної обсерваторії

Сараджан Юсупова

Радянський геохімік, академік АН Таджицької РСР, доктор геолого-мінералогічних наук, Заслужений діяч науки і техніки Таджикистану, депутат Верховної Ради Таджицької РСР двох скликань.

Вона стала першою жінкою академіком по геохімії в Центральній Азії, в історії сучасного Таджикистану. Її наукові роботи в галузі вивчення геохімії родовищ целестина, з якого отримують радіоактивний стронцій, визнані в усьому науковому світі.

Софія Хакимова

Радянський учений-медик, у віці 33 років отримала ступінь доктора медичних наук (перша з таджичок), член-кореспондент Академії медичних наук СРСР, член-кореспондент РАМН. Заслужений діяч науки Таджицької РСР.

Набула широкої популярності в світі, як найбільший фахівець в області акушерства та гінекології, вперше в СРСР створивши лабораторію з генетики людини при першому Душанбе пологовому будинку.

Маргарита Касимова

Актриса, кінорежисер і сценарист. В кінці 1950-х вступила до ВДІКу на курс Довженко.

Олександр Довженко, набираючи собі курс (який став потім зоряним - Людмила Гурченко, Лідія Федосєєва - Шукшина, Отар Іоселіані, Лариса Шепітько, Віктор Туров, Георгій Шенгелая), сказав юної Маргариті Касимової: «Якщо з такої красуні не вийде режисер, то вже диктор телебачення точно буде ».

Після закінчення ВДІКу Маргарита Наімовна стала першою жінкою-режисером не тільки в рідному Таджикистані, але і у всій Центральній Азії. Її перший фільм «Літо 1943 року» було закуплено 35 країнами світу.

Мамлакат Нахангова

Ця дівчина у віці 11 років встановила фактично світовий рекорд зі збору бавовни.

Вона стала першою серед піонерів Радянського Союзу кавалером вищого ордена СРСР - ордена Леніна в 1935 році. Її фотографії, зроблені в 1935 році, де Мамлакат відображена з керівником СРСР Йосипом Сталіним, обійшли газетні шпальти усього світу. Загальносоюзна газета «Піонерська правда» присвятила їй спеціальний номер.

Мамлакат Нахангова стала героїнею першої поеми Мірзо Турсун-заде «Сонце країни».

Вчені, спортсменки, актриси і танцівниці - про жінок з Таджикистану знають далеко за межами країни

Мамлакат Нахангова справа.

З початком Великої Вітчизняної війни вона очолила молодіжний рух Таджикистану в допомогу фронту. Основною метою цього руху було створення різних фондів, збір коштів на будівництво танкових колон, авіаескадрильї, донорство, збір теплих речей для воїнів, відправка на фронт святкових подарунків, посилок.

У 1945 році Нахангова виступила з доповіддю в Лондоні, на конференції прихильників миру, як повноважний представник Радянського Союзу.

Мухіба Якубова

Відома в світі вчений-біолог Таджикистану, єдина жінка-академік, до недавнього часу - віце-президент Академії наук республіки, доктор біологічних наук, професор, засновник і голова Асоціації «Жінки науки Таджикистану».

Мухіба Якубова з сім'єю

архівне фото

Ойніхол Бобоназарова

Відома таджицька правозахисниця, єдина жінка - кандидат в президенти Таджикистану нагороджена престижними міжнародними преміями в галузі захисту прав людини.

Вона брала участь в розслідуваннях порушень прав людини в республіці. У 1993 році Бобоназарова була заарештована за звинуваченням у підготовці державного перевороту і зраді Батьківщині, більше місяця сиділа в тюрмі і 4 роки під домашнім арештом. Після звільнення вона продовжила правозахисний рух. У 1997 році висувалася на посаду заступника генерального прокурора по 30% квотою Об'єднаної таджицької опозиції, але відмовилася прийняти посаду.

З 2007 року очолила громадське об'єднання «Перспектива +», яке займається моніторингом ситуації в тюрмах, бореться з тортурами, захищає права жінок і трудових мігрантів. У 2013 році висувалася кандидатом в президенти від коаліції об'єднаної опозиції.

У 2014 році дружина екс-президента США Мішель Обама нагородила Ойніхол Бобоназарову премією International Women of Courage, яка щорічно вручається Держдепартаментом США за відвагу десяти жінкам з усього світу.


Матеріал підготовлений в рамках проекту «Я - жінка, і я можу!» . Партнером проекту виступають натуральні соки і пюре «Нурі Зулол» з таджицьких фруктів і овочів від виробника «Обі зулол».

Виробництво соків «Нурі Зулол» - схоже на величезну соковижималку: лінія американської компанії John Bean Technologies (JBT) забезпечує щадний режим переробки таджицьких фруктів і томатів при невисоких температурах, який дозволяє готової продукції зберігати всі корисні і смакові властивості без додавання хімічних інгредієнтів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация