Бізнес в Польщі для іноземців. Як це працює?

  1. Про те, чому вирішили почати бізнес в Польщі
  2. Про складнощі вибору і фінансах
  3. Про відкриття бізнесу, «паперової тяганини» і корупції
  4. Про клієнтів і кайф від роботи
  5. Про просуванні, реклами і силі Фейсбуку
  6. Про підтримку і своїх силах
  7. Про Польщу очима іноземців, націоналізмі і нестачі робочої сили

Кожен день в Польщу прибувають тисячі емігрантів з-за східного кордону. Хтось приїжджає на навчання, хтось - в пошуках кращого життя, а хтось ризикує і відкриває свою справу в чужій країні. Особливою популярністю серед громадян пострадянських країн користується ресторанний бізнес - можливо, через ностальгію, схожих смакових уподобань чи просто відсутність альтернативи.

Eastbook.eu поговорив з власниками трьох різних закладів у Варшаві - найменшої кав'ярні та ресторанами української і молдавської кухні - про складнощі ведення бізнесу, відсутність корупції і польської системі очима іноземців.

eu поговорив з власниками трьох різних закладів у Варшаві - найменшої кав'ярні та ресторанами української і молдавської кухні - про складнощі ведення бізнесу, відсутність корупції і польської системі очима іноземців

Тетяна Росс, власниця ресторану молдовської кухні Veranda. У Польщі понад 15 років. Джерело: особистий архів Т. Росс.

Росс

Олег Яровий, власник кав'ярні Dobro & Dobro. У Польщі менше року. Джерело: особистий архів О. Ярового.

Ярового

Власниця ресторану U sióstr Тетяна Яковенко з співробітниками. Джерело: особистий архів Т. Яковенко.

І. - Інна та Олег Ярові, власники кав'ярні Dobro & Dobro.

Т. - Тетяна Яковенко, власниця ресторану української кухні U si ó str.

Т. Р. -Тетяна Росс, власниця ресторану молдовської кухні Veranda.

Про те, чому вирішили почати бізнес в Польщі

І. Кав'ярня - оптимальний варіант для першого бізнесу. Так вийшло, що вдома на це не було часу, а тут - не було вибору. Ми захотіли спробувати пожити в іншій країні, і за волею долі опинилися в Польщі. Відкрити кав'ярню в Варшаві ми зважилися, так як завжди дуже хотіли, але не наважувалися на це в Києві. З огляду на всі труднощі і відсутність досвіду, відкрити кавовий бізнес виявилося досить непросто. Але, незважаючи на це, 29 лютого недалеко від українського посольства відкрилася найменша кав'ярня в Польщі площею всього 6 кв. м. - Dobro & Dobro. До речі, недавно цей статус зареєстрували і в національній «Книзі рекордів Гіннесса».

Т. Ось уже 20 років ми займаємося готельно-ресторанним бізнесом в Україні, тому область занять в Польщі була очевидна. Сюди з кожним днем ​​приїжджає все більше і більше наших співвітчизників, тому ми і зупинилися на ресторані традиційної домашньої української кухні. Схожі страви, переваги, мова і доброзичливість людей врешті-решт стали ключовими факторами для запуску бізнесу в Польщі.

У ресторані «Веранда» можна побачити інетересние деталі інтер'єру. Джерело: особистий архів.

Т. Р. Спочатку я займалася виключно вихованням дітей. Коли вони підросли, мені захотілося зайнятися чимось, що не вимагає спеціального або додаткового освіти. Будь-яка домогосподарка вміє готувати національні страви, роблячи це з любов'ю і повагою. Мені захотілося в нашому ресторані відтворити свою «маленьку Батьківщину» (Молдову). Хоча інтер'єр нашого закладу вийшов досить еклектичним, з елементами і моїх національних сімейних традицій, і чоловіка-поляка. Хоча в цілому складається враження саме молдавської хати з невеликою терасою.

Вихідці з пострадянських країн, які отримали документи на легальне перебування на території Польщі (станом на 1 січня 2016 г.).

Про складнощі вибору і фінансах

І. Всім тонкощам бізнесу і маркетингу ми вчилися на ходу: як правильно подати себе, працювати з меню, які акції запустити. Ми зрозуміли, що в цьому бізнесі необхідно швидко реагувати на побажання гостей. Саме так у нас з'явилися сніданки, «канапки» (бутерброди - Прим. Ред.), Різні види молока, холодні напої і багато іншого.

), Різні види молока, холодні напої і багато іншого

Вхід в найменшу польську кав'ярню. Джерело: особистий архів.

Однак найскладнішим виявився пошук приміщення, на що ми витратили два місяці. З плюсів - тут можна з легкістю обійтися без посередників, а з мінусів - обмеженість пропозицій. Ціна залежить від того, наскільки людне місце ви виберете. Іноді навіть центральний «локал» з невеликим потоком людей може обійтися недешево. З нами траплялося різне: наприклад, ми тільки вирішувалися на оренду, як виявлялося, що це місце вже здали. Іноді нас і зовсім випереджали під час перегляду. Ми постійно дивилися оголошення в Інтернеті, ходили по місту в пошуках, але в підсумку повернулися до одного з перших місць, яке дивилися ще в грудні. Воно просто нас чекало.

Т. Найскладнішим для нас було незнання мови, локалізації та інфраструктури. Ще дуже багато часу пішло на те, щоб знайти відповідне приміщення. І, звичайно, для запуску бізнесу знадобилися чималі гроші.

І, звичайно, для запуску бізнесу знадобилися чималі гроші

Інтер'єр ресторану U sióstr. Джерело: usiostr.com.

Т.Р. Особисто для нас особливих труднощів не було. Природно, економічним емігрантами необхідно мати дозвіл на проживання (постійний або тимчасовий) і чітко дотримуватися візові правила, щоб убезпечити свою справу від претензій з боку міграційних служб і можливих штрафів. Чисто економічною проблемою може стати вартість оренди приміщення. Тут все залежить від місця розташування і форми власності. Приватний сектор обійдеться дорожче, і розкид цін тут може виявитися дуже великим. У секторі, який належить районній владі, приміщення коштує дешевше, але за такий об'єкт доведеться поборотися на відкритих торгах.

Рейтинг країн світу за рівнем умов ведення бізнесу в 2016 р Рейтинг щорічно складає Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація.

Про відкриття бізнесу, «паперової тяганини» і корупції

І. В Польщі відкрити ІП простіше і дешевше, ніж ТОВ. Однак це може зробити тільки поляк чи іноземець з картою поляка. У нас реєстрація зайняла не більше 30 хвилин: 15 хвилин на подачу онлайн-форми і 15 - на засвідчення підпису. Ще до реєстрації ми б радили знайти хорошого бухгалтера - їх зараз дуже багато, навіть російськомовних. Також в Інтернеті можна знайти фірми, які допомагають з відкриттям. Але насправді в Польщі все досить просто і прозоро, тому з усім можна впоратися і самим.

Т. У порівнянні з іншими країнами Євросоюзу, українцям у Польщі не так складно відкрити свою справу: в одному управлінні одночасно вирішують питання, пов'язані з податками, внесенням до національного реєстру суб'єктів господарської діяльності та іншими обов'язковими даними. Хоча «паперова тяганина» все одно присутній, як і всюди. Сама процедура відкриття фірми іноземцями займає близько місяця. Але реєстрації фірми - це тільки початок, найважливіше і найскладніше - залишитися «на плаву». Вести бізнес - завдання не з легких, зокрема, через податки. Кожен підприємець хотів би, щоб вони були нижче. Тим більше, соціальне страхування - теж податок, який ми платимо незалежно від того, є прибуток чи ні. Істотний мінус присутній і в способі нарахування податків - власники малого та середнього бізнесу повинні платити такі ж податки, як і великі торгові мережі. І для іноземців тут відсутні будь-які пільги.

Індекс сприйняття корупції за 2015 р Рейтинг щорічно складається компанією «Transparency International».

Т. Р. Відкрити бізнес не складно, і від бюрократії тут нічого не залежить. З усіма правилами можна ознайомитися в Інтернеті, а також в польських консульствах на території своїх країн. Якщо з документами все в порядку, то відкриття фірми займе всього кілька годин в окремому віконці районного управління, що займається господарюючими суб'єктами. Заповнивши бланк з інформацією про місце і рід діяльності фірми, її майновий статус і іншими даними, ви отримуєте номер податкової ідентифікації в загальному реєстрі. З цього моменту підприємець повинен платити податки. Хоча завжди можна на якийсь час припинити діяльність, якщо з'являться непередбачені труднощі, а потім знову повернутися до роботи.

Варто враховувати, що в ресторанному бізнесі існують свої правила, як, наприклад, перевірки санепідстанцій, протипожежна безпека, отримання ліцензії на оборот алкогольними напоями - і це все жорстко контролюється. Але на практиці все це вирішується легко і швидко. Також я не зіткнулася ні з якими ознаками корумпованості чиновників або служб при відкритті власного бізнесу, і сподіваюся, що цього не станеться і в майбутньому.

Про клієнтів і кайф від роботи

Кава з зефіром в кав'ярні Dobro & Dobro. Джерело: особистий архів.

І. Спочатку ми планували зробити кав'ярню для поляків, які працюють неподалік. Але через величезного інтересу з боку українських ЗМІ ми стали справжнім місцем паломництва східних слов'ян і любителів українського зефіру. Проте, основними клієнтами залишаються поляки, але ми особливо раді, коли приходять «наші» люди: спробувати каву, підтримати або просто поговорити. Це особливий кайф нашої роботи.

Т. Р. Наш ресторан існує всього два місяці і сильно відрізняється від того, що тут було пару років назад. В основному наші відвідувачі - жителі довколишніх будинків, поляки і іноземці, які проживають і працюють у Варшаві, вихідці з країн пострадянського простору. Найчастіше гості дізнаються про нас з інтернету і приходять з упевненістю, що це местo доведеться їм до душі. Хтось навіть спеціально приїжджає з віддалених районів Варшави. Наприклад, поляки зізнаються, що їм зовсім не заважає і навіть подобається мій «східний акцент». Російськомовні в свою чергу в захваті від того, що ресторан так схожий на їх «рідну хату». Також ми не намагаємося залучити народ якийсь «дешевка»: якщо вино, то тільки молдавське, кращої якості; якщо пиво, то з малих пивоварних цехів. В майбутньому ми плануємо додати більше молдавських страв в меню і створити народний бренд кафе-бару.

Про просуванні, реклами і силі Фейсбуку

І. Як два рекламіста ми, звичайно, в останню чергу задумалися про рекламу. Просто завели сторінку на Фейсбуці і попросили опублікувати безкоштовний пост про нас в 3 польських групах. Далі все само закрутилося. Але в нашому випадку головну роль все ж зіграло «сарафанне радіо» - коментарі та пости відвідувачів - і, звичайно, активну увагу з боку ЗМІ. Також ми на ходу коректували наш підхід до продажів, розробляли нові рецепти і запускали акції.

Також ми на ходу коректували наш підхід до продажів, розробляли нові рецепти і запускали акції

У кафе Dobro & Dobro можна не тільки випити найсмачнішу каву, а й зустрітися з однодумцями на одному з проведених там заходів. Джерело: особистий архів.

Т. Особисто ми використовували всі відомі нам способи реклами: ЗМІ, соціальні мережі, друк і розповсюдження листівок.

Т. Р. Будучи невеликим фахівцем в області реклами, я діяла за своїми можливостями і інтуїції. Замовила рекламні банери, візитні картки і завела сторінку на Фейсбуці з інформацією про фольк-кафе в молдавському стилі. Взагалі Інтернет - один з найефективніших інструментів: відвідувачі самі ставлять лайки і просувають інформацію. Також я б хотіла організовувати культурні та музичні акції за участю знайомих музикантів і акторів.

Про підтримку і своїх силах

І. Незалежно від місця, де ви запускаєте свій бізнес, краще розраховувати тільки на свої сили. Чи не все виходить відразу - іноді потрібно просто час, бажання і завзятість. Наприклад, ми не розраховували на допомогу, але вірили в свою справу, і допомога сама прийшла до нас звідки не чекали - нам запропонували брати участь у великодньому ярмарку, привозити той самий зефір з України і навіть написати про нас. Це схоже на «бумеранг добра»: якщо ти щиро і по совісті ставишся до людей і до своєї справи, тоді все йдуть тобі на зустріч.

Т. Зараз в Польщі існує багато організацій, які допомагають своїм співвітчизникам в плані консультацій і поширення корисної інформації. Безумовно, це дуже допомагає і підтримує. Однак є компанії і посередники, які використовують ситуацію, що склалася виключно заради власної наживи, тому необхідно бути уважним і обережним, а ще краще - розраховувати тільки на свої сили і можливості.

Ресторан «Веранда». Джерело: особистий архів.

Про Польщу очима іноземців, націоналізмі і нестачі робочої сили

І. Варшава - вдосконалений, чистий і комфортний Київ. Поляки безмежно добродушні і привітні всюди - в транспорті, магазинах і державних установах. Однак тут немає таких близьких нам розмов «по душах» і тостів. Що стосується цін, то на «продуктовий кошик» на місяць можна витратити в два рази менше, ніж в Києві. Але ось сфера послуг - в кілька разів дорожче, тому тут популярні послуги «української діаспори на дому» - від манікюру до ремонту. Машину економ-класу можна купити з однієї зарплати, і навіть якщо це буде старенький «Рено», ніхто нічого не скаже про твоє статус.

Польська медицина не дозволить вам захворіти «без запису». Наприклад, у вівторок я прийшла в лікарню в «предгріпповом» стані, проте записати мене змогли тільки на п'ятницю. В аптеці я просила нові таблетки, а мені рекомендували пити чай з лимоном і імбиром. Тому в Польщі краще не хворіти.

Однак тут рідко можна зустріти неповагу з боку місцевих через твого акценту або походження. Звичайно, раніше російських емігрантів було більше, але зараз з політичних причин їх стало набагато менше - в основному, туристи і інтелігенти середнього класу. До українців після Майдану в Польщі ставлення різко поліпшилося - вони спокійно тут навчаються і працюють. Націоналізм частіше зустрічається серед футбольних фанатів і невеликих груп молоді, які турбуються через спроби Євросоюзу нав'язати квоти для біженців з арабських країн. Але це не стосується емігрантів з пострадянських країн. Після вступу в зону Шенгену кілька мільйонів поляків виїхали в Західну Європу, тому зараз тут відчувається нестача робочої сили, яку заповнюють українці або молдавани.

Головне фото: Інтер'єр ресторану U sióstr. Джерело: usiostr.com.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация