Чому магніт притягує - все про магнітних полях

  1. Магнітне і електричний струм
  2. Рух електронів і магнітне поле
  3. Чому матеріали магнитятся і не магнитятся
  4. Як роблять магніти

Магніти, такі, як іграшки, приліплені до вашого домашнього холодильника, або підкови, які вам показували в школі, мають кілька незвичайних рис. Перш за все, магніти, притягуються до залізних і сталевих предметів, наприклад до дверей холодильника. Крім того, у них є полюса.

Наблизьте один до одного два магніти. Південний полюс одного магніту притягнеться до північного полюса іншого. Північний полюс одного магніту відштовхує північний полюс іншого.

Магнітне і електричний струм

Магнітне поле генерується електричним струмом, тобто рухомими електронами. Електрони, що рухаються навколо атомного ядра, несуть негативний заряд. Спрямоване переміщення зарядів з одного місця на інше називається електричним струмом. Електричний струм формує навколо себе магнітне поле.

Електричний струм формує навколо себе магнітне поле

Силові лінії магнітного поля

Це поле своїми силовими лініями, як петлею, охоплює шлях електричного струму, подібно арці, яка стоїть над дорогою. Наприклад, коли включають настільну лампу і по мідних проводах тече струм, тобто електрони в проводі перескакують від атома до атома і навколо дроти створюється слабке магнітне поле. У лініях високовольтних передач ток набагато сильніше, ніж в настільній лампі, тому навколо проводів таких ліній формується дуже сильне магнітне поле. Таким чином, електрику і магнетизм - це дві сторони однієї і тієї ж медалі - електромагнетизму.

Рух електронів і магнітне поле

Рух електронів усередині кожного атома створює навколо нього крихітне магнітне поле. Рухається по орбіті електрон утворює вихреобразное магнітне поле. Але більша частина магнітного поля створюється не рухом електрона по орбіті навколо ядра, а рухом електрона навколо своєї осі, так званим спіном електрона. Спін характеризує обертання електрона навколо осі, як рух планети навколо своєї осі.

Чому матеріали магнитятся і не магнитятся

У більшості матеріалів, таких, як пластмаси, магнітні поля окремих атомів орієнтовані безладно і взаємно гасять один одного. Але в таких матеріалах, як залізо, атоми можна зорієнтувати так, що їх магнітні поля складуться, тому шматок стали намагничивается. Атоми в матеріалах з'єднані в групи, які називаються магнітними доменами. Магнітні поля одного окремого домену зорієнтовані в одну сторону. Тобто кожен домен - це маленький магнітик.

Різні домени орієнтовані в найрізноманітніших напрямках, тобто неупорядоченно, і гасять магнітні поля один одного. Тому сталева смуга - НЕ магніт. Але якщо нам вдасться зорієнтувати домени в одну сторону, щоб сили магнітних полів склалися, ось тоді бережіться! Сталева смуга стане потужним магнітом і притягне будь залізний предмет від цвяха до холодильника.

Цікавий факт :Мінерал магнітний залізняк - природний магніт.Але все ж більшість магнітів виготовляють штучно.

Як роблять магніти

Яка сила може змусити атоми побудуватися в струнку лінію, щоб вийшов один великий домен? Помістіть сталеву смугу в сильне магнітне поле. Поступово один за одним всі домени повернуться в напрямок прикладеного магнітного поля. У міру повороту домени будуть втягувати в це рух інші атоми, збільшуючись в розмірах, буквально розбухаючи. Потім однаково орієнтовані домени з'єднаються, і ось, будь ласка, сталева смуга перетворилася в магніт.

Ви можете продемонструвати це своїм товаришам за допомогою звичайного сталевого цвяха. Покладіть цвях в магнітне поле великої подковообразного магніту. Потримайте його там кілька хвилин, поки домени цвяха не вибудували в потрібному напрямку. Як тільки це відбудеться, цвях ненадовго стане магнітом. З його допомогою можна буде навіть підбирати з підлоги впали шпильки.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Рейтинг: 4.8 / 5. З 42 голосів.

Please wait ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация