Державний устрій стародавньої Русі.

1

1.3. Державний устрій стародавньої Русі.

Слов'яни ще до Різдва Христового були освіченим народом, що володіє різними ремеслами і мистецтвом. Їх союзи були високоорганізованим спільнотами. На чолі спілок слов'янських народів стояли князі, які обиралися на народному віче. Князь і старійшини роду судили родичів під Перуновим древом.

Князі обирали старшого князя, і той був вождем в боях. Окремі слов'янські народи створювали військові союзи при необхідності захищати свої землі від нападу загарбників. Таким чином, встановлювалася етнічна спільність, відбувалися мовне і культурне взаємопроникнення, асиміляція. Існував шлях «з варяг у греки», яким вони користувалися і охороняли спільно.

Історик Саксон Граматик писав, що Русь ще до Різдва Христового «обілівала золотом», а велика кількість золота в країні, де не було золотої руди, могло з'явитися тільки внаслідок торгового обміну. Всі ці факти свідчать про те, що у слов'ян ще до нової ери вже були передумови формування державного устрою.

Всі слов'янські племена говорили на одній мові, добре розуміли один одного і об'єднувалися в боротьбі з численними ордами кочівників
Всі слов'янські племена говорили на одній мові, добре розуміли один одного і об'єднувалися в боротьбі з численними ордами кочівників. Їх об'єднувало не тільки спорідненість, скільки суспільні зв'язки і відносини, вид діяльності, необхідність виживання в навколишньому середовищі, єдина влада князя і загальна територія. Переважаючими видами занять були землеробство, скотарство, рибальство, що зароджувалися ремесла і необхідний обмін товарами (торгівля).

Первісні порядки переставали забезпечувати потреби суспільства. У міру зникнення майнової рівності всередині племен і між племенами і посилення внутрішньої боротьби, виникає необхідність в силі, яка стояла б над суспільством і регулювала відносини в ньому. Такою силою була держава, покликане управляти суспільством, регулювати відносини між його членами, а також організовувати захист від зовнішніх ворогів.

Величезну роль в об'єднанні слов'ян зіграли скіфи
Величезну роль в об'єднанні слов'ян зіграли скіфи. В кінці II - початку I тисячоліття до н. е. в чорноморських степах відбулося виділення кочових скотарських племен. Вони нам відомі як скіфи, або сколоти. Рухливі і войовничі кочівники почали безперервні напади на осілі землеробські племена, грабували населення, забирали худобу і людей, перетворюючи їх на рабів. Скіфи-землероби почали будувати укріплені городища і «зміїні вали», що тягнуться на сотні кілометрів. Створення такої укріпленої лінії було під силу тільки сильної держави. Це був перший етап формування держави.

В середині 1 тисячоліття до н. е. почалися походи слов'ян на Візантію. Слов'яни гуртувалися в військові союзи, але в той же час розселялися, ізолювались на узбережжі Адріатики, на верхів'ях Волги, на березі Фінської затоки, на Балканах.

Слов'яни гуртувалися в військові союзи, але в той же час розселялися, ізолювались на узбережжі Адріатики, на верхів'ях Волги, на березі Фінської затоки, на Балканах

Близько середини 1 тисячоліття н. е. відбувається відокремлення східнослов'янських племен, відомих під назвою антів. Історик Йордан писав, що землі антів простягаються від Чорноморського узбережжя у Лукомор'я і від Дністра до Дніпра. Він вважав антів лицар серед усіх слов'янських племен. На Сході анти стикалися з кочовими і напівкочовими племенами, які жили в лісостеповій та степовій смузі Дона і Дінця. Основним ядром землі антів було середнє Подніпров'я. Окремі острівці антской культури доходять до Воронежа, Харкова, Херсона.

У VI столітті на антів напали авари - жорстокий напівкочовий народ, який прийшов зі Сходу. У боротьбі з аварами на Волині, в Прикарпатті створюється потужне політичне об'єднання східних слов'ян-антів під керівництвом дулібів-волинян. Це політичне об'єднання дулібів-волинян історики вважають початковим етапом російської державності, прямим попередником Київської Русі.

На початок Історія держави і права Росії.
Анна Іванівна Толстая.
Глава 1. Держави у східних слов'ян і русів з найдавніших часів до IХ століття нашої ери.
1.1. Стародавні слов'яни і руси
1.2. праслов'янська цивілізація

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация