азовські походи

  1. Причини Азовських походів Азовські походи, вжиті царем Петром I, були продиктовані необхідністю забезпечення...
  2. Другий Азовський похід Петра I
  3. підсумки

Причини Азовських походів

Азовські походи, вжиті царем Петром I, були продиктовані необхідністю забезпечення безпеки на південному кордоні і оволодіння доступом до Чорного моря.

До Петра неодноразово робилися спроби досягнення цих цілей, у всякому разі, спроби позбавлення від союзника Туреччини Кримського ханства, терзають південні рубежі набігами. Але Чигиринські походи Олексія Михайловича або кримські походи царівни Софії не увінчалися успіхом.

Росія уклала Вічний мир з Річчю Посполитої. Як наслідок цього, вона увійшла в європейську коаліцію, яка протистоїть Османської імперії - Священну лігу. На виконання союзних зобов'язань були проведені Кримські походи.

Однак потім, в $ 1690 $-і рр. союзники в обхід Росії уклали мир з Туреччиною. Росія в цій ситуації пішла на переговори з Кримським ханством, висуваючи вимоги припинення набігів, виплати данини і вільного плавання по Азовському і Чорному морях. Кримський хан переговори тягнув, і Петро I вирішив повести похід, сподіваючись зайняти фортецю Азов, завдяки якій відкривався доступ до моря, і з'являлася можливість будівництва флоту.

Нічого не зрозуміло?

Спробуй звернутися за допомогою до викладачів

Перший Азовський похід Петра I

Похід почався з відволікання уваги кримців, для чого були вказані місця збору війська. Військо під командуванням Шереметєва Б.П. повинно було дочекатися козаків і рушити в пониззя Дніпра. Одночасно в Москві було сформовано військо з кращих дивізій - П. Гордона, Ф. Лефорта, А.М. Головіна. Єдиного командування не було, Петро брав участь в якості бомбардира, але всі рішення проходили через нього.

Дивізія Гордона в квітні $ 1695 $ м рушила в авангарді з Тамбова, з'єдналася в Черкаську з козаками і далі пішла у напрямку до Азовської фортеці. Азов був сильним зміцненням для свого часу, розташованим в недалеко від гирла головного рукава Дона. Табір був поставлений на лівому березі Дону в кінці червня.

Табір був поставлений на лівому березі Дону в кінці червня

Головні сили направлялися до Азову по воді; досягли його $ 5 $ липня. На початку червня Гордон почав облогу, потім сильну бомбардування, значно пошкодив кріпосні стіни. Але на цьому успіхи скінчилися, тому що був відсутній флот, що не дозволяло блокувати Азов. Крім того, російське військо погано знало інженерна справа і в ньому було відсутнє єдине командування.

Облогу проводили все літо, в серпні і вересні провели невдалі спроби штурму фортеці. Османи зосередили сили і змусили російське військо до відступу. У жовтні російська армія повністю покинула Азов.

Він перебував на Дніпрі разом з козаками Шереметєв зайняв фортеці Кізікерман і Таган, але також відступив разом з основною армією.

Другий Азовський похід Петра I

зауваження 1

Петро I не збирався відступати і розумів необхідність побудови флоту для встановлення блокади Азова. Взимку почалася споруда кораблів на верфях під Воронежем, а також в Преображенському.

Нова Азовська армія була доповнена Шереметєвим, запорожцями і вільними людьми. Крім того, були запрошені іноземні інженери, що допомагали в будівництві кораблів.

Навесні $ 1696 $ м армія і флот були абсолютно готові до походу. Шереметєв і гетьман Мазепа як і в перший раз демонстративно рушили до Дону. Флот і армія пішли від Воронежа, велика частина спрямовувалася по суші. Авангард Гордона висадився недалеко від Азова $ 19 $ травні $ 1696 $ м Турки не змогли вислати підкріплення, тому що завадив російський флот.

Гарнізон фортеці не очікував повторної облоги, тому встановлення знарядь і табори пройшло швидко і успішно. Відрізаний від підтримки гарнізон оборонявся мляво. Керівництво облогою здійснював генералісимус Шеїн, а Петро давав загальні вказівки.

У червні два тижні йшла бомбардування фортеці, але вали і укріплення вистояли. Коли прибули австрійські інженери, бомбардування стало ефективніше. $ 17 $ липня козаки несподівано напали на фортецю від нудьги і зайняли частину валу. Після цього $ 19 $ числа турки викинули білий прапор, почалися переговори про мир, російські увійшли в Азовську фортецю.

підсумки

Відвідування дозволили отримати доступ до Азовського моря Крім того, вони переконали Петра I в необхідності військової реформи. Також Петро прийняв рішення про проведення посольства в Європу для набору союзників по боротьбі з Туреччиною і навчання військовій справі та інших наук.

Нічого не зрозуміло?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация