Цензура в Китаї: Золотий щит, або «Великий китайський файрвол»

  1. «Золотий щит», він же «Великий китайський файрвол»
  2. Список відомих сервісів і сайтів, заблокованих в Китаї:
  3. методи фільтрації
  4. Фільтрація контенту в соціальних мережах
  5. Способи обмеження використання інтернет-ресурсів в КНР
  6. Що в підсумку?

Інтернет вже давно став невід'ємною частиною життя, і його регулювання з боку держави неминуче. Впроваджена в Китаї система фільтрації контента по-своєму унікальна, але багато китайські експерти стверджують, що така цензура сильно гальмує розвиток даної галузі. Комісія з управління киберпространством КНР здійснює щоденну перевірку мережі, блокуючи всілякі шкідливі, на їхню думку, сайти. Інтернет вже давно став невід'ємною частиною життя, і його регулювання з боку держави неминуче

З питань свободи доступу громадян до інформації через інтернет Китай займає одне з найнижчих місць, опинившись на одному рівні з Кубою, Сирією та Іраном

«Золотий щит», він же «Великий китайський файрвол»

Проект «Золотий щит» - система інтернет-фільтрації, яка блокує доступ до заборонених комуністичною партією ресурсів із зовнішнього інтернету. По всьому світу «Золотий щит» відомий також як «Великий китайський файрвол» (The Great Firewall of China). Цензура не поширюється на спеціальні адміністративні райони Гонконг і Макао, в цих двох містах доступ до інтернету повністю вільний.

Розробка Золотого щита почалася ще в 1998 році, а офіційний запуск відбувся в 2003. За оцінками експертів, вартість її створення склала близько $ 800 мільйонів, а в її розробці брали участь великі американські корпорації, зокрема, IBM.

Так, якщо ви хочете прочитати ті чи інші матеріали про будь-яких історичних персонажів, пов'язаних з контрреволюцією, то на сайті, що містить такі ключові слова, як, наприклад, «контрреволюційний», вискочить діалогове вікно з написом: «Контрольна система інформації виявила заборонену фразу: контрреволюційний ». Клацнувши OK, веб-сторінка перемикається на сайт поліції мережі з наступним змістом:

«На жаль, ви відвідали або зажадали інформацію, яка містить ключові слова, заборонені відділом цензури країни, або вашому IP заборонений доступ до цього вебсайту, ваші дії незаконні, система зафіксувала ваш IP і дані, які ви представили. Будь ласка, запам'ятайте, що не надавайте ніякої інформації небезпечного вмісту, або інформації, що порушує національні інструкції!

Заборонені ключові слова: контрреволюційний.

Якщо у вас виникли якісь питання, будь ласка, зв'яжіться з вашим інтернет-провайдером ».

Виглядає це зразкове ось так

До заборонених сайтів відносяться:

  • Сайти з політично некоректним, з точки зору китайської влади, змістом (наприклад, теми, пов'язані з критикою Комуністичної партії Китаю)
  • Сайти з поширеною критикою на адресу уряду з боку користувачів
  • Сайти та інші портали, так чи інакше пов'язані з розвитком свободи слова в країні
  • Сайти порнографічного змісту
  • Будь-які інші сайти, які не відповідають вимогам китайського законодавства

У той же час критика на сайтах окремих чиновників середньої ланки цілком може і допускатися, особливо якщо вона проходить в рамках періодично проводяться урядом антикорупційних кампаній.

У той же час критика на сайтах окремих чиновників середньої ланки цілком може і допускатися, особливо якщо вона проходить в рамках періодично проводяться урядом антикорупційних кампаній

Сенс інтернет-цензури в Китаї полягає не в припиненні пропаганди, а в тому, щоб вона не переросла у щось більше. Якщо брати до уваги цю точку зору, то різного роду повстання або антиурядова пропанганда в Китаї заздалегідь виключаються

Список відомих сервісів і сайтів, заблокованих в Китаї:

  1. Соціальні мережі

Twitter, Facebook, Google+, Google Hangouts, Google Blogspot, WordPress.com, Line, KakaoTalk, TalkBox, деякі сторінки Tumblr, FC2, SoundСloud, Hootsuite, Adultfriendfinder, Ustream, Twitpic

  1. ЗМІ та інформаційні сайти

New York Times, New York Times Chinese, Bloomberg, Bloomberg Businessweek, BBC Chinese, Chosun Chinese, WSJ, WSJ Chinese, Flipboard, Google News, YouTube, Vimeo, Dailymotion, LiveLeak, Break, Crackle, деякі статті Wikipedia, Wikipedia, Wikileaks

  1. пошуковики

Google, DuckDuckGo, Baidu Japan, Baidu Brazil, Yahoo Hong Kong, Yahoo Taiwan

  1. прикладні сервіси

Microsoft OneDrive, Dropbox, Slideshare, iStockPhoto, Google Drive, Google Docs, Gmail, Google Translate, Google Calendar, Google Groups, Google Keep

  1. Інші онлайн-сервіси

Flickr, Google Play, Google Picasa, Feedburner, Bit.ly, Archive.org, Pastebin, Change.org, 4Shared, The Pirate Bay, OpenVPN

існують сайти , Здатні перевірити, чи заблокований сайт на території КНР чи ні. Також, за допомогою ресурсів типу Cloud 360 можна вводити конкретний URL і вимірювати швидкість завантаження сайту в кожній китайській провінції.

методи фільтрації

На даний момент «Золотий щит» використовує такі методи фільтрації:

  • Блокування IP-адрес
  • Фільтрація DNS-запитів і їх переадресація
  • Блокування інтернет-адрес (URL)
  • Фільтрація на етапі пересилання пакетів
  • Блокування з'єднань, здійснюваних через VPN

Іноземні пошукові машини, що працюють в Китаї, включаючи Yahoo і Bing, аналогічним чином фільтрують результати пошуку.

Іноземні пошукові машини, що працюють в Китаї, включаючи Yahoo і Bing, аналогічним чином фільтрують результати пошуку

У разі якщо користувач вбиває в панель пошуку заборонені слова, доступ до даного пошукача блокується на 90 секунд, при цьому користувач має можливість відвідувати інші ресурси

Таким чином, він поєднує в собі практично всі можливі на сьогоднішній день технічні методи фільтрації, використовуючи їх вибірково по відношенню до тих чи інших ресурсів. Одні можуть блокуватися повністю, а інші лише частково.

Приклади постійно заблокованих ключових слів: демократія - 民主, права людини - 人权, диктатура - 独裁, мітинг - 集会, червоний терор - 红色 恐怖, репресії - 抑制, незалежність Тибету - 西藏 独立 і інші. Також в списку заблокованих пошукових запитів - більшість імен китайських дисидентів і лідерів забороненого релігійного культу Фалуньгун - 法轮功.

Фільтрація контенту в соціальних мережах

Китайська інтернет-цензура не так проста, як це здається на перший погляд. Аналіз фільтрації контенту в соціальних мережах показав, що її мета - не тотальне викорінення будь-якої політичної або громадської критики, а недопущення її переростання в політичні виступи, паніку або політичний рух, в тому числі віртуальне.

Аналіз фільтрації контенту в соціальних мережах показав, що її мета - не тотальне викорінення будь-якої політичної або громадської критики, а недопущення її переростання в політичні виступи, паніку або політичний рух, в тому числі віртуальне

За деякими оцінками кількість задіяних співробітників як державних, так і приватних компаній у секторі забезпечення інформаційної безпеки КНР становить близько 100 тисяч

Так, наприклад, американським дослідникам вдалося виділити теми, які зазнавали цензури в період з липня по серпень 2012 года:

  • Повінь в Пекіні, що спричинило смерть кількох десятків людей, і пов'язані з ним сюжети (ключова суспільно-політична тема періоду)
  • Антиросійські і антикитайські заяви сирійських бойовиків
  • Екологічні протести в Східному Китаї з приводу будівництва трубопроводу
  • Повторний арешт правозахисника Лі Гуіжі
  • Фотографії групового сексу з участю регіональних чиновників
  • Побиття японського кореспондента, який брав інтерв'ю у учасників політичних протестів
  • Слух про обвалення однієї зі станцій метро в Пекіні

В країні заборонений доступ до ряду популярних веб-сервісів і онлайн-медіа. Серед них: Facebook, Twitter, Gmail (заблокований в кінці 2014 роки), Wikipedia, CNN, New York Times та інші.

Способи обмеження використання інтернет-ресурсів в КНР

«Золотий щит» - лише одна із сходинок цілого ряду обмежень на використання інтернету в Китаї. В країні існують правила, що регламентують роботу пошукових систем. Ці правила описують, як пошукові системи повинні фільтрувати інформацію.

Ще один спосіб обмеження - ручна фільтрація контенту в соціальних сервісах. У Китаї існує так звана «інтернет-поліція» - ті, хто блокує доступ до контенту. У великих інтернет-компаніях співробітники «поліції» входять в штат і займаються різного роду фільтрацією контенту.

Проурядові блогери - невід'ємна частина контролю інтернет-ресурсів. За підрахунками Гарвадської вчених кількість онлайн-цензорів досягає 1000 чоловік. Досить цікаво, що в соціальних мережах з урахуванням тематик і всіх загальних сфер вони видаляють лише 13% від усіх посад.

Досить цікаво, що в соціальних мережах з урахуванням тематик і всіх загальних сфер вони видаляють лише 13% від усіх посад

Пол юаня - саме стільки отримують блогери за свої пости

Втім, особливості китайської мови допомагають користувачам обходити обмеження блокування різних слів і виразів. Так, ієрогліф «цензура» в мережі замінюють ієрогліфом «річковий краб», який при різному написанні однаково вимовляється. Прийоми такого типу ускладнюють роботу цензорів, але при виникненні кризової інформаційної ситуації замаскований контент також піддається видаленню.

Що в підсумку?

«Золотий щит» ускладнює отримувати доступ до інформації, тим самим ускладнюючи життя бізнесменам, які працюють в Китаї і спілкується з колегами через сервіси типу Gmail або Twitter. З його допомогою уряд країни намагається побудувати альтернативну інтернет-середовище, яку буде легше контролювати зверху. Фільтри, з одного боку, не пропускають матеріали з критикою китайського уряду, з іншого - захищають національні інтернет-компанії від сильних зарубіжних конкурентів.

Автор: Микита Осипов

Що в підсумку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация